Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Crucial to firma doskonale znana osobom monitorującym rynek pamięci masowych, która zasłynęła świetnymi dyskami SSD sprzedawanymi w bardzo rozsądnych cenach, co pozwoliło producentowi zdobyć rzesze zadowolonych klientów. Swego czasu jednymi z najczęściej polecanych oraz wybieranych nośników były Cruciale M4, chociaż w naszym kraju praktycznie nie uświadczymy reklam z udziałem tych urządzeń - trudno też znaleźć porządne testy bardziej niszowych modeli. Wszystko z powodu braku oficjalnego przedstawiciela marki na lokalnym rynku, pomimo iż nośniki są powszechnie dostępne w sklepowej dystrybucji. Jednak od momentu premiery Crucial M4 sytuacja na arenie dysków SSD bardzo się zmieniła, konkurencja nie próżnowała i wprowadziła urządzenia wydajne oraz stosunkowo niedrogie m.in.: Kingston V300, Samsung SSD 840 i Seagate SSD 600. Crucial również musiał w końcu zareagować, czego efektem było powstanie rodziny M500 dedykowanej osobom poszukującym rozsądnego kompromisu między ceną, wydajnością oraz pojemnością. Czy budżetowy Crucial M500 pokona bezpośrednich rywali i wypadnie lepiej od legendarnego Crucial M4? Wszystkie wątpliwości powinien rozwiać poniższy test...

Edytowane przez Caleb
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pewne pytanie odnośnie SSD:

Na razie ani razu nie miałem przyjemności pracować nigdzie nawet przez chwilę na ssd i widziałem dawno temu testy typu uruchamianie windosa, etc.

Ogólnie myślę się nad kupnem ssd, zawsze był taki plan, ale ze względu na finanse i ogólnie brak przymusu zawsze odwlekane. Obecnie system przydałoby się już przeinstalować i tak "przy okazji" się zastanawiam nad ssd.

Jednak mam wątpliwości, bo kupować na wyrost nie muszę:

Kompa używam obecnie w 99% do: Internet, P2P, muzyka, filmy, jakieś programy, na gry obecnie czasu nie mam, ale pewnie jeszcze kiedyś w coś zagram. Filmy, muzyka itp oczywiście na HDD trzymane. Na SSD byłby trzymany system, programy, gry...

Czy przy takim użytkowaniu jest sens kupować ssd? HDD na 100% by mi się przydał, też planuję kupić, ale ssd tak pewien nie jestem. 

Powiem jeszcze tylko, że ładowanie systemu ( że niby długo czy coś ), albo restart nie stanowią dla mnie żadnego problemu na hdd, przynajmniej mam czas na kibel, a komp, jak wrócę i tak już czeka ;p Do tego, trochę poważniej dodam, że mógłbym swój komputer, już leciwy na wiele różnych sposobów upgrad'ować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Jak najbardziej warto. Odczujesz zmianę dysku nie tylko w starcie systemu, ale i każdej aplikacji jaka znajdzie się na ssd. Wiedz jednak, że potem będzie niezwykle trudno używać HDD :-)

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam w poście sobie odpowiadasz na zadane pytanie - z jednej strony coś byś chciał ale potem piszesz że Twój komputer cię całkowicie satysfakcjonuje?!

Raczej pytanie musisz zadać sam sobie.

 

Od siebie napiszę że warto jak cholera ale z oczekiwaniami to jak z gustami, każdy ma swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pominę pewną, zbędną polemikę, bo niektórzy nigdy się nie zmienią...

 

Powiedzmy, Crucial M500 120GB za 270pln, Crucial M500 240GB za 520pln. Czy do użytku na co dzień jako system jest sens kupować większy ssd w kwestii wydajności, czy też ostatecznie różnica jest nie warta świeczki i prędzej zyskam na wyborze jakiejś 128GB, ale powiedzmy, że high-end.

Bo względem jednego z artykułów mogę spokojnie wnioskować, że wydajność wraz ze wzrostem zapełnienia ssd nie spadnie znacząco? I jeszcze ktoś ewentualnie by wspomniał, jak to się obecnie ma trwałość ssd względem jego zapełnienia danymi?

 

Dziękuję za informacje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poczujesz różnicy w codziennym uzytkownaiu miedzy high end a middle. Szczegolnie nie ma sensu sie pakowac w szybszy dysk jak masz starszy sprzet.

Jesli sie slabo pilnujesz to 128GB starczy. Jesli sie bardzo dobrze pilnujesz to sie zmiescisz na 64GB ale bedzie ciasno.

Na 250GB masz pelna swobode pracy i zostaje sporo zapasu.

 

Ogolnie zaden dysk - jakikolwiek by nie byl - nie lubi zapychania go danymi, najlepiej zostawic sobie z 10% wolnego.

Obecna trwalosc jes taka, ze dysk talerzowy predzej wikituje niz SSD (wykluczajac znane dyski stwarzajace problemy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie Seagate i WD a co do reszty poczytaj na stronach www producentów warunki gwarancji najlepiej.

