Skocz do zawartości
cavarr

Ati Radeon HD4850/4870

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przełączanie między 385 / 450 a 800 / 1000 MHz nie szkodzi karcie? Bo przy przełączaniu na te niższe zegary na ułamek sekundy mignie mi obraz.

 

To przez zmianę taktowania pamięci. Ustaw pamięci w trybie 2D i 3D na tą samą częstotliwość. Efekt migotania jest raczej nie miły, a oszczędności z niższego taktowania prawie żadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przez zmianę taktowania pamięci. Ustaw pamięci w trybie 2D i 3D na tą samą częstotliwość. Efekt migotania jest raczej nie miły, a oszczędności z niższego taktowania prawie żadne.

 

Sęk w tym, że to nawet 30W w idle mniej, do tego niższe temperatury = wolniej obracający się wentylator. Sam efekt migania mi nie przeszkadza, chciałem wiedzieć tylko czy nie jest szkodliwy dla karty.

 

To przez zmianę taktowania pamięci. Ustaw pamięci w trybie 2D i 3D na tą samą częstotliwość. Efekt migotania jest raczej nie miły, a oszczędności z niższego taktowania prawie żadne.

 

Sęk w tym, że to nawet 30W w idle mniej, do tego niższe temperatury = wolniej obracający się wentylator. Sam efekt migania mi nie przeszkadza, chciałem wiedzieć tylko czy nie jest szkodliwy dla karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat na 4870 oszczędność jest duża, pamięci na def żrą dużo prądu a przełączanie między taktami nie szkodzi karcie.

 

Aż tak nie byłbym pewien czy nie szkodzi latanie taktami memek. 

 

 

Mój Asus 4870 z analogową sekcja artował a miałem ustawione w Rivie takty idle 375/450 i stress 750/900 i niestety memki padły po jakimś czasie. Chłodzenie to LC.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Asus i Powercolor referencje działają 2d/3d już szmat czasu, wcześniej na profilach w atitraytools (175/250 2d), teraz od dłuższego czasu na zmodyfikowanych biosach 250/350 800/1000 i nic złego się nie dzieje. Może zależy to od samych pamięci i (nie)szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 385 / 1800 MHz mam artefakty w Wiedźminie :/ Różnica między 385 / 1800 a 385 / 2800 MHz to ok. 10 - 12W w idle, nie tak strasznie a wolę nie uwalić sobie pamięci, a przełączanie między 900 MHz (3600) a 700 MHz (2800) nie jest już chyba takie szkodliwe.

 

Zrobiłem sobie takie profile:

 

Dołączona grafika

 

bo do sporej ilości gier nie potrzeba pełnej mocy 4870.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na hd4XXX z GDDR5 teoretycznie nie przewidziano obniżania taktowania pamięci w 2d, więc nie wiadomo co się będzie działo jak się to zrobi. Tym z GDDR3 można ustawić co się chce. W hd5xxx ati popracowało nad tym problemem, żeby móc obniżyć pobór energii i tu zabawa z taktowaniem 2d dla gddr5 nie jest problemem.

Edytowane przez Sysak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na hd4XXX z GDDR5 nie przewidziano obniżania taktowania pamięci w 2d, więc nie wiadomo co się będzie działo. Tym z GDDR3 można ustawić co się chce.

 

No to się teraz nie dziwię że memki padły u mnie na gpu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte 4870 512MB, w RBE mam tylko 4 napiecia do wyboru, czy da sie ustawic nizej dla idle? Dałbym sobie np 200mhz i 1.1v (poszłoby?:x) Chodzi mi o to zeby karta wydzielała minimalną ilość ciepła, kiedy komputer zostaje włączony np na noc.

Dołączona grafika

 

W drugą strone, wyzszego napiecia do OC nie da sie ustawic biosem? Tylko hardware'owy vmod? Karta robi 850mhz na V.def, chciałbym wyżej. O chłodzenie sie nie martwie, poki co ma 40C w stressie :)

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który czujnik prawdę mi powie? Dodatkowo Riva pokazuje czwarty czujnik - samo Core Temp.

 

GPU Diode (DispIO) 43 °C (109 °F)

GPU Diode (MemIO) 52 °C (126 °F)

GPU Diode (Shader) 47 °C (117 °F)

Edytowane przez Ardaenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który czujnik prawdę mi powie? Dodatkowo Riva pokazuje czwarty czujnik - samo Core Temp.

