Skocz do zawartości
panzar

Ati Radeon Hd5830

Rekomendowane odpowiedzi

Gość marcin1988

Pocięty HD5830 ma 175W......... i jest to więcej niż HD5850. Czyli co jednak nie jest cięty?

 

 

 

Tylko ze HD 5830 ma na rdzeniu 800 MHz a HD 5850 ma 725 MHz na rdzeniu i to dlatego HD 5830 ma wiekszy pobor mocy

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

Rozwaliłeś mnie cięcie ROPów nie ma nic do szyny możesz mieć i 8 ropów i szynę 256

 

Jakim cudem.........? Daj przykład takiego układu który nie wymaga cięcia szyny...........

GTX260 ma przycięte ROP'y............ i razem z tym szynę.............

 

Możesz mieć układ z 8 ROP i 256szynę ale musi to być nowo zaprojektowany układ............ A HD5830 ma ten sam układ co HD5870.......... Możliwe są takie konfiguracje tego chipu:

 

32ROP,256bit

24ROP,192bit

16ROP,128bit

8ROP,64bit

 

AMD się zbłazniło twierdząc że karta ma 16ROP i 256bit bo taka konfiguracja jest niemożliwa....................

 

Nadchodzi era R300 i GeForcaFX............

Pamietacie jak łatwo można był odblkowowac dodatkowe 4 potoki w układach 9500/9800SE po przez zwykłą modyfikacje sterownika to samo pewnie można z HD5830. ATI RULEZ.............

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

W Gralu jest Radeon HD5830 Sapphire 1024MB GDDR5 i pisze ze jest to model HD 5850 to moze faktycznie bedzie mozna wgrac bios z HD 5850 do HD 5830 i takim wlasnie sposobem zmodowac HD 5830 na HD 5850, jak myslicie?

 

Niewiem czy czekac na tego HD 5830 czy kupowac HD 4890? bo jesli sie nie da HD 5830 odblokowac to nie ma sensu jej kupowac bo jest nieoplacalna, lepiej juz dolozyc do HD 5850

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jakaś tam prawidłowość jest np:

techPowerUp :: Sapphire HD 4730 512 MB Review :: Page 1 / 32

 

Dołączona grafika

By foh_23 at 2010-03-04

 

Czyli 4830 vs 4730 albo na przykładzie nV

9600GSO -> 192 bit + 12 ROP

9800GT -> 256 bit + 16 ROP

 

Czyli 9600GSO będący tym samym co 9800GT po kastracji nagle proporcjonalnie traci ROPy do magistrali :P

 

Albo GTX 280 -> 512 bit + 32 ROP

GTX 260 i 448 bit + 28 ROP

 

Więc jakaś tam zależność jest :P

 

Edyta: Przy czym nie znam się na budowie grafiki na tyle by stwierdzić czy ta zależność wynika z konieczności czy nie :P

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gts250 i hd4850 mają 16ropów i 256bit :]

Pewnie powiesz ze to ddr3, ale jak zauważysz, to porównanie na gf 9800gt gso i gtx260 i 280 też jest ddr3.

 

A swoją drogą, pewnie nie dostane odpowiedzi, dlaczego niby ilość ropu miała by być zależna od magistrali pamięci czy na odwrót?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co w tym dziwnego. GTS 250 to to samo co GTX+ 9800 a on też miał 16 ROP + 256 bit. 4850 ma 256 bit magistrale i 16 ROP ale to inny chip niż seria HD5xxx ;)

 

Także jest możliwa inna konfiguracja ale przy innym chipie. Gdy niższy model powstaje na zasadzie tylko i wyłącznie cięcia a nie przeprojektowania wówczas zależność obowiązuje :P

 

To tak tylko gdybanie do teorii. Ja jej ani nie popieram ani nie neguje. Tylko wydało mi się to ciekawe :P I czekam na wyjaśnienie dlaczego niby Grzmot3 ma się mylić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja czekam na pytanie:

 

Dlaczego niby ilość ropu miała by być zależna od magistrali pamięci czy na odwrót?

