Skocz do zawartości
cavarr

[cpu] Thermalright Ultra-120/extreme/true Black/cu

Rekomendowane odpowiedzi

mysle na mojego thermalrighta zastosowac wentylator sharkoona http://4max.com.pl/default.asp?g=77&gg...mp;produkt=2781 i ustawic ze ma sie krecic na maxa w momencie osiagniecia przez cpu temperatury 70C. Co o tym sadzicie?? w tej chwili mam na procku tacensa pro 800obr ,i troszke za powoli sie kreci bo temperatury wzrosły gdzies w stresie o 5C w porownaniu z Noiseblockerem 1400obr, chyba ze http://allegro.pl/item228409769_thermaltak...120x120x25.html

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory nie spojrzałem na wcześniejsze zdjęcie.

To jest wada fabryczna i cooler powinno się reklamować. Ja bym odrazu oddał do sklepu (do 7 dni można zwrócić). Jeśli gwarancji nikt ci nie uznają to poprostu nie pozostaje ci nic innego jak zeszlifować a jak to zrobisz dobrze to będziesz miał może 1-2 C mniej niż w fabrycznym (dobrym) wykonaniu.

 

Co do TR Ultra Extreme 120 - przez kilka ostatnich miesięcy miałem okazję testować wiele chłodziw (ostatnio Scythe Infinity, Mine, TT Beetle) przeczytałem dziesiątki jeśli nie setki recenzji.

Na podstawie recenzji trudno cokolwiek sensownego wywnioskować, dopóki sam nie sprawdzisz nie przekonasz się.

W jeddenj recenzji 1 cooler od drugiego jest gorszy o 2 stopnie w innej o 10 stopni przy takich samych warunkach pracy.

Pomijając kwestię faworyzowania konkretnego produktu w recenzji to tak duże rozbieżności mogą się brać z niewłaściwego montażu czy rozprowadzenia pasty. Ja nad montażem i rozprowadzeniem spędziłem dużo czasu, ale już taki redaktor jak ma do przetestowania kilkanaście coolerów to w końcu zacznie to robić na odwal się, nie bedzie tracił czasu i pieniedzy na żmudne rozprowadzanie CLP, jak użyje innej pasty to nie będzie czekał x czasu aż pasta się wygrzeje - itd itd.

 

Co do recenzji na anandtech to początkowo podchodziłem do niej bardzo podejrzliwie.

Już na pierwzy rzut oka coś tutaj nie pasuje skoro Scythe Katana wyprzedza Infinity.

JEDNAK JAK PORÓWNAŁEM U SIEBIE SCYTHE INFINITY I TR ULTA EXTREME TO WYNIKI NA ANANDTECH W PRZYPADKU TYCH DWÓCH COOLERÓW MOŻNA UZNAĆ ZA MNIEJ WIĘCEJ PRAWDZIWE.

Niestety nie piszą tam z jakimi napięciami testowali C2D jedynie podali 1,5875 V dla 3,9 Ghz.

U mnie C2D e6400 @ 3,4 Ghz 1,4 V, 3,6 Ghz chodzi z 1,5 V, powyżej już trzeba mocno podbijać napięcia.

Fakty: średnio TR u mnie ma z 1-2 stopni wyższą temp niż na Anandtech a Scythe 1-2 stopni niższą co i tak w sumie daje dużą różnicę - z 15-10 stopni na korzyśc TR robi się 5-10 - to mało ???

 

Moje mobo to Asus p5b Deluxe obudowa Chieftec Dragon big tower, zasilacz Corsair 520.

Wcześniej miałem TT Beetle - co ciekawe na nim najlepiej podkręcał się procek ale prawie 5000 rpm wentyla 92 mm to pracował jak odkurzacz a po zmniejszeju obrotów do akceptowalnego hałasu (połowa) już tak różowo nie było co nie znaczy że było źle.

Później Scythe Mine - kupiłem go z obawy o rozmiary i że nie zmieści się - wtedy jeszcze miałem chłodzenie NB na płycie fabryczne z dołączonym wentylatorkiem na NB (chodziło o zawadzanie o ten wentylatorek). Pewnie bym tego fabrycznego chłodzenia nie wymieniał ale zrobiłem głupotę bo chciałem zbić temperaturę i posmarowałem CLP.

