Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przypadkiem takie przenoszenie cachu i innych temp na hdd nie kloci sie z ideą szybkiego dzialania? Przeciez wtedy soft czyta z hdd a nie z ssd ...

Ja myślę że tu raczej nie chodzi o wielkość zapisów ile o ich częstotliwość, co niesie za sobą szybkie zapełnianie wolnych bloków i w efekcie spowolnienie dysku związane z koniecznością kasowania nieużywanych bloków w momencie zapisu. TRIM lub GC może tu co prawda pomóc, ale trzeba mieć dysk wspierający te technologie no i oczywiście odpowiedni system operacyjny.

Jak dla mnie ramdysk na TEMP i pliki tymczasowe przeglądarek jest najlepszym wyjściem, zresztą, sam to stosuję, mimo iż na razie SSD nie posiadam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydaloby sie empirycznie potwierdzic sensowność takich zabiegow bo np okaze się, że ssd zamiast 10 lat pozyje 8, a to tak akby nagle przestać krecic procki bo przeciez przez to się zepsują :))

Bo tak najprawdopodobniej będzie. Jak chcesz czekać to za pare lat Ci powiemy :)

 

 

A co do wyłączania hibernacji to podczas instalacji win 7 na SSD jest ona automatycznie wyłączana przez system. Nie trzeba tego później robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak realnie to ile % pozyje mi dysk dluzej ? Czy przypadkiem takie przenoszenie cachu i innych temp na hdd nie kloci sie z ideą szybkiego dzialania? Przeciez wtedy soft czyta z hdd a nie z ssd ...

 

Przydaloby sie empirycznie potwierdzic sensowność takich zabiegow bo np okaze się, że ssd zamiast 10 lat pozyje 8, a to tak akby nagle przestać krecic procki bo przeciez przez to się zepsują :))

 

Moim zdaniem sie kloci i to bardzo i do faq powinno byc dopisane, zeby w ogole nie kupowac ssd bo sie zuzywaja, a jak juz ktos kupil to najlepiej nie podlaczac i trzymac je w pudelku. Ludzie sraja pod siebie z powodu tego zuzywaniu, maja gacie pelne sraczki bo im sie TEMP zapisuje/odczytuje na ssd i trzeba przeniesc na hdd. My Documents tez trzeba przeniesc. Najlepiej to windowsa tez przeniesc na hdd a ssd wpisac sobie do sygnaturki dla lansu i schowac do pudelka.

 

 

A wpis we faq odnosnie przenoszenia folderu z ustawieniami AQQ na hhd aby na ssd nie zapisywal to juz smiech na sali i wstyd cos takiego w ogole tam zamieszczac. Dopiszcie jeszcze gadu-gadu, Tlena, moze Mirande no i obowiazkowo Adobe Reader, Jave, i caly folder system32.

 

Opanujcie sie ludzie, bo to juz nie jest nawet smieszne tylko zalosne te dmuchanie i chuchanie na ssd. Zanim one wam padna to minie kilka lat a wtedy ssd to bedziecie kupowac za grosze. Puknijcie sie w glowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opanujcie sie ludzie, bo to juz nie jest nawet smieszne tylko zalosne te dmuchanie i chuchanie na ssd. Zanim one wam padna to minie kilka lat a wtedy ssd to bedziecie kupowac za grosze. Puknijcie sie w glowe.

Fakt, czytanie po raz któryś tego samego może być denerwujące ale trochę przesadzasz.. Można z deka grzeczniej odpowiedzieć..