 

Może niech kolega Grzmot3 udzieli mi na nie odpowiedzi skoro tak bardzo się rzuca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy 5830 w beta SC2. to nie dyscyplina ATI. gra wydaje się być ewidentnie nvidiolubna...

chiński LINK to jest chyba bez kitu jakiś pierdzielony chiński link. nie chciał się wstawić i jeszcze padła pełna edycja...

 

to w końcu jak to jest z szyną i ropami? jest zależność czy nie? chyba jednak jest. gts 9800gtx mają 16 i 256 a np gtx 285 ma 32 i 512. także coś nie jest powiedziane przez ati i być może jednak mamy powrót do ery starych ati ;) ale z drugiej strony to by wykazało że w starych kartach nvidia użyła 4bitowych pamięci. w ogóle są takie?

 

dziękuję Rikki, ja też proszę o zachowanie merytoryki wypowiedzi.

Edytowane przez bzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

Tak sie zastanawiam skoro HD 5850 i HD 5870 maja ten sam rdzen Cypress i nie da sie zmodowac HD 5850 na HD 5870 to dlaczego by sie mialo to udac z HD 5830 ktory tez posiada rdzen Cypress

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzmot3 jak byś choć raz przeanalizował architekturę RV870 to byś takich bzdur nie opowiadał. Karta ma 256bit i 16 RBE!! Przedstawia to schemat budowy kontrolera pamięci w RV870.

 

Dołączona grafika

 

Wyraźnie widać 4 - 64bitowe kontrolery oraz pogrupowane RBE. 8 grup po 4RBE i każde 2 grupy przydzielone do kontrolera. Nie ma problemu żeby zabrać po 1 grupie z każdego kontrolera i już mamy 16RBE. Tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

Grzmot3 jak byś choć raz przeanalizował architekturę RV870 to byś takich bzdur nie opowiadał. Karta ma 256bit i 16 RBE!! Przedstawia to schemat budowy kontrolera pamięci w RV870.

 

Wyraźnie widać 4 - 64bitowe kontrolery oraz pogrupowane RBE. 8 grup po 4RBE i każde 2 grupy przydzielone do kontrolera.

Ale wyłączać RBE można tylko z poziomu HUBa............

Wyłącz sobie 16RBE............ to zobaczysz że 2x64MC też się wyłączy.....................

 

64bit kontroler jest w całości zintegrowany z 8RBE. Nie da się tu wyłączyć 4RBE bo niby jak........................

RBE muszą być wyłączane po przez wyłączenie 64bit kontrolera pamięci.............

 

 

Nie ma problemu żeby zabrać po 1 grupie z każdego kontrolera i już mamy 16RBE. Tyle w temacie.

 

Nie ma problemu? Chyba nie wiesz o czym piszesz...........

Architektura tego GPU jest projektowana blokowo. Nie można o tak po prostu wyłączyć 4RBE nie wyłączając całego kontrolera.

Dziękuje za uwagę....................

 

Dlaczego niby ilość ropu miała by być zależna od magistrali pamięci czy na odwrót?

 

A dlaczego by nie? ..........

Zadaj sobie pytanie po co producenci przy kastrowaniu RBE wyłaczają razem też MC? Chyba jednak muszą nie?

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwaliłeś mnie tym :lol2:

 

Chińczyk wszystko policzy. Każda operacja powoduje niszczenie dobrych rdzeni w jakimś małym %. W skali masowej to zwiększa koszt. Przy nikłych zyskach ze sztuki każda kosztująca choćby niewiele operacja, która nie jest niezbędna jest szkodliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wyłączać RBE można tylko z poziomu HUBa............

Wyłącz sobie 16RBE............ to zobaczysz że 2x64MC też się wyłączy.....................

 

64bit kontroler jest w całości zintegrowany z 8RBE. Nie da się tu wyłączyć 4RBE bo niby jak........................

RBE muszą być wyłączane po przez wyłączenie 64bit kontrolera pamięci.............

 

Nie ma problemu? Chyba nie wiesz o czym piszesz...........