A w Asusie miedziany to jest tylko kolor - całość jest lekka co powinno mi dać do myślenia ale myślałem że przynajmniej podstawa to miedż. Porobiły się wżery na aluminium, temperatura skoczyła i trzeba było zmienić chłodzenie na NB

 

Po Mine oczekiwałem dużo ale wydajność nie była dużo większa jedynie uzyskałem ciszę.

Ponieważ to była prowizorka to kupiłem HR-05 i wtedy mogłem pomyśleć o jakimś większym chłodzeniu bo nic na NB nie będzie mi zawadzać.

Scythe Infinity - troche się rozczarowałem. Wcześniej jak czytałem recenzje to w jednych przewaga Mine nad Infinity była kolosalna w innych 2-3 stopnie. U mnie okazało się że to drugie było prawdą.

 

No to mówie nie ma bata - trzeba zrobić WC chociaż to było u mnie problematyczne bo były dwa warunki, chłodnica wenątrz obudowy i nie zamierzam wiercić dziur na zewnątrz obudowy. A chieftec dragon chociaż big tower to miejsca ma mało. Kupiłbym Thermaltake bigwater 760i kompaktowe chłodzenie w zatoki 5,25 ale nie jest dostępne w Polsce. No to pozostałomi tylko wybrówać TR Ultra Extreme.

Okazało się ze tak trzeba było od początku ale wtedy odstraszała mnie cena, teraz wiem że było warto.

 

 

 

Zarówno Infinity jak i TR Extreme chodzi u mnie z 2 wentylatorami. Nawiewowy to Scythe Kamaze LED z regulacją 800-1600 rpm. Wyciągający to Revoltec LED (1200 rpm)

Co do wentylatorów - do Revolteca miło się rozczarowałem i wbrew tem co dużo osób pisało jest on w miarę cichy. Cichszy od tego Scythe przy porównywalnych obrotach. Scythe przy 800 jest dla mnie niesłyszalny, przy 1200 lekki hałas akcpetowalny, powyżej już nie. I nie chodzi o łożyska ale pracę samego wirnika (w Scythe S-Flex łożyska są jeszcze cichsze, łopatki wiatraka te same, ale nie ma LED a zależało mi na choince".

Chyba nie ma żadnych wentylatorów 120 mm cichych powyżej 1200 rpm.

 

Na tylnej ściance obudowy 2x Akasa 80 mm RPM na LOW. z przodu na dole 1 AC 80 mm i przez koszyki na dyski wieją 2xRevoltec 80mm LED co w sumie i tak dużego wpływu na temperatury nie ma bo obudowa otwarta :D zresztą te Chiefteci to raczej kiepskie są pod względem przewiewności a podkręcanie wentylów w oboudowie generuje tylko hałas a nie przewiew.

 

Również 2 wentylator 120 mm wyciągający nie ma wpływu na osiągi natomiast obydwa coolery ładnie reagują na obroty wentylatora nawiewowego. Co dziwne lepiej reaguje Scythe Infinity - mi się wydaje że konstrukcja TR (gęstsze użebrowanie) która w zasadzie nie jest stowrozna do trybu pasywnego powinna bardziej reagować na zmiany prędkosci wentylatora.

 

Na NB który jest blisko procesora siedzi TR HR-05 na którym założony jest Qoltec 60x12 mm rpm na low. Czegoś większego o szerokości 25 mm nie dało się zamontować ze względu na grafikę na dole. Temperaturę na NB zbiło o kilka stopni ale myślałem że będzie lepiej. Napewno nie podoba mi się sposób montażu HR-05 - zapinka jest raczej kiepskawa nie to co w coolerach na CPU.

 

Przy Scythe Infinity z wentylatorami dmuchającymi w kierunku tylnej ścianki HR-05 praktycznie stykał się z Infinity. Nie było możliwości zamontować tak żeby wydmuchiwał w kierunku zasilacza (obrócony o 90 stopni).

Znowu na TR w takiej konfiguracji jest tylko możliwe zamonontowanie z wentylatorami dmuchającymi w kierunku zasilacza. od wentylatora pozostaje odpowiedni odstęp od HR-05 przy okazji zasysa on ładnie powietrze z HR-05 a to ważne bo w iddle temp na NB mam większe niż na CPU.

