Skocz do zawartości
Trolu609

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.10

Rekomendowane odpowiedzi

Przyczyn moze byc kilka.

Przypuszczam ze jest to wina polaczenia czyli kabel/gniazdow ewentualnie zaislanie. Obejrzyj dysk i zobacz czy nie uszkodziles polaczenia. Jest cholernie delikatne :mur:

Raczej watpie, bo zmienilem przedwczoraj koniguracje kompa(nowa plyta,procek,pamieci nowy kabel sata do podlaczenia dysku, nowy system i dalej sie zachowuje dziwnie ) Ogladalem to podlaczenie i wyglada wpozadku, aha, zapomnialem dodac ze seatools_enterprise nie widzi go jako dysk seagate ??

 

PLYTA ASUS M2N-E SLI(Producent oznacza nF500 ale ponoc jest nF4Ultra) obecnie a wczesniej byl GA-M55S-S3 na nF550

 

post-148682-1181513827_thumb.jpg post-148682-1181513851_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niedawno kupiłem [sata2] Barracuda 7200.10 320620 3.AAK, mam pare watpliwosci co do jej sprawnosci :) Wydaje mi sie ze dysk powinien chodzic szybciej, podczas wchdzenia do poszchegolnych katalogow widac duze opznienia i slychac glosne chrobotanie, tak jak i podczas kopiowania plikow. System sie laduje dluzej niz przy poprzednim dysku (WD 80GB 7200 8mb), powoduje czasami dziwne zawieszenie komputera np. podczas logowania komputer, lub przy kliknieciu w jakas ikone na pulpicie przestaje odpowiadac i jedynym wyjsciem jest restart. Sprawdzalem to na 2 systemach operacyjnych przy dwoch roznych konfiguracjach sprzetowych i nie wiem co jest grane. dodam tylko ze system to wiendos XP + SP2 + wszystkie aktualizacje. Oto Screeny z HD tach, Everest i HD tune.

post-148682-1181508778_thumb.jpgpost-148682-1181508812_thumb.jpgpost-148682-1181508836_thumb.jpgpost-148682-1181508847_thumb.jpg

 

Mam dokładnie podobny dysk oraz podobny problem, dokładnie te same objawy, dodam jeszcze że obecny przyszedł z gwarancji - ponoć został wymieniony na nowy, ponieważ w ostatnim spaliło mi się złącze zasilające dysk - myślałem że sie popłaczę 300 GB danych poszłooooo.

 

Teraz za bardzo niewiem czy go reklamować, czy w ogóle go przyjmą, testy przechodzi wzorowo podobne wykresy do twoich ale z uzytkowaniem już gorzej..

 

Dodam jeszcze że kupiony w Komputroniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie podobny dysk oraz podobny problem, dokładnie te same objawy, dodam jeszcze że obecny przyszedł z gwarancji - ponoć został wymieniony na nowy, ponieważ w ostatnim spaliło mi się złącze zasilające dysk - myślałem że sie popłaczę 300 GB danych poszłooooo.

 

Teraz za bardzo niewiem czy go reklamować, czy w ogóle go przyjmą, testy przechodzi wzorowo podobne wykresy do twoich ale z uzytkowaniem już gorzej..

 

Dodam jeszcze że kupiony w Komputroniku.

Ten pierwszy to byl taki sam model?? i przed spaleniem chodzil normalnie ?? Chyba jutro przejde sie do APOLLO i zareklamuje go bo jest to bardzo irytujace jak klikajac na folder zdazy pojawic mi sie klepsydra i musze czekac 1-2 sekundy az sie dostane do srodka ;(.

W seatools_enterprise widzi CI ten dysk normalnie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy to byl taki sam model?? i przed spaleniem chodzil normalnie ?? Chyba jutro przejde sie do APOLLO i zareklamuje go bo jest to bardzo irytujace jak klikajac na folder zdazy pojawic mi sie klepsydra i musze czekac 1-2 sekundy az sie dostane do srodka ;(.

W seatools_enterprise widzi CI ten dysk normalnie ??

Spokojnie :), przed spaleniem chodzil wyśmienicie, raz wyłączylem kompa włączam a tu lekka niespodzianka zaczeło sie lekko kopcic z obudowy jedynie co zdązylem to wyciaglem kabel zasilania, otworzyłem bude no i wszystko jasne...

