Skocz do zawartości
welyk

Intel Core 2 Duo E4300, 1.8ghz, 800fsb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie

 

Wczoraj poświęciłem troszkę czasu na testy. Opiszę moje spostrzeżenia i kroki tak w skrócie choć cała procedura to troszkę było :P

 

 

Otóż - postanowiłem sobie pojeżdzić po 1MHz na FSB i uzyskałem takie oto wyniki:

 

Przy mnożniku x9 - FSB=366MHz co daje 3294MHz CPU

..... x8 - FSB=384MHZ..... 3072MHz CPU

..... x7 - FSB=353MHz..... 2471MHz CPU

..... x6 - FSB=384MHz..... 2304MHz CPU

 

Wniosek nasunął mi się taki iż granicą dla CPU może być 3290MHz. Testowałem z innymi częstotliwościami FSB pomiędzy 380 a 460 MHZ z różnymi skokami ale nie było POST.

 

Co ciekawe - przy różnych wartościach FSB nie botował w różny sposów - raz po prostu nie było POSTu innym razem nie było POSTu oraz rozkręcał mi się wentyl na GPU do maximum!

 

Ale, żeby nie było zbyt łątwo i logiocznie policzyłem jak się ma NBcc

 

i tak: dla 7x333 (ratioxFSB) - NBcc=429MHz - zabotował

8x400 NBcc=450MHz - kaput

9x430 Nbcc=430MHz - kaput

7x400 NBcc=514MHz - kaput

6x333 NBcc=500MHz - kaput

6x355 NBcc=533MHz - zabotował

6x384 NBcc=576MHz - zabotował - przy 576MHz na NBcc !!!

 

Czyli najwyższą wartością na jakiej miałem POST jeśli chodzi o szybkość NB - jest 576MHz - dużo choć widziałem na forach zrzuty z wartościami powyżej 600MHz.

 

W związku z powyższym:

 

- dlaczego nie botuje na wyższym FSB podczas gdy NBcc ma mniej niż te uzyskane 576MHz?

 

- co jest tym hamulcem przed dalszym OC - jeśli bariera 3290MHz CPU to dlaczego nie chce zabotować na np: 8x400 co daje 3200MHz na CPU i tylko 450MHz na NBcc ???

 

- co tak naprawdę dzieje się w NB w timingach i czestotliwościach?

 

- dlaczego dla mnożnika x7 działą tylko z max 353FSB skoro w tym przypadku NBcc = tylko 454MHz (przypomnę iż botował przy NBcc=576MHz). Czy ratio x7 jest takie nieszczęsne dla procka lub mobo??

 

 

I wreszcie - jak na razie nie udało mi się przekroczyć 3,4GHz - czy to nie za mała granica dla C2D4300 ?? Dodam iż napięcią nie pomagają.

 

Co do reszty ustawień - próbowałem z PCIE w zakresie 90MHz - 112MHz; ustawiłem na sztywno PCI na 33.33MHz, ustawiłem duże timingi dla RAM 6,6,6,6,18 (reszty nie pamiętam). Pamiątki zawsze ustawiałem na najniższej dostępnej szybkości - podniosłem wszystkie napięcia.

 

Powiem szczerze że jestem głupi z tego - bo gdyby patrzeć na to tak że barierą jest max 3290MHz na CPU to dlaczego na innych nie startuje pomimo iż jest mniej MHz na CPU jak i na NB ????????????????

 

 

Dzisiaj nie posiedzę przy kompie z braku czasu ale znów go pokatuję

 

 

A poza tematem - na iTAT w stresie mam do 80*C przy cpu ustawionym na 2400MHz - troszkę dużo ale w sumie jeszcze nie szukałem minimalnego napięcia na CPU przy którym działa stabilnie - testy były na Vcpu=1,30 do 1,45V

 

 

Pozdrawiam i - może ktoś coś podpowie albo pomoże zrozumieć ten złożony problem jakim jest P5B :) ??