Trochę przeskadza podłużnia w Chieftecu pod zasilaczem - częsciowo zakrywa radiator i powietrze kisi się nad nim. Planuję tam wywiercić jakieś dziury albo wogóle wyciąć (nie wiem jak wtedy będzie ze sztywnością obudowy)

 

Na mosfetach oczywiście kolejny produkt TR - HR 09 (S - wygięty bo U - prosty nie zmieściłby się z chłodzeniem procka) TR pisze że pasuje na Asus a [ciach!]o prawda. krótszy bok nie obejmuje wszystkich 4 mosfetów tylko mamy wybór - albo 3 albo 2 i styk z 2 pozostałymi. Zauważyłem że bez obcinanie heat-pipe natomiast da sie umieścić dłuższy bok no to w ruch poszła piła i wietrarka i przerobiłem dłuższy bok (domyślnie do płyt Gigabyte) na Asusa :D.

Jednak temperatury na mosfetach to akurat njamniejszy problem.

No i trzeba było wygiać rure heat-pipe po górna część zawadzała o wyjścia zintegrowanej dźwiękówki.

 

A przy okazji pytanie - czy wyginanie przewodów heat-pipe może spowodować ich gorszą wydajność albo nawet brak skutecznej pracy ?

 

 

 

SPOSÓB MONTAŻU.

Infinity chociaż mocowanie ma proste to jest imo megatandetne. Kilogramowy klocek mocowany na kiepskie plastikowe zatrzaski ? Może i to mocowanie jest proste ale jak się kupuje tego typu chłodzenie to nie po to żeby montaż był prosty (w końcu codziennie nie montujemy radiatorów) tylko po to żeby zapewniało maksymalny docisk.

Zresztą też z tą prostotą mocowanie to nie jest najlepiej bo ludzie zgłaszają problemy - kołki nie zawsze dobrze wchodzą w dziury. Myśle że Scythe mogłoby tutaj popracować nad zapięciem i kosztem trudniejszego montażu zrobić coś solidnego (wkręcanego)

 

Natomiast w TR mamy dużo lepiej. Z tyłu backplate co usztwynia w pewnym stopniu płytę (pod obydwiema konstrukcjami płyta mocno się gnie). Całość wkręcana nie na jakieś zapinki dociskowe czy tandetne kołki tylko wkręcamy śrube do oporu i nie ma bata - musi dobrze trzymać.

Ja u siebie wygiąłem trochę zapinkę tak żeby po zamontowaniu był lepszy docisk, nie używałem żadnych podkładek. Mimo tego cooler da się przekręcić ale jak widać na temperatury u mnie to że się przekręca nie ma negatywnego wpływu. Da się przekręcać ale mimo tego docisk jest wystarczający.

 

Po nałożeniu pasty CLP starałem się tak umieścić cooler tak żeby przy montażu później jako najmniej ruszać nim.

Przykręcanie po przekątnej - najpierw lekko, później druga przekątną lekko, później całość na maxa dokręcone.

 

 

ROZMIARY

Scythe to takie toporne kloce żelastwa, żadnego polotu - zwłaszcza Ninja. Infinity też ale on nie jest kwadratowy i torchę lepiej wygląda ale jego olbrzymie rozmiary i tak powodują że wygląda jak kloc. Scythe Mine dosyć ładnie wygląda - przycięty pod różnymi kątami - nie wygląda tak ciężko.

TR w swojej formie jest ładny i zajmuje mniej miejsca.

Infinity 12,5cm x 9cm razem z wentylatorami 12,5x14

Ultra 13,2cm x 6,4cm razem zwentylami 13,2x11,4 - przynajmniej mogę dotknąć podstawy radiatora (z trudem) a w Infinity wcześniej nie mogłem

 

 

PASTA

Oczywiście CLP. Nakładanie na nikowane powierzchnie to katorga. Mnie [ciach!]ica strzelała. W przypywie złości zeszlifowałem procka (na miedź lepiej się nakłada) co w sumie teraz uważam za głupotę narwańca. Bo poza tym że mogę się przeglądać w procesorze to wpływu na temperatury to nie miało (może nierówno zeszlifowałem).