Architektura tego GPU jest projektowana blokowo. Nie można o tak po prostu wyłączyć 4RBE nie wyłączając całego kontrolera.

Dziękuje za uwagę....................

 

 

Chyba ty nie wiesz o czym piszesz. To nie RV770 gdzie tylko 4RBE są przypisane do jednego kontrolera i nie ma jak inaczej ich wyłączyć. Tak jak mówisz GPU jest projektowane blokowo i w RV870 mamy 2 grupy RBE przy jednym kontrolerze i nie ma problemu z zablokowaniem jednej bez cięcia w kontrolerze.

 

To o czym ty piszesz to pokazane jest tu

Dołączona grafika

w RV770 nie można było ciąż RBE bez cięcia kontrolera.

 

W RV870 można bo są tam 2 niezależne GRUPY RBE!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale przepustowość pamięci spada o 30% wobec 4890. Dlaczego? Być może takie ucięcie bloków przy kontrolerze wytwarza jakieś problemy wydajnościowe? Coś tam jest nie tak skoro karta jest ze wszech miar lepsza a jest gorsza w niektórych grach i testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

Chyba ty nie wiesz o czym piszesz. To nie RV770 gdzie tylko 4RBE są przypisane do jednego kontrolera i nie ma jak inaczej ich wyłączyć. Tak jak mówisz GPU jest projektowane blokowo i w RV870 mamy 2 grupy RBE przy jednym kontrolerze i nie ma problemu z zablokowaniem jednej bez cięcia w kontrolerze.

 

W RV870 można bo są tam 2 niezależne GRUPY RBE!

 

Ja dobrze wiem co pisze...................

Chcesz mi udowodnić że jestem w błędzie to mi to udowodnij faktami a nie domysłami.......

 

1.Pokaż mi oficjalny schemat architektury budowy RBE od AMD a nie dajesz mi rysuneczki kolesi którzy rysują je jak się im podoba. Ja wogóle nie ufam takim rysunkom bo wiem że sa robione przez osoby które nie mają zielonego pojęcia o architekturze GPU.

 

2. Udowodnij, że Cypress ma 2x4RBE do każdego kontrolera 64bit a nie 8RBE.

 

3. Zresztą pokaż mi choć jedną kartę która ma wyłączone RBE bez cięcia szyny.

 

4. Powiedz dlaczego HD5830 w testach na przepustowość pamięci zachowuje się tak jak HD5770 ze 128bit szyną.

 

Tyle w temacie....................

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marcin1988

W Gralu jest Radeon HD5830 Sapphire 1024MB GDDR5 i pisze ze jest to model HD 5850 to moze faktycznie bedzie mozna wgrac bios z HD 5850 do HD 5830 i takim wlasnie sposobem zmodowac HD 5830 na HD 5850, jak myslicie?

 

 

 

Napisalem do Grala i sie dowiedzialem ze jest to bledny opis produktu i poprawili na model HD 5830 i sie dowiedzialem ze pierwsza dostawa ma byc w srodku przyszlego tygodnia i w koncu bedzie wiadomo czy da sie cos odblokowac czy nie.

Edytowane przez marcin1988

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..... IMG .....

 

Wyraźnie widać 4 - 64bitowe kontrolery oraz pogrupowane RBE. 8 grup po 4RBE i każde 2 grupy przydzielone do kontrolera. Nie ma problemu żeby zabrać po 1 grupie z każdego kontrolera i już mamy 16RBE. Tyle w temacie.

 

No gdyby tak to wyglądało to byłoby to możliwe. Dzięki Michael86.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrze wiem co pisze...................

Chcesz mi udowodnić że jestem w błędzie to mi to udowodnij faktami a nie domysłami.......

 

1.Pokaż mi oficjalny schemat architektury budowy RBE od AMD a nie dajesz mi rysuneczki kolesi którzy rysują je jak się im podoba. Ja wogóle nie ufam takim rysunkom bo wiem że sa robione przez osoby które nie mają zielonego pojęcia o architekturze GPU.