 

 

EDIT

Na 1 stronie spore zmiany w polecanych dyskach. Dodałem GoodRamy i M500 ze względu na rewelacyjne ceny. 

Wyleciał V300 ze względu na problemy z FW a le przede wszystkim za podejrzenia o stosowanie asynchronicznych NAND! Sporo użytkowników po zakupie ma bardzo niską wydajność, sporo niższą niż dotychczas znaliśmy z tego modelu.

 

 

Wielkie k.. dzięki rafa. 2 dni wcześniej kupiłem V300 koleżance. Jakie powinny być poprawne wartości w atto albo crystalu aby spała spokojnie ? Masz screeny do tego ?

I teraz pytanie odnośnie pojemnośći ~120. Jakoś w firmęSamsung nie za bardzo wierzę, i wolałabym M5P - jest jakaś zauważalna różnica czy tylko niewielkie cyferki w syntetykach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że to jego wina. jezu, post bez emotikon z gadu gadu i już robi sięstrasznie powaznie i odważni w ukryciu minusują.

 

Ostatnie co by mi przysszło do głowy to mieć do niego pretensje lol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie k.. dzięki rafa. 2 dni wcześniej kupiłem V300 koleżance. Jakie powinny być poprawne wartości w atto albo crystalu aby spała spokojnie ? Masz screeny do tego ?

I teraz pytanie odnośnie pojemnośći ~120. Jakoś w firmęSamsung nie za bardzo wierzę, i wolałabym M5P - jest jakaś zauważalna różnica czy tylko niewielkie cyferki w syntetykach ?

 

Coś takiego oznacza pamięci asynchroniczne. Lepszą wersje (screeny z testów) znajdziesz w tym wątku, użyj szukajki na górze i wpisz "V300". Wyniki znajdziesz także w recenzji na portalu purepc.pl

 

 

A tu oficjalne info Kingstona że właśnie takich pamięci "mogą użyć"  http://media.kingston.com/support/downloads/V300_Benchmark_Brief_MKF_586.pdf

post-12477-0-80442300-1393441835_thumb.jpg

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakiegoś taniego i dobrego dysku SSD mSATA, jest coś ciekawego w okolicach 250zł? Plextor M5M to trochę overkill do mojego lapsa.

 

Szerze mówiąc to nic nie polecam w tej cenie. 

Może być A-DATA XPG SX300 64GB na SandForce ale przynajmniej na synchronicznych pamięciach. http://www.ceneo.pl/17295231 od 225zł

 

Crucial M500 120GB jest od 330zł ale to już rzut beretem do Plextora M5M 128GB. 

Czemu overkill? Myśle że warto dołożyć za dwa razy większą pojemność o wydajności nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakiegoś taniego i dobrego dysku SSD mSATA, jest coś ciekawego w okolicach 250zł? Plextor M5M to trochę overkill do mojego lapsa.

Nie lepiej wywalić HDD, kupić M500 120GB na sata? Nie będziesz musiał się obchodzić z lapkiem jak z jajkiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam laptop Asus K75VM, znany ponoć z problemów z SSD (nie wykrywanie dysku oraz transfery na poziomie SATA II).

Czy jest sens inwestować w Samsunga 840 Pro czy spróbować na początek z Goodramem C50?

Czy w razie lipy mogę zwrócić do sklepu rozpakowany dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego jak z jajkiem? Lapek przeżył już parę upadków i ucierpiała tylko obudowa.

 

Chcę zostawić HDD bo lapek służy też w dużej mierze jako magazyn filmów i muzyki, który można podłączyć pod dowolny tv / kino domowe w zasięgu wzroku ;)

 

@rafa - oczywiście tylko 120+GB wchodzi w grę. Overkill bo procek to 2117U (chociaż pozytywnie mnie zaskoczył, bo w SC2 da się grać). Skoro rynek nie oferuje nic ciekawego to chyba padnie na Plextora, szczególnie, że ostatnio potaniał do 350zł.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, zakupiłem dysk Samsung 840 EVO 120GB - wsadziłem go do laptopa, a dysk HDD w HDD Caddy. Wszystko działa pięknie ładnie, ale jak czasami chce wykonać operacje na systemie (jest na dysku SSD) to muszę czekać aż zacznie kręcić się dysk HDD, jest jakaś metoda aby kręcił się ciągle? Strasznie to irytuje  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione na Nigdy. 
Dodatkowo quietHDD przestał mi działać po wsadzeniu dysku SSD, WD BEVT lada chwila "zaklika się na śmierć" już ma 720tys cykli Load/Unload. Czy jest jakiś sposób, żeby go ogarnać ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mi się udało. Ściągasz RUFUS żeby zrobić bootowalny dysk z MS-DOS i aplikację wdidle3_1_05.zip. Odpalasz to przy bootowaniu. Wpisujesz WDIDLE3 u mnie pokazywało 4 sekundy !!! wpisałem WDIDLE3 /S300 i zmieniło na 5 minut. Na razie jest okej :D nie parkuje jak oszalałe. Aplikacja WDIDLE3 jest oficjalna od WD. 

Edytowane przez Dudek89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...