Skocz do zawartości
ath

Amd Phenom II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Deneb | Heka | Calisto

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Ja to wszystko wiem, ale mi chodzi o techniczny sens, skoro na obu podstawkach można wykorzystać DDR2 i DDR3. Na tej płycie combo jakiś inteliteng może użyć proca AM2+ i pamięci DDR3, i co wtedy? Skoro i tak coś takiego powstało, to sensu AM3 nie ma.

 

Nie wydaje mi się też by proce na AM3 mogły pojawić się bez kontrolera DDR2, bo przeciez nie mogą zmienić układu pinów, skoro wszystkie 938 pinów pasują do AM2. Gdyby było przykładowo 939 pinów to mogła by taka sytuacja nastapić, obecnie tego dodatkowego pina nie było by w procesorach, dodano by go po usunięciu kontrolera DDR2, wtedy proc by nie pasował do AM2+ (oczywiście ten pin musiał by być odpowiednio umiejscowiony).

 

Ogólnie ta podstawka wydaje mi się nie przemyślana.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym ?

Procesory am2 (athlony i phenomy AM2) nie wejda na plyte AM3(odpowiednie skluczowanie pinow)

Procesory AM3 z uwagi na dualny kontroler pamieci i odpowiedni klucz pinow, wchodza i dzialaja na plytach Am2/Am2+ i Am3.

Ja tu widze same zalety, chyba ze czegos nie łapiesz.

 

ps.Przeczytalem jeszcze raz twoj post.

1.Podstawka AM3 NIE WSPIERA DDR2

2.Procesor AM2 fizycznie nie wejdzie do gniazda AM3 z uwagi na inny klucz pinow (chyba ze młotkiem)

Edytowane przez RaV[666]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ale ja pisałem o zupełnie czym innym:

- DDR3 działają z podstawką AM2+, o ile procesor posiada kontroler

- procesory AM3 nie mogą zostać pozbawione kontrolera DDR2 bo stracą kompatybilność z AM2+, mimo iż będą pasować do gniazda, a tego zmienić nie można

 

Czyli podstawka AM3 nie oferuje nic nowego względem AM2+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- procesory AM3 nie mogą zostać pozbawione kontrolera DDR2 bo stracą kompatybilność z AM2+, mimo iż będą pasować do gniazda, a tego zmienić nie można

Nie będą, bo gniazdo AM3 ma 941pinów (mimo iż procesor ma 938). Więc na pewno procki z pojedynczym kontrolerem DDR3 nie wejdą do AM2/AM2+ bo bedą miały 1 pin za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pisałem o zupełnie czym innym:

- DDR3 działają z podstawką AM2+, o ile procesor posiada kontroler

- procesory AM3 nie mogą zostać pozbawione kontrolera DDR2 bo stracą kompatybilność z AM2+, mimo iż będą pasować do gniazda, a tego zmienić nie można

 

Czyli podstawka AM3 nie oferuje nic nowego względem AM2+.

Nie ma czegoś takiego jak podstawka AM2+ jest tylko AM2 i AM3.

Płyty sa AM2, AM2+, AM3 w płycie AM2+ jest podstawka AM2

Kiedyś będą CPU których nie włożysz do płyty AM2+ i będą pasowały tylko do podstawki AM3 (lub nowszej).

Czyli nie będą posiadały kontrolera DDR2 bo do niczego się nie przyda.

Może będą miały drugi kontroler ale DDR4 lub innego typu szybszego RAM do jeszcze nowszego typu płyt.

Gdyby AMD pozostawiło podstawkę AM2 nie robiąc nowej AM3 powstało by spore zmieszanie jak u Intela

polegające na tym że nowy CPU nie pasuje do starej płyty elektrycznie pomimo że pasuje fizycznie.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler DDR2 w Phenomach to zadna strata, z tego co czytalem zdecydowana wiekszosc kontrolera DDR2 (w rozumieniu fizycznie tranzystory) sa wykorzystywane przez kontroler DDR3 w zwiazku z czym nie ma potrzeby wcale go usuwac.A wraz z premiera bulldozera i tak zmienia podstawke.

A fakt ze ddr3 dzialaja z podstawka am2+ tez raczej zaleta nie wada, aczkolwiek w tym temacie moge sie zalozyc ze AMD nie mialo nic wspolnego z tworzeniem takich płyt potworkow.

