Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje pomocy

4870 - najnowsze caty - winda 7 64bit

cokolwiek odpale w DX 10 w rozdz nizszej niz natywna odpala mi sie w oknie lub w pełnym ekranie z paskami po bokach :(

w dx9 jest ok - np 1680x1050 mam rozciagniete na cały ekran

w dx10 nie jest skalowane - zostają pasy po bokach

:(

dotyczy wszystkiego co odpale w DX10

 

pomozcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to RivaTuner - poszukaj w google jako hd4870 fanfix.

 

@Sysak

Z moją HD4870 jest taki wałek, że nie mogę zgrać z niej BIOSu tymi programami. Wygląda mi to na jakieś uszkodzenie elektryczne. Zakupiłem drugą identyczną kartę, ściągnę z niej BIOS i spróbuję wgrać do tej uszkodzonej. Jeśli tak się nie uda to na gwarancję z nią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-pin, to znaczy żółty jest od obrotów którego nie użyjesz. Przyłożysz wtyczkę 3-pin od byle jakiego wentylatora i zobaczysz w które miejsca wpina sie czerwony i czarny i analogicznie ten dwupinowy kabelek od wentyla grafy wepniesz według kolorów a jeden zostanie wolny nieużyty. Po włączeniu kompa załączysz jakiś wygrzewacz grafy (polecam FurMark) i sobie wyregulujesz kompromis pomiędzy ciszą a temperaturą. Przez jakiś okres dopóki nie nabierzesz zaufania do ustawienia możesz kontrolować temperaturę w grach ;) Pamiętaj że jak przyjdzie lato to temperatury w kompie też wzrosną ;)

 

ok mam już regulator, umocowałem tak że pokrętło wystaje z tyłu obudowy, mogę regulować...

jak zjadę na minimum jest cisza - inne wentylatory chodzą głośniej (12-stka + 9-tka w obudowie, chyba kupię kolejny regulator do nich), na to minimum jak jest poziom głośności mi odpowiada

 

teraz kwestia temperatur - na razie na grach nie testowałem, tylko tym Furmark

i tak - przy minimum obrotów, po paru minutach temperatura szybko skacze z ok 40 na 65, potem powoli rośnie i zatrzymuje się na max 80 stopniach, czekałem ok 20 minut ale już nie podskoczyła ani o stopień

z tego co czytałem 4850 pracują dobrze nawet przy 90 stopniach, więc chyba mogę pozostać przy ustawieniu wentylatora na tym minimum ? czy może te 80' to jednak zbyt dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się co zdziałałeś - mam to samo cudo, za poradą Miguel'a

 

Nic, karta chodzi na standardowych taktach. Wyje sobie jak potępiona i jest stabilna. Ale mnie to zwisa, bo to kumpla komputer, a jego tam cisza nie za bardzo interesuje a różnicy w wydajności po oc i tak nie zobaczy, bo się nie zna. Tylko ja się stresu najadłem, bo myślałem, że mu uwaliłem grafikę. Jednak co firma, to firma. Już trzeciego Sapphire'a mam i mimo, że zawsze najtańsze budżetówki brałem a nie żadne toxici, to znów jestem zadowolony. Do tego zmodowałem bios żeby w 2d były takty 100/166, niskie napięcie i wiatrak nie przyspieszał aż do 65 stopni, a w 3d zapodałem 733/2133 i jest 100% satysfakcji.

 

Witam Panowie ;)

Chciałem sobie uaktualnić bios w mojej graficzce, bo mam dość leciwy, datowany na 08.06.08, a na stronie Asusa jest nowszy z 2009/03/02. Lubie mieć aktualne biosy :P i chciałem go wgrać jednak programik sie pluje, że nie mam kompatybilnej grafy z tym biosem :unsure: . I teraz myśle, bo moja to EAH4850/HTDI/512M/A a rzekomo bios jest do kart EAH4850/HTDI/512M i EAH4850 TOP/HTDI/512M/A. I teraz nie wiem czy to "A" to jest znaczące czy nie, a na dodatek bios jest wkomponowany w plik exe który sam go wgrywa.

