Jump to content
Sign in to follow this  
ath

Windows XP / 2003 - Optymalizacja

Recommended Posts

Windows Xp / 2003 - Optymalizacja___v. 2.o

 

XP

XP SP 2

2003

 

KREATOR OCZYSZCZANIA PULPITU

Służy do porządkowania ikonek na naszym pulpicie wedle własnych upodobań ( w rezultacie WinXP kasuje nam nasze skróty co 60 dni).

Ten zbędny element wyłączymy poprzez:

właściwości ekranu-->pulpit-->uruchamiaj kreatora oczyszczania pulpitu co 60 dni.

WYŁĄCZANIE NIEPOTRZEBNYCH 'WODOTRYSKÓW

Wyłączamy niepotrzebne opcje które tylko obciążają procka.

Właściwości ekranu-->wygląd

Tutaj w menu 'okna i przyciski' możemy wyłączyć Lunę czyli temat WinXP, który sprawia że nasze okienka wyglądają tak słodziutko i kolorowo.

Tutaj wystarczy zmienić opcję 'styl systemu windows xp' na 'styl klasyczny windows'

właściwości ekranu-->wygląd-->efekty

Wyłączamy opcje: 'użyj następującego efektu przejścia dla menu i etykiet narzędzi', 'użyj następującej metody wygładzania czcionek ekranowych', 'pokaż cienie pod menu', 'pokaż zawartoś okna podczas przeciągania'

ZWALNIANIE MIEJSCA NA DYSKU

Usuwając zawartość katalogu c:/windows/system32/dllcache (katalog jest domyślnie ukryty, wchodzimy: mój komputer - > narzędzia - > opcje folderów - > widok - > pokaż ukryte pliki i foldery) możemy zaoszczędzić prawie 400 mb. W tym katalogu przechowywane są kopie najważniejszych plików systemowych. Jeśli nie masz talentu do psucia systemu możesz je wykasować, w przeciwnym wypadku lepiej zostawić tak jak jest.

USUWANIE ZBĘDNYCH KOMPONENTÓW SYSTEMU

WinXP podczas instalacji zapodaje nam wszystkie narzędzia jakie ma nie pytając nas o to. Niestety części z nich nie można usunąć aplikacją 'dodaj-usuń' ponieważ windows domyślnie 'ukrył' możliwość ich odinstalowania. W katalogu 'windows' znajduje się plik 'sysoc.inf, w którym to owe ukryte programy maja w lini komend dopisany magiczny wyraz 'hide' czyli ukryte. Należy usunąć to wyrażenie z każdego ukrytego programu (ale bez ograniczających je przecinków) i wówczas będziemy mieli możliwość odinstalowania ukrytych komponentów.

ZAPOBIEGANIE TWORZENIU SIE NIEPOTRZEBNYCH 'ŚMIECI'

W przypadku 'zwisu' systemu WinXP robi zrzut pamięci ram do pliku na dysku twardym. Taki plik może pomóc programistom w znalezieniu nowych usterek i nieprawidłowości w ich systemie. Niestety tylko im... Dla nas oznacza to nieraz kilkuset megabajtowy 'śmieć'. Aby zapobiec robieniu się plików tego typu należy z menu start uruchomić aplikację 'uruchom', następnie wpisać 'drwtsn32'.Uruchomi to mały program, który odpowiedzialny jest za opisane wcześniej zjawisko. Należy odznaczyć w nim wszystkie opcje !

WYŁĄCZENIE INFORMACJI O BRAKU MIEJSCA NA DYSKU

Start -> Uruchom -> regedit

HKEY_CURRENT_USER -> Software -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion -> Policies -> Explorer

dodaj (jeśli go brak) wpis "NoLowDiskSpaceChecks" typu DWORD o wartośći "1"

OPTYMALIZACJA PLIKU WYMIANY

W przypadku, gdy mamy dosyć mały dysk twardy >2gb i dużą ilość pamięci ram <512mb możemy zoptymalizować plik wymiany w celu poprawienia szybkości działania systemu.

Właściwości 'Mój komputer'-->zaawansowane-->Wydajność (ustawienia)-->zaawansowane-->pamięć wirtualna (zmień).Tutaj na wybranym dysku ustawiamy wielkość pamięci wirtualnej (min. i max.)Należy zastosować przelicznik dla wielkości pamięci ram<256 x 1.5mb a dla ramu>512 x1mb. Zatem jeśli mamy np. 512 mb to spokojnie powinien wystarczyć plik wymiany o wielkości 512 mb ale dla pewności warto ustawić odrobinę większy np.600mb.

ZMIANA USTAWIEŃ ZAWARTOŚCI 'CACHE'U'

Jeśli komputer dysponuje conajmniej 256mb ram można zwiększyć szybkość WinXP. W tym celu uruchamiamy aplikację 'uruchom' i wpisujemy 'regedit'. Przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Managementi

po prawej stronie wybieramy opcję 'DisablePagingExetucive' (klikając na nią 2-krotnie) i w polu 'dane wartości' wpisujemy '1'.To samo robimy z parametrem 'LargeSystemCache'. Dzięki tej operacji system utworzy większy plik wymiany, ale dzięki temu fragmenty jądra systemowego będą odtąd przechowywane w szybkiej pamięci ram.

