Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To ja tylko dorzucę, że nie odczulem różnicy w wydajności systemu pomiędzy Vertexem Plus 60gb, a Samsungiem 830 128gb w pracy systemu czy jego startu.

 

Posted via Tapatalk @ Evo 3D

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja zrezygonowałemz wymiany crucka na vertexa4 i poczekam na nastepne generacje.

Nie bardzo widzę tylko pole do popisu na sata 3 ;/

Poprawia zapis i odczyt/zapis losowe bo nic innego już się nie da.

 

Nadal nie rozumeim dlaczego nie mogę kupić czegoś sensownego na pci-e 4x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nikt nie produkuje na masowa skale kontrolerów z natywnym pcie i większa ilością kanałów.

Wykorzystanie standardowych kontrolerów i łączenie ich w Raid 0 raz że nie podnosi prędkości losowych. Dwa doprowadza do "utraty" Trim + podnosi bardzo koszta takiego urządzenia.

 

Pewnie jak Intel wprowadzi taki kontroler na masową skale (bo w laboratoriach pewnie mają już różne firmy) to zaczną się takie konstrukcje upowszechniać.

 

Inna jest też kwestia opłacalności produkcji i sprzedaży. I znów wraca problem wysokiej ceny bo taki produkt byłby kierowany wyłącznie do posiadaczy komputerów stacjonarnych.

A tak SSD można zamontować w laptopach czy nawet konsolach.

 

Najlepszym wyjściem będzie poczekać na Haswella, zapodać sobie 4x(jakiś dobry SSD), cieszyć się z transferów liniowych na poziomie 2000MB/s i obecności Trim. Oczywiście tak dla frajdy tylko ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Najwyraźniej "argumenty" i "kontrargumenty" wypisujesz sobie sam. Masz problem ze zrozumieniem treści. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem a potem możemy wrócić do dyskusji.

 

Najwyraźniej Tobie nawet dziesięć razy nie wystarczy... taki z Ciebie "guru".

 

 

PS. Macierze z SSD nie doprowadzają do "utraty" trim i to już od dawna...

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej Tobie nawet dziesięć razy nie wystarczy... taki z Ciebie "guru".

 

 

PS. Macierze z SSD nie doprowadzają do "utraty" trim i to już od dawna...

 

Nie tak od dawna znowu, ale fakt - obsługują. Bardzo konkretne zestawienie sprzętu i tylko na Windows 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustalanie hierarchii co do "półki jakościowej" wg słupków z benchamarków nie ma nic wspólnego z uczciwym podejściem do tematu w przypadku SSD. Również kontrargumentacja na zasadzie, "to wrzućmy wszystkie do jednego wora" jest absurdalna.

Zatem zobaczmy jaki z Ciebie guru...niejaki ichris z innego forum (pewnie zbieżność nick'a) napisał taką oto hierarchię...

ichris 26 Grudzień 2012 - 12:14 post 9105

Generalnie

high-end to: OCZ Vector oraz Samsung 840 Pro, szybszy Vector ale lepszą gwarancję ma Samsung, na obydwa jest 5-lat.

klasa premium: Samsung 830 (3 lata gw), OCZ Vertex 4 (5 lat gw, najgorsze zapisy gwarancyjne), Plextor M5P (5-lat gw), Plextor jest tu ciut wolniejszy ale nadrabia gwarancją.

upper-middle-class: nowsze konstrukcje z 3-letnią gwarką: Samsung 840 (szybki ale ma tańszy-gorszy typ pamięci niż reszta w tej klasie), Plextor M5S, Crucial M4, LiteOn E200 oraz starsze konstrukcje ale na 5-letniej gwarancji: Plextor M3, Intel 520

middle-class: Intel 330

 

Jeśli budżet pozwala to Samsung 830 będzie najlepszym i najpewniejszym wyjście. Jeśli nie musi być klasa premium to dobre ceny są na dyski Plextora i LiteOn.

A napisałeś do mnie ostatnio

Ani jedna Twoja hierarchizacja nie uwzględnia ani realnie odczuwalnych różnić w szybkości działaniu, ani awaryjności

...

I jeszcze to napisane parę tygodni wcześniej...

Seria 330 wypada w testach praktycznie tak dobrze jak 520 więc spokojnie można porównać obydwa dyski z Vertexem 4.

