Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kabel sata do wymiany ( CRC )

Jeden błąd wykryty ( warto by go wyzerować po takim okresie czasu pracy ) czyli MHDD i ERASE z klawy ( dane zgraj wczesniej )

Zmien/ wyczyść wtyczke zasilającą / lub to zasilacz ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Kupiłem nowy Seagate Game Drive 2TB do Xboxa One. Czy wykresy wyglądają OK i smart jest chyba w porządku? Za każdym razem jak uruchamiam HD Tune mam ten pik w dół przy 200 GB...

usg2Tid.jpg

avcbPdO.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zielony Buszmen napisał:

Czy 12 tyś wylatanych godzin przez dysk HDD 3,5" to tragedia, czy jeszcze nie?

Nie. Mój ostatni systemowy talerzowiec miał ponad 2x tyle, a zwykły konsumencki dysk w starym serwerze 4x tyle i oba skończyły pracę jako w pełni sprawne.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pada mi Seagate w kompie, wyrzucam go jutro, ale chcę skopiować z niego gry żeby nie ciągnąć 1TB z neta. Moje pytanie, czy jak skopiuję wszystko z dysku w takim stanie jak na screenie na nowy dysk, to skopiowane pliki będą nieuszkodzone? Hashe CRC będą nienaruszone? Czy przy takich błędach C5 i C6 pliki są jeszcze OK?

 

Bez tytułu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Potrzebuję pomocy z diagnozą dysku - WD750BPKT GB, przeleżał w szafie wyjęty zaledwie kilka razy przez ostatnie 5 lat. 

Dysk zaczął wariować i zawodzić jak komputer był jeszcze na gwarancji, ale byłem długoterminowo za granicą a mój jedyny komputer nie mógł być niepewny, więc kupiłem ten sam model, tylko trochę nowszą serię WD750BPKX i podmieniłem, robiąc reinstalkę i kopiując pliki.

Nie diagnozowałem dokładnie, z reklamacji kazali odesłać cały komputer a tego zrobić nie mogłem, więc przełknąlem wydatek i teraz mam dysk, do którego mam potencjalne zastosowanie jako podpięty na stałe do raspberry pi zrobionego na domowy NAS (pierwszy zrzut zdjęć z telefonów, repozytorium video dostępnych z urządzeń w sieci itd)

Meritum: pożyje jeszcze? Słusznie, że lata temu asekuracyjne go wymieniłem?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Sir

SMART WD750.JPG

Edytowane przez siriand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Spróbuję  porządkowania i naprawy błędów logicznych, posłużę się narzędziem z innego topicu i zobaczę czy to coś da, bo mogę bezkranie dysk wyzerować.

Idąć za ciosem sprawdziłem też dysk zewnętrzny 3.5 cala backup, to też nie wygląda dobrze i czysto... czy realokowane sektory to nie problem? Nie rozumiem, dlaczego czas pracy jest taki kosmiczny - to dysk do backupów, powinien mieć mniej niż 500h przepracowane.

Screen poniżej

Płakać i kupowac na cito nowy?

SMART WD1000.JPG

Edytowane przez siriand

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD 750 t-ka : Bady będa wracac : 01 wysoki RAW. W dyskach WD 01 to zawsze mówi o kondycji powierzchni

WD10EARS : Tu 01 = 0  a 15 realokacji przy 33 tyś godzin pracy to przyjmijmy za "normalne" bo każdy dysk się zużywa.

750-tke używał bym do totalnych śmieci ( jak mozesz wyzeruj go wcześniej sobie w MHDD komenda ERASE ( zgraj dane wcześniej !  )  EARS : Nie ma żadnych powodów do niepokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Kwazor said:

WD 750 t-ka : Bady będa wracac : 01 wysoki RAW. W dyskach WD 01 to zawsze mówi o kondycji powierzchni

WD10EARS : Tu 01 = 0  a 15 realokacji przy 33 tyś godzin pracy to przyjmijmy za "normalne" bo każdy dysk się zużywa.

750-tke używał bym do totalnych śmieci ( jak mozesz wyzeruj go wcześniej sobie w MHDD komenda ERASE ( zgraj dane wcześniej !  )  EARS : Nie ma żadnych powodów do niepokoju

Dzięki!

750 stanie jako NAS na raspberry, na śmieci tak jak sugerujesz, MHDD też już ogarniam, dysk do wyzerowania jak najbardziej bez mrugnięcia.