Edytowane przez MarOO78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

Jakie bezpieczne napiecie moge ustawic na mojego e2140 - standard 1,6ghz?? Narazie ustawilem w biosie opcje na napiecie auto i ciagnie mi 1,29V przy oc na 2800mhz. A jak podkręce samego proca więcej to mi bluescreny wyskakuja, takze musialbym walnac wyzsze napiecie. Czytałem że te procki lecą na 3,3 ale różnie z tym napięciem.

 

Sory źle napięcie podałem zamiast 2,29 to 1,29;p Powinieneś się domyślić:D

Edytowane przez sofciki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

Jakie bezpieczne napiecie moge ustawic na mojego e2140 - standard 1,6ghz?? Narazie ustawilem w biosie opcje na napiecie auto i ciagnie mi 2,29V przy oc na 2800mhz. A jak podkręce samego proca więcej to mi bluescreny wyskakuja, takze musialbym walnac wyzsze napiecie. Czytałem że te procki lecą na 3,3 ale różnie z tym napięciem.

Sio do swojego tematu... :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się zbuntowałem i mam 3,0 na 1,325v przy 75* w stressie po godzinie orthosa. Stwierdzam, że i tak będzie coraz zimniej więc niech będzie ;)

 

A ja mam do Ciebie pytanie - zauważyłem że orthos nie obciąża na maxa rdzeni - jakie wybierasz testy w orthosie?

Zapuszczam iTAT i daje 100% - wtedy rdzenie są na maxa zajęte - i temp. większe się uzyskuje niż na orthosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo ja mam takie zdanie jak Orgiusz. I mam 100% użycie proca non stop przy teście orthosa.

A ja mam takie jak MarOO78. U mnie nie obciąża w 100% no chyba że włącze cztery na raz :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarooOO78:

 

The Northbridge

 

The Northbridge is the link between your CPU, memory, graphics card (PCI Express) and Southbridge as shown in the diagram below:

 

 

 

Just like your CPU, the Northbridge on your motherboard (i865 and newer) has its own internal frequency and latencies which affect overall system stability. This is referred to as the NBCC (North Bridge Core Clock). The NBCC directly affects the performance and stability of your memory and CPU because Intel system used a NB based memory controller.

It has been recently discovered that the NBCC varies with your systems FSB and multiplier settings. The NBCC can be calculated by dividing your CPU current multiplier by its default multiplier and then multiplier the sum by your FSB.

 

For Example:

 

E6600 @ 500Mhz and a 7 multiplier:

 

(9 / 7) x 500 = 642Mhz NBCC

 

So it can be seen that lowering your multiplier, even though offering addition headway for FSB on the CPU, will increase the NBCC, reduce NB stability and thus cause the overall system stability to decrease.

 

XE (Extreme Edition) and ES (Engineering Sample) processors have the unique ability to adjust their multipliers up (All XE, not all ES) and down (all chips) while maintaining its multiplier status as default.

 

For Example:

 

X6800 @ 500Mhz and a 7 multiplier (just like above)

 

(7 / 7) x 500 = 500Mhz NBCC

 

As you can see, the X6800 has the exact same settings as the E6600, however, the NBCC is lower, resulting in increased system stability.

 

Moving along, the NBCC has a series of latencies at which it operates. These latencies have considerable effect on overall system performance. The latencies within the NB increase when your NBCC hits specific values, thus increasing stability, but decreasing performance. A range of latencies that operate in specific NBCC values are referred to as straps. There is a 1066Mhz strap, 1333Mhz strap, and so on. However, the name is misleading, because motherboard engineers change the frequency at which specific straps set in. The trigger NBCC's for each range of latencies is different for all motherboards. However, you can manually test many different NBCC values by using Super Pi or a memory bandwidth test to find where the latencies within your system change.

 

What does this mean for our overclocking?

