Jump to content

Recommended Posts

Czy jest sens dopłacać do GoodRam IRDM PRO 480GB względem Curcial MX500 500GB jeśli szukam dysku "na gry" (system na innym), czy tą różnice w żywotności między TLC a MLC w ogóle odczuje w takim "domowym" zastosowaniu? Różnica w cenie jest jednak odczuwalna.

Edited by Ralfo

6 hours ago, TSRules said:

jeśli sporo kopiujesz to jest różnica, jeśli to bardziej magazyn do odczytu to nie

Podejrzewam że instalowanie jednej/dwóch gier miesięcznie + aktualizacje gier online nie można określić mianem "sporo" więc mogę spokojnie brać Cruciala.

GOODRAM CX300 do starszego laptopa, coby ojcu tanim kosztem życie ułatwić, czy TLC to aż takie guano jak mówią?

Ew. jakiś SSD w zamian za Samsunga 830, 240-256GB powiedzmy 250-300zł?

Edited by Uncle_Adam

Zależy jakie TLC i kogo - 2D czy 3D , Toshiba , Micron czy Samsung V-Nand .

Do tego sporo zależy od konstrukcji samego dysku - jaki ma kontroler , czy jest cache i w jaki sposób realizowane etc .

CX300 ma kości Toshiby ( nie wiem czy 2D czy 3D ) i średni kontroler od Phisona .

Za 265 zł jest Crucial MX500 250 GB ew. Samsung 860 EVO

Albo dołożyć ze ~40 zł do A-Data SU900 256 GB na kościach 3D MLC , duża wytrzymałości i osiągi Samsunga 850 Pro za 340 zł w morele.net .

• Upvote 1

CX300 to TLC 15nm więc bieda, poluj na używki cruciala mx100, mx200, ew. intele 180, z nowych zamiast mx500 kup microna m1100 to praktycznie to samo, a taniej

Myślę, że przeglądanie olx'a, ibeja czy jutuba nie będzie aż takie wymagające, poszukam używek, a jak do końca wakacji nic ciekawego się nie znajdzie to pewnie wrzucę tam swojego Samsunga 830 a sobie kupię coś w okolicach 250GB.

1 godzinę temu, Uncle_Adam napisał:

to pewnie wrzucę tam swojego Samsunga 830 a sobie kupię coś w okolicach 250GB.

kup intela 180gb-160gb sata/2/3, koszt pewnie z ~150zł do starego lapka aż nadto

Nabyłem właśnie laptopa  z dyskiem SSD, z tego co widzę to jest włożony Intel SSDSCKKW256G8 na M.2 SATA, seria 545s firmware LHF002C, platforma z i5-8300H
Nie znam się na SSD, więc chciałęm się upewnić, czy wynik jak na screenie jest OK (mogę zrobić inny test jak trzeba), oraz czy macie jakieś zdanie o tym SSD - czy odbiega negatywnie od innych tego typu. Dzięki

Przechwytywanie.PNG

Edited by Frasier

2 godziny temu, radiergummi napisał:

Wynik zapisu szału nie robi, a to całkiem solidna konstrukcja. Ze strony Intela pobierz SSD Toolbox i sprawdź wszystkie parametry.

https://downloadcenter.intel.com/download/27656/Intel-Solid-State-Drive-Toolbox?product=125020

Toolbox nie znajduje nowszego firmware.

TEst szybki jak i pełen zaliczony pomyślnie.

Co mnie tylko zastanowiło to to, że jak odpaliłęm kompa po raz pierwszy, to Smart miał na SSD jakieś 210 uruchomień odnotowanych, ale minimalny czas pracy/zapisu. Nie wiem na ile to normalne, w sumie system tam był fabrycznie instalowany, jakieś testy w fabryce itd.
Rozumiem więc, że nie ma w nim wady, po prostu nie jest najlepszy.

intel.PNG

Witam. Chciałem zakupić dysk SSD znanej i uznanej marki Goodram. A konkretniej model IRDM PRO (240 GB). 
Jednakże w związku z tym artykułem:  https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_ssd_goodram_irdm_gen2_rozne_wersje_i_rozna_wydajnosc

Artykuł mówi o wersjach bez PRO, ale mamy tu do czynienia ze znaczyni różnicami tych samych dysków różniących się numerem seryjnym (Samplem). Czy takowa różnica również występuje w dyskach z PRO ? Bo nie chcę trochę bubla kupować i w sumie firma trochę strzela sobie mocno w kolano takim obrotem spraw. 

Szukam dysku aby tchnąć drugie życie w laptopa dysk o pojemności 240GB. Maks 250 zł i ten PRO byłby idealny bo na 5 lat gwarancja i dysk na MLC no i złącze SATA 3.