Ten WD10EADS - to jest błąd SMARTa - ten dysk nie ma szans mieć tyle godzin, coś jest tutaj nie tak z odczytem, nie da się tego wytlumaczyć.

Dzięki i biorę się za rzeźbę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jakiś czas temu WDC Green 1TB zaczął mi zgłaszać w SMART błędy C5/Att#197 i C6/Att#198 (C6 potrafiły z dnia na dzień zmienić swoją wartość w obrębie ok 7-13), więc potraktowałem go MHDD. Ogólnie zastanawiające są dla mnie sektory <500ms, które potrafiły się pojawić pomiędzy skanami w różnych miejscach - ostatni skan już jest czysty, ale ciekaw jestem, czy mogą/będą się w dalszym ciągu pojawiać... W związku z tym poproszę o diagnozę mądrzejszych ode mnie. Opis wykonanych działań oraz zachowania dysku w spoilerze.

 

Spoiler

1. SMART

BwXNg2c.jpg

 

2. pierwszy skan

isfqfJF.jpg

 

3. erase

28P85vI.jpg

 

4. SMART po erase

Kmq9OtI.jpg

 

5. drugi skan + remap

XiHl2Y2.jpg

 

6. SMART po skan + remap

lbL0Gyo.jpg

 

7. trzeci skan, po którym wykonałem miejscowy erase oraz skan z remapem w miejscach <500ms

G6MEU6g.jpg

 

8. SMART po trzecim skanie

UxaSQdr.jpg

 

9. piąty pełny skan (już czysto). Niestety z czwartego pełnego skanu nie zrobiłem zdjęcia - wykazał jeden sektor <500ms w innym miejscu niż poprzednie dwa - przed piątym skanem ponownie wykonałem miejscowy erase i skan z remapem w jego miejscu

pI7FbXK.jpg

 

10. ostatni SMART

SuubA2o.png

 

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W dniu dzisiejszym pojawił mi się błąd w dysku SSD, który załączam poniżej. Czytałem, że w dyskach SSD ten błąd nie ma większego znaczenia, ale i tak jest to dziwne, że się nagle pokazał tym bardziej, że komputer nie jest jakoś specjalnie eksploatowany. Mam się bać tego czy olać ten błąd?

Dysk twardy

https://www.micron.com/products/ssd/usage/client-ssd/part-catalog/mtfddav256tbn-1ar1zab

sdd.jpg

Edytowane przez Milo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie że 01 jest bardzo ważny : Błedy w odczycie sektorów.

Do tego patrz na 05 : Już masz realokowane 38 sektorów czyli już  dysk siada.

Degradacja komórek trwa : Dysk  nadaje sie tylko do trzymania "śmieci"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brachol  odrobiłeś lekcje na 5 z + 

Ale Remap był niepotrzebny ( brak badów tylko wolne sektory )

Wolne sektory nie zawsze usuwa remap etc ( miękkie badanie)

Ale czesto wpisane ręcznie z klawiatury ERASE ( uwaga danych niczym nie odzyskasz !! )

Wtedy jest pełny nadpis sektora ( pełne odświeżenie )

Ogolnie dysk zdrowy ( nałapał logicznych badów ) to że czasami pojawia się 500tka nie zawsze ozacza katastrofe ( dysk nie zawsze idealnie trafi w scieżke i robi wtedy kilkukrotny odczyt ( dużo 150tek po ERASE nawet w fabrycznie nowym dysku = ukryte reloki lub reloki ( wtedy 05 bierze się pod uwagę ) jak sobie przypomne nowke Seagate z kilkuset 150-tkami... no ok ale to Seagate którego dyski już pokazały nie jednemu to co znaczy "jakość".

Pilnuj 01 jak się pojawiają w RAW cyferki to ten dysk zaczyna mieć problemy z mechaniką. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2020 o 16:37, Kwazor napisał:

Wlasnie że 01 jest bardzo ważny : Błedy w odczycie sektorów.

Do tego patrz na 05 : Już masz realokowane 38 sektorów czyli już  dysk siada.

Degradacja komórek trwa : Dysk  nadaje sie tylko do trzymania "śmieci"

Witam, po dłuższej przerwie niestety błędy postępują i zaczyna być to już odczuwalne system zaczyna już chodzić odczuwalnie gorzej..

