Skocz do zawartości
dem

Athlon X2 - Wszystko O Dwurdzeniówkach Amd

Rekomendowane odpowiedzi

Suchyjastrzab jesli to pytanie do mnie to juz pisze :)

płyta Asus M2N4, pamięci Geil 2x1024 ddr 800, GF 7900GS, zasilacz chieftec 350W. Pytanie o podkrecanie bylo raczej z ciekawosci bo plyta pozwala tylko na minimalne podnoszenie napiecia, a zasialacz tez nie ma bardzo zapasu mocy do OC. Bardziej ciekawi mnie czy cos powinienem jeszcze instalowac w zwiazku z posiadaniem X2 bo to moj pierwszy procesor dwurdzeniowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zassij Clockgen`a i RMClock.

Pierwszym podnosisz magistralę, a drugim zmieniasz napięcie/mnożnik - wszystko spod windy.

Oczywiście wszystko małymi kroczkami (+5 HTT i jakiś teścik, np. SuperPi 16MB)

Napięcie dla procka max. 1,5V - choć do odważnych świat należy :D

Geil`i nie znam (i znać nie chcę), ale z tego się orientuję one lubią dużo papu więc ustaw na sztywno 5-5-5-15 2T - "dzielnik" 533/667

Tym sposobem powinieneś dojechać do ok. 2,8GHz bez podnoszenia VCore.

 

C`n`Q proponuję wyłączyć - Clockgen robi to lepiej.

 

To na początek chyba wystarczy.

Ja żadnych dodatkowych programów ani patch`y nie używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Red Devil: podaj jaki masz wykrywany Vid na procka (def vcore) czy jest to 1,3 czy 1,35 V? Składałem ostatnio dwa kompy na X2 4800+ jeden dla siebie drugi dla kumpeli. Mój ma 1,35 i leci te 3,2 na boxie jej ma 1,3 równe i nie wiem ile max bo nie chciałem jej męczyc obecnością testów - ma to na Amacroxie warrior 400W i powinien lecieć nieźle... ale to tylko teoria, bo w praktyce jest róznie. Gdzieś czytałem, ze jak cep ma wyższy def vcore to daje większą obietnicę OC, ale czy to prawda nie wiem dopóki jej kompa nie sprawdzę. Jutro spróbuję bo bedę miał okazję to dam znac co i jak.

 

Odnośnie twojego problemu to podam tu kilka przykładów jak mam na chwilę obecną : [Everest]

Pamieci@533, HT link na x3:

http://pcspeaker.za.pl/copy.htm

http://pcspeaker.za.pl/latency.htm

http://pcspeaker.za.pl/read.htm

http://pcspeaker.za.pl/write.htm

 

Napięcie po zmianie pasty z boxowej na cokolwiek lepszego to 1,55 dla odważnych ; 1,45 ~1,5 dla rozsadnych.

 

Ile masz z biosu max vcore ?

Spróbuj najnowszego BIOS'u do tej płyty, może on cos wniesie?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC_Speaker niestety jest problem ponieważ max v-core w biosie dla tej plyty to wlasnie 1,35 i takie samo jest przyznaczone dla procka w chwili obecnej wiec nie ma jak podniesc :) Update biosu na najnowszy robilem miesiac temu i wtedy tez szukalem biosu pozwalajacego podnosic napiecia wyzej niestety okazalo sie ze da sie to zrobic tylko modyfikujac wlasnorecznie lub proszac kogos o zmiane oryginalnego biosu co wiaze sie z ryzykiem ktorego nie chcialem ponosic. Czyli co wychodzi ze te 3-3,2ghz bez podnoszenia napiecia raczej sie nie osiagnie na moim sprzecie bo oc z 2,6 na 2,8 uwazam za malo sensowne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Taki test nie jest miarodajny. Jesli chcesz mieć pewność czy system jest stabily, uruchom taki test na 24 godziny łącznie z jednoczesnym uruchomieniem 3d marka np 2005 na 100 cykli wszystkie testy graficzne bez cpu. co to da? System równomiernie się nagrzeje, i bedzie pobierał maksymalna dawke pradu. Jak wszystko będzie ok wtedy bedziesz wiedział czy masz w 100% stabilny. Dodatkowo trzeba zrobić kilugodzinny test samej pamięci z poziomu bootu.