 

Więc moje pytanie jak ręcznie wgrać bios? Bo znalazłem na techpowerup nawet nowszy niż na stronie Asusa :blink: , myśle że bedzie dobry co? Mimo, że zegary jak w wersji TOP Bios, Device ID mam takie samo w gpu-z.

Tylko bym chciał w 2D obniżyć zegarki bo TOP ma wyższe niż zwykła. No i czy można bez przeszkód napięcie GPU zmienić i czy bedzie to działać? Także wykres działania wentylatora bym sobie edytował, żeby w 2D mieć absolutnie niesłyszalną grafe. Można to wszystko zmieniać i nic sie nie sypnie?

 

PS. Poczytałem 'wewnątrz' tematu. Edytowałem wedle uznania ten sam bios który miałem i wszystko działa. Jednak mam problem przy wgrywaniu jakiegokolwiek innego biosu bo mi Winflash pisze że checksum jest inne. Nawet rozmiary biosów są inne. Spod dosa sie boje wgrywaćbo skoro coś sie nie zgadza to nie uwale grafy? Nawet od tego samego modelu tylko inaczej datowany bios (czyt: nowszy) ma inną sumę kontrolną. Co teraz??

 

PS2. Dobra bo sie rozpisałem na forum, nikt mi nie odpisał a ja już sobie zaryzykowałem i wymusiłem flash :P Co dziwne komp sie zawiesił całkowicie ale na szczęście nastąpiło to gdy juz sie pojawiła informacja o udanym sflaszowaniu :D także nie polecam w windowsie tego robić...

 

Dokładnie, to nie jest takie proste jak w wypadku płyt głównych. Ogólnie producenci nie przewidują wgrywania nowszych biosów. To nie tak, że nowszy bios zawiera poprawki w stosunku do starszego (choć oczywiście może) ale prędzej jest to dostosowywanie do nowych partii kart, gdzie producenci kart zmieniają drobne elementy w celu poprawienia jakości/obniżenia kosztów. Każdy bios jest zoptymalizowany do danej partii i nie przewiduje się stosowania ich zamiennie.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok mam już regulator, umocowałem tak że pokrętło wystaje z tyłu obudowy, mogę regulować...

jak zjadę na minimum jest cisza - inne wentylatory chodzą głośniej (12-stka + 9-tka w obudowie, chyba kupię kolejny regulator do nich), na to minimum jak jest poziom głośności mi odpowiada

 

teraz kwestia temperatur - na razie na grach nie testowałem, tylko tym Furmark

i tak - przy minimum obrotów, po paru minutach temperatura szybko skacze z ok 40 na 65, potem powoli rośnie i zatrzymuje się na max 80 stopniach, czekałem ok 20 minut ale już nie podskoczyła ani o stopień

z tego co czytałem 4850 pracują dobrze nawet przy 90 stopniach, więc chyba mogę pozostać przy ustawieniu wentylatora na tym minimum ? czy może te 80' to jednak zbyt dużo ?

 

80*C w FurMarku przy minimalnych obrotach to bardzo dobry wynik :) dokładnie, jeśli nie dobije do 90 to nie masz sie czym przejmować, tylko gdy przyjdzie lato to pewnie bedziesz musiał troszke podkręcić obroty ;)

 

Dokładnie, to nie jest takie proste jak w wypadku płyt głównych. Ogólnie producenci nie przewidują wgrywania nowszych biosów. To nie tak, że nowszy bios zawiera poprawki w stosunku do starszego (choć oczywiście może) ale prędzej jest to dostosowywanie do nowych partii kart, gdzie producenci kart zmieniają drobne elementy w celu poprawienia jakości/obniżenia kosztów. Każdy bios jest zoptymalizowany do danej partii i nie przewiduje się stosowania ich zamiennie.

 

No ale wgrałem jakiś nowy bios, jeszcze go edytowałem pod siebie i jakoś fryka wszystko :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym spytać posiadaczy 5870 jak to jest z "mikroprzycięciami" na tych kartach? Czy nowe stery coś w tej kwestii zminily??