The classical response to an instable overclock was:

 

1. Increase CPU voltage.

2. Increase Memory voltage.

 

However, one must now consider NB voltage (stability) when system instability arises. This is especially true with Core 2 systems which are capable of far higher FSB than what the NB can handle.

So with this in mind, an Intel overclocker must be aware of:

 

* what strap they are in

* what part of the strap they are in

 

If you are at the limit of a specific strap, you will most likely find your system to be less than stable. However, increase your NBCC to the next strap and your system suddenly becomes more stable, but not as fast.

 

For example. The P5B Deluxe changes from the 1066Mhz strap to the 1333Mhz strap after 400Mhz. Therefore, 400Mhz on a P5B is faster, but less stable than 401Mhz.

 

Some motherboards, like the Intel D975XBX2 and the Abit AB9 QuadGT allow the user to manually adjust what strap they are in. This unique feature allows overclockers to maximize their experience. If you find the limit of your CPU to be around 412Mhz, you can still maintain the 1066Mhz strap and maximize your CPU's potential.

 

 

teraz tylko wklejam a później wytłumaczę tylko na razie nie mam czasu a nie chciałem zgubić stronki o tym. Proszę więc o nieusuwanie posta, z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo u mnie kazdy test obciaza w 100% oba rdzenie...

 

Ciekawe to co piszecie - zapodałem każdy rodzaj testu w orthos i nigdy nie było 100% obciążenia - z tym że uruchamiałem tylko 1go orthosa. Na iTAT notuję znacznie wyższe temp.

 

@MarooOO78:

 

The Northbridge

 

The Northbridge is the link ............

..................FSB.

 

For Example:

 

E6600 @ 500Mhz and a 7 multiplier:

(9 / 7) x 500 = 642Mhz NBCC

So it ...............se.

XE (Extreme Edition) and ES (Engineering Sample) processors have the unique ability to adjust their multipliers up (All XE, not all ES) and down (all chips) while maintaining its multiplier status as default.

For Example:

X6800 @ 500Mhz and a 7 multiplier (just like above)

(7 / 7) x 500 = 500Mhz NBCC

As you ........

........................ your CPU's potential.

Pozdrawiam.

Hej :) Dzieki za text.

Z taktowaniem NB juz wcześniej zajarzyłem i jest to dla mnie jasne. Ciągle nie wiem tylko dlaczego wiedzac jak co ustawic taki mnoznik jak x7 w moim c2d jest tak nieszczesny. Rowniez nie lapie jeszcze o co chodzi z tym strapem - mam domysly ale nei jestem pewien czy sluszne

otóż rozumię to tak: gdy dochodzimy do wynikowej częst fsb = 1067MHz timingi wewnątrz NB pozostają niezmienione, gdy przekraczamy tą wartość poprzez zwiększenie FSB powyżej 266MHz timingi zostają przelączone na niższe watrości gdyż szybkość pracy NB wzrasta ponad optymalna. Gdy dojdzie do fsb=333 a QPB do 1333 znów zostają zmienione timingi NB. Z tego rozumię że strap oznacza punkt przełączenia czyli QBP=1067 i 1333 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie .... to sa momenty krytyczne dla katowania NB i w jakiś sposób musi on sobie radzić więc zmienia wewnętrzne opóźnienia w komunikacji między procem a pamięciami.... hmmm

 

Gdyby Intel poszedł drogą integrowanego kontrolera pamięci w procku to C2D zapewne by dawały mega frajdę .... tylko że szybciej zastąpią zapewne FSB czymś nowym niż zintegrują kontroler ... raczej im duma nie da naśladować za AMD (czyli za swoim pomysłem bodajże ? )

 

Generalnie to jest tak: współpraca CPU - NB - DDR odbywa sięna poziomie dajmy na to 266MHz dla każdego z elementów przy ustawieniach innych dzielników i mnożników.