 

GPU Diode (DispIO)    43 °C  (109 °F)

GPU Diode (MemIO)    52 °C  (126 °F)

GPU Diode (Shader)    47 °C  (117 °F)

 

Wyniki w normie. Rozrzut jest niestety taki, różnice około 13-15*C niezależnie od chłodzenia (mam porównanie LC/AC).

 

 

Poza tym są to czujniki poszczególnych części rdzenia, była już o tym mowa w tym temacie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mieć rację więc ostatecznie pozostawiam pamięci na 3600 MHz, bo dziwnym by było, żeby AMD ich nie ruszyło, gdyby nie miało to szkodliwego dla nich wspływu. Obniżał będę jedynie taktowanie rdzenia do 385 MHz w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Conieco wczesniej pisali o 'miganiu' screena przy przełączaniu czestotliwosci pamieci i padających pamieciach od tego :P

 

Core 840/Mem 4000 to dobry winik dla przecietnego 4870?

 

3dmark03 - 63k

3dmark06 - 16k

 

i ponawiam pytanie o biosowego vmoda, bo zmiana vgpu z 1.263 na 1.275 nic nie dała- karta sie wywala powyzej 850mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle,ze nic nie powinno sie stać,zobaczcie na 4870x2.Fabrycznie w stresie ma 750/900,a w idle 500/500,taktowanie pamięci jest obniżane o 400MHz,więc sam producent to zastosował.4870x2 ma te same kostki co 4870 1GB.(w większości).

Jak ktoś ma problem z temp memIO albo duży rozrzut temperatur pomiędzy poszczególnymi częściami rdzenia(powyżej 10c),to zalecam zmianę pasty-u mnie pomogło.(memIO skakało powyżej 100c,teraz nie wychodzi ponad 95c)

Edytowane przez kad2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś problemy z nowymi driverami 10.3? Coś nie działa poprawnie, czegoś nie wyświetla w grach? U siebie o dziwo nic nie zauważyłem na razie. Na 10.2 na przykład w CS:S brakowało mi niektórych tekstur i czasem wychodziło z gry, na wcześniejszych sypał się Dirt 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam następujący problem. Mianowicie na początku założyłem blok na grafę. Wyszło to średnio, PCB zrobiło dość sporą falę, ale po doświadczeniach z 8800 GTS stwierdziłem że tak musi być i zalałem układ. Jednak pokazywał się tylko POST przez 5 sekund i ekran robił black screena. Okazało sie że blok słabo dociska do rdzenia i grafa wyłącza się od temperatur. Założyłem blok jeszcze raz tym razem inaczej dałem thermalpady i wszystko dobrze dociskało. Komp się odpala jednak grafa jest widziana przez 7 jako standardowa karta graficzna VGA. Stery ATI się nie instalują w ogóle, próbowałem kilka razy i poprzez menadżer i normalnie, czyściłem driver sweeperem itp. Czy grafa po prostu odeszła do krainy wiecznego krzemu czy jest to jakiś problem software'owy ? Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam następujący problem. Mianowicie na początku założyłem blok na grafę. Wyszło to średnio, PCB zrobiło dość sporą falę, ale po doświadczeniach z 8800 GTS stwierdziłem że tak musi być i zalałem układ. Jednak pokazywał się tylko POST przez 5 sekund i ekran robił black screena. Okazało sie że blok słabo dociska do rdzenia i grafa wyłącza się od temperatur. Założyłem blok jeszcze raz tym razem inaczej dałem thermalpady i wszystko dobrze dociskało. Komp się odpala jednak grafa jest widziana przez 7 jako standardowa karta graficzna VGA. Stery ATI się nie instalują w ogóle, próbowałem kilka razy i poprzez menadżer i normalnie, czyściłem driver sweeperem itp. Czy grafa po prostu odeszła do krainy wiecznego krzemu czy jest to jakiś problem software'owy ? Proszę o pomoc

 

zmiana chlodzenia na oryginalne, to 1 sposób sprawdzenia

 

i tak, karta po takim cyrku moze przestać być rozpoznawana przez system(podkreślam - przez system, reinstalacja, tudzież instalka obok na innej partycji xp szybko wyjaśni ci czy karta padła - to 2 sposób, wiąze sie z niekoniecznością wymiany chłodzenia...