2. Udowodnij, że Cypress ma 2x4RBE do każdego kontrolera 64bit a nie 8RBE.

 

3. Zresztą pokaż mi choć jedną kartę która ma wyłączone RBE bez cięcia szyny.

 

4. Powiedz dlaczego HD5830 w testach na przepustowość pamięci zachowuje się tak jak HD5770 ze 128bit szyną.

 

Tyle w temacie....................

 

No tak ale przecież to producent decyduje jak ma wyglądać taki schemat nie :wink: a pracownicy odpowiedzialni za prace nad gpu chyba znają się na rzeczy :blink:

 

Chyba że schemat nie pochodzi od producenta lub jest świadomie przekoloryzowany. Takie moje chłopskie rozumowanie :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dobrze wiem co pisze...................

Chcesz mi udowodnić że jestem w błędzie to mi to udowodnij faktami a nie domysłami.......

 

1.Pokaż mi oficjalny schemat architektury budowy RBE od AMD a nie dajesz mi rysuneczki kolesi którzy rysują je jak się im podoba. Ja wogóle nie ufam takim rysunkom bo wiem że sa robione przez osoby które nie mają zielonego pojęcia o architekturze GPU.

 

2. Udowodnij, że Cypress ma 2x4RBE do każdego kontrolera 64bit a nie 8RBE.

 

3. Zresztą pokaż mi choć jedną kartę która ma wyłączone RBE bez cięcia szyny.

 

4. Powiedz dlaczego HD5830 w testach na przepustowość pamięci zachowuje się tak jak HD5770 ze 128bit szyną.

 

Tyle w temacie....................

 

 

Te schematy to są schematy udostępnione przez AMD więc są prawdziwe. Po drugie to ty chcesz cos udowodnić domysłami wyssanymi z palca. Skoro twierdzisz, że jest inaczej to udowodnij, że Cypress nie ma 2x4RBE. Ja nie mam powodów, żeby nie wierzyć w te schematy. Twój JEDYNY pseudo-argument to taki, że żadna karta do tej pory nie miała ciętego RBE bez cięcia szyny...ale co to ma do nowej architeORT: ORT: ktury??

 

A co do samej wydajności to wydaje się niedopracowane sterowniki lub mniej wydajne jednostki RBE. To się okaże za 2-3 miesiące jak stery poprawią, bo ATI w tym kuleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te schematy to są schematy udostępnione przez AMD więc są prawdziwe. Po drugie to ty chcesz cos udowodnić domysłami wyssanymi z palca. Skoro twierdzisz, że jest inaczej to udowodnij, że Cypress nie ma 2x4RBE. Ja nie mam powodów, żeby nie wierzyć w te schematy. Twój JEDYNY pseudo-argument to taki, że żadna karta do tej pory nie miała ciętego RBE bez cięcia szyny...ale co to ma do nowej architeORT: ORT: ktury??

 

A co do samej wydajności to wydaje się niedopracowane sterowniki lub mniej wydajne jednostki RBE. To się okaże za 2-3 miesiące jak stery poprawią, bo ATI w tym kuleje.

 

 

co do wykresów i oficjalnych danych dotyczących architektury w wydaniu marketingowców to nabierz trochę dystansu bo korporacje nieraz udowodniły że ów wykresy i dane nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistością , a poza tym czy sądzisz że lata badań i testów od tak po prostu zostałyby udostępnione? to są w rzeczywistości ściśle tajne dane każdej z firm , a nam pozostają tylko testy bo to one pokazują prawdziwą moc i w przypadku HD5830 widać jak na dłoni że jest coś nie tak z przepustowością podsystemu pamięci , a nie tylko z brakiem ROP czy złym sterownikiem , sory z odp pod postem