 

:)

może od rezu tydzień orthosa i 10000 pętli w 3dmarkach? nie przesadzajmy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja z malym zapytaniem/problemem .mam procesor AMD 64 x2 5200+(AM2 65W)na plycie Asrock 939dual sata2, i w programie Central Brain Identifier w zakladce Mobility pokazuje

 

Power Limit 65W

ale w Current Power skacze z 57w na 134w i tak co jakies 3sek raz pokazuje 57w i znowu 134w czy to narmalne wkoncu kupilem go bo niby tylko 65w mial pobierac .

Nastepny dziwny jak dlamnie objaw w tej samej zakladce w Current TSC Clock pokazuje 2600Mhz tyle ile powinien miec ale tez co okolo 3sek wskakuje na 6028Mhz czy to tez normalne ??.

 

Powiem jeszcze ze temperatura w Idle jest w granicach 50 stopni a w stresie nawet dochodzi do 65 stopni na wiatraku oryginalnym co byl dolaczony do procesora.

 

Na tej samej plycie na procku AMD 64 3000+ 939 mialem temperature 25 do max 35 stopni.

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Edytowane przez oni1973

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cpu-z przy konwersji wideo pokazuje mi, że mam te 5000MHz ale to błąd chwilowy, który pokazuje niemiarodajność programów. Można oczywiscie się nimi sugerować, ale należy zachować umiar. Cały zonk polega na zczytywaniu i sumowaniu szczytowego taktowania obydwu jajek zusamen i wyświetlaniu takich oto bajek.

 

Posysanie watów też w tym programie jest normalne bo nie uwzględniasz własciwości C'n'Q czyli chwilowego, uzaleznionego potrzebą użycia mocy cpu. Zdarza się.

 

btw. mnie kiedyś cpu-z wywalił taki krzak, ze miałem proca jak z MM - 6200MHz :twisted: normalnie szał ciał i uprzęży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja z malym zapytaniem/problemem .mam procesor AMD 64 x2 5200+(AM2 65W)na plycie Asrock 939dual sata2, i w programie Central Brain Identifier w zakladce Mobility pokazuje

 

Power Limit 65W

ale w Current Power skacze z 57w na 134w i tak co jakies 3sek raz pokazuje 57w i znowu 134w czy to narmalne wkoncu kupilem go bo niby tylko 65w mial pobierac .

Nastepny dziwny jak dlamnie objaw w tej samej zakladce w Current TSC Clock pokazuje 2600Mhz tyle ile powinien miec ale tez co okolo 3sek wskakuje na 6028Mhz czy to tez normalne ??.

Wydatek mocy jest wprost proporcjonalny do taktowania i wprost proporcjonalny do kwadratu napięcia.

 

Zatem, jeśli Twój procesor "przyśpiesza" do 6GHz, to logiczne że jego moc podskakuje do tych 134W. Absolutnie się tym nie przejmuj - to na 99% burak w programie, lub słynne już desynchronizowanie sie zegarów na jądrach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam procka athlon 64 x2 3800+ Windsor i mam trochę dziecinne pytanie, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak krok po kroku go podkręcić , ponieważ nie znam się na tym zbytnio, zmieniałem taktowanie z 10x200 na np. 10x230 ale winda była nie stabilna(oczywiście zwiększałem to stopniowo) już dodam ze przy tym nic innego nie ruszałem a z tego co wyczytałem an forum to trzeba jeszcze coś z pamięciami zrobić ale niestety nie mam pojęcia jak. Dodam, że mój sprzęt to

 

Płyta: MSi k9n sli

Procek: Athlon 64 x2 3800+ Windsor chodzenie Cooler Master Geminii + 2x 120mm Acutake

Grafika: asus 7600Gt ale będe ją zmieniał

Ram: 2x1gb +2x512mb wszystko geil 533

Zasilacz Chieftec 500W

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, tylko proszę o niepisanie komentarzy w stylu szukaj na forum, ponieważ przejżałem troche ale znalazłem np. cos ale nie wiedziałem zbytnio jak sie za to zabrać a temat dotyczący x2 jest zbyt obszerny.

Edytowane przez csdesign

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam procka athlon 64 x2 3800+ Windsor i mam trochę dziecinne pytanie, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak krok po kroku go podkręcić , ponieważ nie znam się na tym zbytnio, zmieniałem taktowanie z 10x200 na np. 10x230 ale winda była nie stabilna(oczywiście zwiększałem to stopniowo) już dodam ze przy tym nic innego nie ruszałem a z tego co wyczytałem an forum to trzeba jeszcze coś z pamięciami zrobić ale niestety nie mam pojęcia jak.