Edited by Droni

Szukaj starego GD PRO jak już koniecznie chcesz GD...   IRDM to MLC ( oby ) na kościach na pewno asynchronicznych czyli niższa wydajność.

Wyniki testów pokazały słabe wyniki. Do tego 2 kanałowy kontroler i mamy przepis na padło w wysokiej cenie..

Dzis nie dostaniesz już nic na sychronicznych MLC ( chyba że dyski sprzed 2 lat ktoś jeszcze ma w sklepie )

Sprawdz czy sklep na pewno daje 5 lat gw.. pisemnej ( bo od dystrybutora czyli goodrama nic nie dostajesz-- padł sklep  goń się kliencie   )

Cytat

Gwarancja udzielana jest bezpośredniemu nabywcy produktu od Wilk Elektronik SA i nie podlega przeniesieniu. Wszelkie roszczenia dotyczące produktów niespełniających warunków niniejszej gwarancji mogą być składane jedynie przez podmiot, który nabył dany produkt bezpośrednio w Wilk Elektronik SA. Użytkownik końcowy reklamację produktu zgłasza w miejscu jego zakupu.

Uznana marka ? Chyba jednak nie .    

Uznany dystrybutor : Tak   Producent : Nie  Gwarant bezpośredni : nie

Swego czasu kupiłem też dysk  i dopiero jak zobaczyłęm że na stronie nie można znaleźć nic o tym dysku to zaczeło mnie to zastanawiać co jest grane  zdjecia bebechów dysku na czeskiej stronie powiedziały wszystko mi że to BRAND od FSG i wszystko stało się jasne  a do tego zapis gwarancyjny i widać na dłoni jak szanuja klienta . Ani RMA ani danych dysków ( znajdz mi na ich stronie dane od starszych dysków C40 C50 C100 itd... )  

4 godziny temu, Kwazor napisał:

Szukaj starego GD PRO jak już koniecznie chcesz GD...   IRDM to MLC ( oby ) na kościach na pewno asynchronicznych czyli niższa wydajność.

Wyniki testów pokazały słabe wyniki. Do tego 2 kanałowy kontroler i mamy przepis na padło w wysokiej cenie..

Dzis nie dostaniesz już nic na sychronicznych MLC ( chyba że dyski sprzed 2 lat ktoś jeszcze ma w sklepie )

Sprawdz czy sklep na pewno daje 5 lat gw.. pisemnej ( bo od dystrybutora czyli goodrama nic nie dostajesz-- padł sklep  goń się kliencie   )

Uznana marka ? Chyba jednak nie .    

Uznany dystrybutor : Tak   Producent : Nie  Gwarant bezpośredni : nie

Swego czasu kupiłem też dysk  i dopiero jak zobaczyłęm że na stronie nie można znaleźć nic o tym dysku to zaczeło mnie to zastanawiać co jest grane  zdjecia bebechów dysku na czeskiej stronie powiedziały wszystko mi że to BRAND od FSG i wszystko stało się jasne  a do tego zapis gwarancyjny i widać na dłoni jak szanuja klienta . Ani RMA ani danych dysków ( znajdz mi na ich stronie dane od starszych dysków C40 C50 C100 itd... )  

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ja jestem laikiem serio, wiem że są dyski SSD po 500 zł ze nawet po 1000 zł ale ja nie wykorzystam ich potencjału. I tak miałem kupować 120 gb ale gdzieś mnie ochrzanili że za mały to 240 gb. CHciałem coś na tlc to mówią że to wielkie gówno że coś na mlc lepiej no i że najlepiej goodram pro MLC. Za ok 250 zł za 240 gb. I tak z każdym dniem niedługo za tysiaka chyba nic nie kupię .

Ogólnie chceszm i powiedzieć ze dyski SSD są celowo postarzane w porównaniu do lat poprzednich ? Masakra jakaś. 

Jaki masz budżet ?

Z dysków M.2 SATA szukaj albo Cruciala MX500 lub starszego MX300 ( albo jego bliżniaka M1100 ) lub Samsungi 850/860 EVO .

Z dysków NVMe - A-Data SX8200 z tych tańszych albo dołożenie do Samsunga 960 EVO .

A 3D TLC jest warte zachodu? Bo kiedyś straszyli tymi kościami, i kupiłem wtedy MLC. Co do Samsunga, z tego co widzę 970 EVO jest tańszy od 960. Który jest lepszy?

Edited by damiank94

Chciałbym zapytać czy długie skanowanie (kilka godzin dziennie), dużej ilości plików (kilkadziesiąt tysięcy), o małym rozmiarze może mieć negatywny wpływ na ssd i hdd?