PRZYWRACANIE SYSTEMU

Przywracanie systemu to niewątpliwie dobre narzędzie dla osób, które notorycznie psują system, kasując w nim pliki systemowe... Dla pozostałej społeczności miłośników okienek opcja ta jest zbyteczna. Odpowiedzialna jest ona za notoryczne 'rzężenie' dysku twardego, ponieważ na bieżąco wykonuje on kopie zapasowe a także za zjadanie nam cennego miejsca na twardzielu. Aby pozbyć się tego koszmaru raz na zawsze należy wybrać właściwości 'Mój komputer'-->przywracanie systemu-->i zaznaczyć opcję 'wyłącz przywracanie systemu'. Żeby pozbyć się plików, które WinXP dotychczas utworzył należy z otwartego okienka 'Mój komputer' wybrać właściwości dysku twardego, na którym zainstalowany jest system, z zakładki ogólne wybrać 'oczyszczanie systemu'. W nowo otwartym okienku przechodzimy do zakładki 'Więcej opcji' i klikamy na 'przywracanie systemu' (oczyść).

SZYBSZE ZAMYKANIE WINXP

Wina powolnego zamykania systemu spoczywa w jednym z parametrów systemowych, który odpowiedzialny jest za czas, jaki upłynie do zakończenia usług w WinXP. Aby go zmodyfikować i tym samym przyspieszyć proces zamykania windowsa należy uruchomić aplikację 'uruchom' i wpisać 'regedit'. Z klucza

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control

po prawej stronie 2-krotnie kliknąć na wartość 'WaitToKillServiceTimeout' i zmniejszyć ja z domyślnych 20000 do np.100.

SKRÓCENIE CZASU STARTOWANIA CHECKDISKA

Możesz skrócić domyślne 10 sekund na startowanie checkdiska podczas bootowania. To już jest

zapisane w rejestrze:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

AutoChkTimeOut - Domyślne 10 podstawiasz większą/mniejszą liczbę by wydłużyć/skrócić czas.

Zamiast edytować rejestr możesz zrobić to z linii komend:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisz komendę chkntfs/t:4

gdzie 4 to są sekundy.

LEPSZE WYKORZYSTANIE PAMIĘCI

Po zapełnieniu około 80% wielkości RAM system zacznie używać pliku wymiany. Tyle, że te 20%

w pewnym sensie się marnuje (nie dosłownie, zostanie użyte, tyle, że nie optymalnie, bo

Windows wcześniej zaczyna "kręcić dyskiem"). HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\

Control\

SessionManager\Memory Management-> wartość DWORD NonPagedPoolSize (0 = kontroluje ten

parametr system). Modyfikując ten parametr musisz skorzystać ze wzoru:

pojemność Ram po, której ma zostać uruchomiony plik wymiany* 1024(wartość trzeba podać w KB)

np. 230*1024= 235520 (wartość dziesiętna).

Nie wolno przekraczać wielkości Ram-u, bo będzie BARDZO ŹLE. Parametr można bezpiecznie

ustalić na 90% (np. Dla 256MB jest to 230MB), ewentualnie 95%. 100% tylko dla

ekstremalistów. UWAGA osoba, która opublikowała ten trick- "Powtórzę się ponownie - lepiej

pozostawić na 0"

USUWANIE CHMUREK Z PODPOWIEDZIAMI

Istnieje sposób na wyłączenie denerwujących chmurek z podpowiedziami. Uruchamiamy aplikację 'uruchom' wpisujemy 'regedit' i odnajdujemy klucz:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

i następnie po prawej stronie utworzyć nową wartość typu 'DWORD' o nazwie 'EnableBalloonTips.Jej wartość ustalamy na 0.

USUWANIE WINDOWS MESSENGERA

Windows Messenger jest programem typu GG lub ICQ, który z naszym kraju nie jest w ogóle popularny. Caly czas rezyduje on w 'tle' i zjada nasze cenne zasoby. Należy uruchomić Messengera i w jego opcjach odznaczyć wszystkie opcje tj. 'uruchom ten program podczas uruchamiania systemu windows', 'zezwalaj na działanie programu w tle'.

BŁYSKAWICZNE KOŃCZENIE ZAWIESZONYCH APLIKACJI

WinXP pozwala na zamkniecie praktycznie każdej zawieszonej aplikacji. Oczekiwanie na zakończenie procesu przez system domyślnie ustawione jest na 5 sekund. Mozemy zmniejszyć tę wartość uruchamiając aplikacje 'uruchom' wpisując regedit i odszukując klucz:

HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop

W prawej części okna odnajdujemy wartość ciągu 'HungAppTimeout'. Jej zawartość modyfikujemy wpisując np.’500’, co w przeliczeniu z milisekund na sekundy daje 0.5 sekundy.

WYŁĄCZANIE INDEKSOWANIA PLIKÓW

Opcja indeksowania plików przydaje się, jeśli mamy tysiące plików np. tekstowych lub graficznych i ma na celu przyśpieszenie wyszukiwania. W przeciwnym razie spowalnia tylko nasz system. Wyłączamy ją klikając prawym przyciskiem na 'Mój komputer' i z menu wybierając pozycję 'zarządzaj'. Następnie klikamy na 'usługi i aplikacje'. Szukamy usługi indeksowania i po 2-krotnym jej kliknięciu w trybie uruchomienia ustawiamy na 'ręczny'.

CZYSZCZENIE PAMIĘCI PODRĘCZNEJ 'DNS'

Jest to pamięć, w której przechowywane są numery IP komputerów, z którymi ostatnio się łączyliśmy. Od czasu do czasu warto ją wyczyścić wydając polecenie ipconfig /flushdns z aplikacji 'uruchom' po wcześniejszym wpisaniu 'cmd'.

