Skocz do zawartości
Nargil

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.9

Rekomendowane odpowiedzi

ST3160812AS to wersja z 8mb cache s-ata

ST3160812A to wersja 8mb cache p-ata

ST3160212A to wersja 2mb cache p-ata

 

nie wiem czy jest 2mb s-ata ale sprawdz 3 od konca cyferke. Generalnie:

ST3 - dyski 3.5"

160 - pojemnosc

8 - ilosc cache

12A - nie wiem

S - s-ata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącze się do tematu jeśli mogę. Nie posiadam wersji 9, ale 8, która też w ogóle nie odstaje od 9, zresztą oceńcie sami:

HD Tach Short Bench

oraz

HD Tach Long Bench

 

W skrócie:

 

Random Access 15.7ms

CPU Utilization 2%(+/-2%)

Average Speed 59.5 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Widze, ze zachwycacie sie czasami predkosci liniowego odczytu danych. Wszyscy zapominaja natomiast o najwazniejszym parametrze, czasie dostepu :) Ktos zalaczyl wyniki testow raptora, jego sila to wlasnie access time, podobnie jak dyskow scsi (dowolny 15k rpm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Widze, ze zachwycacie sie czasami predkosci liniowego odczytu danych. Wszyscy zapominaja natomiast o najwazniejszym parametrze, czasie dostepu :) Ktos zalaczyl wyniki testow raptora, jego sila to wlasnie access time, podobnie jak dyskow scsi (dowolny 15k rpm)

1714908[/snapback]

Wybrałem celowo Raptora do porównania, ponieważ do tej pory był to najszybszy dysk SATA, również pod względem odczytu liniowego.

Jak widać to już nie aktualne. Seagate pod tym względem go zdystansował.

Myślę że czas aby WD odświerzył linie Raptora, bo marnie to wygląda kiedy dysk 7200 rpm bije pod jakimkolwiek względem dysk 10000 rpm.

Jak jesteśmy przy Raptorze to jeszcze się na nim wyżyje :)

Za Komputronikiem:

1 Raptor 74GB - 740 zł

1 Seagate 160GB - 379 zł

2 Seagate połączone w RAID 0 320GB - 758 zł

W Raid poprawia się czas dostępu (będzie ok. 10ms), czyli mamy różnicę ok 2 ms.

Głowy nie dam, ale mam wrażenie że pojedyńczy Raptor nie ma szans z tymi dwoma dyskami w Raidzie.

Poza wydajnością dodatkowo mamy 4 krotnie większą pojemność i ciszę. No chyba że jeszczce o czymś zapomniałem.

 

Pozdrawiam

Pio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że czas aby WD odświerzył linie Raptora, bo marnie to wygląda kiedy dysk 7200 rpm bije pod jakimkolwiek względem dysk 10000 rpm.

Od pewnego czasu jest dostępny Raptor 80GB dostępny na rynku OEM.

Musisz sam poszukać czy zmieniono w nim coś istotnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ST3160812AS to wersja z 8mb cache s-ata

ST3160812A to wersja 8mb cache p-ata

ST3160212A to wersja 2mb cache p-ata

 

nie wiem czy jest 2mb s-ata ale sprawdz 3 od konca cyferke. Generalnie:

ST3 - dyski 3.5"

160 - pojemnosc

8 - ilosc cache

12A - nie wiem

S - s-ata

1710327[/snapback]

ST3160827AS - stara v7 160 GB

ST3160812AS - nowa v9 160 GB

ST3300622AS - nowa v9 300 GB

 

Pogrubiony numerek o którym mówiłeś "niewiem" to musi być ilość talerzy.

 

Niemożliwe jest przekroczenie ok 160 GB/talerz (w tej serii) więc dysk 200 GB ma 2 ale mogą mieć gęstość 160/talerz tylko po prostu niekoniecznie musi być wykorzystana cała ich powierzchnia. Jeśli transfery będą mniejsze niż 160-tek to wiadomo że zastosowano w 200-setkach talerze po 100 GB.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj dysk zawital i u mnie.

Wyniki:

Dołączona grafika

oraz long:

Dołączona grafika

 

Jak widac avg read troszke mniejszy, ale za to czas dostepu tez mniejszy. 13ms jak na "zwykly" domowy dysk to jest wg mnie niezly wynik. Dziwi mnie natomiast wyzszy Burst Speed niz u pozostalych.. test powtarzalem kilka razy, takze to nie przypadek. Moja 7200.7 ma go na poziomie ok 80MB/s, takze tutaj przyrost jest calkiem spory.

Co do halasu to wypowiem sie wieczorem, bo teraz jest zbyt duzo odglosow, ktore przeszkadzaja, ale seek na pierwszy rzut ucha jest znosny.

Zauwazylem tylko, ze grzeje sie bardziej niz stara 7200.7. DTemp pokazuje mi 39-40 stopni (a lezy narazie poza obudowa), gdy 7200.7 ma 34 stopnie. Organoleptycznie tez jest to wyczuwalne, nie jest goracy, ale wyraznie cieply.. tez tak macie ?

 

PS. a tutaj porownanie z moja wysluzona juz 7200.7 (troszke deprymujace dla niej, ale co tam :) )

Edytowane przez FiDO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.. przyznaje, ze zle to ujalem.. Zapomnialem o tym, ze mam troche odmienna interpretacje slowa 'wieczor' :) Pozatym mieszkam w akademiku, tutaj panuja zupelnie inne reguly co do halasu ;)

Takze napisze moze troche precyzyjniej.. co do halasu wypowiem sie okolo polnocy (moze troche pozniej, ale napewno zanim sie poloze spac), jesli akurat na moim pietrze nie bedzie w tym czasie zagluszajacej wszystko imprezy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FiDo: poloz dysk na gabce to prawie nie bedzie slychac seek. Dysk jest cieply, ale w porownaniu do maxtora d740x i barracudy IV jest chlodniejszy. U mnie jest wolny burst bo mam p-ata.

