Skocz do zawartości
KOFEK

Asus P5n-e Sli - Nforce 650i Sli

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem pewny ale chyba ten asus ma blokadę na zmianę mnożnika i my jako szczęśliwi posiadacze tego asus nie musimy sie martwić o ograbniczenie FSB przez pamięci bo mamy do dyspozycji tryb unlinked :D :D A tak w ogóle to nic nie zrozumiałem z tego poradnika...po co mam testować max FSB?? Chce mieć 3GHz na procku to jade FSB do 3ghz jak sie nie uda to daje ciut wyższe napięcie (ale dopiero wtedy jak sie nie uda a nie od początku zwiększam napięcie z 1.35 na 1.5 i patrzeć jak proc sie jara...) i wtedy powinno sie udać te 3ghz :D jeśli nie to daje jak najbliższą stabilną wartość...jak chce mieć pamięci 900mhz 4-4-4-12 1T to jade z 800mhz co 10mhz w góre aż dojdę do 900mhz a jak nie to zwiększam ciut napięcie i próbuje dalej i to samo z timingami....ale mi nie chodzi o takie porady bo akurat to można znaleźć w googlach, mi chodzi żeby ktoś napisał np. jakie macie chłodzenia na mostkach jak chłodzicie mosfery i układy zasilające, czy udało wam sie zmniejszyć jakoś vdropa na procku lub które penecil mody pomagają w utrzymaniu stabilności procka...

Edytowane przez czater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ale tu nie chodzi o to ile chcesz mieć tylko ile możesz mieć. Dobrze wiedzieć jaki jest max poszczególnych części bo później sie nie zastanawiasz co cie ogranicza. A załózmy na jednym procku bedziesz miał np. 350x9 i ci to styknie, ale potem bedziesz miał procek z mnożnikiem 7 i będziesz potrzebował wyższe FSB, ale nie będzie szło więcej to się będziesz głowił czy płyta lipna czy proc ma walla, a może pamięci ograniczają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci to na tej mobo NAPEWNO nas nie ograniczą...ale nie każdy chce ryzykować testowanie najwyższego FSB bo poniekąd jest to ryzykowane, a zmiana mnożnika nie jest chyba możliwa na tej płycie...a zresztą po co zmieniać procka (c2d) na którym mamy 3ghz+ na inny??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci to na tej mobo NAPEWNO nas nie ograniczą...

wolno taktowane pamięci ograniczają przepustowość podsystemu pamięci, co w niektórych benchach ma duże znaczenie

ale nie każdy chce ryzykować testowanie najwyższego FSB bo poniekąd jest to ryzykowane

ryzykowne to jest nawet włączanie komputera

a zmiana mnożnika nie jest chyba możliwa na tej płycie...

prez już chyba Ci napisał post wcześniej o zmianie mnożnika? JEST MOŻLIWA.

a zresztą po co zmieniać procka (c2d) na którym mamy 3ghz+ na inny??

żeby mieć np. 3,6ghz

 

Naprawdę wystarczy poczytać trochę ten temat, żeby nie pisać takich rzeczy... ręce opadywują normalnie :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

twoja wypowiedź nie wniosła nic do temat...

Ale nie rozumiem czemu wyłączenie PC uważasz za ryzykowne...

 

@topic

Więc jak najlepiej chłodzić sekcje zasilania??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie radiatory używacie?? takie jak pamięciach RAM?

 

EDIT: A jak na tej płycie jest z podkręcaniem pamięci??

Edytowane przez czater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój asus ma dziwne jazdy. Po obniżeniu napięcia procesora (e4500) przestaje działać sieciówka, tzn jest wykrywana przez system, reaguje na odłączenie kabla, ale po prostu nie działa, natomiast po podkręceniu tylko przez zmiane magistrali z 800 na 1066 czasem po załadowaniu systemu nie działa audigy. Stery działaja (KX-y) ale w głośnikach cisza :huh: Zwiększanie napięcia na chipsecie i procu nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i poszła następna para pamięci. Nawet ich nie kręciłem, timingi fabryczne, napięcie też a jedna pamięć wogóle nie botuje.