WYŁĄCZANIE HARMONOGRAMU ZADAŃ

Jest to aplikacja, która pamięta za nas np. o cotygodniowym skanowaniu komputera antywirusem itp. Oczywiście zjada nasze zasoby i spowalnia prace systemu. Po uruchomieniu harmonogramu zadań z menu wybieramy opcje 'zaawansowane' i klikamy na 'wstrzymaj pracę harmonogramu'.

USUWANIE ZAWARTOŚCI PAMIĘCI PODRĘCZNEJ

Proces startu WinXP można niewiarygodnie przyśpieszyć kasując zawartość katalogu c:/windows/prefetch. Są to pliki, które jak myśli windows przyśpieszą ładowanie i uruchamianie programów. Oczywiście jest w błędzie. Aby wyłączyć wstępne ładowanie na stałe wchodzimy do rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\Prefetch Parametrs

i ustawiamy wartość 'Enable Prefetch' na 0

USUWANIE BIBLIOTEK DLL Z PAMIĘCI SYSTEMU

Po zakończeniu danej aplikacji WinXP przechowuje jeszcze pliki dll programu, który już jest nieużwany. Po co? Właśnie... Aby tego uniknąć uruchamiamy 'uruchom' wpisujemy regedit i odnajdujemy klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Po prawej stronie tworzymy 'wartość ciągu' o nazwie 'AlwaysUnloadDll'. Klikamy 2-krotnie w nowo utworzoną wartość i wpisujemy w 'dane wartości' 1.

WYŁĄCZANIE AUTOMATYCZNEGO UAKTUALNIANIA SYSTEMU

Jeśli nie mamy stałego dostępu do Internetu lub, jeśli nie chcemy by windows sam decydował, kiedy 'zasysać' poprawki możemy wyłączyć tą funkcję. Klikamy właściwości 'Mój komputer'-->aktualizacje automatyczne i odznaczamy odpowiednią opcje.

USŁUGI

Usługi są to małe działające w tle aplikacje. Każda odpowiedzialna jest za coś innego. Jest np. usługa, która odpowiedzialna jest za funkcjonowanie drukarki, (jeśli jej nawet nie mamy ona i tak jest włączona).Wiele usług domyślnie włączonych nie jest nam tak naprawdę potrzebnych (zjadają zasoby naszego komputera, mimo iż niektórych nigdy nie wykorzystamy).Opisanie funkcji, jakie pełnią poszczególne z nich zajęłoby kilka stron. Każda ma swój opis, i każdy może dobrać odpowiednie usługi do swoich wymagań. Do usług możemy się dostać poprzez panel sterowania-->narzędzia administracyjne-->usługi. Klikając 2-krotnie na dowolna pozycje modyfikujemy usługę wyznaczając jej jeden z trzech trybów uruchomienia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dobrze robimy wyłączając daną usługę możemy ustawić tryb pracy na 'ręczny'- wtedy usługa uruchomi się, jeśli będzie taka potrzeba.

'BOOTVIS'

'BootVis' jest programem firmy Microsoft, który optymalizuje i w rezultacie przyśpiesza start WinXP. Do działania programu niezbędny jest włączony harmonogram zadań. Program jest banalny w obsłudze wiec nie ma, co się rozpisywać. Do zassania na witrynie MS.

Uwaga: użycie programu BootVis wymaga włączonej usługi Harmonogram zadań.

1. Przed użyciem BootVisa zamykamy wszystkie inne aplikacje - konieczne będzie

zrestartowanie komputera. Uruchamiamy program i wybieramy z menu polecenie File | New | Next

Boot + Driver Delays. Spowoduje to otwarcie okna dialogowego, w którym naciskamy przycisk

OK. Kolejne okienko ma za zadanie jedynie odliczenie czasu, jaki upłynie do ponownego

uruchomienia komputera.

Pierwszy "przebieg" jest testowy. Po wystartowaniu Windows musimy odczekać, aż na

ekranie pojawi się okienko BootVisa. Ujrzymy teraz graficzną reprezentację procesu

uruchamiania systemu. W sekcji Driver Delay możemy sprawdzić, które sterowniki urządzeń są

odpowiedzialne za największe opóźnienia w starcie Windows. Na potrzeby późniejszych analiz

możemy zapisać wyniki analizy do pliku (File | Save as).

2. W drugim etapie rozkazujemy programowi zoptymalizować proces uruchamiania -

wybieramy z menu opcję Trace | Optimize System. Efektem będzie kolejny restart systemu. Po

uruchomieniu Windows odczekujemy, aż BootVis zakończy swoją pracę - może to potrwać kilka

minut.

Jeśli chcemy się przekonać, co nam dało użycie BootVisa, możemy ponownie uruchomić ten

program i po raz drugi użyć opcji File | New | Next Boot + Driver Delays. Po zakończeniu

analizy porównujemy po prostu uzyskany wykres z otrzymanym poprzednio.

OPÓŹNIANIE AUTOSTARTU

Gwoździem programu jest tu skrypt Microsoftu zwany WSH (Windows Script Host).Powoduje on, że programy, które ładują się automatycznie podczas startu systemu 'wgrywane' są nie wszystkie na raz, tylko jeden po drugim, co nie powoduje długotrwałego uruchamiania się windowsa. Użycie skryptu ma sens tylko wtedy, gdy używamy wielu programów działających w tle np.GetRighta,GG,Antivirusa itp. i nie chcemy bezpośrednio po starcie systemu włączać ich ręcznie. Skrypt ten zrobi to za nas uruchamiając programy z pewnym opóźnieniem, czekając na załadowanie się jądra systemu. Skrypt dostępny jest na ftp MS.