Z gabka to moze byc problem, bo mam dysk w koszyku Chieftec'owym gdzie niespecjalnie jest po bokach na cos miejsce (a wolalbym zeby byl przykrecony). Zreszta odglos seeka wcale nie jest przeszkadzajacy. Jeden z milszych dla ucha. Jak mialem kiedys Caviara 80 czy Maxtora 40 to mialy one bardziej nieprzyjemnego seeka.

Mozesz podac temperature liczbowo ? Sciagnij sobie DTemp, malutki programik, nie wymaga instalacji, tyle chyba mozesz zrobic ;)

 

Co do glosnosci.. seek jest bardzo cichy, porownywalny z moja poprzednia 7200.7, a nawet chyba lekko cichszy. Z tym, ze 7200.7 tez sa rozne, bo np. ta moja 120 i cala ta seria byly raczej ciche, ale nowe 160 maja juz znacznie glosniejszego seek'a. Ogolnie na pewno jeden z cichszych seekow jakie slyszalem, takze narzekac nie bede :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z wytrzymaloscia (seagate z reguly na tym polu daje rade, nie znam jakis dluzszych doswiadczen z Hitachi), ale w dwoch pozostalych aspektach wygrywa wg mnie Seagate. Hitachi mozna sciszyc odpowiednim softem calkiem sporo, ale wtedy czas dostepu rosnie do jakis 17ms. Wydajnosciowo wygra Seagate dlatego, ze ma gestszy talerz.

Dopoki nie pojawily sie 7200.9 to mialem kupowac wlasnie Hitachi.. nie zaluje, ze troche poczekalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie problem temperatury juz chyba zazegnalem. Jak wsadzilem dysk do koszyka i go przykrecilem to juz temperatury sa normalne... 33 stopnie w idle, czyli mniej wiecej tak jak mialem na 7200.7. Dziwne tylko, ze dysk na zewnatrz mial cieplej niz wewnatrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glosnosci.. seek jest bardzo cichy, porownywalny z moja poprzednia 7200.7, a nawet chyba lekko cichszy. Z tym, ze 7200.7 tez sa rozne, bo np. ta moja 120 i cala ta seria byly raczej ciche, ale nowe 160 maja juz znacznie glosniejszego seek'a. Ogolnie na pewno jeden z cichszych seekow jakie slyszalem, takze narzekac nie bede :)

1719439[/snapback]

No jesli w 7200.7 ma ciche seek to ja nie wiem co ma glosne... A ja juz te dyski zamowilem:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acd nie przejmuj sie... na gabce jest nieslyszalny i tak jak pisalem tylko ciut glosniejszy niz bIV - ja swojego nie slysze, a slysze takie rzeczy jak:

burczenie monitora czy topowera

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli w 7200.7 ma ciche seek to ja nie wiem co ma glosne...

1720884[/snapback]

Napisalem przeciez, ze nie wszystkie 7200.7. Moja 120 ma cichy seek, porownywalny z tym. Ale juz 160 kumpla to chrobocze niemilosiernie. Hitachi 160 przy domyslnym ustawieniu max performance tez chrobocze glosno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za OT:

http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm

Feature Tool (v1.99)This is a DOS-bootable tool for changing various ATA features. The Feature Tool allows you to control some of the features of our Deskstar and Travelstar high performance ATA hard disk drives and supports 48-bit addressing, so it will work with the new large capacity drives.This version adds support for our latest drives. Changes include:    * Added new product support    * Updated documentation and install packages to reflect changes The Feature Tool allows you to:    * Enable or disable the read-ahead or write cache.    * Change the drive Automatic Acoustic Management settings to the:          o Lowest acoustic emanation setting (Quiet Seek Mode), or          o Maximum performance level (Normal Seek Mode).    * Change the predefined capacity of the drive. This option can be used in situations where there is a BIOS limitation and the drive is not recognized. See the PDF Users Guide for specific details.    * Switch the Ultra DMA mode    * Change Advanced Power Mode - allows you to change between the lowest power consumption and the highest power consumption (maximum performance level).    * Show Drive Temperature - shows the current drive temperature in Celsius and Fahrenheit.    * Configure SATA interface - adjust maximum speed and enable/disable Spread Spectrum Clocking.

chyba chodzi o to. EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pierwsza płyta która nie chce obsłużyć tego dysku. Abit IS7-E. Chipset I865, kontroler 82801EB. Przy czym problem nie dotyczy nowszych płyt z I865, tylko starszej rewizji tego kontrolera. Najnowszy bios. Sprawdzałem na Abicie AS8 i obyło się bez żadnych problemów.

Zworkowałem dysk na 1.5 GB/s ale efekt jest ten sam. Bios widzi, system nie chce pracować gdy jest podłączony. Po założeniu dodatkowego kontrolera chodzi bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz... nie mozna wszystkim dogodzic. Firmware zostalo zoptymalizowane do raid'a, bo poprzednie seagate mialy slaby przyrost wydajnosci w raid, a tu widac calkiem niezle. Generalnie uwazam ze seagate dobrze postapilo olewajac niekompatybilnosc ze starszymi plytami a zajelo sie poprawa wydajnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...