Dysk wyslałem następnego dnia do Komputronika, przyjeli go warunkowo pytając wpierw o zasilacz, po czym, noo po 14 dniach wysłali mi ponoć nowy i odkąd dostałem ten nowy czyli teraz obecny mam podobne objawy do twojego, poza testami jeszcze wrzucilem do jednego katalogu 5000 małych plików - obrazki panienek :) :D wejście do tego katalogu sprawuje mu wielki kłopot a panienki naprawde ładne więc niewiem co jest :) :D

A tak na poważnie to dysk o wiele klas nizszy typu Samsung 40 GB który mam na czarna godzinę radzi sobie z tym o wiele lepiej, szybciej i sprawniej.

Co do SeaTools to własnie leci test więc jak sie skończy to napisze to i owo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak sie dzieje jak wchodze do pustego :) Ale jak popracuje tak z 6-8 godzin wlaczony non stop to mu przechodzi i zaczyna dzialac dosyc szybko. Jak wyniki tego testu ??

hm, SeaTools Enterprise nie łyka mojej Visty, instaluje się ale się nie uruchamia :/

Za to zainstalowałem SeaTools for windows, testy przechodzi OK, wszystko wydaje się być w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przyszedł dysk (Seagate 250GB 16 MB cache, 7200 obrotów, 7200.10). Nikt nie mówił, że będzie łatwo, więc już mam problemy. ;-)

 

Ogólnie dysk chodzi bardzo ładnie, ale w benchmarkach wypada fatalnie. Domyślam się, dlaczego (moja płyta nie obsługuje SATA; dokupiłem kontroler), ale chciałbym, żeby ktoś to potwierdził. Cóż, przynajmniej przy następnej zmianie PC będzie super. :)

 

Zresztą, sami zobaczcie:

 

Dołączona grafika

 

Transfer Rate to istna tragedia. Niby stały, ale prędkość maksymalna woła o pomstę do nieba. :-/ Czas dostępu też jakby zbyt niski? W ogóle to co jest dobrze? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie: czy sprawny kontroler SATA może aż tak zwolnić (teoretycznie, bo na każdym kroku zauważam ogromną różnicę w stosunku do starego Seagate'a 60 GB) dysk? Jeśli nie, mogę go zareklamować - mam dwa lata gwarancji. Bo być może jest to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się - zbyt równy wykres - coś go trzyma :)

może jakaś zwora?

najprościej podpiąć ten dysk do kompa z wbudowanym kontrolerem i jeszcze raz zrobić odczyt :)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworka, mówisz? :-) Hm, no nic - jutro popatrzę. Dzisiaj już ciemno, a ja strasznie zmęczony po "ciężkim" dniu (wypad w góry;)).

 

Ciekawostka - HDD Health nawet nie wykrywa dysku...

 

Jeszcze jedno. O ile dobrze pamiętam, wraz ze sterami do MoBo zainstalowałem cosik do IDE - ot, z przyzwyczajenia. Spróbuję to wywalić, choć wątpię, by to była przyczyna.

 

Niebywałe - niby tak źle, a tak dobrze. :-) Przyrost wydajności jest pod każdym względem ogromny - gry, Windows, przełączanie profili: wszystko ładuje się wspaniale.

 

Sprawa wyjaśniona - kontroler nie daje rady. W Menadżerze Urządzeń normalnie pokazany jest kontroler + ustawienia do niego. Jestem w stanie ustawić Ultra DMA 5 - Ultra100, przy 6 Windows restertuje się w trakcie uruchamiania. Oczywiście test już wypadł lepiej, ale dalej jest to kiepścizna.

 

Dołączona grafika

 

Co sądzicie? Reklamować kontroler? Ma to sens?

 

Ultra DMA 5 - Ultra100:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Salvo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WG. mnie ten kontroler nadaje się do śmieci.

Ile za niego dałeś? Jaki to model? Może po prostu ten typ tak ma, a nie wy od razu dysk podejrzewacie.

Nawet ze zworką ograniczającą do SATA1, różnica to raptem kilka MB. Jemu brakuje jakieś 20MB na początku dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, no właśnie - nie kontroler, a adapter. Czy to ma znaczenie? W aukcji było napisane "bez problemu podłączysz dysk SATA do starszej płyty. Myślałem, że to wystarczy. Cóż, jeżeli to ma być coś innego, być może uda mi się zwrócić/zamienić i dopłacić.

