Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Harry Lloyd

Troche informacji o Sandy Bridge-E - http://www.anandtech.com/show/4291/additional-details-on-sandy-bridgee-processors-x79-and-lga2011

 

Wygląda więc na to że jednak będzie tylko LGA 2011. Konstrukcja platformy jak 1155, czyli całe NB zintegrowane w procu, tyle że bez GPU, no i będzie dodatkowy kanał PCI-E x4 do komunikacji SATA z CPU dla dysków SSD. Quad channel to dla większości z nas raczej mało istotna cecha.

 

10 portów SATA III plus 4 porty SATA II wydają się lekką przesadą. Dalej za to nie ma USB 3.0 czy nawet Thunderbolt, a tak to promują.

 

 

No i na początek trzy proce, ale myśle że nie ma co liczyć na przystepnego 6-rdzeniowca (patrząc na cenę 2600K). Od Bulldozera ceny będą zależeć raczej w minimalnym stopniu, Intel nie wdaje sie w wojny cenowe, na pewno nie z nowymi produktami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dość skomplikowane pytanko :

- jakie ustawienia dajecie w biosie przy podkręcaniu procka 5GHz+ i dla wysoko taktowanych pamięci np 2133MHz ?

 

Dlaczego pytam - ostatnio przy wysokim kręceniu 5GHz+ pojawił mi się błąd.

Dual boot zakończony zwisem przy planszy "ładowanie systemu".

Poczytałem sporo i niby najczęściej to wina nowych sterów lub ingerencji w sprzęt pod windowsem (to odpada - nic nie ruszałem).

Przeczytałem jednak, że może to także być wina wysokiego kręcenia lub niestabilności ram. Czytam dalej i wyczytałem, że dla wysoko taktowanych pamięci przy także wysoko taktowanym procku warto dać wyższe napięcie dla kontrolera pamięci w procku VCCIO. Na auto niby wszelkie testy stabilności przechodzą i płyta daje 1.05V.

Znalazłem kilka opisów na forach, aby z pamięciami 2133MHz dawać VCCIO przynajmniej 1,1V i nawet do 1,25V (nie zalecali przekraczać tej wartości przy 24/7).

Jak na razie dałem 1,125V i testuje starty kompa.

 

Czy ktoś miał może podobny problem ze zwisem startu windowsa ?

Czy to może faktycznie od VCCIO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie coś płyta niedomaga. na Ud7 to tylko kwestia Vcore :) reszta def.

VTT możesz próbować podnosić, moze twój proc tego potrzebuje.

Dołączona grafika

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezus Maria - takie Vcore ?! Ja się boje tego co mam - 1,410V bios = 1,420V stres !!!! Wiele forów pisze, że max 1,45V to tylko na wodzie i lepiej nie przekraczać, bo proc wyciągnie kopyta degradacyjnie.

Co do moich Kingstonów HyperX Genesis 2133MHz widziałem już 2 testy. W jednym dawali nawet 1,275V VCCIO i 1,7V RAM bo podkręcali je na 2400MHz (właśnie na asusie deluxie), natomiast jakiś guciu sam sobie testował i jemu starczało 1,1V. Ogólnie czytałem, że VCCIO powinno odstawać wartością o 0,5V w stosunku do Vcore proca.

Jak na razie kilka uruchomień kompa i chwilowo nie mam dual boota i freeza windowsowego. Widziałem wiele opcji przy kręceniu, że ludzie dawali ram na 1,65V, a VCCIO na 1,15V. Zobaczę później - jak wystąpi błąd (oby nie). Jak na razie mam 1,125V. Ramy testowałem na XMP i teraz manulane ustawienia.

A może to nie od ramów ? Hmmmmm.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak dość sporo ;) Ja tam wolę zostać z moimi 1.34v i 4.6 ghz. Różnicy i tak nie odczuwam. Żeby mieć 4.8 stable to muszę niewiele mniej od Ciebie ustawić. Tak z 1.38 v i to nie jestem pewien czy do końca jest stabilnie, bo jak się okazało, wcześniej robiłem testy tylko Linx'em. Potem na tych samych ustawieniach (co w sigu) Prime już wywalał błąd. Dopiero po dojściu do 1.38 v na 4.8 ghz pochodził ok godzinkę i BSOD. Tyle, że w tym czasie coś tam jeszcze robiłem na kompie .W każdym razie póki co 4.6 ghz full Stable i oby faktycznie proc nie poddał się degradacji OC. Staram się nie przekraczać 1.35 v nigdy. I tak musiałem nawet do 4.6 nieco podbić napięcie, bo Prime wywalał błąd o czym w ogóle na początku nie wiedziałem. Myślałem skoro Linx przeszedł gładko to jest ok.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal [gluteus maximus] - VCCIO podbite i dziś ojciec załapał dual boota i freeze na "ładowanie windows".