Wujka gugla się spytaj...

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, tylko proszę o niepisanie komentarzy w stylu szukaj na forum, ponieważ przejżałem troche ale znalazłem np. cos ale nie wiedziałem zbytnio jak sie za to zabrać a temat dotyczący x2 jest zbyt obszerny.

Opisałbym Ci dokładnie krok po kroku, ale nie chce mi się szukać na forum jak się pisze długie posty... Edytowane przez grogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra poszukałem juz co i jak ale mam problem mam ustawiony mnoznik procka na 10 (200x10) i jak chcę zmienić na 11 (200x11) biore zapisz ustawienia, wchodzi di windy ale ku zdziwieniu w cpu z mnożnik jest 10 i tak za każdym razem nie wiem czemu bios mi nie zapisuje tego ustawienia. Dodam, że jak zmieniam częstotliwośc np. na 220 (220x10) to wchodzi normalnie. Może ktoś wie czemu nie akceptuje wiekszego mnoznika??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra poszukałem juz co i jak ale mam problem mam ustawiony mnoznik procka na 10 (200x10) i jak chcę zmienić na 11 (200x11) biore zapisz ustawienia, wchodzi di windy ale ku zdziwieniu w cpu z mnożnik jest 10 i tak za każdym razem nie wiem czemu bios mi nie zapisuje tego ustawienia. Dodam, że jak zmieniam częstotliwośc np. na 220 (220x10) to wchodzi normalnie. Może ktoś wie czemu nie akceptuje wiekszego mnoznika??

Mnożnik jest odblokowany tylko w dół, chyba że masz "Black Edition"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra poszukałem juz co i jak ale mam problem mam ustawiony mnoznik procka na 10 (200x10) i jak chcę zmienić na 11 (200x11) biore zapisz ustawienia, wchodzi di windy ale ku zdziwieniu w cpu z mnożnik jest 10 i tak za każdym razem nie wiem czemu bios mi nie zapisuje tego ustawienia. Dodam, że jak zmieniam częstotliwośc np. na 220 (220x10) to wchodzi normalnie. Może ktoś wie czemu nie akceptuje wiekszego mnoznika??

 

OMG, to coś słabo szukałes. Procesory AMD mają od dawna zablokowany mnożnik wyzszy od fabrycznego, można zmieniać tylko w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to może być jak podkręcam procka stopniowo i dochodzę do 220x10 jest ok stabilnie, chodzi 16m super pi. Ale jak daje już choćby 221x100 Windows sie już nie uruchamia. Czym to jest spowodowane, bo jest to raczej nie możliwe, żeby tak mało się kręcił.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to może być jak podkręcam procka stopniowo i dochodzę do 220x10 jest ok stabilnie, chodzi 16m super pi. Ale jak daje już choćby 221x100 Windows sie już nie uruchamia. Czym to jest spowodowane, bo jest to raczej nie możliwe, żeby tak mało się kręcił.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

plyte jaką masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyte jaką masz?

Mój sprzęt tak jak wspominałem wcześniej to:

Płyta: MSi k9n sli

Procek: Athlon 64 x2 3800+ Windsor chodzenie Cooler Master Geminii + 2x 120mm Acutake

Grafika: asus 7600Gt ale będe ją zmieniał

Ram: 2x1gb +2x512mb wszystko geil 533

Zasilacz Chieftec 500W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka jest bezpieczna max temperatura procka athlon64 X2 4200+ brisbane?? u mnie w idle okolo 40st, w orthosie dochodzi do 77st. procek podkrecony z 2,2 do 2,75ghz. napiecie 1,425 z biosie, cpu-z pokazuje 1,472V. moge bez problemu pracowac na takich temperaturach/napiecia bez obawy ze sie procek spali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt tak jak wspominałem wcześniej to:

Płyta: MSi k9n sli

Procek: Athlon 64 x2 3800+ Windsor chodzenie Cooler Master Geminii + 2x 120mm Acutake

Grafika: asus 7600Gt ale będe ją zmieniał

Ram: 2x1gb +2x512mb wszystko geil 533

Zasilacz Chieftec 500W

wywal te 512 i próbuj kręcić. Rozumiem, że masz kości dobrane do duala i się nie gryzą.