DOSTRAJANIE STSTEMU PLIKÓW 'NTFS'

Jeżeli używamy systemu plików NTFS (osobiście polecam fat32 ze względu na szybkość) i nie odpalamy starych dosowych aplikacji z konwencją 8+3 możemy znacznie przyśpieszyć operacje na plikach. Wchodzimy jak zwykle do rejestru i przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINES\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem

2-krotnie klikamy na 'NtfsDisable 8dot3NameCreation' i ustawiamy wartość na 1

MENU KONTEKSTOWE

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszki otwiera się menu, z którego z pozycje 'nowe' wybieramy nowy dokument danego formatu. Nieraz ta lista jest za długa i zawiera niepotrzebne elementy, których nie używamy i przez to spowalnia proces utworzenia nowego pliku. Aby usunąć dany typ plików z listy wchodzimy do rejestru, rozwijamy gałąź HKEY_CLASSES_ROOT i szukamy pozycji z rozszerzeniem interesującego nas pliku i usuwamy go.

DEFRAGMENTACJA PLIKÓW STARTOWYCH

Dzięki tej operacji zwiększymy szybkość uruchamiania systemu. Wchodzimy w menu start/uruchom i wpisujemy 'cmd'. Wciskamy enter i wpisujemy 'defrag c: -b'. Jest to proces jednorazowy, ale możemy nakazać windowsowi na automatyczną defragmentacje podczas uruchamiania naszego OS'a. W rejestrze znajdujemy gałąź:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Dfrg\BootOptymize Function

i ustawiamy umieszczoną w nim wartość 'enable' na 'Y'.

KONTROLA APLIKACJI AUTOSTARTU

Wchodzimy do menu start/uruchom i wpisujemy 'msconfig'. Przechodzimy do zakładki uruchamianie i oto naszym oczom ukazują się aplikacje uruchamiane wraz ze startem windowsa. Możemy zobaczyć, jakie programy są dla nas niezbędne do autostartu a jakie zagnieździły się bez pozwolenia i skarcić je za to.

WYŁĄCZANIE SYSTEMOWEGO DEBUGERA 'DR.WATSONA'

Jest to program, który dla przeciętnego użytkownika jest zbędny i w zasadzie przydaje się tylko programistom. Aby go wyłączyć wchodzimy do rejestru i usuwamy klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Ae Debug

WYŁĄCZANIE FUNKCJI PODGLĄDU PLIKÓW VIDEO

Jeżeli mamy na w folderze dużo plików video i chcemy np. uruchomić jeden z nich, windows zaczyna wczytywać ich podglądy, co może trochę potrwać. Wchodzimy do rejestru i odnajdujemy klucz:

HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\PropertyHandle

i usuwamy jej wartość.

USUWANIE ŚMIECI PO UAKTUALNIANIU SYSTEMU

Jeżeli uaktualniamy system poprzez windows update to na dysku tworzone są foldery pomocnicze w przypadku gdybyśmy chcieli owe poprawki odinstalować. Genialne, mając na względzie, że w miarę upływu czasu folder windows może się nieźle utuczyć. Musimy ręcznie skasować wszystkie pliki zaczynające się od wyrażenia '$NtUninstall...' w folderze 'windows'.

WYŁĄCZENIE OGRANICZENIA PRZEPUSTOWOŚCI

Domyślnie przepustowość w WinXP jest ograniczona. Dzieje się tak za sprawą pakietów Qos, z których korzystają specjalnie napisane pod nie programy. W rzeczywistości programów z tą zgodnością jest niewielki pierwiastek wiec, dlaczego nasze pasmo ma być 'okrojone'. Aby wyłączyć ten pomysłowy dodatek wchodzimy:

uruchom->gpedit.msc->konfiguracja komputera->szablony administracyjne->sieć->harmonogram pakietów Qos. Po prawej stronie zaznaczamy opcje 'ogranicz rezerwowalną przepustowość' i we właściwościach zaznaczamy pole 'włączone', określając limit przepustowości na 0%.

SZYBSZE ŁĄCZENIE Z KOMPUTERAMI W SIECI LOKALNEJ

Kiedy penetrujemy zasoby innej maszyny w sieci lokalnej, która pracuje pod kontrolą WinXP, nasz system przy każdej takiej próbie sprawdza czy nie czekają tam na niego jakieś zadania. W praktyce, połączenie z innym komputerem może zająć nawet kilkanaście sekund. Aby wyłączyć tą niepotrzebną opcję wchodzimy:

uruchom->regedit->

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ExplorerRemoteComputer\NameSpace

i usuwamy klucz o nazwie '{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}'.

WYSZUKIWARKA Z WIN2000

Osobiście nie tylko mi nie przypadł do gustu nowy mechanizm wyszukiwania. Trzeba kilka razy się naklikać, żeby np. odnaleźć inny komputer w sieci. Na szczęście możemy powrócić do starej, czytelnej wyszukiwarki z win2000.

uruchom->regedit->

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CabineState

i do tego klucza dodajemy wartość ciągu 'Use Search Asst' i ustalamy jego dane wartości na 'no'.

WYŁĄCZANIE GŁOŚNICZKA W OBUDOWIE

Możemy zrobić to na dwa sposoby: hardłerowo i softłerowo. Pierwsza metoda polega na odcięciu kabla :), druga na wejściu do rejestru, odszukania klucza HKEY_CURRENT_USERControlPanelSound i ustawieniu wartości 'beep' na 'no'.

WYŁĄCZANIE 'CENTRUM ZABEZPIECZEŃ'

Wraz z sp2 przybyło kilka usług bezpieczeństwa, które możemy opcjonalnie wyłaczyć, jeżeli używamy np. innego firewalla niż ten wbudowany w Windowsa.