Byla nawet kiedys plyta pod intela w ktora mozna bylo wlozyc "karte" z socketem pod amd :), takie rzeczy sie zdarzaja ale to juz sprawa producentow mobo.

Osobiscie ja to widze tak ze amd wprowadzilo nowy socket AM3 wlasnie zeby uniknac tego potencjalnego problemu o ktorym piszesz.

Aczkolwiek dla mnie user ktory kupuje sobie procka z obsluga DDR2 i ramy DDR3 sam sobie jest winien ,bo jak nie rozumie co jest do czego to niech idzie i kupi della.

 

Ja tam sie w kazdym razie bardzo ciesze z sposobu w jaki amd rozegralo sytuacje :), narazie sobie hulam na DDR2 a za rok calkiem mozliwe ze kupie DDR3 8GB w dwoch modulach i jakas sensowna plyte na SB800 :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Ok spoko, nie wiedziałem że socket AM3 ma 941 pinów, czyli jednak wszystko ok, będzie można zrobić proc który nie będzie pasował do AM2, przy 938 pinach nie dało by się.

 

Czyli podstawka jednak raczej długo pożyje, o ile nie pójdą w ślad Intela integrując w procu choćby kontroler PCI-E, ale to wątpliwe bo musieli by też zrobić dwie platformy - high-end i mainstream, a obecnie im się to raczej nie opłaca. Ciekawe jak będzie z GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok spoko, nie wiedziałem że socket AM3 ma 941 pinów, czyli jednak wszystko ok, będzie można zrobić proc który nie będzie pasował do AM2, przy 938 pinach nie dało by się.

 

Czyli podstawka jednak raczej długo pożyje, o ile nie pójdą w ślad Intela integrując w procu choćby kontroler PCI-E, ale to wątpliwe bo musieli by też zrobić dwie platformy - high-end i mainstream, a obecnie im się to raczej nie opłaca. Ciekawe jak będzie z GPU.

Nie tylko będzie można ale takie proce są już zapowiadane na wrzesień o ile nic nie pozmieniali. Mam nadzieję tylko, że część produkcji ciągle będzie AM2 kompatybilne i da się włożyć do mojej płyty bez wymiany. Ale w końcu skończy się i wyjdą ostatnie procki z obsługą DDR2, pewnie wtedy zdecyduję się na zmianę CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

No i wszędzie wysyp recenzji X2 - Phenoma II X2 można jak najbardziej odblokować na pełnego quada, o ile trafi się sprawny egzemplarz.

 

Zaraz pewnie będzie masowa selekcja i wysyp tych procesorów, idealny produkt w dobie kryzysu, będzie można nieźle zarobić jak ktoś ma kasę na kupno i testy. Pewnie z 550-600 zł trzeba będzie za selekta dać, być może mniej jeśli będzie bardzo duża konkurcencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszędzie wysyp recenzji X2 - Phenoma II X2 można jak najbardziej odblokować na pełnego quada, o ile trafi się sprawny egzemplarz.

 

Zaraz pewnie będzie masowa selekcja i wysyp tych procesorów, idealny produkt w dobie kryzysu, będzie można nieźle zarobić jak ktoś ma kasę na kupno i testy. Pewnie z 550-600 zł trzeba będzie za selekta dać, być może mniej jeśli będzie bardzo duża konkurcencja.

Prawdopodobnie Athlon II X2 będzie ciekawszym wyborem dla oszczędnych.

Wyjaśniło się że nie ma fizycznie L3 czyli będzi dużo tańszy:

 

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3572

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Athlon II X2 będzie ciekawszym wyborem dla oszczędnych.

Wyjaśniło się że nie ma fizycznie L3 czyli będzi dużo tańszy:

 

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3572

No muszę przyznać że Athlon II będzie naprawdę ciekawą propozycją. Szkoda trochę tej pamięci L3, ale coś za coś. Procesor porównywalny z E6300 z deczko niższym poborem prądu. Tylko jestem ciekaw czy byłby sens przesiadać się z 3 jajek (Phenom I) na 2...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale OC na stokowym napięciu do 3.5-3.6GHz może być zadowalające tylko podnoszenie napięcia nie daje dobrego skalowania. Ja bym jednak wybrał e705 x3 najlepiej @x4.

 

Dlaczego?