Ale nakładanie CLP na powierzchnię TR jeszcze gorsze. Jednak powiedziałem sobie że radiatora nie będe szlifował - co będzie to będzie (i okazało się po temperaturach że nie było potrzeby).

Na miedź się nakłada idealnie i po nałożeniu warstwa praktycznie nie jest płynna. Na niklu warstwa jest bardziej płynna i za cholerę nie mozna rozprowadzić (wczesniej czyszczone Arctic Clean)

Nakładasz raz pędzelkiem, później chcesz poprawić jeszcze raz nałożenie i to co nałożone natychmiast schodzi - jakby wsiąknęło czy wyparowało.

Nałożyłem na procka, nałożyłem na radiator - przymierzam radiator do procka zdejmuje i to co było na radiatorze zostaje na procku. W końcu jakoś udało mi się dobrze nałożyć i pewnie pomógł też montaż tak aby jak najmniej później ruszać radiatorem.

 

 

 

Jak konczę pisać ten esej to na C2D 3,6 Ghz 1,5V (120 W) mam w iddle odpowiednio na 1 i 2 rdzeniu (core temp)temperatury 28-30, 30-32. Odczyt z czujników Asusa średnio 4 stopnie więcej niż core temp.

Czasami różnica pomiędzy rdzeniami dochodzi do 4 stopni w iddle. Ale w stresie dla obydwu rdzeni wyrównuje się. Nie wiem czy to jest spowodowane tym że wcześniej szlifowałem procka i może wyszło krzywo, moze ta cholerna pasta a może zapięcie coś nie tak. Może mogłoby być lepiej ale przeciez chyba jest dobrze patrząc na temperatury.

Na infinity róznica między rdzeniami była mniejsza i sama temperatura bardziej stabilna ale i tak ogólnie wyższa.

 

Z TR jestem zadwolony. Połowa ludzi w galerii WC ma temperatury wyższe na WC niż ja na TR.

Chłodzenie wodne bardzo często pokazuje moc na grafice i ludzie czasami meldują 2 krotny spadek temperatury.

Ale ja do kompletu montuję dzisiaj HR-03 na grafike z wentylem 120 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Swiety 76 - dobra robota i zgadzam sie wlasciwie z Toba ;-]

 

 

A wiec obiecywana podstawa Ultry po szlifowaniu.

