Skocz do zawartości
SGJ

Test Cooler'ów Cpu

Rekomendowane odpowiedzi

Za oknem istne piekło, w domu nie lepiej, upały dobijają nie tylko nas, ale i nasze komputery. W czasach, kiedy nasz klimat się zmienia na coraz cieplejszy, a sprzęt komputerowy wydziela coraz więcej ciepła, czas się w końcu zastanowić nad odpowiednim chłodzeniem podzespołów komputera. Jakiś czas temu na łamach serwisu ukazał się test porównawczy kilku coolerów na układy kart graficznych, tym razem przyszedł więc czas na konstrukcje dedykowane procesorom. Ostatnio wśród nowinek pojawiających się na naszym rynku znalazły się na coolerki firmy ZEROtherm. Pod naszą redakcyjną lupą znalazły się więc trzy produkty koreańskiej firmy ZEROtherm, jeden produkt firmy Tacens oraz jeden znany od dłuższego na naszym rynku produkt Scythe "Ninja"

 

Dołączona grafika

 

 

Test cooler'ów CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem zawiedziony testem :(

Spodziewałem się czegoś więcej ;) a mianowicie innych bohaterów testu:

Thermalright Ultra 120 Extreme

Zalman CNPS9700

Thermaltake BigTyphon

Scythe Infinity

Cooler Master GeminII

jakaś Noctua itp., a dostaliśmy tak na prawdę następny średni test, który nie pomoże za wiele użytkownikom serwisu/forum w wyborze nowego chłodzenia :)

 

Procek mógłby być trochę więcej podkręcony niż te 3,15GHz 1.4V i przydałoby się również maksymalne stabilne OC C2D na danym chłodzeniu. gdzie jest pomiar dB ??

 

Wykresy są paskudne, marnej jakości(16bit ??), logo jakieś rozmazane, ogólnie lipa jeśli chodzi o wizualną część wykresów z pomiarami.

 

ps

autor się wstydził testu, że się nie podpisał ?? B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test może i ok ale zdjęcia na papierze do pakowania :( to już lepiej na zwykłym białym do drukowania to tak a pprzyszłość.

Wynika to z braku dostępu do profesjonalnego sprzętu fotograficznego pewnych osób.

 

Dodanie autora umknęło gdzieś po drodze przy dodawaniu arta, dzięki za zwrócenie uwagi. Zostało już poprawione.

Edytowane przez KvaNfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test w porządku, ale chciałbym zauważyć, że troszeczkę, że tak powiem, zwichrowany. W tekście zauważyłem informację, że obudowa ma z boku nawiew, i w tym momencie już wiedziałem, że Tacens Gelus będzie o ile nie najlepszy, to w ścisłej czołówce. Po prostu jego konstrukcja umożliwia mu bezpośrednie czerpanie chłodnego powietrza z bocznego nawiewu i tym samym osiągnięcie lepszych wyników. W pozostałych przypadkach wdmuchiwane z boku powietrze trafiało li tylko na wierzchni fin radiatora, zaburzając dodatkowo ruch powietrza w obudowie - sytuacja podobna jak w którymś z testów na xbitlabs, gdzie Scythe Infinity wypadła słabiutko w porównaniu z konstrukcjami czerpiącymi powietrze z bocznych nawiewów.

Gdyby nie boczny nawiew, myślę że Ninja byłaby tradycyjnie pierwsza. Nie jest, ale kosztem dodatkowego wiatraczka.

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cavarr kup mi e6600 to puszcze je nawet na 3,8GHz i 1.7V na pasywie ;]

 

catoda zwroc uwage prosze na obudowe, w tym big towerze masz boczny nawiew na wysokosci grafiki, czasami grubsze wentyle o nia zahaczaja. Dodatkowy nawiew mialby pomoc bardziej tacensowi?? A to czemu?? Nawet jakby byl na wysokosci coolera to dmuchalby na 120mm coolerek na tej konstrukcji, a na pozostale bezposrednio na gore finow.