 

Cep ma 266 x 7 = 1860 MHz

NB 266 x 4 = 1066 MHz

DDR x 2 = 533 MHz ( 1:1 )

 

to tylko przykład więc bez śmiechu: idąc dalej - podnosisz z 266 na 333 i

cep leci swoje, NB już na 1333 a pamięci ?? robią 667 jeśli im timingi dadzą tyle - jak nie to zmieniasz na luźniejsze, w NB odbywa się to automatycznie na zaprogramowane timingi dla danej częstotliwości... zmiana uzależniona jest zegarem cepa, jego mnożnikiem i FSB oraz NB Speed. powyżej wartości 1334 dokonywana jest zmiana ustawień opóźnień wewnątrz mostka... wyglada to bardziej na zmianę dzielnika jak u pamięci prawda ? tylko że takiej możliwości nie ma, jest tylko luzowanie timingów więc NB zaczyna popędzać jak szalony.

Asus dokonał tutaj rzeczy fajnej pt.: dał możliwość kręcenia się NB do wartości 1600 MHz QPB a nawet powinien ponadto śmignąć, czego jak czytam nie robi żadna płyta na tym chipie poza Asusowymi. Pytanie tylko ile mozna max QPB pocisnąć aby płyta zmieniła po raz ostatni timingi i pozostała stabilna. Trzeba by mieć mega podatny procek i baredzo dobrą płytę ... ale jak wiadomo to loteria.

Gdzieś miałem przed formatem linka do strony gdzie chłopcy z extreme sprawdzili i wyprowadzili wzór na obliczanie max prędkości NB oraz wyliczenia tegoż wyniku.... ale jak piszę - miałem to przed formatem a teraz gluteus maximus blada....

 

wiele nie wniosłem chyba do tematu :(

 

Ze wzoru podanego powyżej masz obliczenia dla taktowania NBCC w danym momencie :

 

najwyższy mnożnik twojego cepa dzielisz przez ten jaki ustawiłeś i mnożysz wynik przez zadane FSB...

 

9 : 7 x 500 daje wynik ... tylko własnie NB wykrywa dokładnie najwyższy mnoznik i ustawiony mnożnik i tutaj jest zonk .... bo nie wykrywa czy masz zablokowany EIST i C1Q ( ?? nie pamiętam tej nazwy) ale jest domyślnie ustawiony że masz to niuezablokowane i proc działa na fabrycznych ustawieniach... gdyby się to dało oszukać to kto wie co mozna by wyywalczyć.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

9 : 7 x 500 daje wynik ... tylko własnie NB wykrywa dokładnie najwyższy mnoznik i ustawiony mnożnik i tutaj jest zonk .... bo nie wykrywa czy masz zablokowany EIST i C1Q ( ?? nie pamiętam tej nazwy) ale jest domyślnie ustawiony że masz to niuezablokowane i proc działa na fabrycznych ustawieniach... gdyby się to dało oszukać to kto wie co mozna by wyywalczyć.

 

Pozdrawiam.

Chcesz powiedzieć że w sytuacji gdy to EIST czy C1Q są włączone to gdy mobo zmienia ratio dla proca szybkość NB się nie zmienia? Czyli w takiej sytuacji pomimo iż proc ma x6 NB jest taktowany 1:1 z FSB... No to faktycznie oszukanie tego co decyduje o taktach NB dało by możliwość nie przejmowania się tym co się dzieje na drodze proc->NB->ddr .

 

Wracając jednak do całości złożoności problemu - jeśli mobo się nie budzi do życia - niekoniecznie jest to przegięte fsb, proc - tak samo może nie dawać rady kontroler memek, czy linia PCIe ? Choć zastanawia mnie jak to jest z memkami i pcie - wszak są one taktowane osobnymi zegarami więc dlaczemu mają nie dawać rady? Chyba że jeszcze na poziomie NB ich kontrolery nie wyrabiają - ale w takim razie zmiana napięć na ddr czy pcie mija się z celem bo w obszarze tych elementow nie ma hamulca?

 

Co do opini na temat QPB - tylko asus może przekroczyć 1600MHz?? a co z innymi mobo zdolnymi to takiego wielkiego OC jak p5b?? Chyba że gdy zostało to napisane nie było konkurencji na tej półce?