Oczywiście gdy usłyszałem, ze można spróbować reklamowac i czas oczekiwania może wynosic do 14 dni roboczych- odpadlem w przedbiegach i jak to gdzies w kabarecie było: „pierdlem,rzyglem i wyszlem bo chamstwa nie zniesie!”- ladnie podziękowałem i udalem się po zakup papierow sciernych. Namęczyłem się dosc sporo i pomimo pewnych obiekcji co do papieru ‘220’… to gdybym go nie miał- ‘gul by mnie zabil’ na bank z ta robota! Felerny mi się trafil Coolerek jak szlag- kara Boska za mój ateistyczny poglad na swiat chyba. Dopiero tuz przed rozpoczęciem operacji na naprężonym na tafli szklanej papierze sciernym (nie używałem jak kolezka z USA jakichs plastrow tylko zaginając rogi na szkle-przypinalem je sciskami stolarskimi)- wpadłem na pomysl sprawdzenia (dobicia ewentualnego się do konca) czy oprocz oczywistych- widocznych golym okiem felerow podstawy jest może jeszcze jakas niespodzianka. I co myslicie?-Frencciemu,powiecie- już pewnie dosyc spadlo na lysa glowe…nic z tego- coolerek bujal się na boki jak stara ‘ruska’ zabawka- ‘wanka-wstanka’-zawal był blisko- na domiar zlego zdiagnozowałem jeszcze wypukłość podstawy! W radiu i telewizji moja reakcja była by taka: piii,piii,piii,piii itd. Może stad moje wahania temperatur a nie z powodu wylacznie śladów po frezie i zagłębień? Może Labovski jednak miał racje,pomyślałem. Dobra- założyłem ‘220’ i do dziela- dokladnie tak jak w ‘amerykanskim’ linku- 30 powtorzen i obrot o 90st. i tak w kolo. Po pierwszych obrotach szczeka mi spadla- looknijcie na foty-sa w kolejnosci obrobki- z samym tym wystającym bablem walczylem chyba z 40 min. Zreszta, co będę pisal- fotki wszystko mowia. Dodam tylko, ze podlozne zagłębienia po bokach podstawy- jakby przedłużenia heat-pipeow udalo mi się zlikwidowac dopiero na ‘najwyzszych’ papierach. Trzeba naprawde stabilnie trzymac i to sama podstawe jak najniżej.Dochodzac do wodnych papierow- popychalem podstawe bez wywierania najmniejszej sily na papier. Na wodnym ‘2000’ uzyskałem taki efekt, ze rowna podstawa jakby zasysala się z mokrym papierem utrudniając ruch coolera-jak przyssawka. Po tym papierze powierzchnia miedzi jest idealnie matowa- jakby posypana proszkiem- można ja podpolerowac jakas chemia (choc nie polecam past samochodowych z woskiem tylko np.- najzwyklejsza, polska,biala paste do zębów lub sama miekka szmatke i duuzo cierpliwości ;-] Pozniej bardzo dokładne odtłuszczanie np. plynem rektyfikowanym…) Namęczyłem się choc z wielka przyjemnością teraz oglądam efekty pracy.Uzywalem kolejno papierów: 220, 400, (tych nie moczyłem) oraz z woda: 600, 800, 1000, 1500 oraz 2000 na którym collerkiem poruszałem jak po lodzie bez najmniejszego wysilku choc woda zabarwiala się na brunatno czyli efekt scierania występował. Sluze pomoca ciekawym w sprawie konkretnych szczegółów wykonanej operacji. I polecam niestety sprawdzenie podstawy na szkle…;-[ ale lepiej go wykonac z przygotowanym drinkiem czy otwartym piwem aby zaraz zareagowac na klucie w okolicach serca po wykonaniu tego testu! Temperatury spadly z roznicy ok 10-12 stC do ok. 4st. Jest efekt,co? Zaaplikowalem nowozakupionego STG-1. Teraz przeprowadzam test czterema naraz Prime- po ok. 30 min temperatura (Everest) na rdzeniach nie przekracza ok.55st.C przy skreconym na nim Fanderze. Zalozylem tez przy okazji remontu na NB Thermalright'a HR-05-SLI z Akasa na 7V i w Everescie temperatura podczas testu nie przekracza 44st.C

Czy dostane odznake Smerfa-Pracusia? ;-].

post-149477-1188636607.jpg

post-149477-1188636634.jpg

post-149477-1188636657.jpg

post-149477-1188636673.jpg

post-149477-1188636685.jpg

post-149477-1188636699.jpg

post-149477-1188636713_thumb.jpg

Edytowane przez frencci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Frencci, przyznaję podstawa była skandaliczna - na zdjęciach poprzednich nie było widać, że spód jest tak bardzo wypukły. W Twoim przypadku nie ma zatem mowy o szlifowaniu dla wyrównywania paru rysek, ale gruntowne wyrównywanie podstawy. Gratuluję wytrwałości - ja bym chyba jednak oddał... z lenistwa i obawy, że coś spapram.

 

Czy dostane odznake Smerfa-Pracusia? ;-].
Niektórzy poczynili już wpłaty na rzecz sfinansowania Tobie dostojnego medala zasługi z ziemniaka. ;)

 

--------------

 

Jestem pod wrażeniem kompleksowego opisu Swietego.

Co do recenzji na anandtech to początkowo podchodziłem do niej bardzo podejrzliwie.

Już na pierwzy rzut oka coś tutaj nie pasuje skoro Scythe Katana wyprzedza Infinity.

JEDNAK JAK PORÓWNAŁEM U SIEBIE SCYTHE INFINITY I TR ULTA EXTREME TO WYNIKI NA ANANDTECH W PRZYPADKU TYCH DWÓCH COOLERÓW MOŻNA UZNAĆ ZA MNIEJ WIĘCEJ PRAWDZIWE.

Niestety nie piszą tam z jakimi napięciami testowali C2D jedynie podali 1,5875 V dla 3,9 Ghz.