Ktoś już pisał o paleniu pamięci na tej płycie i chyba ja też tego doświadczam.

Coś mi się wydaje że szybciej zmienie tą płytę niż myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i poszła następna para pamięci. Nawet ich nie kręciłem, timingi fabryczne, napięcie też a jedna pamięć wogóle nie botuje.

Ktoś już pisał o paleniu pamięci na tej płycie i chyba ja też tego doświadczam.

Coś mi się wydaje że szybciej zmienie tą płytę niż myślałem.

Czy proc masz podkrecony jak tak to na ile ??

I czy cos przed spaleniem pamieci dzialo sie ze mogoby to swiadczyc ze cos jest nie tak pomiedzy plyta-pamiec (jakies arty zwiechy itp)

Jaki masz bios ???

Jakie miales zazwyczaj temp na Nb (PcProbe odczyt) ???

 

Jakie to byly pamieci czy te z siga OCZ jak tak to jaki typ ???

 

Czy mozna zaczac juz sie bac ze te plyty pala pamieci ???? Brrrrrrrr

 

 

U mnie jak na razie spoko wszystko od pol roku ale zaczynam sie juz bac

Edytowane przez Speedstar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój asus ma dziwne jazdy. Po obniżeniu napięcia procesora (e4500) przestaje działać sieciówka, tzn jest wykrywana przez system, reaguje na odłączenie kabla, ale po prostu nie działa....

Zestaw układów nv650 tak ma. Miałem 3 modele na nv650 i na wszystkich tak było. Jak podniosłem napięcia, pokręciłem, a potem powruciłem do def to przestawała działać sieciówka. Właściwie to działa tylko nie zgłasza maca. Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Speedstar

Proc 400x8, ram OCZ 2x1GB 1066DDR CL5 5-5-15 SLI READY EPP, na NB HR-05 Sli+fan 80mm, na SB zalmana ZM-NBF47.

Całość biegała sobie bez żadnych problemów do dziś. Trochę giercowane, potem necik wyłączyłem monitorek i poszedłem coś zjeść. Wracam a tu słychać tylko "bipanie". Resety, clear cmos w końcu zacząłem sprawdzać pamięci i wyszło szydło z wora. Jedna sztuka nie odpala kompa w żadnym z gniazd. Identyczne objawy jak na poprzednich Geilach które miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Speedstar

Proc 400x8, ram OCZ 2x1GB 1066DDR CL5 5-5-15 SLI READY EPP, na NB HR-05 Sli+fan 80mm, na SB zalmana ZM-NBF47.

Całość biegała sobie bez żadnych problemów do dziś. Trochę giercowane, potem necik wyłączyłem monitorek i poszedłem coś zjeść. Wracam a tu słychać tylko "bipanie". Resety, clear cmos w końcu zacząłem sprawdzać pamięci i wyszło szydło z wora. Jedna sztuka nie odpala kompa w żadnym z gniazd. Identyczne objawy jak na poprzednich Geilach które miałem.

Moze niektore plyty sa jakies lipne, produkcja inna itp

Jaki masz REV plyty ??? (moja to 1.01G) i w jakich slotach masz pamieci ???? ja mam w czarnych.

 

Najwazniejesze jak z gwarancja czy uwzglednia Ci to ze ta plyta spalila Ci pamieci i zwoca koszta ?????

 

Edit : Daj znac co Ci powiedzieli odnosnie pamieci - czy kase zwroca.

Edytowane przez Speedstar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś z tą awaryjnością.

Z -tej- strony wynika że Geile PC2-6400 Ultra Plus też były na D9.