Są ludki, którzy nie wydają lekką ręką zarobionej/zaoszczędzonej kasy w ramach motta "zobaczy się/raz kozie śmierć".. Więc grzecznie odpowiedzieć, lub poprosić o korzystanie z szukajki, bo to już było na forum..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nikt nie mowi o wydawaniu kupy kasy lekka reka. 800zl za Intela mnie zabolalo i to mocno i mimo wszystko nie mam zamiaru w zaden sposob go oszczedzac bo to jak wykosztowac sie na nowy samochod z salonu i nim nie jezdzic tylko sie na niego patrzec z obawy przed jego zuzyciem. FAQ jest zle napisane i tyle, a na tym opieraja sie uzytkownicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ci nie odpowiada konkretnie? Przecież nigdzie nie jest napisane nie używajcie dysków...a napisałem że powinny wytrzymać wiele lat. Tym bardziej że sam podzielam pogląd by nie przesadzać z przenoszeniem/wyłączaniem.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej interesuje to jaki realnie jest potrzebny poziom "obslugi" malych plikow do szybkiej pracy systemu odczyt/zapis bo poki tj co o intel/kingston jest najbardiej sugerowanym dyskiem pod system, ale np do prac z bazami danych ze swoim 40mb zapisem szczegolnie przy restorowaniu nie powala. Może dla takich potrzeb aby miec system i bazki lepiej jest wybrac vertexa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zależy co te bazy zapisują i jak często. Jeśli zapis polega na nadpisaniu od nowa całej bazy (albo dużej jej części) to faktycznie Kingston może się nie sprawdzić. Ale jeśli baza jest dobrze zoptymalizowana to nadpisuje tylko pojedyńcze rejestry i wtedy Kingston ma sens.

W tym temacie już ktoś podawał przykład że zatkał Kingstona właśnie w ten sposób i stwierdził że RAID 0 mu się lepiej sprawdzał przy jego bazie.

Kingston/Intel nie są remedium na wszystkie bóle, po prostu do domu najlepiej się nadają ze względu na niską cenę i zastosowany kontroler. Jak ktoś stawia bazy danych to IMHO ma na tyle doświadczenia i rozumu że potrafi samodzielnie ocenić co mu potrzeba i nie wpakuje się na minę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ci nie odpowiada konkretnie? Przecież nigdzie nie jest napisane nie używajcie dysków...a napisałem że powinny wytrzymać wiele lat. Tym bardziej że sam podzielam pogląd by nie przesadzać z przenoszeniem/wyłączaniem.

Nigdzie nie jest napisane ale niby co wynika z przenoszenia tempa, moich dokumentow, pliku wymiany, cache przegladarki, nawet jakiegos AQQ (zal) ? Sugeruja przenosic jedne z kluczowych folderow w codziennej pracy gdzie ssd moze najbardziej sie pochwalic wydajnoscia.

 

W faq powinno byc napisane, ze jak tego nie zrobisz, to dysk po 2 latach nie padnie i powinno sie wykorzystac w pelni jego mozliwosci jakie oferuje zwlaszcza, ze niektorzy kilka duzych zlotych za nie pozaplacali. No bez obrazy ale jak kupuje sie ssd za ~1000zl i ci radza abys poprzenosil sobie czesc rzeczy aby zamulaly na hdd to ja bym sie czul oszukany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CLAU

 

ty masz 80gb wiec tobie to zwisa, ja mam 40gb( z czego realnie jest 37.5Gb, sys zajmuje juz 8Gb, users 1.5Gb, tam disk 1, zostaje niewiele miejsca na ewentualne spuchnięcie sysa i pare aplikacji(czytaj gier) które must have na ssd...

 

dlatego przenoszenie folderu moje dokumenty (i innych puchnacych) wcale w moim przypadku nie jest takim złym pomysłem, bo w sumie poczta czy inne rzeczy sporadycznie odpalane i tak szybko się ładują z HDD a najbardziej mi zależy własnie na szybkim wczytywaniu sie samego sysa i wspomnianych gier...