U mnie C2D e6400 @ 3,4 Ghz 1,4 V, 3,6 Ghz chodzi z 1,5 V, powyżej już trzeba mocno podbijać napięcia.

Fakty: średnio TR u mnie ma z 1-2 stopni wyższą temp niż na Anandtech a Scythe 1-2 stopni niższą co i tak w sumie daje dużą różnicę - z 15-10 stopni na korzyśc TR robi się 5-10 - to mało ???

Imponujące acz niestety dość odosobnione wyniki niestety. Pewnie stąd ta podejrzliwość wobec Anadtech... szczególnie, że oni predystynują do robienia profesjonalnych testów :rolleyes:

A w Asusie miedziany to jest tylko kolor - całość jest lekka co powinno mi dać do myślenia ale myślałem że przynajmniej podstawa to miedż. Porobiły się wżery na aluminium, temperatura skoczyła i trzeba było zmienić chłodzenie na NB

(...)

Ponieważ to była prowizorka to kupiłem HR-05 i wtedy mogłem pomyśleć o jakimś większym chłodzeniu bo nic na NB nie będzie mi zawadzać.

Wiem, że sam wydatek nie był przyjemny, aczkolwiek odbyło się to tylko z korzyścią. Zdjąłeś zbędne i iracjonalne chłodzenie Asusa i założyłeś najlepsze z możliwych. :)

Scythe Infinity - troche się rozczarowałem. Wcześniej jak czytałem recenzje to w jednych przewaga Mine nad Infinity była kolosalna w innych 2-3 stopnie. U mnie okazało się że to drugie było prawdą.
Od niedawna Scythe sprzedaje Mugen z przykręcaną zapinką. Być może kiepskie wyniki to efekt tych dość nierozsądnie pomyślanych kołków?

No to mówie nie ma bata - trzeba zrobić WC chociaż to było u mnie problematyczne bo były dwa warunki, chłodnica wenątrz obudowy i nie zamierzam wiercić dziur na zewnątrz obudowy. A chieftec dragon chociaż big tower to miejsca ma mało. Kupiłbym Thermaltake bigwater 760i kompaktowe chłodzenie w zatoki 5,25 ale nie jest dostępne w Polsce. No to pozostałomi tylko wybrówać TR Ultra Extreme.
Znów z korzyścią dla Ciebie. Kompaktowe zestawy chłodzenia wodnego Thermaltake to nie jest nic szczególnie godnego uwagi. Lepiej albo samemu złożyć albo właśnie kupić coś z najwyższej półki chłodzenia powietrzem... jak uczyniłeś :)

Okazało się ze tak trzeba było od początku ale wtedy odstraszała mnie cena, teraz wiem że było warto.
Przyznam, że słowa jak z reklamy Volkswagena... z tym, że akurat tutaj brzmią nie lada bardziej wiarygodnie... ze względu na autora... i na opisywaną markę ;)

Co do wentylatorów - do Revolteca miło się rozczarowałem i wbrew tem co dużo osób pisało jest on w miarę cichy. Cichszy od tego Scythe przy porównywalnych obrotach.
A jak zatem z wydajnością?

Chyba nie ma żadnych wentylatorów 120 mm cichych powyżej 1200 rpm.
Wszystko zależy od percepcji :P

Na NB który jest blisko procesora siedzi TR HR-05 na którym założony jest Qoltec 60x12 mm rpm na low. Czegoś większego o szerokości 25 mm nie dało się zamontować ze względu na grafikę na dole. Temperaturę na NB zbiło o kilka stopni ale myślałem że będzie lepiej.
Są jeszcze dostępne 80mm wentylatory o grubości 15mm, ale niestety są bardzo rzadkie.

Jedyne mi znane to 2736865[/snapback]

A przy okazji pytanie - czy wyginanie przewodów heat-pipe może spowodować ich gorszą wydajność albo nawet brak skutecznej pracy ?
Nie, ale możesz złamać ciepłowód, jeśli będziesz chciał go swobodnie wyginać. Raczej tylko drobne uginanie wchodzi w grę.

Przykręcanie po przekątnej - najpierw lekko, później druga przekątną lekko, później całość na maxa dokręcone.
Tak to się powinno przykręcać zawsze - gwoli informacji nieświadomym!