 

to tylko przykład więc bez śmiechu: idąc dalej - podnosisz z 266 na 333 i

cep leci swoje, NB już na 1333 a pamięci ?? robią 667 jeśli im timingi dadzą tyle - jak nie to zmieniasz na luźniejsze, w NB odbywa się to automatycznie na zaprogramowane timingi dla danej częstotliwości... zmiana uzależniona jest zegarem cepa, jego mnożnikiem i FSB oraz NB Speed. powyżej wartości 1334 dokonywana jest zmiana ustawień opóźnień wewnątrz mostka...

 

Tutaj nasuwa się pytanie: co decyduje o zmianie timingów w NB - czy jest to mikrokod NB czy bios płyty? Albo czy jest możliwość poprzez modyfikowany bios na zmianę tych wartości? Chyba abit ma możliwość wybrania strapa - cos takiego słyszałem - ale co daje możliwość wybrania strapa? chyba chodzi o wcześniejsze zapodanie lużniejszych timingów w NB, zanim dojdzie przez wynikową fsb do poziomu 1600QPB? dobrze łapię?

 

 

Nie pracuje ktoś dla intela?? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba strap zależy od producentów płyt... bo rożne płyty(pomimo że mają identyczny chipset) mają w różnych miejscach strapa.

no i mamy paradoks pewien ... bo to jak widać prowadzi do kwestii implementacji zmiany strapów w sam chipset... Chodzi o ten sam chipset, który mozna w jakiś sposób zubozyć (asrock) lub wzbogacić (asus) ?? hmmm dziwne to.

 

- wszak są one taktowane osobnymi zegarami więc dlaczemu mają nie dawać rady? Chyba że jeszcze na poziomie NB ich kontrolery nie wyrabiają - ale w takim razie zmiana napięć na ddr czy pcie mija się z celem bo w obszarze tych elementow nie ma hamulca?

osobne zegay osobnymi .... porównajmy najprościej jak się da...:

 

zegar CPU vs. zegar DDR = zastosowane dzielniki dla pamięci zdają egzamin i pamięci moga pracować z prędkoscią podkręconego celerona 300A.... 400 MHz lub też 667MHz jak kto woli/...

 

niestety: ta sama zasada dotyczy współpracy L1, L2, NB, DDR oraz CPU... gdyby wszystko pracowało z prędkoscią n.p 1,86 GHz to sami pomyślcie .... dałby rady dysk informacje kopiować ? raczej nie. Nie taki dostępny w sklepie :P

 

Po to są dzielniki i graniczne wartości aby jednak miały zastosowanie. O/C to sztuka podniesienia poprzeczki wyżej więc i tutaj będzie ciekawa rzecz do rozwikłania.:

 

mianowicie: jak oszukać NB na temat najwyższego mnoznika CPU lub, sprokurowanie takich zmian w NB aby ten swoje dzielniki ( przerzucenie strapa) zmieniał w inny sposób.

Jedno z dwojga bo jakoś nic innego mi się nie nasuwa :(

 

Wszstko powyżej to dygresje nt. chipsetu 965: nie próbujcie tego w domu... to niebezpieczne.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i mamy paradoks pewien ... bo to jak widać prowadzi do kwestii implementacji zmiany strapów w sam chipset... Chodzi o ten sam chipset, który mozna w jakiś sposób zubozyć (asrock) lub wzbogacić (asus) ?? hmmm dziwne to.

 

mianowicie: jak oszukać NB na temat najwyższego mnoznika CPU lub, sprokurowanie takich zmian w NB aby ten swoje dzielniki ( przerzucenie strapa) zmieniał w inny sposób.

Jedno z dwojga bo jakoś nic innego mi się nie nasuwa :(

 

 

 

Pozdrawiam.