Edited by wwd

Takie skanowanie może mieć wpływ na zywotość SSD , zależy ile przy tym danych jest zapisiwanych i jak regularnie jest to robione .

Jak plików jest masa ale ich sumaryczna wielkość jest dość mała i takie skanowanie jest przeprowadzane sporadycznie to wpływ na zywotność SSD będzie mały , co innego jak sumaryczna wielkość plików jest duża i skanowanie jest przeprowadzone regularnie to już może to mieć jakiś wpływ na żywotność SSD .

@damiank94

3D TLC jest OK choć dużo zależy tutaj od producenta kości jak i samego dysku ( ile cache i czy w ogóle jest oraz jaki jest kontroler ) .

Bo co innego 3D TLC noname + budżetowy kontroler , co innego 3D TLC od Microna a jeszcze co innego 3D TLC od Samsunga który ma chyba w tym momencie najlepsze kości 3D TLC .

Edited by reyden

No właśnie skanowanie trwa dosyć długo (skanowanie w chmurze i offline), w ciągu nie wiem, dwóch tygodni przeskanowałem całe dwa systemy z oprogramowaniem i teraz tak myślę czy sobie szkody nie narobię...

Cze
Mam chroniczny brak miejsca na partycji W10 (Crucial SSD 128GB podzielony na pol). Chcialbym na W10 dokupic jakis 120GB SSD ale nie mam wolnego slotu na kabel SATA :(
Moje miejsce na wtyczki jest masakrycznie ciasne. Dlatego mam dwa pytania.

Czy istnieja wtyczki odwrotne tak zeby podlaczyc trzeci dysk ale w drugą strone ? Czyli na fotce zeby kabel wychodzil w strone patrzącego.

Inna mozliwosc to dysk na PCIe, ale nie do konca sie orientuje czy to moze byc takie zwykle PCIE x4 takie jak mam na plycie czy to sa juz jakies inne, nowsze ? Plyta Asus Rampage Formula. 

Image1.jpg

Image2.jpg

A nie lepiej w miejsce tego Cruciala kupić nowy SSD 240-275GB czy nawet 480-525 GB ?

Crucial MX300/MX500 , Samsung 850 / 860 EVO albo A-Data SU800 / SU900 .

Co do dysków NVM-e , normalnych dysków M.2 PCI-E nie włożysz bo twoja płyta nie ma takiego slotu , zostaje dysk z odpowiednim adapterem , Plextor ma takie dyski w swojej ofercie .

M8PeY , M8SeY , M9PeY .

Co do spadku transferu - obecnie najlepsze dyski działają z prędkością PCI-E 3.0 4x , z tego co widzę to masz 2x PCI-E 16x ( fizycznie i elektrycznie ) , PCI-E 2.0 16x = PCI-E 3.0 8x więc będzie jeszcze zapas transferu .

• Upvote 1

To juz chyba podmiana cruciala na samsunga. Tylko sie boje czy mi przeniesie partycje z WXP i W10 bo kiedys tam probowalem i komp nie botowal z takiego wynalazku. A XP potrzebuje :)

Generalnie dysk kupuje teraz bo mi trzeba/przyda sie ale to bedzie dysk na system do nowego kompa ktory mam nadziej zaczne robic za rok, wiec docelowo to ma byc sprzet do nowego AMD Threada, Asus Maximus iles tam 32GB RAM i co tam jeszcze znajde , moze GTX 3080Ti :).

Edited by PolandMET

Ktos tam wczesniej zapodal taki wynalazek, czy to by mialo sens w moim wypadku , czyli stara plyta ?
https://proline.pl/silverstone-ecm21-sst-ecm21-adapter-m-2-ngff-calim-cali-key-do-pci-e-x4-p949937

Czyli biore teraz jakis wypas na M2 i potem wkładam do nowego kompa czy dac se spokoj i brac 500GB Cruciala MX500 albo 860 EVO ? Cena mnie raczej nie ogranicza, raczej rozsądek :D

Edited by PolandMET

Czy przypadkiem takie wynalazki nie mają problemów z bootowaniem?

Poza tym, czy to przypadkiem nie potrzebuje PCI-E X4?

Edited by Uncle_Adam

Chcę dokupić dysk SSD do laptopa, z tego co czytałem, to Crucial MX500 jest dobrym wyborem, ale jest na interfejsie SATA, a wg strony Lenovo, ten laptop obsługuje PCIe. I moje pytanie tutaj, czy ten dysk będzie odpowiedni?

Zamiast tego Patriota brał bym A-Data SX8200 480GB , trochę mniejsza pojemność ale niższa cena i 2x wyższa wydajność dzięki interfejsowi PCI-E 3.0 4x ( a nie 2x jak Scorch )