Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

To akurat wiem z autopsji, że nie jest kres możliwości tej płyty. Poza tym taki sposób porównywania płyt głównych jest mało precyzyjny z racji tego, że nie tylko vCore wpływa na OC.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowanie wszystkich płyt - 2 miesiące. Wiadomo ze część płyt miała bardzo stare biosy (np. bez pll overvoltage), a część w miarę nowe i stąd takie wielkie różnice. Tak naprawdę to przy takich różnicach test OC nic nam nie mówi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowanie wszystkich płyt - 2 miesiące. Wiadomo ze część płyt miała bardzo stare biosy (np. bez pll overvoltage), a część w miarę nowe i stąd takie wielkie różnice. Tak naprawdę to przy takich różnicach test OC nic nam nie mówi.

 

W sekcji OC tego artykułu pod koniec znalazło się zdanie:

"Oczywiście, wyników podkręcania nie należy postrzegać jako ostatecznych, nowe wersje BIOS-ów mogą poprawić osiągi niektórych płyt w tej dziedzinie."

 

Trochę marny komentarz do tych wyników z ich strony.

Szczególnie, że na niektórych płytach różnice w taktowaniach po OC na nowszych biosach pewnie podejdą pod 1GHz. :lol:

 

Żal, że taki duży portal starając się odwalić dobrą robotę nie wspomniał chociażby jak była ustawiona opcja PLL overvoltage w biosach w których ta opcja już była dostępna w chwili przeprowadzania testu. Nie napisali też jaką wersje bios miała wgrana każda z płyt.

Tutaj ewidentnie się nie postarali i w chwili publikacji ta część artykułu była już dawno nieaktualna. :mur:

W sumie mogliby jej wcale nie publikować i nie wprowadzać zamętu.

 

Wiadomo przecież, że proc 2600K nie jest procesorem "dla mas" i kupują go ludzie, którzy wiedzą jak wykorzystać jego potencjał.

A jedną z pierwszych rzeczy jaką robią tacy ludzie jest update bios po złożeniu kompa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema Biostara TP P67, najszybszej wg. tomshardweare.. Żenada. Chyba wypada kupować tylko MSI, ASUS GB i reszte dziada.

 

Rozbieżności, jeśli chodzi o OC nie komentuje - nie bawiłem się to platformą.

 

brak jest niektorych plyt.. nie ma Asusa P8P67,Asusa P8P67 DeLuxe, nie ma tez Gigabyta UD5

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowalem ASUSA P8P67 Pro i MSI GD55 i OC jest identyczne, napiecia i takty. Sklanial bym sie ku stwierdzeniu ze na plytach ze sredniej polki OC bedzie zalezne w 99% tylko od potencjalu proca. Wiadomo, na tych najtanszych z racji ubozszej sekcji zasilania, vdropow itd moze byc gorzej (ale niekoniecznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test nadaje się do śmieci. Wiadomo, że własciwości płyty potrafią się mocno zmienić po aktualizacji biosu. Szkoda, że nie podano (ja nie widzę) wersji biosów na których prowadzono testy.

 

Taki test to wprowadzanie ludzi w błąd. Zastanawiające są również spore rozbieżności między OC poszczególnych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test nadaje się do śmieci. Wiadomo, że własciwości płyty potrafią się mocno zmienić po aktualizacji biosu. Szkoda, że nie podano (ja nie widzę) wersji biosów na których prowadzono testy.

 

Taki test to wprowadzanie ludzi w błąd. Zastanawiające są również spore rozbieżności między OC poszczególnych płyt.

 

no zważywszy że mamy np. taki test

Overclocking Results : P67 Motherboard Roundup: Nine $150-200 Boards

w 4 płyty co są w labowym teście i tam różnice

gd55- 4614

p67 extreme4- 4618

UD4- 4620

Intel BG- 4490

 

tak samo przy 1.35V

 

a na labowym

gd55- 4500

p67 extreme4- 4300

UD4- 4400

Intel BG- 4500

 

pomijam maksymalne osiagnięcie MHz ale taki rozrzut Mhz, definitywnie z biosami nie halo

Edytowane przez Maxforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock P67 Extreme4

Cena (z VAT):

Zalecana producenta: 530 zł

 

!!! ... nie wiedziałem. Gwoli wyjaśnienia mojego zdziwienia: Płytę obecnie można kupić za 590-600 zł (a dostępność jest żałosna, co poniekąd "zdziwienie" minimalizuje). Pozostaje czekać (hmmm) aż cena spadnie do normalnego poziomu (~500-510zł?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zważywszy że mamy np. taki test

Overclocking Results : P67 Motherboard Roundup: Nine $150-200 Boards

pomijam maksymalne osiagnięcie MHz ale taki rozrzut Mhz, definitywnie z biosami nie halo

 

Zważywszy, że ten artykuł na tomshardware opublikowano 10.01.2011, a na pclabie 22.03.2011.