Popatrzcie na ceny:

AMD Phenom II X3 705e 3 2.5GHz 2.0GHz 1.5MB 6MB 65W $125

AMD Athlon II X2 250 2 3.0GHz 2.0GHz 2MB 0MB 65W $87

zaledwie 38$ tańszy a nie ma możliwości odblokowania nie ma cache zużywa tyle samo [W] i ma w standardzie jedno jajo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje, ale muszę mieć pewność, że na mojej płycie się uruchomi, no i czekam, aż ktoś mi wytłumaczy, o co tak naprawdę chodzi z tym HT3 vs HT1, anie będzie cytował 1000x to co gigabajcik wypisał na dole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarantowane to mogą być sztuki, które przeszły testy. Jakiś powód odrzucenia serii musiał być i na pewno są też sztuki tylko x2.

A nie pomyślałeś o takim powodzie, że na przykład potrzebują mieć w sprzedaży X2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jakby blokowali same sprawne proce tylko dlatego że potrzebują X2, to 100 razy sensowniejsze było by zrobienie natywnego dwurdzeniowca z cache L3, i blokowanie tego cache w Athlonach.

 

Skoro blokują dwa rdzenie, to albo dużo proców jest uszkodzonych, albo z kolei to celowy zabieg by zachęcić nabywców możliwością tanich rdzeni. Gdybym teraz miał kupować quada, to na pewno bym wział Phenoma II X2, o ile by było pewne że cały jest sprawny.

 

Ich rozumowanie na pewno nie wygląda tak - "zablokujmy dwa rdzenie i módlmy się że nie będą ich odblokowywać", bo to idiotyzm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby blokowali same sprawne proce tylko dlatego że potrzebują X2, to 100 razy sensowniejsze było by zrobienie natywnego dwurdzeniowca z cache L3, i blokowanie tego cache w Athlonach

Krzem drogi nie jest, można się bawić, widać w tym przypadku nie jest sensowniejsze zrobienie tak jak piszesz, skoro tak nie robią.

 

Gdybym teraz miał kupować quada, to na pewno bym wział Phenoma II X2, o ile by było pewne że cały jest sprawny.

Ich rozumowanie na pewno nie wygląda tak - "zablokujmy dwa rdzenie i módlmy się że nie będą ich odblokowywać", bo to idiotyzm.

Widzisz, ludzi którzy się bawią w odblokowywanie, podkręcanie etc. jest zaledwie garstka, wiec oni sie tym nie przejmują. Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Jakby blokowali same sprawne proce tylko dlatego że potrzebują X2, to 100 razy sensowniejsze było by zrobienie natywnego dwurdzeniowca z cache L3, i blokowanie tego cache w Athlonach.

 

Skoro blokują dwa rdzenie, to albo dużo proców jest uszkodzonych, albo z kolei to celowy zabieg by zachęcić nabywców możliwością tanich rdzeni. Gdybym teraz miał kupować quada, to na pewno bym wział Phenoma II X2, o ile by było pewne że cały jest sprawny.

 

Ich rozumowanie na pewno nie wygląda tak - "zablokujmy dwa rdzenie i módlmy się że nie będą ich odblokowywać", bo to idiotyzm.

Dokładnie tak jak pisze hary, osób podkręcających jest garstka, większość ludzi się tego boi. U mnie w (byłej) klasie mieli mnie za jakiegoś czarnoksiężnika co nie wie co mówi :P skoro mój kolega stwierdził, że: " dziś nie da się odpalić kompa na 2 różnych kostkach ramu, to już nie te czasy" to tym bardziej podkręcał nie będzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Widzisz, ludzi którzy się bawią w odblokowywanie, podkręcanie etc. jest zaledwie garstka, wiec oni sie tym nie przejmują.

My jesteśmy garstką, której się dogadza, żebyśmy powiedzieli swoim znajomym że AMD jest cacy :lol2: Jak AMD miało w swojej ofercie Phenoma, ja składałem znajomym kompy na Core 2 Duo, teraz składam im kompy na Phenom II.

 

PS: Laikowi się wszystko wciśnie. To tacy ludzie jak my poprzez polecanie tego co warto kupic niejako mowimy, które firmy robią towar wart zakupu. Jak Intel był lepszy w C2D i C2Q od Athlonów / Phenomów, to ludzie kupowali Celerony, mimo że tansze Athlony byly lepsze. Teraz to idzie w drugą stronę i dobra marka kilku Phenom II i RADEON napędza całą sprzedaż u AMD, nawet w tych mniej opłacalnych produktach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...