Start->uruchom->services.msc->wyłączamy następujące usługi'centrum zabezpieczeń', 'zapora systemu windows'

Jeśli nie chcemy pozbawiać się całkowitego dostępu do 'centrum zabezpieczeń', lecz chcemy, aby nie były wyświetlane komunikaty ostrzegawcze wchodzimy do rejestru odnajdujemy gałąź HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftSecurity Center i zmieniamy wartości następujących kluczy: AntiVirusDisableNotify, FirewallDisableNotify, UpdatesDisableNotify na '1'.

WŁĄCZENIE 'SESJI KONKURENCYJNYCH' W USŁUDZE 'ZDALNY PULPIT'

Start->HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlTerminal ServerLicensing Core, dodajemy nowy wpis typu 'dword' o nazwie 'EnableConcurrentSessions' nadając mu wartość '1'.

Start->gpedit.msc->Local Computer Policy->Computer Configuration-> Administrative Templates->Windows Components->Terminal Services -> Allow users to connect remotely using Terminal Services i tą opcję ustawiamy na 'enable'. Ustawiamy jeszcze 'Limit number of connections' podając ustaloną przez nas wartość.

Następnym etapem jest podmienienie pliku 'termsrv.dll' z katalogów 'C:WindowsSystem32DllCache', 'C:WindowsSystem32' na ten plik http://www.xp.net.pl/files/termsrv.zip. Windows napewno zaskomli komunikatem ochrony plików, ale na prośbę o włożenie płyty z systemem klikamy 'anuluj'.

WYŁĄCZENIE LIMITU POŁĄCZEŃ TCP

Microsoft wprowadził to ograniczenie ze względów na szybkie rozprzestrzenianie się wirusów tj. Sasser czy Blaster. Niestety ogranicza nam ono korzystanie z programów peer2peer. W celu usunięcia ograniczenia wchodzimy do rejestru->HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesTcpipParameters i zmieniamy wartość klucza 'TcpNumConnections' na '00000020'.

OCHRONA PRZED PRZEPEŁNIENIAMI BUFORÓW

Jest to jedna z nowości wprowadzona wraz z sp2. Funkcja ta bazuje na dwóch rodzajach zabezpieczeń sprzętowej (w większym stopniu) i programowej. Funkcja sprzętowa dostępna jest tylko dla komputerów 64-bitowych (A64,Itanium), a sama funkcja programowa nieraz sprawia kłopoty z aplikacjami. Jeśli mamy dobry program zabezpieczający np. Norton Interen Security, możemy wyłączyć tą opcje. Ppm Mój komputer->właściwości->zaawansowane->wydajność 'ustawienia'->zapobieganie wykonywaniu danych->włącz funkcje dep tylko dla istotnych...

ZMIANA SPOSOBU ZARZĄDZANIA PAMIĘCIĄ

ppm my computer->properties->advanced performance settings->advance->zmieniamy opcje 'proccesor scheluding' i 'memory usage' na 'programs'

WYŁĄCZAMY ZAAWANSOWANE OPCJE ZAMYKANIA SYSTEMU

run->gpedit.msc [group policy object editor]->computer configuration/administrative templates/system->display shutdown event tracker->disabled

ODBLOKOWANIE ZABEZPIECZEŃ INTERNETU

control panel->add-remove programs->add/remove windows components->internet explorer enhanced security configuration->details [odznaczamy obie opcje]

WŁĄCZENIE AKCELERACJI WIDEO

ppm pulpitu->properties->settings->advanced->troubleshoting->przesuwamy suwak na full

run->dxdiag->display->wlączamy 3 opcje 'direct draw' 'direct 3d' 'agp texture acceleration'

WŁĄCZENIE DZWIĘKU

run->services.msc->windows audio->wlączamy usluge an 'automatic'

run->dxdiag->sound->przesuwamy suwak 'hardware sound acceleration' na full

WYŁĄCZENIE LOGOWANIA POPRZEZ 'CTRL+ALT+DEL'

run->regedit->HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionWinlogon i ustawiamy wartośc 'DisableCAD' na 1

Przejdź do Control Panel -> Administrative Tools -> Local Security Policy-> Local Policies -> Security Options -> znajdź Interactive logon: Do not require CTRL+ALT+DEL, kliknij dwa razy i zaznacz Enabled.

ODBLOKOWANIE OPCJI NAGRYWANIA CD/SKANOWANIA/FOTOGRAFI CYFROWEJ

run->services.msc->IMAPI CD-burning COM Service->włączamu usługę na 'automatic'

run->services.msc->Windows Image Acquisition->włączamu usługę na 'automatic'

PROBLEMY Z JAVĄ

Mogą być dwie przyczyny niedziałania aplikacji java (np.chatów). Po 1 należy zainstalować 'Microsoft Java Virtual Machine' do pobrania z netu a następnie jeśli java nie działa prawidłowo, zmniejszyć poziom zabezpieczenia przeglądarki. Wchodzimy do narzędzi w pasku IE->Internet options->Security->Strefa internet->zmniejszyć poziom

AUTOMATYCZNE LOGOWANIE

Start->run->wpisujemy Control Userpasswords2. Wybieramy użytkownika, który ma być automatycznie logowany, a następnie odznaczamy 'Users must enter a user name and password to use this computer' i potwierdzamy 'apply'. Pojawi się okienko z monitem o wpisanie hasła. Następnie wpisujemy hasło wybranego wcześniej użytkownika i klikamy ok.