 

przy 40gb a dostępnych gdzies 29 na gry pozostaje niewiele...w dzisiejszych czasach 1 gra srednio zajmuje 8Gb, więc za wiele się nie zmieści...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja Cie rozumiem, sam wylaczylem hibernacje i przywracanie bo nie korzystam i szkoda mi miejsca. Ja sie odnosze do calosci korzystania z ssd a nie do pojemnosci. Jesli ktos ma w Moje Dokumenty 30GB danych no to coz, musi przeniesc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pobrania nowe Intel Rapid Storage

dla przypomnienia sa to stery na ktorych dziala TRIM we wszystkich windach a takze w raid

http://www.station-drivers.com/page/intel%20raid.htm

 

i jeszcze nowinka dla posiadaczy SSD z kontr Indilinx - Indilinx SSD Status Tool

http://www.hardwareluxx.de/community/showthread.php?t=676299

post-175133-1264944092_thumb.png

Edytowane przez siwydym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sie kloci i to bardzo i do faq powinno byc dopisane, zeby w ogole nie kupowac ssd bo sie zuzywaja, a jak juz ktos kupil to najlepiej nie podlaczac i trzymac je w pudelku. Ludzie sraja pod siebie z powodu tego zuzywaniu, maja gacie pelne sraczki bo im sie TEMP zapisuje/odczytuje na ssd i trzeba przeniesc na hdd. My Documents tez trzeba przeniesc. Najlepiej to windowsa tez przeniesc na hdd a ssd wpisac sobie do sygnaturki dla lansu i schowac do pudelka.

 

 

A wpis we faq odnosnie przenoszenia folderu z ustawieniami AQQ na hhd aby na ssd nie zapisywal to juz smiech na sali i wstyd cos takiego w ogole tam zamieszczac. Dopiszcie jeszcze gadu-gadu, Tlena, moze Mirande no i obowiazkowo Adobe Reader, Jave, i caly folder system32.

 

Opanujcie sie ludzie, bo to juz nie jest nawet smieszne tylko zalosne te dmuchanie i chuchanie na ssd. Zanim one wam padna to minie kilka lat a wtedy ssd to bedziecie kupowac za grosze. Puknijcie sie w glowe.

Chyba nie zrozumiałeś do końca, ale po kolei celem opisu było zminimalizowanie ilości zapisów na dysku SSD gdyż wpływają one nie tylko na żywotność ale również z czasem na pogorszenie wydajności, w opisie wyszczególnione są tylko aplikacji których przeniesienie nie ma większego znaczenia dla ich wydajności działania. Twoje już dwukrotne "przyczepienie się" do AQQ (było one podane tylko jako przykład, gdyż to samo można zrobić z każdym innym komunikatorem lub innym programem) i przy okazji zaznaczenie że niby ucierpi na wydajności jest bardzo nie trafne, no chyba że umiesz pisać szybciej niż klasyczny dysk zapisywać dane, gdyż AQQ głownie zapisuje logi rozmowy. Podobnie jest z keszem Firefox tu też masz szybszy internet od zapisu danych na klasycznym HDD ? Podobnie jest z folderem SoftwareDistribution gdzie keszowane są pliki łatek pobieranych z internetu. Jedynym co może może mieć wpływ na wydajność jak przeniesienie folderu TEMP gdyż aplikacja może się o kilka sekund dłużej instalować, ale proces instalacji zazwyczaj przeprowadza się tylko raz i potem lokalizacja folderu TEMP nie ma już znaczenia.

 

Nigdzie nie jest napisane ale niby co wynika z przenoszenia tempa, moich dokumentow, pliku wymiany, cache przegladarki, nawet jakiegos AQQ (zal) ? Sugeruja przenosic jedne z kluczowych folderow w codziennej pracy gdzie ssd moze najbardziej sie pochwalic wydajnoscia.

Jak co do Moich Dokumentów w zależności od zawartych tam plików możesz mieć rację natomiast co do reszty podstawowa wiedza na temat działania tych aplikacji się kłania. Dla przykładu cache przeglądarki jest trzymany głownie w ramie a pliki na dysku głownie logi oraz kopie bazy danych.

 

W faq powinno byc napisane, ze jak tego nie zrobisz, to dysk po 2 latach nie padnie i powinno sie wykorzystac w pelni jego mozliwosci jakie oferuje zwlaszcza, ze niektorzy kilka duzych zlotych za nie pozaplacali. No bez obrazy ale jak kupuje sie ssd za ~1000zl i ci radza abys poprzenosil sobie czesc rzeczy aby zamulaly na hdd to ja bym sie czul oszukany.