 

misiek175 co do tla na zdjeciach, niestety nie posiadalem nic innego odpowiednich gabarytow, pudelka od coolerkow male nie byly podobnie jak platforma testowa. Wolalem uchwycic wszystko na w miare jednolitym podlozu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kilka słów:

 

+ Nareszcie polski test nowych ZEROthermów i Tacensa Gelus Pro;

+ Bardzo dobre i precyzyjne zdjęcia. Fakt - powinny mieć lepsze tło niż papier pakowy, ale mi przede wszystkim przypadły do gustu zbliżenia po montażu na tym cudzie techniki od Asusa... i jakie odległości dzieliły coolery od płyty i jej układów chłodzenia/zasilania;

+ Zwięzły, krótki i esencjonalny. Takie testy lubię za przejrzystość i klarowność :)

+ Mnie wykresy przypadły do gustu - duże i czytelne z podziałką od 0 stopni, więc żadnych wizualnych machlojek nie ma.

+ Wobec "herezji" z poprzedniego testu kart graficznych - miło, że nie ma już szerzenia mitologicznych właściwości miedzi względem aluminium ;)

- Jeśli podaje się informacje z pudełek o coolerach to trzeba to zaznaczyć, bo jeszcze ktoś pomyśli, że wszystkie dane zostały przez Was zmierzone;

- Metodologia jest zupełnie nieznana i w moim odczuciu jest to decydujące o wartości poznawczej tego testu niestety. Informacja o 26 stopniach otoczenia jest tylko jedną z wielu niezbędnych. Słowem nie wspomniano o tym czym mierzono temperatury... a jeśli bez aparatury specjalnej to za pomocą jakich programów. Opis sposobu wentylacji obudowy jest wręcz zrobiony na "odwal się" i kolega Katoda słusznie zwrócił uwagę na problem bocznej wentylacji, gdyż wg strony Chiefteca Dragon Big Tower ma dwa otwory boczne w tym jeden na wysokości CPU. Określenie "standardowy komplecik"... kompletnie nic nie mówi o rodzaju zastosowanych wentylatorów i ich ilości. Już nie wspominając o tym, że montaż wentylatorów bocznych zasysających powietrze do wewnątrz może kompletnie wyniki zwichrować nie tylko w związku z podejrzeniami Katody, ale w ogóle. Nie wiadomo jak coolery zachowałyby się przy standardowej wentylacji przód-tył. O metodologii możnaby pisać dalej...

- Test "na diodzie" :(

- Brak pomiarów głośności coolerów;

- Test jak zwykle nieprofilowany, tylko przetestowano co dano. Wiem, że zapewne jesteście zależni od dostawców sprzętu, ale niestety bez kwalifikowania coolerów do poszczególnych segmentów rynku i zestawiania ich ze sobą w tych segmentach... test nawet najbardziej rzetelny będzie miał jedynie walory poglądowe;

 

Podsumowując - generalnie największą zaletą dla mnie są zdjęcia i nowe konstrukcje, które w Polsce nie były jeszcze testowane. Aczkolwiek artykuł kompletnie leży metodologicznie i w związku z tym jedyne co daje to mniej więcej pojęcie o wydajności poszczególnych coolerów... a i do tego trzeba podchodzić z dystansem. Raczej wygląda to na przegląd coolerów z elementem próbnego pomiaru... więc prezentuje się niestety nieco słabiej niż poprzedni test o kartach graficznych.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz dragonow bylo kilka ;]

Moj akurat ma 1 otwor z boku i to wlasnie nisko

 

Pomiary niestety z CoreMem 0.94 temperatura procesorow podana jest po 25 minutach pracy sp2004 na obydwu rdzeniach.

 

Niestety nie mam sprzetu ani labolatorium za pomoca ktorych moglbym wykonac w pelni metodologicznie.

 

Coolerkami tymi zainteresowalem sie glownie ze wzgledu nadosc czeste nazekania na niektore konstrukcje zahaczajace o standartowe chclodzenie plyt glownych. Poza tym wydaly mi sie ciekawe i "nieoklepane"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Podsumowując - generalnie największą zaletą dla mnie są zdjęcia i nowe konstrukcje, które w Polsce nie były jeszcze testowane. Aczkolwiek artykuł kompletnie leży metodologicznie i w związku z tym jedyne co daje to mniej więcej pojęcie o wydajności poszczególnych coolerów... a i do tego trzeba podchodzić z dystansem.