.8813f7479122be47med.jpg

Nie wiem w sumie dlaczego ponieważ komputer ma dopiero gdzieś 3 lata i w sumie nie jest jakoś bardzo używany tym bardziej, że drugi dysk zwykły mechaniczny, który jest w tym komputerze ma dopiero przepracowane 1629 godzin i nic mu się nie dzieje więc ten miał taką samą liczbę godzin pracy, a mówi że dyski SSD są dużo mniej awaryjne... Widocznie miałem pecha i trafił się jakiś trefny egzemplarz. Chciałem kupić jakiś NVMe, ale raczej moja płyta w lapku raczej go nie obsłuży więc kupiłem
https://www.x-kom.pl/p/429113-dysk-ssd-silicon-power-256gb-m2-sata-ssd-a55.html
I tak ma trochę lepsze parametry od tego złoma, który się już psuje. Mam nadzieje, że tym razem pożyje dłużej. Nie wiem tylko w sumie za bardzo jak zgrać obraz systemu z M2 na M2 ponieważ mam tylko jeden slot.

Edytowane przez Milo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

kupiłem nowy hdd Seagate 2048 GB ST2000LM015 - 5 dni temu , działa OK, podzieliłem na 2 partycje, zaszyfrowałem bitlockerem (może to jest istotne). Patrzę dziś na SMART i widzę niepokojąco niskie wartości id 01 i id 07. Czy jest źle czy jednak OK? Powinienem zwracać?

PS Zrobiłem full error scan w hd tune i 0 bad sektorów.

nowy dysk smart 2021-02-28 162809.jpg

seagate dysk 2021-02-28 165448.jpg

Edytowane przez crobartie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Full error scan z HD Tune można wywalić do kosza , z tak starego programu i spod działającego OS wyniki takich testów nie mają żadnej wiarygodności .

Chcesz mieć pewność przy skanie - odpal MHDD .

Co do smarta - dyski SEagate tak mają , parametry 01 i 07 są inaczej podawane niż w przypadku dysków od innych producentów , więc soft od Smart pokazuje wartości z kosmosu .

Zobaczy co pokaże Seatools , to soft od Seagate więc może poprawnie odczyta smart ich dysków

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,wczoraj przy uruchamianiu komputera pojawił mi się komunikat fixing disc C... Cała operacja zajęła ok 40 sekund po czym system normalnie wystartował. Dzisiaj to samo. Z tego co zdążyłem przeczytać, to dysk może być już do wyrzucenia. Co sądzicie?

 

Niżej skan z Crystaldiskinfo. Przy okazji proszę o ocenę stanu hdd

 

HDD https://imgur.com/a/oKPfKjr

 

SSD https://imgur.com/a/ofCrwS0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zwolnił mi laptop Asus Vivobook X542UA (i5 8. generacji) na dysku SSD.

Wykonałem następujące czynności weryfikacyjne:

1. Temperatura podzespołów - ok.
2. Brak niepokojących przerwań systemowych.
3. Przeinstalowałem system z Windows 10 na Windows 11 na czysto, po formacie - bez zmian.
4. Zmiana antywirusa nic nie zmieniła.
5. Sterowniki Intela - wszystkie są ok, w menedżerze urządzeń wszystko zainstalowane.
6. Brak wysycenia procesora i pamięci RAM - 16GB ramu.
7. Brak zawieszania się kompa i blue screenów.

Podejrzewam, że winny jest dysk SSD Crucial MX300 - ma 5 lat, pojemność 1TB służy też jako magazyn danych. W SMART mam już ostrzeżenie, że zaczęły się pojawiać bad sectory - póki co można je wykluczać i diagnostyka w HD Tune pokazuje cały dysk na zielono.

Dołączam screeny z informacjami SMART. Prośba o weryfikację.

Mam jeszcze pytania:

1. Czy zerowanie dysku SSD rzeczywiście coś daje?
2. Jeżeli jednak zerowanie nic nie da to czeka mnie wymiana dysku?
3. Czy ma znaczenie metoda zerowania? Bo jest ich dość sporo.
4. To chyba będzie już zgadywanie - od tego momentu do zejścia poniżej progu to raczej 3 miesiące czy 2 lata? 😉

Prośba o pomoc bo męczę się z tym, a sprzęt działa znacznie poniżej swoich możliwości.

CrystalDiskInfo SMART.jpg

HD Tune SMART.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja:

 

Tak jeszcze myślę, że skoro to dysk na kościach TLC to sprawdzę czy dysk przyspieszy po zwolnieniu ponad 50% powierzchni. Na teraz zajęte jest na pewno ponad 75% i odczyt/zapis wynosi >300MB/s. Nie wiem jak było wcześniej, tj. przy mniejszym zapełnieniu danymi, sprawdzę to.

Edytowane przez Wojtekq91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...