Nic nie jest wykluczone oczywiście, ale przyczyn raczej szukałbym w "padalności" Micronów. Ludziom padały D9-tki nawet na nominalnych ustawieniach. Ja z tego powodu szukałem kości na Promosach.. oczywiście kosztem mniejszego OC.

 

P.S. Geil Ultra Plus to 100% D9.

Edytowane przez djsaint

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra pamięci wymienione na nowy komplet. I teraz już nie wiem czy je sprzedać i kupić jakieś inne czy lepiej powoli przymierzać się do wymiany mobasa. Poza dwoma przypadkami z ramem to specjalnie nie mam żadnych zastrzeżeń do tej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

C2D E4300 jest slynny z mozliwosci podkrecania, mniejwiecej dlatego go kupilem. Kiedy chcialem w koncu sie za oc wziazc zaczely sie problemy.

Zaczalem od aktualizacji biosu. Mam wersje 0202 (z 11.2006) sciagnalem ze strony producenta najnowsa wersje (bodajze 06.2007) zaladowalem, uruchamiam ponownie i ... niebieski ekran. Ponowny rozruch i to samo, nawet w trybie awaryjnym nie chcial wspolpracowac. Przywrocilem mu stara wersje biosu i wystartowal. Podobnie rzecz sie miala z wersja ze stycznia 2007. Takze musialem wrocic do oryginalnego biosu.

Przystapilem do podkrecania i wszystko co osiagnalem to 2250 mhz (standardowo jest 200x9 czyli 1800, teraz mam 250x9) na 1.325 V. Udalo mi sie wycisnac z niego jeszcze 2375 ale z 1.375V. 2500 to nawet z 1.4V nie chcialo mi wystartowac. Takze wrocilem do 2250mhz.

Ruszenie czestotliwosci pracy pamieci rowniez oznaczalo, ze komp nie chcial wystartowac.

 

Czy moze ktos mial podobne problemy lub wie co powinienem zrobic?

Edytowane przez Krys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

C2D E4300 jest slynny z mozliwosci podkrecania, mniejwiecej dlatego go kupilem. Kiedy chcialem w koncu sie za oc wziazc zaczely sie problemy.

Zaczalem od aktualizacji biosu. Mam wersje 0202 (z 11.2006) sciagnalem ze strony producenta najnowsa wersje (bodajze 06.2007) zaladowalem, uruchamiam ponownie i ... niebieski ekran. Ponowny rozruch i to samo, nawet w trybie awaryjnym nie chcial wspolpracowac. Przywrocilem mu stara wersje biosu i wystartowal. Podobnie rzecz sie miala z wersja ze stycznia 2007. Takze musialem wrocic do oryginalnego biosu.

Przystapilem do podkrecania i wszystko co osiagnalem to 2250 mhz (standardowo jest 200x9 czyli 1800, teraz mam 250x9) na 1.325 V. Udalo mi sie wycisnac z niego jeszcze 2375 ale z 1.375V. 2500 to nawet z 1.4V nie chcialo mi wystartowac. Takze wrocilem do 2250mhz.

Ruszenie czestotliwosci pracy pamieci rowniez oznaczalo, ze komp nie chcial wystartowac.

 

Czy moze ktos mial podobne problemy lub wie co powinienem zrobic?

Witam,

masz pamięci prawie takie jak ja i problemy takie jak ja :)

na dzień dobry ustaw dobrze pamięci czyli 2T i 800 4-4-4-12 i chyba trs 21 czy coś takiego poszukaj w internecie jakie są bo teraz nie jestem w domu i nie pamiętam na pamięć.

Jak ustabilizujesz zwisy bluescreeny to zbieraj się za podkręcanie proca.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluescreeny mialem tylko przy ladowaniu nowszej wersji biosu oraz przy niewystarczajacym napieciu na procku.

Za rada Orgiusza ustawilem stale napiecie na NB na 1.39 co pomoglo. Chociaz wciaz nie moge zaladowac nowszej wersji biosu bo komp od razu dziala niestabilnie.