...

Na przykład na Sata 2, Twój ulubiony Samsung 830, high-end, premium top class wypada zazwyczaj słabiej od "średniego" M5S.

Mój ulubiony?

inne forum ichris 30 Grudzień 2012 - 12:08 post 9205

830-tka to chyba najpewniejszy dysk...

SSD to nie tylko słupki, warto o tym pamiętać jak się tworzy jakieś własne rankingi, żeby nie mieszać mniej doświadczonym w głowach.

Tak tak, nie tylko słupki...

inne forum ichris 30 Grudzień 2012 - 17:40 post 9213

Mój M5S kosztuje teraz 377zł i jak widać wyniki ma lepsze od dwóch Samsungów 830 którego wyniki możesz przeczytać i porównać na tej i poprzedniej stronie. I do tego mój M5S działa na Sata 2 i ma lepsze wyniki od 830 działających na Sata 3

...przyciśnięty argumentami nagle wrzucasz vertexa 2 do jednego wora z obecnymi i bezproblemowymi dyskami

Nie rozmawialiśmy o awaryjności (nie z tego powodu przytaczałem Vertexa 2 czy Intela 320 to oczywiste) ale o subiektywnej vs benchmarkowej ocenie wydajności dysków i różnic między nimi. Najwyraźniej to Tobie brakło wiedzy i doświadczenia z dyskami SSD i zacząłeś się nagle rzucać nie mając z nimi żadnej styczności. I to wbrew temu co tu wielu użytkowników dawno temu potwierdziło że odczuwalnych różnic nie ma nawet do dysków 2 generacji. Więc co pozostaje jak nie posiłkować się trochę słupkami kiedy każdy działa "tak samo". No więc wszyscy to robimy i patrzymy na wyniki i próbujemy jakoś pomóc niezdecydowanym.

A Ty się tu rzucasz i motasz w sumie nie wiadomo w jakim celu. Zdaje się dlatego że...

 

inne forum ichris 22 Październik 2012 - 15:06 post 8388

Ponieważ tematem SSD interesuje się od niedawna...

Po czym jakiś czas później kupiłeś sobie Plextora i nagle stałeś się ekspertem...

 

 

P.S.

 

PS. Macierze z SSD nie doprowadzają do "utraty" trim i to już od dawna...

Może dla Ciebie to "już od dawna" ale w praktyce kilka miesięcy temu Intel wprowadził to na Z77 oficjalnie. Na P68 też jest to możliwe po wgraniu odpowiedniego OROM do biosu.

Ale gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem załapałbyś że pisałem o rozwiązaniach pcie a nie konwencjonalnych kontrolerach w chipsetach. O tym dopiero wspomniałem w ostatnim zdaniu...

 

btw pominusowałeś sobie...lepiej Ci?.. a będziesz tupał nóżkami?

Edytowane przez rafa
  • Upvote 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ichris

Guru się zdenerwował Dołączona grafika Pocytowałeś sobie już? Lepiej Ci?

 

Też bym Cię "pocytował" ale ciężko znaleźć cokolwiek merytorycznego znaleźć w Twoich wypocinach więc sobie daruję Dołączona grafika Nawet jakby było co cytować to przynajmniej bym tymi cytatami nie manipulował...

 

Wybiórcze podejście do tematu przekłada się na wybiórczość w innych kwestiach... Przykre musi być takie życie. Po ludzku, współczuję.

Edytowane przez ichris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System zainstalowany na nowym m5s. Niewątpliwie start systemu przyspieszył.

Wszystko ładnie, dopóki nie włączyłem AS SSD. Wyniki nie dość że odstają od reszty to jeszcze pozycja offset/alignment @4K wygląda coś niepokojąco Dołączona grafika -

Dołączona grafika

zmiana kabla / portu sata nic nie zmienia

o co może chodzić ??

 

Cristal disk - zero błędów

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, formatowałem przy instalacji ....

czyli jedynym rozwiązaniem jest skasowanie starej partycji, utworzenie nowej, format i instalacja systemu na nowo ???

nie można zrobić nowej partycji i odtworzyć system z obrazu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, formatowałem przy instalacji ....

 

Ktoś wie jak to się da zrobić? Mojemu współlokatorowi też udało się przy instalacji(wraz z formatem z instalatora) Win7 źle wyrównać. Od czego to zależy o0?