Wygląda, że testy poszły na przedpotopowym biosie.

Najlepsze testy były na egieldzie swego czasu. Focus przynajmniej wiedział co robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbieżności w testach mogą powstawać z wielu powodów o czym przekonałem się na własnej skórze, a raczej na własnej płycie Asus P8P67.

Kiedy wczoraj przetestowałem własnego I5 2500K i osiągnąłem stabilne 4,5GHz dopiero przy napięciu 1,37V (CPU-Z pokazuje również okolice 1,37V). Jakoś nie chciało mi się wierzyć, że taki kiepski egzemplarz trafiłem i zaczęły się kombinacje w BIOS-ie. Jakie efekty ?

Przykładowo przy ustawieniu LOAD LINE CALIBRATION na auto osiągam 4,5GHz już przy 1,35V(CPU-Z potwierdza). Kiedy zamiast stałego napięcia rdzenia ustawiam OFFSET np. na +0,04 4,5GHz również jest stabilnie a napięcie (CPU-Z) nie przekracza 1,32V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa z tego testu na którą dopiero teraz zwróciłem uwagę. Dotąd słyszałem że cyfrowa sekcja jest bardziej energooszczędna ... tymczasem Asrock Extreme4 (cyfrowa sekcja) pobiera wyraźnie więcej energii niż model Extreme3 z podobno analogową (dokładnie różnica wynosi 22W przy max obciążeniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quad-channel DDR3 memory...

 

W przypadku SB przesiadka z najwolniejszych do najszybszych memek to góra 5% różnicy i to też nie zawsze.

Ten quad-channel to chyba tylko dla ludzi, którzy wykorzystają na maxa moc 8rdzeni + HT. Coś czuję, że do domu się raczej nie przyda ta platforma.

No chyba, że nie będzie już jak inaczej wydać kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z posiadaczy i7-2600k ma ktoś procka z takim batchem: L041B213 ??? ktoś coś może powiedzieć co to za sztuka? bo taka mi się trafiła lecz wszystko podepnę w weekend

 

Największą listę znalazłem tutaj ale niestety Twojego jeszcze nie ma, musisz śledzić, ale pewnie sam prędzej przetestujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największą listę znalazłem tutaj ale niestety Twojego jeszcze nie ma, musisz śledzić, ale pewnie sam prędzej przetestujesz.

 

ok poszukałem i znalazłem na tej stronce: Sandy Bridge FPO Batch list (Excell sheet) - XtremeSystems Forums

 

L041B213 5000 1,45 Gigabyte P67A-UD7 Watercooling Tnc99

L041B213 5000 1,448 Asus P8P67 Dlx Watercooling Famich

 

czyli taka nie za dobra chyba sztuka co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok poszukałem i znalazłem na tej stronce: Sandy Bridge FPO Batch list (Excell sheet) - XtremeSystems Forums

 

L041B213 5000 1,45 Gigabyte P67A-UD7 Watercooling Tnc99

L041B213 5000 1,448 Asus P8P67 Dlx Watercooling Famich

 

czyli taka nie za dobra chyba sztuka co ?

 

Na razie nie ma pewności co do powtarzalności OC w danym batch'u. Swoją drogą myślę, że nie jest najgorzej, mój przy 1,45 robi jedynie 4800.

Edytowane przez Yacko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie ma pewności co do powtarzalności OC w danym batch'u. Swoją drogą myślę, że nie jest najgorzej, mój przy 1,45 robi jedynie 4800.

 

 

 

Oczywiście, że nie ma. Ja mam Batch'a który rzekomo robił 5.0 ghz na napieciu 1.34 v, i 4.6 na napięciu 1.23 v. Widziałem screeeny na zagranicznych forach i nijak to się do mojego procka. Ledwo robi 4.8 i to przy napięciu grubo ponad ~1.38v. Do 5.0 pewnie potrzebowałbym coś powyżej 1.4 v, ale nawet i tego nie sprawdzę, bo już przy 4.8 ghz moje chłodzenie nie wyrabia. A z tego wynika, że proc jest raczej dalej od środka plastra o ile to ma teraz dalej jakieś znaczenie. Jak się ma szczęście to można trafić na sztukę, które robi 5.0 na napięciu 1.33v. Tak więc Batch# to tylko jakaś tam wytyczna, że dany proc może mieć lepszy potencjał OC, ale nie musi. Ogólnie i tak jestem zadowolony, bo do tego co potrzebuje starcza mi spokojnie 4.6-4.8 ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...