Pytam, bo napaliłem sie na Fermi, ale po testach raczej wezmę tego radka.

 

Dzięki za odp :D

 

Sorki, wpisałem w złym dziale, dopiero teraz zauwazyłem. przenoszę wypowiedź.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Założyłem przed chwilą Accelero S1 rev. 2 na Sapphire 4850 i wydaje mi się, że temperatury są za wysokie. Bez wentylatora w IDLE miałem 65*, po 5-10 sekundach FurMark'u miałem 107* i wyłączyłem go. Teraz dołożyłem najzwyklejszy wentylator 80 i tak się prezentują temperatury:

 

IDLE

Dołączona grafika

 

STRESS (ok. 1 min FurMark)

Dołączona grafika

 

Mi się wydają stanowczo za wysokie. Wydaje mi się, że chłodzenie nie dociska, ale nie jestem pewien. Co zrobić? Próbować jeszcze dociskać? Tylko obawiam się, żeby nie uwalić rdzenia. Dodam, że używam pasty tej co była już na Accelero.

Edytowane przez damn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy to wpłynęło jakoś na maksymalne oc. Jestem bardzo ciekawy wyników.

 

mówisz do mnie??

Chodzi Ci o to, czy na nowszym/innym biosie jest różne OC? Jeżeli tak to moge powiedzieć że GPU to zależy od gry. Co bardzo dziwne FurMark Chodził mi przy 750mhz ale Stalker: CoP chodzi dopiero po obniżeniu do 720mhz a i tak raz mi sie wywalił :blink: . Ogólnie na GPU oc jest to samo ale na Ramie przybyło mhz. Na tamtym fabrycznym biosie 1050mhz to był totalny max, nieraz pokazywały sie minimalne arty, a na nowszym to samo jest przy 1100mhz, przy 1090mhz jest czysty obraz ale 1080 ustawiłem w biosie dla zachowania jakiejś bariery bezpieczeństwa :). Większe OC memek mogą wynikać z innych timingów, nie mam pojęcia czemu tak jest. Pewnie bym więcej wycisnął tylko temperatura memek w gpu-z w stresie pokazuje nawet 97*C :mad:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na stronie PALITA i Gainwarda zapanowała nVidia, tzn ze Gainward nie wspiera juz wydanych przez siebie kart ATI ?

 

Ostatnio czytałem, że GDDR5 ma jakiś układ korekcji błędów i jak jest przetaktowany to zamiast sie zwiesić czy walnąć jakiś artefakt to on zwyczajnie pracuje, tyle że mniej wydajnie niż niepodkręcony. Prawda toto? Bo mam w CCC pamięć na max skali (4400 MHz) i sie zastanawiam czy u mnie ten efekt nie występuje.

 

zrobilem maly tescik na swoim radeonie, zeby zobaczyc czy to prawda. Opieralem sie na Benchu z FurMarka.

 

Resolution: 1280x1024 (W) - MSAA: 0XGPUcore - 775mhz@ 4000 SCORE:2096 points (60000 ms)FPS: min=30  max=51  avg=35@ 4100 SCORE:2116 points (60000 ms) FPS: min=30  max=51  avg=35@ 4200 SCORE:2127 points (60000 ms)FPS: min=30  max=51  avg=36@ 4300 SCORE:2136 points (60000 ms)FPS: min=30  max=52  avg=36@ 4400 SCORE:2143 points (60000 ms)FPS: min=30  max=52  avg=36@ 4500 SCORE:2150 points (60000 ms)FPS: min=30  max=52  avg=36@ 4600 SCORE:2170 points (60000 ms)FPS: min=31  max=52  avg=36@ 4700 SCORE:2177 points (60000 ms)FPS: min=31  max=52  avg=36@ 4800 SCORE:2186 points (60000 ms)FPS: min=31  max=52  avg=36@ 4900 SCORE:2192 points (60000 ms)FPS: min=31  max=53  avg=37@ 5000 SCORE:2197 points (60000 ms)FPS: min=31  max=53  avg=37Resolution: 1920x1080 (FS) - MSAA: 0XGPUcore - 775mhz@ 4000 SCORE:1936 points (60000 ms)FPS: min=27  max=47  avg=32@ 4300 SCORE:1970 points (60000 ms)FPS: min=28  max=47  avg=33@ 4600 SCORE:2004 points (60000 ms)FPS: min=28  max=48  avg=33@ 4900 SCORE:2022 points (60000 ms)FPS: min=29  max=48  avg=34@ 5000 SCORE:2026 points (60000 ms) - Test 1FPS: min=28  max=48  avg=34@ 5000 SCORE:2027 points (60000 ms) - Test 2FPS: min=28  max=48  avg=34@ 5200 SCORE:2041 points (60000 ms) - Ujawniły się artefakty ;] w FurMarku jak i Windowsie.FPS: min=29  max=49  avg=34