Timingi mialem na auto i ze zdziwieniem zauwazylem, ze Tras bylo na 31 zamiast na 12 o.0, ustawilem juz na sztywno. Byc moze skombinuje sobie lepsze chlodzenie i wtedy popatrze, pokombinuje cos znowu. Moze nawet znowu z biosem (chociaz nie chce mi sie bo przez to musialem pena kupowac i troche kombinowac, zeby moc z niego bootowac w trybie DOS:) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluescreeny mialem tylko przy ladowaniu nowszej wersji biosu oraz przy niewystarczajacym napieciu na procku.

Za rada Orgiusza ustawilem stale napiecie na NB na 1.39 co pomoglo. Chociaz wciaz nie moge zaladowac nowszej wersji biosu bo komp od razu dziala niestabilnie.

najnowsza jest 0608 wersja, z 29.06 bo ta wczesniejsza 0607 też z czerwca była taka sobie. U mnie ważne było polepszyć chłodzenie NB i pamieci i wtedy dużo lepiej.

 

Tak dodam i obalę mit konieczności nowych, mocniejszych zasilaczy. Właśnie miernik poboru prądu wstawiłem i przy testowaniu proca i memory prog.SP2004 jest max 160Watt poboru. A już zastanawiałem się nad zmianą zasilacza-BEZ SENSU by było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bluescreeny mialem tylko przy ladowaniu nowszej wersji biosu oraz przy niewystarczajacym napieciu na procku.

Za rada Orgiusza ustawilem stale napiecie na NB na 1.39 co pomoglo. Chociaz wciaz nie moge zaladowac nowszej wersji biosu bo komp od razu dziala niestabilnie.

Timingi mialem na auto i ze zdziwieniem zauwazylem, ze Tras bylo na 31 zamiast na 12 o.0, ustawilem juz na sztywno. Byc moze skombinuje sobie lepsze chlodzenie i wtedy popatrze, pokombinuje cos znowu. Moze nawet znowu z biosem (chociaz nie chce mi sie bo przez to musialem pena kupowac i troche kombinowac, zeby moc z niego bootowac w trybie DOS:) )

Co do biosu

 

Zrob dyskieteke startowa w Windzie wrzuc tam awdflash i nowego biosa, zresetuj bios na default, uruchom ponownie kompa z dyskietki jak wyskoczy znaczek "zachety" to awdfash i nazwa biosu (poczytaj w helpie awdflash bo jak chcesz to mozesz savowac stary bios lub skorzystaj z porad na stronie asusa)

 

No i najwazniejsze jak wrzucisz nowy bios to musisz wyzerowac CMOS czyli wyjac bateryjke i przestawic zwroki (opisane w instrukcji 1-26) dalej odpalic kompa oczywiscie zworka z powrotem na swoje miejsce i wejsc juz tylko do biosu i ustawic to co uwazasz za sluszne.

 

Co do pamieci ustaw sobie na 2T (jak juz pisali) 4-4-4-12 najlepiej na Linked u mnie np z 1T byly zwiechy no ale ja mam inny proc. no a dalej metoda prob i bledow musis zwlaczyc w biosie ale do 3Ghz powinno wystarczy 1.35V Core, Nb 1.39-1.5V Mem ja mam na 2.08 ale mam OCZ (ida nawet do 2.2)

 

Dodam ze u mnie Linked (sync Mode) lepiej chodzi anizeli z Unlinked Memki sa stabilniejsze. Dodam ze mam ustawione tez I EIST (zwalania proca jak nic sie nie robi) niektorzy odradzaja ale u nie powoduje to jakichs zwiech.