Edytowane przez Gringus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzmot3

co do wykresów i oficjalnych danych dotyczących architektury w wydaniu marketingowców to nabierz trochę dystansu bo korporacje nieraz udowodniły że ów wykresy i dane nie mają za wiele wspólnego z rzeczywistością , a poza tym czy sądzisz że lata badań i testów od tak po prostu zostałyby udostępnione? to są w rzeczywistości ściśle tajne dane każdej z firm , a nam pozostają tylko testy bo to one pokazują prawdziwą moc i w przypadku HD5830 widać jak na dłoni że jest coś nie tak z przepustowością podsystemu pamięci , a nie tylko z brakiem ROP czy złym sterownikiem , sory z odp pod postem

 

nic dodać nic ująć.............

ja nie ufam oficjalnym slajdom od AMD bo mogą być ściemą marketingową...............

a co dopiero jakieś rysuneczki zielonych recenzentów którzy napiszą wszystko co im się podstawi.............

 

dla mnie sprawa jest jasna karta w testach zachowuje się jak 128bit więc taką szynę musi mieć, a marketigowce nie chcą się do tego przyznać bo im to jest niewygodne..................

256bit zawsze na papierze wygląda lepiej niż 128bit......... lepiej dać opis że ma 256bit co zwiększy sprzedaż karty niż pisać prawdziwą specyfikacje............

Edytowane przez Grzmot3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no nie piszcie że liczycie szynę po ilości kostek na pcb , przecież kupa kart ma 8 na pokładzie i szynę 128bit , panowie proszę :-)

wszystko zależy od ilości kanałów np: najwydajniejszy podsystem jest w procesorach w postaci pamięci L2 Cache ale jest strasznie drogi , wrzućcie sobie np starego ale jarego Cpu-z 1.29 , tam w zakładce Cache pokazuje szynę z jaką komunikuje się pamięć L2 oraz ilość kanałów t.z.w Associativity jakimi podróżują dane

Edytowane przez Gringus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w RV770 nie można było ciąż RBE bez cięcia kontrolera.

W RV870 można bo są tam 2 niezależne GRUPY RBE!

 

Podwójnie sprzężone na każdy dwukanałowy kontroler i można wyłączyć jeden blok, takie same użyli już w RV740.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

Grzmot3 widze że fachura z ciebie - wiesz lepiej od samego AMD co produkują....nic tylko pogratulować wiedzy...AMD powinno zwolnic sztab ludzi bo jak widac to banda osłów skoro byle kmiotek na forum wie lepiej co zaprojektowali...weź sie nie osmieszaj......

wiem jedni - 5830 to jakiś marny odpad z tragicznym zuzyciem pradu..więcej info na kompletnie syfiastym pc world które nie potrafi nawet w przybliżeniu pioliczyć poboru energii (piszą prądu - podstawówki się nie skończyło)...

specyfikacja od amd mi wystarczy - jasno widzę że nie warto tego tykać - albo 5770 albo 5850....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzmot3 widze że fachura z ciebie - wiesz lepiej od samego AMD co produkują....nic tylko pogratulować wiedzy...AMD powinno zwolnic sztab ludzi bo jak widac to banda osłów skoro byle kmiotek na forum wie lepiej co zaprojektowali...weź sie nie osmieszaj......

wiem jedni - 5830 to jakiś marny odpad z tragicznym zuzyciem pradu..więcej info na kompletnie syfiastym pc world które nie potrafi nawet w przybliżeniu pioliczyć poboru energii (piszą prądu - podstawówki się nie skończyło)...

specyfikacja od amd mi wystarczy - jasno widzę że nie warto tego tykać - albo 5770 albo 5850....

 

Nie warto, chyba, że będzie się otwierać na 5850 dość często lub będzie dostępne już otwarte na allegro w atrakcyjnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no nie piszcie że liczycie szynę po ilości kostek na pcb , przecież kupa kart ma 8 na pokładzie i szynę 128bit , panowie proszę :-)

wszystko zależy od ilości kanałów

 

My nie rozmawiamy o wszystkich kartach na świecie jakie do tej pory wyprodukowano...skoro 5830 bazuje na 5850 (ma to samo pcb) to ścieżki wędrujące z GPU do pamięci się nie zmieniły.

 

Tak czy inaczej coś z tą karta nie tak. Na pewno cena do wydajności gądź wydajność do ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...