 

jak karta ma za wysokie tempy(ati) lubi uwalić system, wiem z doświadczenia(uwalił mi się łebek srubki od chlodzenia, wisiało na 3, efekt pad systemu(tj niemożność poprawnego(aczkolwiek jakiegoś tam) zainstalowani sterownika od grafy

 

PS. jak cos zmieniasz w kompie, związanego z ciepłem, to zasada nr1, nie spiesz sie!!! i sprawdz wszystko 5 razy

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam następujący problem. Mianowicie na początku założyłem blok na grafę. Wyszło to średnio, PCB zrobiło dość sporą falę, ale po doświadczeniach z 8800 GTS stwierdziłem że tak musi być  i zalałem układ. Jednak pokazywał się tylko POST przez 5 sekund i ekran robił black screena. Okazało sie że blok słabo dociska do rdzenia i grafa wyłącza się od temperatur. Założyłem blok jeszcze raz tym razem inaczej dałem thermalpady i wszystko dobrze dociskało. Komp się odpala jednak grafa jest widziana przez 7 jako standardowa karta graficzna VGA. Stery ATI się nie instalują w ogóle, próbowałem kilka razy i poprzez menadżer i normalnie, czyściłem driver sweeperem itp. Czy grafa po prostu odeszła do krainy wiecznego krzemu czy jest to jakiś problem software'owy ? Proszę o pomoc

 

Ja zawsze przy zakładaniu robie tak: 

 

 

1. czyszczę ze starej pasty

 

2. nakładam nową pastę na rdzeń/memki 

 

3. kładę blok na płaskiej powierchni na to kładę grafę i lekko dociskam 

 

4. zdejmuję blok i sprawdzam odcisk, jak jest za duzo pasty to czszcze z niej blok

 

5. jak odcisk jest ok to nakładam blok i wręcam śrubki tak aby blok się względem grafy nie przesuwał. Następnie dociskam z wyczuciem grafę do bloku i dopiero dokręcam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem 7 na nowej partycji, jednak dalej to samo. Standardowa karta graficzna i stery się nie instalują. Macie jeszcze jakieś pomysły co z tym zrobić bez zdejmowania chłodzenia ?

Czy ta karta ma referencyjne PCB czy zmienione http://allegro.pl/item982480160.html ?

Edytowane przez buziaczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś problemy z nowymi driverami 10.3? Coś nie działa poprawnie, czegoś nie wyświetla w grach? U siebie o dziwo nic nie zauważyłem na razie. Na 10.2 na przykład w CS:S brakowało mi niektórych tekstur i czasem wychodziło z gry, na wcześniejszych sypał się Dirt 2.

 

U mnie problemy z Trine, ale możliwe ze to wina wykręconego GPU. W darkest day gra zawiesza się czasami na teleporcie, reszta gier chodzi OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanie...

 

czy jest możliwe, że karcie nagle zaczynają piszczeć zewki (Powercolor hd4870 512 bez OC)??  Działała stabilnie przez 1,5 roku. Dzisiaj odpalam Metro i piszczy jak świerszcze na łące. Odpalam ATT i jest to samo (wcześniej nie było). Co z tym fantem zrobić?

Wiem, że u niektórych takie piszczenie to norma, ale deczko mnie to wk***a bo było OK, a nagle coś nawala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem standardowe chłodzenie i dalej widzi grafe jako standardowa karta graficzna VGA. Jest jeszcze jakaś możliwość zrobienia czegoś z nią czy tylko gwarancja ? Czy jest możliwość kupienia gdzieś takich śrubek na jakie jest przykręcone chłodzenie od 4870 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam dość gorący problem. Od 1,5 roku posiadam Radeona 4870 HD 512 MB od Gainwarda. Problem z wysoką temp. pracy to norma więc od tamtego czasu wentylator chodził cały czas na 50% prędkości. To dawało spokojnie ok 40-45 stopni w spoczynku i nie męczyło zbytnio karty w pełnym obciążeniu. Od ok miesiąca wzrosła mi temp. Na 50% wentylatora w spoczynku mam 69 stopni, a podczas pracy... znacznie więcej co zwiększa obroty wentylatora. Sam hałas może nie jest problemem a właśnie temp. Radek nigdy nie kręcony, obudowa otwarta (mimo to 2 wenty w środku), kurz pozamiatany:P, chłodzenie standardowe. Nie wiem czy coś się z nim dzieje niedobrego, karta teoretycznie jeszcze na gwarancji, więc nie chcę ściągać radiatora by wymienić pastę ( chociaż nie wydaje mi się aby z jej względu powstała taka różnica i to tak nagle). Jakieś propozycje? Bo niby mogę podnosić prędkość wentylatora ale jak tak dalej pójdzie to 100% będzie mało.

Z góry dzięki za jakieś propozycje i każdą próbę pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...