TWEAK NT

Jest to niewielka aplikacja, dzięki której możemy sprawić aby np. Wndows 2003 był rozpoznawany jako XP, dzięki czemu będziemy mogli instalować wszystkie gry i programy.

Następnie drugi program o podobnym działaniu -> http://www.sala.pri.ee/Win2003v144.exe

Edited by ath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Windows rzeczywiście lepiej chodzi, ale wykonałem "USUWANIE ZAWARTOŚCI PAMIĘCI PODRĘCZNEJ", to efekt otrzymałem odwrotny.

Co prawda pasek przeszedł 1 raz zamiast 3, ale potem musiałem czekać dobre kilka sekund więcej, więc spowrotem wrzuciłem te pliki do folderu "prefetch" i jednak u mnie tak lepiej.

W sumie pozostałe rady pomogły(nie wszystkie sprawdzałem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dodam jeszcz od siebie, że można wyłączyć obsługe nagrywarki jeżeli z tego niekorzystamy.

napęd=> właściwości=>nagrywanie=>wyłącz

Ostanio bawie sie programem aston.

Zastępuje on explorera własnym shellem. Naprawde polecam, dział szybciej, są różne skiny od prostych stylizowanych na Win98 bo wierne kopie KDE i różnego rodzaju woodotryski. Program zajmuje mało ramu tz. z prostym skinem 3mb, przy jakiś bardziej rozbudowany i zbajerowanych skinach nieco wiecej. Np. użyewam skina wyglądającego jak longhorn,mam na pulpicie monitor obciążenia cpu, ramu i netmonitor i mówiące mi ile mam miejsca na poszczególnych partycjach. Naprawde polecam. Dla osób ktore same na to niewpadły powiem że oszczedzamy ram

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie zainstalowałem. I nie spodziewałem się takiej elastyczności. Chyba zacznę się niedługo sdk bawić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a u mnie nie ma takiego wpisu 8O a chiałbym pozybć się syfu z pamięci ?

 

USUWANIE BIBLIOTEK DLL Z PAMIĘCI SYSTEMU. 

Po zakończeniu danej aplikacji WinXP przechowuje jeszcze pliki dll programu, który już jest nieużwany.Po co? Własnie... Aby tego uniknąć uruchamiamy 'uruchom' wpisujemy regedit i odnajdujemy klucz HKEY_LOCAL_MACHINEsoftwaremicrosoftexplorer.Po prawej stronie tworzymy 'wartość ciągu' o nazwie 'AlwaysUnloadDll'.Klikamy 2-krotnie w nowo utworzoną wartość i wpisujemy w 'dane wartości' 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie ma bo go trzeba utworzyć, gdyż WinXP domyślnie ma wyłączone usuwanie dll`ków z pamięci po zamknięciu aplikacji :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale u mnei nie dośc że nie ma wpisu to nie ma takiego klucza ;)

nie mam microsoftexplorer

am microsoft.. ale nie mam explorer..

mam internetexplorer.. ale to nie o to chodzi przeciez.. ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiecie co ja miałem podobny problem, ale poszuakłem sam i utworzyłem ten wpis i o dziwo działał :). Niestety teraz jestem w pracy i nie moge powiedzieć gdzie dokładnie ten wpis się znajduje, bo w robotce mam Win98:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZMIANA USTAWIEŃ ZAWARTOŚCI 'CACHE'U'

Jesli komputer dysponuje conajmniej 256mb ram można zwiększyc szybkość WinXP.W tym celu uruchamiamy aplikację 'uruchom' i wpisujemy 'regedit'.Przechodzimy do klucza HKEY_LOCAL_MACHINEsystemCurrentControlSetControlSession Managermemory Managementi po prawej stronie wybieramy opcję 'DisablePagingExetucive' (klikając na nią 2-krotnie) i w polu 'dane wartości' wpisujemy '1'.To samo robimy z parametrem 'LargeSystemCache'.Dzięki tej operacji system utworzy większy plik wymiany, ale dzięki temu fragmęty jądra systemowego będą odtąd przechowywane w szybkiej pamieci ram.

OSTROŻNIE !!!

u mnie powyższe = BSOD

ponieważ wszyskie "ulepszenia" wprowadzałem hurtem - 2 dni zajęło mi dojście co powodowało BSODa (oczywiście system do wymiany :evil: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ten skrypt do opozniania Autostartu to ten w wersji 5.6 ??

 

jak mozna to prosil bym o linka do tego skryptu prawidlowego .....

dzieki za pomoc ...

 

aha czy wystarczy go zainstalowac czy trzeba jeszcze cos zmieniac wrejestrach ....bo czytalem cos na temat Remonte ....tam przy skryptach ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elo :)

 

Ma takiego pytania czy ktoś nie znalazł jakiegoś Batcha pod xp-ka?? Pod win98 był i instalacja trwała jakieś 9 min a tutaj musze wklepywać seriala itd :/ i wszystko trwa za 45 min :twisted: od tego sie chyba zaczyna optymalizajca wina :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elo :) 

Ma takiego pytania czy ktoś nie znalazł jakiegoś Batcha pod xp-ka?? Pod win98 był i instalacja trwała jakieś 9 min a tutaj musze wklepywać seriala itd :/ i wszystko  trwa za 45 min  :twisted: od tego sie chyba zaczyna optymalizajca wina  :wink:

Znalazł i to nawet na płycie z systemem. A jak nie wiesz gdzie i czego szukać to możesz poczytać sobie o troszke ciekawszej automatyzacji instalacji XP.

http://unattended.msfn.org/index.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do optymalizacji: Ostatnio zrobiłem to śmieszne windows update. Na dysku C w katalogu 'windows' porobilo mi sie mnostwo log'ów typu "Q311889" a pisze w nich "Dodatek Service Pack uruchomiono przy użyciu następującego wiersza.." itd. Nie są one zbyt wielkie, ale jest ich tyle, że trochę zajmują. Czy moge je bez obawy usunać?

