Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To ja dla uzupełnienia kolekcji wrzucę swoje na dość podobnym sprzęcie. Dysk to Samsung PM810 256GB (czyli 470 w wersji OEM dla Della), zapełniony w ok. 80%. Platforma testowa (:D) to laptop ThinkPad T61, PM965, ICH8M, Core2Duo T9300, 4GB RAM, Win7 x64, sterowniki Intel Rapid Storage (nie wiem czemu nie pojawiło się "iaStor - ok" w okienku)...

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki uzywacie/polecacie obecnie program do ramdysku (darmowy lub nie) - ma dzialac z Win 7 64-bit, i byc w miare wydajny i bezproblemowy/stabilny.

 

widzialem gdzies jakies zestawienie tego typu programow, ale stare, sprzed paru lat :/.

 

poleccie cos :)

 

Wspomniany Dataram oraz alternatywnie Vsuite Ramdisk. Używam obu i nie mam zastrzeżeń. Tak fajnie pracuje się na ramdyskach, że trzeba będzie zakupić pełną wersję datarama. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co w ogole warto przeniesc do ramdysku, a co nie (zeby poczuc jak najwiekszego kopa)?

 

Cache przeglądarek to na pewno, dodatkowo - o ile zrobisz sobie odpowiednio duży ramdysk i będziesz pilnował żeby się nie zapychał - można przenieś systemowy katalog TEMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany Dataram oraz alternatywnie Vsuite Ramdisk. Używam obu i nie mam zastrzeżeń. Tak fajnie pracuje się na ramdyskach, że trzeba będzie zakupić pełną wersję datarama. :D

 

ok, a co tam wrzuciles? I jaki dales rozmiar?

 

@rafa:

 

mam jeszcze pytanie co do Scythe 2.5'' Twin Mountera. Widze, ze sa 2 wersje: starsza rev. B i nowsza rev. C, z jakimis gumkami. Ktora bys wybral do zamocowania SSD? Te gumki z rev. C moga sie do czegos przydac, czy wrecz przeciwnie, moga przeszkadzac?

 

rev. B:

 

Twin Mounter 2.5: CPU Kühler, Lüfter, Lüftersteuerung, PC Netzteile von Scythe

 

rev. C:

 

2.5 Twin Mounter Rev.C : CPU Kühler, Lüfter, Lüftersteuerung, PC Netzteile von Scythe

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wczoraj dysk Crucial m4. Podczas robienia partycji zwrocilem uwage na wlasnie ta wartosc ale nie wiedzialem ile ustawic i zostawilem na default .

Uzywam go na SATA 2. Odpalilem as ssd benchmark a tam wyskoczylo mi, ze wlasnie ta wartosc jest zla. Czy konieczne jest robienie od nowa partycji? Czy cos przez to bedzie nie tak, trace na wydajnosci? :> I jesli bede juz to robil to ile tego ustawic?

Tutaj screenshot

Dołączona grafika

Z tego co widze to wlasnie na 4k sa jakby strasznie slabe osiagi :|

 

 

Z gory dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz to niestety poprawić - alignment partycji. Kontrolery SSD nie lubią takich liczb nie dających liczb całkowitych po podzieleniu przez cztery ;)

 

A o co w tym chodzi, możesz dowiedzieć się tu:

 

Guide Partition alignment importance under Windows XP (32-bit and 64-bit)..why it helps with stuttering and increases drive working life.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile wtedy ustawic?

4096?

 

Dobra, juz mam drugiego windowsa i to ustawiam, ale ile?

 

http://i.imgur.com/CxPom.png

 

Ok, stworzyłem od nowa cała partycję i teraz to wyglada tak:

http://i.imgur.com/557UJ.png

 

Alignment partycji to coś innego niż rozmiar klastra, ale jak widać pod screenie i wynikach - zadanie wykonałeś prawidłowo :)

 

110592 jest podzielne przez cztery dając jako wynik, liczbę całkowitą.

 

Na przyszłość gdybyś musiał zakładać partycję na już spartycjonowanym dysku - alignment partycji ustawiasz narzędziem Diskpart. Znajduje się ono w już zainstalowanym Windows'ie jak i na płycie instalacyjnej (podczas instalacji wciskasz kombinację Shift+F10, potem wybierasz Windows Command Line i wpisujesz po znaku zachęty diskpart).