Co ciekawe, mimo wywalenia sie artefaktow na 5200mhz, wydajnosc, ta punktowa i fps'owa, nie spadla. Choć dziwią mnie anomalia z MIN fps na 1920x1080 @ 5000 gdzie jest ich mniej niz @ 4900, byc moze blad pomiarowy ;p

Tutaj jeszcze taki maly wykresik na podstawie tego co widzimy wyzej:

Dołączona grafika

 

PS: Myslicie ze jest sens sprawdzania stablinosci pamieci na 5000mhz? Zawsze jakis bajer do sygnatury xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może ktoś o tym pisał, ale nie czytałem całego wątku, ale do rzeczy wpadłem jak w HD4870 (HD4890 chyba sobie z tym już radzi) obniżyć w idle pobór prądu karty o ok. 20 - 30W. Wystarczy zrobić sobie dwa profile (oczywiście można więcej) w RivaTuner i ustawiać automatyczne przełączanie się między nimi np. gdy użycie GPU wyniesie 30% (wartość bezpieczna - w Windowsie się takie użycie nie zdarza, w grach zawsze jest min. 50%). Różnica w temperaturach pamięci to ok. 9 - 10 st. a pobór prądu to mniej więcej 135W dla zegara pamięci 500 MHz i ok. 160W dla zegara 900 MHz (pobór całej mojej platformy w idle).

 

EDIT: Dzięki obniżeniu taktowania DDR5 również temp GPU się obniżyła o ok. 3 - 4 st.

 

Jak ktoś będzie zainteresowany mogę napisać jak to zrobić.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Ardaenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, mam to GPU od niedawna, wcześniej nie interesowałem się tym. Odkryłem takie coś to napisałem.

 

Takie rzeczy najlepiej wychodzą przez edycję biosa. Mój hd4830 ma w 2d 100/266mhz na 1.02v i 733/2133 na 1.25v w 3d do tego wiatrak kręcący się na minimum aż do 70*C i mamy kartę cichą i energooszczędną w 2d, wydajną w 3d i w 100% stabilną. No i nie musisz się już nigdy bawić żadnym programem do oc. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosmiczne pytania zadajesz :) Dlaczego miałbyś tego nie robić?

 

 

no nie wiem na stronce ze sterownikami przy 10.3 jest napisane, ze nie wspieraja windowsa 7rc dlatego pytam sie o najnowsze ktore moge zainstalowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy najlepiej wychodzą przez edycję biosa. Mój hd4830 ma w 2d 100/266mhz na 1.02v i 733/2133 na 1.25v w 3d do tego wiatrak kręcący się na minimum aż do 70*C i mamy kartę cichą i energooszczędną w 2d, wydajną w 3d i w 100% stabilną. No i nie musisz się już nigdy bawić żadnym programem do oc. Polecam.

 

No niby tak ale w razie gwarancji mógłby być problem.

 

Tak w ogóle to u mnie Core Temperature zwraca dziwne wyniki, ok. 45 w idle i do 55 w stresie, gdzie chłodzenie się rozgrzewa i to nieźle..

Edytowane przez Ardaenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za test :P. Widać stare radeony w CF działają bardzo ladnie. Tym lepiej dla mnie, że zainwestowałem w CF niż w 5870. Szybciej (drugiego radka kupiłem przed premierą 5xxx) i taniej mam troche słabszy sprzęcik ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...