Zaczyna męczyć mnie ten asus. Na Asrocku miałem mega stabilne 4,6GHz i przynajmniej działał X-Fi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj bios 1606. Moze pomoze na X-Fi. Ja tez mam od czasu do czasu dual-booty a XF-i wymieniłem na Xonara DX :)

Jutro z rana zapodaje tego 1606 ale XF-i juz nie sprawdze.

Edytowane przez Lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem bios 1606 i X-Fi już przy 1 starcie nie grał. Reset kompa i działa - weź się tak baw z kompem. Pomyśleć że byłem łakomy na megaherce i wziąłem tego asusa.

Jeśli nowe biosy/infy/storage nic nie naprawią to tragedia. Asus w sprawie X-Fi odsyła do creativa a creative pisze - użyj nowych sterów.....z 2010....kpina.

A co do tego dual boota i zwisu na ładowaniu windowsa, to już totalnie nie mam pomysłu od czego to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy to Ci zadziała:

 

"To fix the most common additional reset (double POST when powering on from off state), enter UEFI BIOS -> go to ‘Advanced’ tab -> go down to ‘APM’, press Enter -> enable the “Power on by PCIe.” function. Then press F10 to save & exit. After save & exit, let the system boot into Windows or other OS, then perform a proper shutdown: Start button -> Shut down. You will no longer have the double POST. We will fix this in an upcoming BIOS release."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym - u mnie nie działa. Problem z dual bootami/freezem nie jest jakiś masakryczny. Mi nie przeszkadza, że raz na 10 startów kompa odwali mi ten numer. Niestety nie jestem jedynym użytkownikiem kompa - ojciec nie ma zielonego pojęcia o kompie więc jest to problem, gdy komp się zawiesi lub nie wystartuje.

Natomiast problem X-Fi to ewidentna wina asusa/biosu. Na asrocku fatality dźwięk X-Fi był zawsze i bez problemów (nie jest to więc wina chipsetu B2/B3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus w sprawie X-Fi odsyła do creativa a creative pisze - użyj nowych sterów.....z 2010....kpina.

 

Mam pytanie czy problemy z X-Fi na płytach p8p67 występują też na niepodkręconym sprzęcie? Chcę kupić i7 2600k i jakąś wypasioną płytę i X-Fi musi działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megawypaśna płyta do i7 2600k i najlepiej go nie podkręcać, aby działał X-Fi ? Nie nie.

Ja kupiłem po to asusa, aby grubo kręcić procka. Nie wiem jak na nie kręconym (mam lenia, aby uruchamiać kilka razy kompa i patrzeć czy jest dźwięk).

Rozwiązania są dwa - czekać, aż może łaskawie asus coś zrobi oprócz doradzania, aby wypytywać creativa lub zmienic kartę (to w moim przypadku słabo opłacalne, bo mój X-Fi Titanium kosztuje 328zł). Na upartego mógłbym zmienić na Xonara DX za 238zł, bo a Xonar 2 kosztuje wpip (500+) więcej, więc to pomyłka.

Czytałem także, że zmiana slotów muzy nic nie daje. Ktoś pisał, że to sprawa oszczędzania energii, kto inny że to coś przez spectrumy (auto/dis/ena), ale na pewno nie ten od procka (patrzałem), a ktoś jeszcze, że przez podłączania słuchawek/odłączanie (to także nie to, bo nie stosuje). Najlepszy był jakiś gościu, który twierdził, że to chipset P67 (oczywiście bzdura).

Na razie nie mam wyboru - czekam na bios/stery/cokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Audigy2 ZS też działa na Asrocku, bez znaczenia czy z OC czy bez.

A ogólnie się cieszę, bo za swojego MSI dostałem zwrot pieniędzy w ESC w ramach wymiany na B3. Odzyskanie pieniędzy jest możliwe, ale wszystko zależy od producenta - jeśli odda płytę zamiast pieniędzy to nici. Ewentualnie można się ze sklepem dogadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dość - ten asus to największa moja wtopa w życiu. Właśnie straciłem nerwy - zwisy i bsody przy 4,8GHz......żart ? Nie wytrzymałem i podjąłem ostateczną decyzję - raz kozie śmierć - zamówiłem przed chwilą Gigabyte Z68 UD7 B3, a tego zapchlonego asusa o ścianę zaraz :mur: - czyli sprzedam.