 

Jeśli instalowałbyś Windows'a Vistę/7 na zupełnie czystym SSD bez partycji, to instalator sam zadba o prawidłowy alignment partycji (zwykle 1024KB).

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q: Na co zwracać uwagę przy zakupie dysku?

A: O ile cena i pojemność jest sprawą indywidualną, to parametry na które trzeba zwracać uwagę są sprawą uniwersalną. Najważniejszy dla dysku systemowego jest sposób w jaki radzi sobie z operacjami na małych plikach (zapis/odczyt 4kB - 512kB). Później sekwencyjny odczyt danych i możliwości dysku w zakresie operacji wejścia wyjścia (IOPS). Sekwencyjny zapis o ile nie zamierzamy na dysku ciągle przerzucać dużych danych typu iso, filmy, duże ilości zdjęć jest bez znaczenia. Podawane przez producentów dane odnośnie prędkości są zupełnie nie miarodajne dla dysku systemowego i dalekie od możliwego uzyskania w realnych warunkach. Dlatego pozornie "na papierze" dyski wolniejsze mogą być szybsze od tych wydawałoby się o lepszych parametrach.

skoro parametry podane przez producenta są kompletnie nie miarodajne, w takim razie jakie dyski będą najlepsze na systemowe(pod sata 3) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z instalka W7 w momencie tworzenia partycji, mamy nowego ssd > formatowanie > tworzy partycje 100mb systemowa i mozna ja rozszerzyc ? tak zeby byla jedna ? jakies + badz - za tym rozwiazaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ jedna partycja

- czasem (zawsze?) tworzy tą partycje ze złym offsetem

 

Ja osobiście mam gdzieś 100MB i w ogóle nie zwracam na to uwagi :)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ jedna partycja

- czasem (zawsze?) tworzy tą partycje ze złym offsetem

 

Ja osobiście mam gdzieś 100MB i w ogóle nie zwracam na to uwagi :)

 

A ja właśnie w piatek to przerobiłem. Najprościej to aby nie powstały bzdury przez formatem i instalacja trzeba usunąć dysk. Dopiero potem go sformatować i zainstalować system. Po formacie win7 sam utworzy domyślnie 100MB partycję systemową na którą od razu da 14MB plików systemowych. Tej partycji lepiej nie ruszać. Jeśli zrobisz inaczej to zamiast systemowej utworzysz dysk lohiczny z partycję o obszarze nieprzydzielonym. W win7 bedzei wyświetlac się na czarno - i bedziesz mieć potwornie wolne odczyty losowe z SSD. A jak zrobisz jak piszę w prosty sposób wszystko będzie OK.

 

Tą partycję 100MB można zmniejszać -ale ja już drugi raz bym nie kombinował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto mi chodzilo, dzieki wielkie za odp.

 

Jeszcze przed instalacja przestawic w biosie na ahci i w7 sam sobie dogra stery tak ?

 

Ano. W bisie trzeba ustawić tak jak chcesz. W pierwszej kolejności dysk powinien być pod Intelem sata III potem ewentualnie pod Marvellem lub innym gadem jeśli działa dobrze, a potem pod SATA II. Pod Intelem SATA III powinien chodzić najlepiej. A pod pozostałymi to musisz sprawdzić. Mi Marvell chodzi ładnie ale i tak go nie używam.

 

Koniecznie jednak usuń dysk i potem go przywróć. Partycji 100MB już nie formatuj. Pod windowsem i tak będzie nie widoczna. Jej rozmiaru też nie ma co ruszać -nie wiem ile faktycznie trzeba na pliki systemowe.

 

Na stery pod AHCI to nie licz - chyba, że w Asrocku jest lepiej niż u mnie. Coś Ci się tam starego wgra z AHCI, że dysk będzie chodzić prawie tak szybko jak na najnowszych Intel Rapid ale i tak trzeba by wgrać jakieś nowe. Ja instalowałem najpierw kartę sieciową bo moja P8P67 tego wymaga (więc strowniki warto mieć na dysku) a z resztą sobie poradzisz.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto mi chodzilo, dzieki wielkie za odp.

 

Jeszcze przed instalacja przestawic w biosie na ahci i w7 sam sobie dogra stery tak ?