Edytowane przez Speedstar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do biosu

 

Zrob dyskieteke startowa w Windzie wrzuc tam awdflash i nowego biosa, zresetuj bios na default, uruchom ponownie kompa z dyskietki jak wyskoczy znaczek "zachety" to awdfash i nazwa biosu (poczytaj w helpie awdflash bo jak chcesz to mozesz savowac stary bios lub skorzystaj z porad na stronie asusa)

 

No i najwazniejsze jak wrzucisz nowy bios to musisz wyzerowac CMOS czyli wyjac bateryjke i przestawic zwroki (opisane w instrukcji 1-26) dalej odpalic kompa oczywiscie zworka z powrotem na swoje miejsce i wejsc juz tylko do biosu i ustawic to co uwazasz za sluszne.

 

Co do pamieci ustaw sobie na 2T (jak juz pisali) 4-4-4-12 najlepiej na Linked u mnie np z 1T byly zwiechy no ale ja mam inny proc. no a dalej metoda prob i bledow musis zwlaczyc w biosie ale do 3Ghz powinno wystarczy 1.35V Core, Nb 1.39-1.5V Mem ja mam na 2.08 ale mam OCZ (ida nawet do 2.2)

 

Dodam ze u mnie Linked (sync Mode) lepiej chodzi anizeli z Unlinked Memki sa stabilniejsze. Dodam ze mam ustawione tez I EIST (zwalania proca jak nic sie nie robi) niektorzy odradzaja ale u nie powoduje to jakichs zwiech.

Ok powtorztlem cala operacje.

Wrzucilem bios 0608, wyjalem baterie, zresetowalem CMOS, ustawilem w biosie: VCPU na 1.325, VNB, na 1.39V, Vmem na 2.17V(na stronie producenta podane ze chodza z V 2.1-2.2), wylaczylem dziekowke(mam swoja), ustawilem timingi pamieci: tCL 4, tRCD 4, tRP 4, tRAS 12 (advanced nie ruszalem, sa na auto), co to jest Command per clock (cmd) ? to jest to 1T/2T ? zostawilem na auto (wybor 1,2,auto)

f10 save and exit, poszlo, uruchamia sie, winda nie skonczy sie ladowac i zamist pulpitu dostaje niebieski ekran

wrzucilem bios ktory mialem standardowo czyli 0202 i na identycznych ustawieniach smiga

 

Pamieci mam letnie. Radiator na NB wymienie w poniedzialek(nie wiem czy pomoze, no ale na pewno nie zaszkodzi). Zreszta, z takimi przeciagami jakie mam w budzie nie maja prawa sie nagrzac za bardzo. Lacznie 5 wentyli wokol obudowy. Oprocz tych z budy(25cm fan na bocznej i 12cm z przodu wtlaczajace) mam jeszcze 2 x 80mm z tylu wyciagajace oraz wentyl w zasilaczu (wyciagajacy) takze mam lodowke w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem szczęśliwym (jak narazie) posiadaczem tej płytki...(komputer jak w sigu). Podczas podłączania go miałem z nim jednak spore problemy. Już opisuję co się działo... najpierw po zmontowaniu całości karta graficzna nie dawała obrazu na monitor... później gdy już się z tym uporałem komputer wyłączał się po 5 - 10 sekundach... Zwróciłem więc uwagę na Zasilacz... i procesor... wkońcu się włączył. Następnie posłuszeństwa odmówił dysk twardy o_O... pomogły ustawienia w biosie i ruszył... i tak po 10-tym odpaleniu kompa wreszcie ruszył... zainstalowałem winde i do tej pory wsystko działa normalnie... czy miał ktoś z was takie dziwne problemy ... ? Komputer nie jest cały nowy... nowa jest tylko grafika, procek, pamięci i płyta główna... reszta to bebchy starego kompa...

Edytowane przez Puchacz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam szybkie glupie pytanie. mobo ma 2 gniazdka ata na dwie tasmy po dwa urzadzenia. oczywistym wydaje sie ze powinno obslugiwac 4 urzadzenia ata. czy tak jest w rzeczywistosci? :). w biosie jest moznosc wykrycia 4 urzadzen ata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...