Po 2 latach dysk na pewno nie padnie ale wydajność odczytu i zapisu będzie znacząco gorsza niżeli pierwsze jego wyniki. U mnie w ciągu 3 miesięcy przy zminimalizowanej ilości zapisów na dysku zaobserwowałem spadek ponad 20MB/s co nie wiem jak dla ciebie ale dla mnie jest sporą wartością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nigdy prędkości nie spadły przez 7-8 miesięcy używania JMicronów. A folder Temp zawsze mam domyślnie. Przeglądarka też dzięki SSD śmiga o wile sprawniej także też ani myśle przenosić. Jedynie Moje Dokumenty mam na innym dysku ale dlatego że mam tak od dobrych 6-7 lat i trzymam tam wiele ważnych rzeczy które przechodzą z systemu na system. Nawet stare save gier.

 

 

Ostatnie bety Intel Rapid Storage źle działały u mnie na kompie. Strasznie długo sie uruchamiał i je wywaliłem i wróciłem do MS. Ale i tak te spróbuje.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wrzucania ulubionych gier - polecam zapoznanie się z komendą mklink - tworzenie łączy symbolicznych jak w linuxie. Po prostu instalujemy wszystkie gierce na HDD, a tą którą aktualnie męczymy kopiujemy na SSD i linkujemy foldery.

 

Przeznaczona na ten zbożny cel 40GB partycja na flashu starczy to aż nadto. Proste i eleganckie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nigdy prędkości nie spadły przez 7-8 miesięcy używania JMicronów. A folder Temp zawsze mam domyślnie. Przeglądarka też dzięki SSD śmiga o wile sprawniej także też ani myśle przenosić. Jedynie Moje Dokumenty mam na innym dysku ale dlatego że mam tak od dobrych 6-7 lat i trzymam tam wiele ważnych rzeczy które przechodzą z systemu na system. Nawet stare save gier.

Zacznijmy od przeglądarki ona działa szybciej na SSD głownie bo jej baza znajduje się na SSD która jak to każda baza ma w zwyczaju puchnie z czasem, pisana metoda przenosi folder cache a nie bazę danych która znajduje się w profilu w zupełnie innej lokalizacji. Sprawę Moich Dokumentów opisałem wyżej i to jest raczej sprawa indywidualna, osobiście trzymam tam głownie pliki tekstowe i zdjęcia dlatego też nie potrzeba mi wydajności SSD do otwierania notatnika. Na koniec chcesz mi powiedzieć iż u ciebie używanie SSD nie ma w ogóle wpływu na spadek wydajności ? To bardzo dziwne i kłóci się z tym co pisałeś wielokrotnie ...

 

Przy okazji wrzucania ulubionych gier - polecam zapoznanie się z komendą mklink - tworzenie łączy symbolicznych jak w linuxie. Po prostu instalujemy wszystkie gierce na HDD, a tą którą aktualnie męczymy kopiujemy na SSD i linkujemy foldery.

 

Przeznaczona na ten zbożny cel 40GB partycja na flashu starczy to aż nadto. Proste i eleganckie :)

Nie tylko do gier ale i do łatwego robienia kopi konfiguracji czy ustawień programów, wszystko można trzymać w jednym miejscu lub wybrane fragmenty. Możliwości jest wiele. Osobiście trzymam wszystkie najważniejsze konfiguracje w jednym miejscu ułatwia to bardzo robienie kopii bezpieczeństwa i zaradzanie nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem nowy dysk SSD Intela i próbuję na nim zainstalować nowego windowsa 7 64 bit, jednak po uruchomieniu komputera i przygotowaniu do instalacji (pojawia się info na czarnym tle o kopiowaniu plików, później start systemu) pojawia się błękitne tło, kursor i nic więcej. Tak jakby proces instalacji jeszcze zanim się zacznie był wstrzymywany. Próbowałem przełączać między trybami AHCI/IDE i nie ma różnicy. Czym to może być spowodowane? Czy dysk przed instalacją powinienem jakoś przygotować? Ostatnie moje doświadczenia z systemami zatrzymały się na win XP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowalem Win7 z usb. oczywiscie wczesniej w biosie tryb ahci. Pliki sie kopiowaly i wyciagnale pena aby znowu nie startowalo i instalator poszedl dalej. Wyciagnij plyte z win7 czy co tam masz zaraz po pierwszym restarcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma dobrą instalkę tylko ma płytę na tym samym czipsecie co ja, też miałem wku.... bo sie zatrzymało i nie chciało ruszyc, 3 razy podhcodziłem zmienialem instalke z pena na płyte i nic....znaczy, wystarczyło poczekać