 

Dobrze, że wgrałeś najnowsze UEFI bo ono wprowadza jakieś zmainy do kontrolera SATA właśnie. Musisz zastosować po instalacji najnowsze sterowniki w wersji 10.6.0.1002 dostępne na stronie ASRocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedźcie mi lepiej co może drastycznie wydłużyć botowanie systemu.

Po zainstalowaniu W7H64 z SP1 offcem2010 32bit(tu nie wiem czy słusznie) oraz open officem i paru smarków system botowal mi się w 13s. (wg BootRacera) potem zrobiłem format dwóch HDD poprzenosiłem na nich trochę danych puściłem jakieś programiki do czyszczenia ze śmieci w tym też rejestrów i wyniku tego cwanego zabiegu system odpala mi się już w 20-22s. Wydajność SSD w zasadzie nie spadła. Wszystko chodzi ładnie. Tylko to fantastyczne bootowanie prysło.

Nie chodzi mi o robienie jakichś poprawek na siłę i wymuszanie na systemie 1s. szybciej. Ale te 7-9s. róznicy to już sporo i chaiłbym znaleść przyczynę. Bo gdyby to było spowodowane jakimś konkretnym programem to rozumiem. Chyba, że jakaś końcowa poprawka z windowsa czy offica jest tego sprawcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie wina windows'a - mam wszystko z wu zassane i czas startu 10s, może jakiś kontroler dysków ? nie instalowales przypadkiem driverow intela do raid/ahci ?

 

Na standarowe ms ahci zainstalowałem najnowsze intel rapid. Po nich bootowanie wg bootracera nie uległo zmianie. A w testach dysk chodzi o ok. 5% szybciej.

 

Bardziej podejrzewam tu sterowniki do ATI i bluetootch. Miałem też dwie zwiechy na m4. Ktoś pisał, że przyczyną mogą być sterowniki ati. Na wcześniejszych sterach ati miałem Vertexa 2 E i nigdy nie miałem zwiechy. Teraz mam m4 128GB. Wstawanie win 7H64bit w 10s nierealne. Zaraz po instalacji miałem 11s. Po wgraniu sp1, offica i poprawek bootowanie poszło na 13-14s. Teraz mam 20-22s. nie wiedząc czemu.

 

Crucial m4 128GB wyniki po instalacji systemu/po instalacji Intel rapid/po paru poprawkach z poradnika benchmarka oraz wcześniejszej złej instalacji (bardzo niskie wyniki próbek 4k)

Na jednym z testów mam jakiś wynik high fly writes 86 i nie mam pojęcia czy to jakiś błąd czy program coś pokazuje nie tak. Bo ten wpis tyczy się chyba HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win7 x64 Ulitmate SP1 + w autostarcie Virtual CloneDrive, TeamViewer, ASUS ROG Connect Plus, Asus TweakIT server, CoreTemp

 

Dołączona grafika

 

SSD -> Intel X25-M 80GB z dużym przebiegiem, winda instalowana jakieś 2miesiące temu jeszcze na P8Z68 bez instalki przepięta do Gene-Z

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win7 x64 Ulitmate SP1 + w autostarcie Virtual CloneDrive, TeamViewer, ASUS ROG Connect Plus, Asus TweakIT server, CoreTemp

 

SSD -> Intel X25-M 80GB z dużym przebiegiem, winda instalowana jakieś 2miesiące temu jeszcze na P8Z68 bez instalki przepięta do Gene-Z

 

Ty masz kości 34nm i mniejszy dysk co powoduje minimalnie szybsze wgrywanie się systemu. Różnica to własnie maks. te 3-4s. a mi odpalanie wydłużyło się znacznie więcej.

Do tego masz mocne OC cepa więc i dysk szybciej chodzi. A ja używam oszczedzania energii, EIST, C1...c3..c6 itp. więc przy odpalaniu mam 1600Mhz z podniesieniem taktów w porywach.

 

@radekc:

 

a te 2 zwiechy miales na sterach msahci (domyslnych systemowych) czy juz na intel rapid?

 

 

Już nie pamiętam ale wydaje mi się, że już były najnowsze intel intel rapid. Stawiam bardziej na stery od ATI i ewentualnie stery bluetooth czy do usb 3.0. (jakieś Renesans). Może też stery od Marvela powodują jakiś konflikt. Bo nigdy wcześniej ich nie wgrywałem. A teraz choć portu nie używam to jednak wgrałem.

Edytowane przez radekc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...