 

I jeszcze jedno: Antar1us, piszesz o usuwaniu zawartośc katalogu c:/windows/system32/dllcache. Z jednej strony zależy mi na miejscu na dysku, a z drugiej strony już kilka razy zdażało mi się "uwalić" system. Jeżeli są to kopie najważniejszych plików syst, to czy nie mógłbym ich po prostu zgrać na cd, i w razie potrzeby wrzucić na dysk? wiem, że pytanie dziwne :oops:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja$$o te pliki są kopią istniejących plików. Jeżeli system w razie potrzeby nie znajdzie ich w dllcache to woła wtedy o płyte instalacyjną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

był taki motyw że w rejestrze gdzies odnajdywało sie klucz "enable prefetcher" albo cuś.....i zmieniało wartosc z 3 an 5 ..ale za chiny nie moge tego znaleć ...pomocy :(

 

ma to na celu szybsze uruchamianie sie windy ...duuuuzo szybsze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

był taki motyw że w rejestrze gdzies odnajdywało sie klucz "enable prefetcher" albo cuś.....i zmieniało wartosc z 3 an 5 ..ale za chiny nie moge tego znaleć ...pomocy :(

 

ma to na celu szybsze uruchamianie sie windy ...duuuuzo szybsze :)

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameterts

 

Prosze to chyba to :)

 

Pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antar1us napisał

USUWANIE CHMUREK Z PODPOWIEDZIAMI. 

Istnieje sposob na wyłączenie denerwujących chumurek z podpowiedziami.Uruchamiamy aplikację 'uruchom' wpisujemy 'regedit' i odnajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USERsoftwaremicrosoftwindowsCurrentVersionexploreradvanced i następnie po prawej stronie utworzyc nową wartość typu 'DWORD' o nazwie 'EnableBalloonTips.Jej wartość ustalamy na 0.

 

zrobiłem tak i nie poskutkowało, chmurki jak były tak są i nie powiem denerwują mnie, nie wie ktoś jak to wyłączyć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antar1us czesc z tych rzeczy jest juz znana od dawna ale za ta:

1.Z klucza HKEY_LOCAL_MACHINEsystemCurrentControlSetControl po prawej stronie 2-krotnie kliknać na wartośc 'WaitToKillServiceTimeout' i zmniejszyć ja z domyślnych 20000 do np.1.(zamykanie XP)

i dla el'Presidente za tą:

2.Enable prefetcher - HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameterts - zmieniamy wartosc z 3 na 5 (uruchamianie XP)

Postawilbym Wam po dwie albo trzy kolejki na jakiejs niewielkiej :wink: libacji.Dzieki...pozdro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antar1us napisał

USUWANIE CHMUREK Z PODPOWIEDZIAMI. 

Istnieje sposob na wyłączenie denerwujących chumurek z podpowiedziami.Uruchamiamy aplikację 'uruchom' wpisujemy 'regedit' i odnajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USERsoftwaremicrosoftwindowsCurrentVersionexploreradvanced i następnie po prawej stronie utworzyc nową wartość typu 'DWORD' o nazwie 'EnableBalloonTips.Jej wartość ustalamy na 0.

 

zrobiłem tak i nie poskutkowało, chmurki jak były tak są i nie powiem denerwują mnie, nie wie ktoś jak to wyłączyć?

Klucz DWORD aby był uruchomiony musi mieć wartość 1 a nie 0

 

Co do porad to zwolniłem 60 MB z HDD , jednak kopa z uruchamianiem nie odczuwam , ale nie ma się co dziwić , mój config jest w opisie :D

Ps. Zna ktoś jeszcze jakies porady jak można extremalnie odchudzić Xp'ka ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, to ja mam pytanie. kiedys w chip-ie byl taki tweak ktory polegal na skasowaniu biblioteki odpowiedzialnej za odczytywanie zaawansowanych informacji o pliku video, takich jak czas trwania, autor itp. problem polega na tym ze otwarcie katalogu z kilkoma/kilkunastoma filmami zzera cala moc procka bo system wszystkie je otwiera, probujac dotrzec do ww informacji. dodatkowo wystepuje niemoznosc skasowania takiego pliku bo jest on otwarty przez explorer.exe. dodam jeszcze ze efekt ten wystepuje w kazdym typie widokow czy to miniatury, ikony czy szczegoly. jesli ktos wie ktory dll trzeba usunac, bardzo prosze o pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZWALNIANIE MIEJSCA NA DYSKU.

Usuwajać zawartośc katalogu c:/windows/system32/dllcache możemy zaoszczędzic prawie 400 mb.W tym katalogu przechowywane sa kopie najważniejszych plików systemowych.

U mnie nie ma takiego katalogu (przynajmniej nie jest widoczny)?Co mam zrobić żeby go znaleźć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZWALNIANIE MIEJSCA NA DYSKU.

Usuwajać zawartośc katalogu c:/windows/system32/dllcache możemy zaoszczędzic prawie 400 mb.W tym katalogu przechowywane sa kopie najważniejszych plików systemowych.