Edytowane przez PC_Speaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal te 512 i próbuj kręcić. Rozumiem, że masz kości dobrane do duala i się nie gryzą.

Spróbuje pokręcić bez nich ale to odpiero nie długo bo teraz nie mam czasu rozkręcać kompa i zdjemować chłodzenia z proca bo ono zasłania ram i nie da sie wywalić, a co do dual'a to przez przypadek je włożyłem tak że dual nie chodzi ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zrezygnowałem z podkręcenia proca (nie potrzebuję tego) i mam nową (legalną) vistę32 premium chciałem zainstalować jakoś CnQ. W ustawieniach do zarządzania energią nie pojawia się niestety CnQ, a sterownik na stronie amd jest do wersji pod xp i chyba win 2k z 2005 roku raczej nie obsługuje visty. czy ktoś z Was wie jak uruchomić to na viscie? W biosie mam właczone opcje cnq oraz dual core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ustawienia plnau>zmien zaawansowane ustawienia.

Teoretycznie tam powinny byc opcje CPU.

Ja nie mam....

Dobrze ze napiecie, mnoznik i obroty wentyla moge regulowac programowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania: Dlaczego technologia AMD Cool’n’Quiet™ nie działa na komputerze z procesorem AMD i zainstalowanym systemem operacyjnym Windows Vista™?

Odpowiedzi: System operacyjny Microsoft Windows Vista zawiera wbudowany najnowszy sterownik Cool’n’Quiet i domyślnie obsługuje tę technologię. Dodatkowa instalacja sterownika nie jest wymagana. Jeżeli technologia Cool’n’Quiet nie działa na komputerze z procesorem AMD64 i zainstalowanym systemem operacyjnym Windows Vista, to należy się upewnić, że system BIOS jest zgodny z systemem Windows Vista oraz że obsługuje technologię Cool’n’Quiet. W niektórych przypadkach może zajść konieczność skontaktowania się z dostawcą systemu lub płyty głównej w celu uaktualnienia BIOS-u do wersji obsługującej technologię Cool’n’Quiet w systemie operacyjnym Windows Vista.

http://www.amd.com/pl-pl/Processors/Produc...,00.html#117703

 

i może jeszcze:

 

http://www.vista4beginners.com/power-management

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Jeśli dobrze zrozumiałem problemy mogę mieć przy starej wersji biosu mobo nie kompatybilnej z CnQ. Tylko, że poprzednio na xp przy identycznej konfiguracji i dograniu sterownika pod xp wszystko działało jak trzeba. Bios płyty mam najnowszy możliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Jeśli dobrze zrozumiałem problemy mogę mieć przy starej wersji biosu mobo nie kompatybilnej z CnQ. Tylko, że poprzednio na xp przy identycznej konfiguracji i dograniu sterownika pod xp wszystko działało jak trzeba. Bios płyty mam najnowszy możliwy.

C'n'Q pod Vistą jest obsługiwany od biosu P2.31c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grogi

Wielkie dzięki!

Zainstalowałem ten bios. Znalazłem go na niemieckiej PCTreiber.net. Nie ukrywam, że robiłem to trochę z duszą na ramieniu (nie mam już fdd i wgrywałem bios z obrazu iso). Jednak po ponownym skonfigurowaniu ustawień biosu i uruchomieniu visty w cpu-z zaobserwowałem działanie CnQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

wkoncu przeczytalem post o tych plikach w windowsie (wczesniej link do tego tematu prowadzil do innego posta albo cos bylo zle ze stronicowaniem - nie wiem).

 

skopiowalem pliki z poprzedniej instalacji windowsa z katalogu driver/1386/cache (jakos tak)

zamienilem nazwy i skopiowalem do nowej instalacji do windows/system32 (w trybie awaryjnym)

ntkrnlmp.exe rename to ntoskrnl.exe

ntkrpamp.exe rename to ntkrnlpa.exe

halmacpi.dll rename to hal.dll

system juz wogole nie wstaje - restart co chwile i pytanie czy uruchomic w trybie awaryjnym w ktorym oczywiscie tez restartuje.

wczesniej zrobilem update biosu po czym nie dzialal C'n'Q.

 

mam juz dosc tego windowsa.

odpalilem wlasnie OpenSuse - wszystko elegancko smiga. jak nie trzeba procek pracuje z 1000MHz, temperatury 35 stopni.

oczywiscie wykrywa 2 rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...