 

nie można zrobić nowej partycji i odtworzyć system z obrazu??

 

Można. Tylko musisz użyć narzędzia to potrafiącego Dołączona grafika W tym wątku parę osób coś takiego robiło więc poszukaj. Przy czym czy gra jest warta świeczki jeżeli system jest świeżo po instalacji?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ja wlasnie wczoraj wrzucilem pannie M5S 128gb do lapsa, postawilem system. Zapuszczam AS SSD i transfery nie przekracaja 200mb/s a czasy dostepu to ok 0.145, drugiego nie pamietam. System swiezy, fw 1.02 i niewiem o co biega. Sam system zasowa zauwazalnie szybciej, ale transfery mnie zmartwily, a sam AS SSD wywalal cos o pcii....bad bodajze.

 

Musialbym jeszcze raz to sprawdzic, ale niewiem kiedy bede mial dostep do tego lapsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszło na "czysto"

Dołączona grafika

Strata -> pół dnia, bo już wszystko miałem poinstalowane (programy, łatki, konfiguracja). Dodatkowo zablokowałem licke goodsync, bo "za duża liczba aktywacji". Teraz się będę przepychał ze wsparciem technicznym ......

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jak to się da zrobić? Mojemu współlokatorowi też udało się przy instalacji(wraz z formatem z instalatora) Win7 źle wyrównać. Od czego to zależy o0?

...

Przy czym czy gra jest warta świeczki jeżeli system jest świeżo po instalacji?

 

Partycja musi być utworzona na systemach od Vista wzwyż. Jak powstała na np XP a teraz był tylko format to nic z tego. Jak klonujesz system z HDD a tam wcześniej tworzyłeś partycje na XP to się to przeniesie.

Najlepiej zawsze utworzyć partycje od nowa albo podczas instalacji albo żeby uniknąć tej 100MB partycji wcześniej pod siódemką.

Trzeba to zrobić koniecznie, ma duży wpływ na działanie SSD czyli wydajność.

 

Kurde ja wlasnie wczoraj wrzucilem pannie M5S 128gb do lapsa, postawilem system. Zapuszczam AS SSD i transfery nie przekracaja 200mb/s a czasy dostepu to ok 0.145, drugiego nie pamietam. System swiezy, fw 1.02 i niewiem o co biega. Sam system zasowa zauwazalnie szybciej, ale transfery mnie zmartwily, a sam AS SSD wywalal cos o pcii....bad bodajze.

 

Przed instalacją systemu w biosie trzeba przestawić kontroler w tryb AHCI. Teraz "panna" ma IDE i jest źle. W pierwszym poście masz jak to zmienić teraz po zainstalowaniu systemu.

Jak laptop tego nie umożliwia to trochę kiepsko dla wydajności.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed instalacją systemu w biosie trzeba przestawić kontroler w tryb AHCI. Teraz "panna" ma IDE i jest źle. W pierwszym poście masz jak to zmienić teraz po zainstalowaniu systemu.

Jak laptop tego nie umożliwia to trochę kiepsko dla wydajności.

 

Domyslam sie. Niestety ten laps nie ma w BIOSie takiej opcji :/ Niewiem qrde jakim cudem 2letni laptop tego nie obsluguje. Dokladnie to MSI cx500

Na dokladke stary dysk w nim (WD Scorpio Blue 320Gb) wywalil 7 badow raptem po przepracowanych 900h.

Myslisz, ze da sie go odratowac zeby chociaz jako magazyn sluzyl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 letni? Ale technologia z przed 4-5 lat mniej więcej (core2duo) do tego ten chipset (SiS® 672DX+SiS 968) to jakiś wynalazek.

Jeśli mam być szczery, to nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Nic z tym nie zrobisz a producent nawet żadnego biosu do niego nie wypuścił. Dołączona grafika

 

Jeśli czuć i tak wyraźnie różnice w działaniu to pozostaje się cieszyć tym co jest. U mojej żony w laptopie jest jeszcze starszy chipset i mimo że jest od Intela to prędkości osiągane przez SSD sa nie wiele większe od HDD a poprawa w działaniu jedynie trochę lepsza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa rzecz

Windows ściąga sobie aktualizacje i co jakiś czas chce się uruchamiać. Już 2x przy takim restarcie "zaginął" dysk ssd. Wyłączenie kompa i włączenie -> wszystko z powrotem hula. Hmmm ...