U mnie nie ma takiego katalogu (przynajmniej nie jest widoczny)?Co mam zrobić żeby go znaleźć?

zaznaczyc zeby pokazywal wszystkie pliki

i zeby nieukrywal systemowych plikow to znajdziesz ten folder :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaznaczyc zeby pokazywal wszystkie pliki

True :wink:

Kubuch - otwórz "mój komputer" nacisnij narzędzia>opcje folderów , potem zakładke "widok" i odznacz "ukryj chronione pliki systemu operacyjnego"

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam taki problem nie do przejscia.

 

Mam 4 partycje i chcałem żeby ta z systemem jak najmniej sie fragmentowała. Wykombinowałem sobie że jak przeniosę ścieżki do folderów systemowych program files i documents and settings na inne partycje to na dysku c: pozostanie tylko folder windows i fragmentacja będzie zachodzić znacznie wolniej. Zobaczyłem w genialnym programie Tweak XP opcje zmiany ścieżek do tych folderów i wszystoko pozmieniałem i poprzenosiłem zawartość tych folderów. Uruchamiam windowsa a tu windows tworzy jakiś nowy profil bo nie może znaleźć dotychczasowego. Oczywiście utworzył foldery z powrotem na wcześniejszych lokalizacjach z nową zawartością i profilem. Oczywiście występowała masa błedów. Musiałem zrobić format. Teraz sie zastanawiam jak przymusić windowsa xp do pracy na przeniesionych folderach na razie nic nie kombinuje i staram sie znaleźć pomoc i rozwiązanie problemu wśród innych, dlatego napisałem ten post.

Jak by ktoś wiedział jak rozwiązać mój problem to byłbym naprawdę wdzięczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak was ale mnie wkurzalo to ze WINXP wyszukiwarka plikow jest straznie nie wygodna. Innymi slowami nie mozna szukac wszystkich typow plikow naraz. To bardzo wkurzajace i niewygodne, ale jest na to sposob :) aby wyszukiwarka wyszukiwala wszystkie typy plikow (tak jak np. w windowsie 2000) należy:

Odnaleść w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlContentIndex

 

należy utworzyć wartość: FilterFilesWithUnknownExtensions typu DWORD i wpisać do niej 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam taki problem nie do przejscia.

 

Mam 4 partycje i chcałem żeby ta z systemem jak najmniej sie fragmentowała. Wykombinowałem sobie że jak przeniosę ścieżki do folderów systemowych program files i documents and settings na inne partycje to na dysku c: pozostanie tylko folder windows i fragmentacja będzie zachodzić znacznie wolniej. [...] Jak by ktoś wiedział jak rozwiązać mój problem to byłbym naprawdę wdzięczny.

 • Zakładam, że system zainstalowany jest standardowo na partycji oznaczonej C: a katalogi Documents And Settings oraz Program Files przenosimy na partycję D:. Efektem naszych działań będzie stworzenie takiej sytuacji, że na dysku C: będziemy mieli nie fizyczne katalogi ale linki do nich. Fizycznie będą one na innej partycji lub dysku. Operację niniejszą sprawdziłem na własnej skórze. Zaznaczam, że na dysku C:, czyli systemowym musi być system NTFS. Co do partycji docelowej, to niekoniecznie, chociaż ja mam NTFS. Nie sprawdzałem tego na FAT32.

   

 • Zainstaluj narzędzie linkd z Windows 2003 Pro Resource Kit

   

 • Upewnij się, że w systemie są co najmniej DWA konta użytkowników z grupy Administratorzy i że na oba konta już się logowałeś. Z reguły w systemie jest konto Administrator i konto utworzone podczas instalacji, również z prawami administratora. Zapisz gdzieś w jakich katalogach dany użytkownik ma swoj profil. Będzie to najprawdopodobniej "C:Documents And SettingsAdministrator" i "C:Documents And SettingsTwojLogin"

   

 • Uruchom system w trybie awaryjnym z trybem tekstowym poleceń. Zaloguj się na konto administratora. Przejdz do głównego katalogu partycji systemowej,

   

 • C:>xcopy /s /e /h /r /k /o /x "Program Files" "D:Program Files" (jesli partycja na ktora przegrywasz dane jest na FAT, to mozesz ominac opcje /o /x)

   

 • C:>xcopy /s /e /h /r /k /o /x "Documents and Settings" "D:Documents and Settings" (tu może wyskoczyć błąd ochrony, ale nie przejmuj się nim)

   

 • Wciśnij ctrl+alt+del. Wyloguj się. Zaloguj jako drugi administrator.

   

 • C:>xcopy /s /e /h /r /k /o /x /c /y "Documents and Settings" "D:Documents and Settings"

 • C:>rd /s "Program Files"

 • C:>"D:Program FilesResource Pro Kitlinkd.exe" "Program Files" "D:Program Files"

 • C:>rd /s "Documents and Settings" (tutaj również może wyskoczyć błąd ochrony)

   

 • C:>cd "Documents and Settings"

 • C:Documents and Settings>linkd "katalog z profilem drugiego admina" "D:Documents and Settingskatalog z profilem drugiego admina"

   

 • Wciśnij ctrl+alt+del. Wyloguj się. Zaloguj jako drugi administrator.

   

 • C:>rd /s "Documents and Settings"

 • C:>linkd "Documents and Settings" "D:Documents and Settings"

   

 • Wciśnij ctrl+alt+del. Uruchom ponownie komputer w normalnym trybie.
Najlepiej stworzyć sobie wcześniej trzy pliki bat, dla każdego logowania i uruchamiać je. Poza tym należy ustawić dla stworzonych linków (junctions) atrybut tylko do odczytu, bo zdarzyło mi się, że jakiś uninstaller wykasował mi link do Program Files

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.