Tego gościa co mówił, że do kręcenia procka warto asusa deluxa - znajdę :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu reklamy klamia - babcia nie powinna krecic na tym proca ;) plyty sprawiaja dziwne problemy ale jak troche poczytasz/potestujesz to staja sie dosyc przewidywalne. Te zwisy to zapewne wina zbyt niskiego vcore/slabego procka albo jakichs ustawien w biosie, a nie plyty ;) moze ciezko w to uwierzyc, ale nie kazdy procek robi 4.8 ghz na sensownym napieciu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego gościa co mówił, że do kręcenia procka warto asusa deluxa - znajdę :wink:

 

Prawda jest taka, że z OC to jest ruletka.... na jednym MB od Asusa będziesz miał 5.5 a na drugim nie przekroczysz 4.5... i to się tyczy wszystkich producentów...

 

A taki mały off top... jakby ktoś chciał sprawdzić swoje procki na prawdziwej arenie to zapraszam tutaj. Po kilku godzinach "walki" można sobie wyrobić zdanie na temat stabilności i jakości chłodzenia posiadanego sprzętu B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przez ponad miesiac bylo stabilnie i nagle mi sie same z siebie zaczely robic restarty i dual booty ;o a nic nie zmienialem, nie wgrywalem nowych biosow itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiedziałem - raz kozie śmierć - Gigabyte Z68 UD7 B3 już jedzie (przedpremierowo). Oczywiście zawsze jakiś babol musi być - wtopa ponowna z X-Fi.

Slot pci-e x1 jest zasłonięty przez radiator i X-Fi Titanium tam nie wejdzie. W slot pci-e x8 go nie wsadzę, bo wtedy grafy w sli będą działać x8-x8. Ale równie szybko znalazłem rozwiązanie - PCI-Express Extension Riser Card x1 – x1 (podwyższający port) - oby pasował. Będzie wtety tylko problem wydłużenia śrubki do przymocowania karty do obudowy. Chciałem już się przygotować ze sterownikami, aby były najnowsze jak płyta dojedzie, ale....na stronie gigabyte nie ma jeszcze tej płyty :lol2:

No nic - we wtorek płyta już powinna być - mam nadzieję że warta wyłożonych pieniędzy.

 

Aha - pytanko o tzw degradacji procka - wyczytałem, że nikt nie wie dokładnie jekie jest max voltage dla SB. Ktoś pisał, że 1,52V max, ale ktoś inny że to tylko VID a nie core. Sporo osób pisze, że 1,32-35, a inni, że 1,42-45. Czy degradacja procka zależy tylko od Vcore, czy wpływ mają także temperatury ?

Przykład - ktoś ma procka na 5GHz z napięciem 1,45V i robi tempy po 80*C, a ktoś iny ma 5GHz z takim samym napięciem i 60*C w max stresie ?

Sam nie wiem, jak na to patrzeć. Jakoś nigdy wcześniej ludzie tak nie panikowali z degradacją procków (cała masa mega kręconych C2D i pierwszej serii i7 8xx 9xx). Sprawa oczywista, że tutaj mamy niższy proces produkcji ale.....

Ja staram się na to patrzeć trochę inaczej - lepsze chłodzenie = dłuższy żywot, 24/7 chyba nikt nie wali prime95 albo LinXa, więc chyba nie ma co panikować. Wystarczy zobaczyć w grach/programach zużycie procka - chyba więc tak szybko się nie przekręci ?

Poza tym w typowym zastosowaniu robi wiele niższe tempy niż na max stresowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Vertexa 3 120 giga i zaczely mi sie dziac cyrki z kompem - zaczely pojawiac sie freezy. Czytam sobie cos w necie a tu nagle freez - nic nie działa. Wkurzyłem sie z deka. Myslałem ze to wina płyty (Deluxe) i juz chciałem ja wy.. rzucić ale poczytałem na forum OCZ ze tez ktoś tak miał i doradzili mu zeby włączyc Enable SATA Hot Swap dla tego dysku. Włączyłem w biosie i działa juz wszystko ok :)

 

 

PS. XF-i wsadz w slot pci-e x16 na dole. A odnośnie Gigabyte Z68 UD7 B3 - ta płyta to raczej porazka - nie ma wyjścia na zintegrowana grafike?? To po co cziopset Z68?

Edytowane przez Lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...