Nie wydaje mi sie by bylo to zubozanie lub wzbogacanie chipsetu. Jak wiadomo parametry timingow i czestotliwosci uzyskuje sie odpowiednio konstruujac mobo - jesli pcb jest projektowane bez dodatkowych badan i inwestycji - udaje sie wyciagnac to co na referencyjnej + jakies tam niewielkie zmiany na lepsze. Za to mysle ze taki Asus, Abit i kilku innych producentów projektująć pcb prowadzą badania nad jaknajlepszym poprowadzeniem scierzek tak by minimalizowac zakłócenia w pradach oraz uzyskać jaknajlepsze przebiegi czasowe sygnałów. Przygladnijcie sie pcb - wyraznie widac jak niektore scieżki są wydłużane porzez prowadzenie "wężykiem" - to po to by zgrać idealnie czasy sygnałów. Wydaje mi sie że to jak radzi sobie mobo zależy od tego jak się przyłożyli projektanci do takich właśnie spraw (poza jakością materiałów, elementów, czystością miedzi itp itd). Sądzę iż mobo od ASUSA, ABITA i innych najlepszych będą się znacznie różnić od mobo referencujnej Intela - otóż płyta referencujna ma spełniać wymagania (jakieś tam) i tyle - ma działąć wszystko jak należy - a że zawsze da się coś poprawić, tak powstają płyty doskonałe dla O/C.

 

Co do tego jak NB ustawia timingi i takty - zastanawiam się czy jest to na sztywno w chipie czy jednak może o tym decydować bios mobo. Bo nie sądzę iż ASUS zmodyfikował mikrokod chipu - to jest na stałe i trza by nowy chip wykonać gdyż nie można w nim zmieniać mikrokodu (to jest fizycznie zaimplementowane w chipie). Dlatego wnioskuję iż odpowedzialny jest za to bios - a że pcb asusa jest superwoe to i mogli cos pozmieniać dlatego są większe możliwości. I sądzę iż to bios decyduje o przełączeniu timingów NB, o przełączeniu strapa - obawiam się jednak iż asus zrobił to jak najlepiej się da (zachowująć bezpieczeństwo, przewidywalność, stabilność itp - w jakiś tam ściśle określonych granicach - dla produkcji seryjnej). Czy da się to zmodyfikować???? Pewnie i da tylko kto to zrobi - tu trza już "troszkę" wiedzy :)

 

Ale zdecydowanie mogli sprawić taki cud że pomimo ustawienia manualnego mnożnika proca - NB działa jak na default - szkoda że tego nie ma :( I tu jest możliwość właśnie dla jakiegoś geniusza który zmodyfikoje bios :D Panowie - do roboty

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dodawany wentylator do procka core 2 duo jest głośny ? Czy można ustawiac mu obroty w biosie ?

Bo zastanawiams ie nad kupnem zasilacza i nie wiem czy mi da coś ze kupie pół pasywny skoro inne bajery takie jak wentylator od procka bedą szumiały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciezko czasem uzyc :google:

http://pclab.pl/art21863-9.html

W zakładce PC Health Status ma dokładnie ten sam zestaw wskaźników, co w przypadku BIOS płyty GA-945GM-S2. Również w tym przypadku możemy wykorzystać system automatycznej regulacji prędkości obrotowej wentylatora chłodzącego radiator procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Niech będzie... jestem kolejnym zielonym i potrzebuję pomocy;)

e4300 to mój pierwszy intel i za Chiny Ludowe rady sobie z tym shitem dać nie mogę.

 

Powyżej 9x250 nawet na 1,3V nie mam POSTa. Na 250 działa w pełni stabilnie. Nie mogłem trafić na aż tak oporną wersję! WTF?

 

Temperatura ok, napięcia ok, reszta ustawiona na stock.

Jedyne co mi się nie podoba to radiator NB jest taki... gorący! Ani bios ani żaden soft nie pokazuje dobrej temperatury, która sprawdzając organoleptycznie, ma jakieś 50-60*

Help!?!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...