 

P.S.

zaginął - znaczy że nie widzi go bios i komp twierdzi, że przydałoby się włozyć dysk startowy .....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Crucial M4 po aktualizacji na najnowszy soft zaczął sobie "znikać". Objawia się to tak że przechodzi POST przechodzi AHCI i zaraz przed animacją włączania win 7, dioda dysku pali się na czerwono i nic się nie dzieje. Wyłączenie i włączenie pomaga. Przypadłość Marvella ?

Edytowane przez xardas228

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marvell zdaje się robi firmware źródłowe dla swojego kontrolera co można wywnioskować po tym co napisano na Anandtech przy ostatnim teście SandDisk Ultra Plus:

Marvell is a lot more affordable to integrate than SandForce, plus you get direct access to firmware source and the ability to develop your own from scratch; SanDisk’s choice here makes obvious sense.

 

Być może dopiero później jest modyfikowane przez innych producentów. W sumie to taka spekulacja tylko. Z drugiej strony nic o problemach Plextora jakoś masowo nie słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Crucial M4 po aktualizacji na najnowszy soft zaczął sobie "znikać". Objawia się to tak że przechodzi POST przechodzi AHCI i zaraz przed animacją włączania win 7, dioda dysku pali się na czerwono i nic się nie dzieje. Wyłączenie i włączenie pomaga. Przypadłość Marvella ?

 

Dzieje Ci sie to na 040H? U mnie byly te problemy (opisywalem je dwa razy kilkanascie stron wstecz) ale jedynie na 010G. Upgrade do najnowszego firmware rozwiazal te problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Najlepiej zawsze utworzyć partycje od nowa albo podczas instalacji albo żeby uniknąć tej 100MB partycji wcześniej pod siódemką.

(...)

 

Hmm? Czyli tej partycji 100MB nie powinno być, ma to wpływ na wydajność? Może pamiętasz moje wyniki, są na 830tce średnio 2x słabsze niż wszystko inne tu publikowane. A wszystko wydaje się okey. Doszliśmy do wniosku że to płyta po prostu taka AsShit ma dziadowski kontroler widocznie. Siedzę obecnie na Win8 i start systemu już szybszy, bo w 15 sek a nie 30 jak Win7. Ale 100mb partycja jest.

 

O takie wyniki, po wyłączeniu większości procesów w tle.

Dołączona grafika

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieje Ci sie to na 040H? U mnie byly te problemy (opisywalem je dwa razy kilkanascie stron wstecz) ale jedynie na 010G. Upgrade do najnowszego firmware rozwiazal te problemy.

 

Tak, jako że dysk przekroczył jakiś czas temu 5000 godzin to postanowiłem zaktualizować go do najnowszego softu 040H i od tego czasu losowo występują te problemy. Nie jest to wybitnie uciążliwe bo wszystko się poprawia przy drugim włączeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm? Czyli tej partycji 100MB nie powinno być, ma to wpływ na wydajność? Może pamiętasz moje wyniki, są na 830tce średnio 2x słabsze niż wszystko inne tu publikowane. A wszystko wydaje się okey. Doszliśmy do wniosku że to płyta po prostu taka AsShit ma dziadowski kontroler widocznie. Siedzę obecnie na Win8 i start systemu już szybszy, bo w 15 sek a nie 30 jak Win7. Ale 100mb partycja jest.

 

Partycja ta ma 2 zadania - recovery i szyfrowanie bitlockerem. Nie można jej usunąć po instalacji, ale można uniknać jej powstania albo ustawiając partycje przed instalacją windowsa, albo odpowiednimi krokami w instalatorze pominąć jej instalację, tyle ze potem używając np Easuse Partition Master, trzeba przesunąć partycję z systemem o 100MB do przodu, bo zostaje dziura na początku dysku ze względu na to, że instalator tą partycję robi a my ją usuwamy.

 

Jeśli nie używasz szyfrowania ani recovery windowsowego tylko np. masz obraz poprzez Ghosta, to sugeruje jej nie używać, bo często miałem problemy z przywracaniem obrazów. Nie zauważyłem wpływu na wydajność.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...