Labo dodam cos od siebie. Nawet jesli to tylko odczyt z diody...hehe , to jestes prorokiem :-P Twoj Tacens wygral. Czemu? Bo jest najtanszy a w stresie po oc ledwo o 2 stopnie slabszy , a nie kosztuje 200 zl :-P

 

Panowie , badzcie wyrozumiali. Nikogo u nas nie stac na to by robic "intelowskie" badania :)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Cooler'ów CPU to szumna nazwa - bo jest to test tylko kilku z nich - pozatym brakuje mi porownania z kilkoma modelami dostepnymi na rynku oraz czuje pewien nie dosyt z braku pomiarow glosności, predkości obrotowych wentylatorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZEROtherm BTF80 to jedyny w teście spełniający spec Intela.

Dla mnie zwycięzca.

Nie sztuką jest wielki rozbudowany i ciężki zestaw.

Prawdziwe wyzwanie to dobre odprowadzanie ciepła przy zachowaniu spec Intela.

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że to piszę, ale test jest mocno przeciętny. Wskazane już przez Labovsky'ego błędy metodologiczne, słabo podkręcony procek - jak już się tak Jonathan obawiasz o tego 6600 to robisz test bez pasywnego coolera i piszesz, że nie nadaje się on do ekstremalnych ustawień. Brak oceny głośności to duże niedopatrzenie, nie ma zdjęć Ninjy - choć wszyscy doskonale wiedzą jak wygląda :)

Swoją drogą, lepszym wyborem byłoby Scythe Infinity, które jak wiadomo lepiej sobie radzi z C2D niż Nindzia :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, że to piszę, ale test jest mocno przeciętny. Wskazane już przez Labovsky'ego błędy metodologiczne, słabo podkręcony procek - jak już się tak Jonathan obawiasz o tego 6600 to robisz test bez pasywnego coolera i piszesz, że nie nadaje się on do ekstremalnych ustawień. Brak oceny głośności to duże niedopatrzenie, nie ma zdjęć Ninjy - choć wszyscy doskonale wiedzą jak wygląda :)

Swoją drogą, lepszym wyborem byłoby Scythe Infinity, które jak wiadomo lepiej sobie radzi z C2D niż Nindzia :wink:

 

Pokaz mi kto extremalnie kreci na AC [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi kto extremalnie kreci na AC [;

Bodajże Devilek kiedys mowil ze Tuniq Tower daje rade C2D @ 3.8 GHz podczas gdy woda już wymieka :wink:

Edytowane przez Daamain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi kto extremalnie kreci na AC [;

Ekstremalnie to może zbyt mocne słowo. Ale mogłeś puścić proca na te 3,6 Ghz :)

 

edyta:

 

user Blue -> Core2Duo E6600 @ 3.8ghz + THERMALRIGHT 120EXTREME ULTRA

Edytowane przez SzperSon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodajże Devilek kiedys mowil ze Tuniq Tower daje rade C2D @ 3.8 GHz podczas gdy woda już wymieka :wink:

Ino, że Tuniq Tower nie jest pasywny... A po drugie to jedno z najwydajniejszych AC na rynku...

 

No i WC Devilka to nie był ThermoChill + 6 Delt + D-tek, więc Tuniq Tower przy tym by wymiękł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ino, że Tuniq Tower nie jest pasywny... A po drugie to jedno z najwydajniejszych AC na rynku...

 

No i WC Devilka to nie był ThermoChill + 6 Delt + D-tek, więc Tuniq Tower przy tym by wymiękł.

A tak zasadniczo to o co się w ogóle rozchodzi? Jeden z głupszych postów jakie ostatnio widziałem :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat samego testu było już powiedziane. sprzęt dostarczony jaki był taki był i chwała za prezentacje tegoż.

 

Natomiast jedno mnie razi Jonathanie, używaj poprawnej polszczyzny. Jeśli jest dobry zamiennik angielskiego słowa, to nie sil się na jego spalszczanie a co gorsza odmianę przez przypadki, bo brzmi to tragicznie.

 

Dlatego proponuję ci żebyś słowo "defaultowych" zamienił na "domyślnych". Mała korekta i bedzie dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brakuje troche rzeczy:

min

- szybkosc schładzania z max tem to idle

- mało fot - te które są - marnej jakosci -no i szary papier przeraża

- dovoltowąć proca trzeba bylo wiecej ;]

- potestować przy obciążeniu tylko jednego jajka - np superpi

I pare innych ;]

z braku laku dobre i to ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...