mineło z 10 min i instalka ruszyła z kopyta

 

w koncu udało mi sie aktywować trim :) wystarczyło zablokować wykrywanie INT13th w hdat2 i poszło piorunem

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chcesz mi powiedzieć iż u ciebie używanie SSD nie ma w ogóle wpływu na spadek wydajności ? To bardzo dziwne i kłóci się z tym co pisałeś wielokrotnie ...

Nic się nie kłóci, przecież wydajność nie spada aż do zera tylko maksymalnie o jakiś procent w zależności od konstrukcji dysku.

Po to odpalałem przez ten czas CCleanera żeby tą wydajność przywracać.

Poza tym ten spadek jest bardziej zauważalny przez benchmarki niż przez użytkownika podczas zwykłego używanie systemu. O czym tez wspominano na kilku portalach m.in. na Anandtech i o czym można się przekonać samemu.

 

Tego naturalnego spadku wydajności nie da się wyeliminować bo wynika z zasady działania dysku. Poza tym teraz nawet Kingstonowcy mogą mieć Trim więc...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nigdy prędkości nie spadły przez 7-8 miesięcy używania JMicronów. A folder Temp zawsze mam domyślnie. Przeglądarka też dzięki SSD śmiga o wile sprawniej także też ani myśle przenosić. Jedynie Moje Dokumenty mam na innym dysku ale dlatego że mam tak od dobrych 6-7 lat i trzymam tam wiele ważnych rzeczy które przechodzą z systemu na system. Nawet stare save gier.

Nic się nie kłóci, przecież wydajność nie spada aż do zera tylko maksymalnie o jakiś procent w zależności od konstrukcji dysku.

Po to odpalałem przez ten czas CCleanera żeby tą wydajność przywracać.

Poza tym ten spadek jest bardziej zauważalny przez benchmarki niż przez użytkownika podczas zwykłego używanie systemu. O czym tez wspominano na kilku portalach m.in. na Anandtech i o czym można się przekonać samemu.

 

Tego naturalnego spadku wydajności nie da się wyeliminować bo wynika z zasady działania dysku. Poza tym teraz nawet Kingstonowcy mogą mieć Trim więc...

 

No wybacz ale sam sobie zaprzeczasz i to w poście jeden pod drugim, to albo w ogóle nie spada albo wymaga "odnowienia" nie może być obu na raz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wcześniejszym poście pisałem troche nieprecyzyjnie, na JMicronach spadek jest najmniej zauważalny. A w tak małym stopniu który łatwo przywrócić można powiedzieć że nie następuje lub jest nieistotny.

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.a...i=3531&p=13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od kilku dni Intela 40GB X25-V i martwi mnie trochę wykres odczytu z HD Tune...

 

Dołączona grafika

 

Co wy na to ? Jest się czym martwić ?

 

Dysk jako systemowy, zapełniony w 50%

Windows 7 64bit, włączone AHCI oraz wszystkie optymalizacje z FAQ.

Płyta główna Abit AB9 QuadGT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddać na gwarancję.

A poważnie, czujesz spadek wydajności, przycięcia, czy coś takiego, podczas normalnego użytkowania? Jeżeli nie, to po co sobie głowę zawracasz benchmarkami? Kupiłeś dysk, żeby działał i był "kop" (czyt. różnica między ssd a hdd), czy po to, żeby odczyt w hd tune był "ładny"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...