 

Czyżbym strzelił ładną gafę? ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chłopie ale dałes plame :blink:

Nawet jak na nowicjusza w temacie :lol2:

Kontroler to kontroler a adapter... Kontrolery wpina się w pci lub pcie i są w postaci karty rozszerzeń np http://www.allegro.pl/item205216865_kontro...aid_wys24h.html

 

W tamtej aukcji nie kłamali - wkóncu go podłączyłeś :) ale kwestia wydajności to inna sprawa.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no cóż, dałem i tyle. :-) Dowiadywałem się, dowiadywałem i w końcu kupiłem nie to co trzeba. :D To nie majątek, więc w razie czego gość ma chyba także KONTROLERY i może by zamienił za dopłatą. :-)

 

Tylko jedno pytanie - czy to coś pomoże? Domyślam się, że tak.

 

U niego na aukcji jest też coś takiego - http://www.allegro.pl/item206403855_super_...a_gw_od_ss.html

 

Byłoby dobre? Tylko z tego co widzę, obsługi SATA II nie ma. :( Chwilę temu wyciągnąłem zworę.

Edytowane przez Salvo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te z SATAII są sporo droższe i często na pciexpress. Ten powinien Ci wystarczyc choc na chipsecie VIA też nie należy do najlepszych. Ale na pewno będzie szybciej niż na tym adapterze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku. :-) Na pewno nie będzie problemu z wymianą.

Do teraz chce mi się śmiać z siebie samego. :) Dyski to zawsze była dla mnie czarna magia - kupowałem i był. Wolałem pobawić się resztą podzespołów. Tak czy inaczej - nie wiem, jak można było zrobić taki numer. :)

 

Cóż, człowiek uczy się na błędach. I sprawa wyjaśniła się - dzięki bardzo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey. Od piątku mam seagata 320gb sata2 16mb. Wczoraj zainstalowałem na nim system a dysk ata "wywaliłem".

 

Windows włącza mi się b. długo (na ata dużo szybciej), Napis: WINDOWS XP (i tam na dole co lata) trwa bardzo dlugo..

 

W hd tune na teście mam max 3.5 mb/s.. to chyba o wiele za mało, nie?

 

Mój sprzętl p4 2.4, abit ic7, 2x512

 

 

Co to może być? Coś w biosie źle ustawione czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dysk pracuje Ci w trybie PIO zamiast w UDMA. Chociaż pod SATA jeszcze z takim czymś się nie spotkałem.

Nawet nie wiem gdzie dokładnie sprawdzić bieżący tryb pod Vistą. LOL SZUKAM....

 

Jakieś nowe stery do mobo powinny załatwić sprawę.

Wyczytałem gdzieś, że twoja płyta ma 4 porty SATA 1,2 obsługiwane są przez jakiś (chyba [ciach!]iany) układ ICH5R, natomiast SATA 3,4 jest obsługiwane przez układ Silicon Image IC7-G, który wg będzie lepszy do SATA, chociaż to tylko moje przypuszczenia. Możesz na próbę przepiąć dysk na port SATA 3 lub 4, może pomoże, może nie.

Jeśli nie, to ratują cię tylko sterowniki do jednego z wyżej wymienionych układów.

 

OK. Znalazłem.

Aktualny transfer dysku SATA można sprawdzić w evereście, zakładka "magazyn/magazyn windows".

Z tego co pamiętam w starszych płytach dyski SATA były widoczne w MU w kategorii "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" i tam można było sprawdzić aktualny tryb transferu, czasami też zmienić, bądź wymusić taki jaki się chce.

 

Ja mam aktualnie SATAII 300MB/s więc jest wszystko w porządku. :D

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zainstalowałeś lub nie potrzebnie zainstalowałeś jakies sterowniki IDE.

Zależy na jakim chipsecie jest płyta. No i wogóle co to za płyta.

no plyta abit ic7

 

na poczatku nie instalowalem i mialem 3mb/s a potem zainstalowalem i mam 50mb/s (poodbno za malo..) tez mnie to dziwi :/

 

nie wiem co jest grane;/ czy isc wymienic dysk czy zostawic i na nowo zorobic partycje (slyszalem ze moze pomoc)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...