Scythe to takie toporne kloce żelastwa, żadnego polotu - zwłaszcza Ninja. Infinity też ale on nie jest kwadratowy i torchę lepiej wygląda ale jego olbrzymie rozmiary i tak powodują że wygląda jak kloc.
Jakbym siebie samego czytał... hihi :lol2:

W przypywie złości zeszlifowałem procka (na miedź lepiej się nakłada) co w sumie teraz uważam za głupotę narwańca. Bo poza tym że mogę się przeglądać w procesorze to wpływu na temperatury to nie miało (może nierówno zeszlifowałem).

Ale nakładanie CLP na powierzchnię TR jeszcze gorsze. Jednak powiedziałem sobie że radiatora nie będe szlifował - co będzie to będzie (i okazało się po temperaturach że nie było potrzeby).

I to warto podkreślić... choć zapewne nie wystarczy by kolejny mit rozwiać wśród zainteresowanych.

PASTA

Oczywiście CLP. Nakładanie na nikowane powierzchnie to katorga. Mnie [ciach!]ica strzelała.

(...)

Na miedź się nakłada idealnie i po nałożeniu warstwa praktycznie nie jest płynna. Na niklu warstwa jest bardziej płynna i za cholerę nie mozna rozprowadzić (wczesniej czyszczone Arctic Clean)

Nakładasz raz pędzelkiem, później chcesz poprawić jeszcze raz nałożenie i to co nałożone natychmiast schodzi - jakby wsiąknęło czy wyparowało.

Nałożyłem na procka, nałożyłem na radiator - przymierzam radiator do procka zdejmuje i to co było na radiatorze zostaje na procku. W końcu jakoś udało mi się dobrze nałożyć i pewnie pomógł też montaż tak aby jak najmniej później ruszać radiatorem.

Nie miałem najmniejszych problemów przy nakładaniu CLP na niklowane powierzchnie. Nakładałem na HR-01, HR-05, V1 Ultra i w końcu na Ultrę120.

Wykorzystałem bawełniany patyczek do czyszczenia uszu i po nałożeniu drobnej kropelki na daną powierzchnię po prostu wsmarowywałem w nią. Na początku ewidentnie CLP trzymało się patyczka, ale po dłuższej chwili szorowania w powierzchni, na której pozostawały już drobiny po prostu nagle pasta zaczęła przylegać i tworzyła lustrzaną powłoczkę.

Notabene nie zauważyłem różnicy w nakładaniu CLP na miedź... hm... :huh:

Jak konczę pisać ten esej to na C2D 3,6 Ghz 1,5V (120 W) mam w iddle odpowiednio na 1 i 2 rdzeniu (core temp)temperatury 28-30, 30-32. Odczyt z czujników Asusa średnio 4 stopnie więcej niż core temp.

Czasami różnica pomiędzy rdzeniami dochodzi do 4 stopni w iddle. Ale w stresie dla obydwu rdzeni wyrównuje się. Nie wiem czy to jest spowodowane tym że wcześniej szlifowałem procka i może wyszło krzywo, moze ta cholerna pasta a może zapięcie coś nie tak. Może mogłoby być lepiej ale przeciez chyba jest dobrze patrząc na temperatury.

Temperatury, jak na 4 rdzene i ich taktowanie i "napięcionowanie", masz fenomenalne moim skromny zdaniem.

TR pisze że pasuje na Asus a [ciach!]o prawda. krótszy bok nie obejmuje wszystkich 4 mosfetów tylko mamy wybór - albo 3 albo 2 i styk z 2 pozostałymi. Zauważyłem że bez obcinanie heat-pipe natomiast da sie umieścić dłuższy bok no to w ruch poszła piła i wietrarka i przerobiłem dłuższy bok (domyślnie do płyt Gigabyte) na Asusa .

Jednak temperatury na mosfetach to akurat njamniejszy problem.

No i trzeba było wygiać rure heat-pipe po górna część zawadzała o wyjścia zintegrowanej dźwiękówki.

Drobne skazy nie zniszczą perfekcyjnego wizerunku firmy Thermalright. Na cześć lidera rozwojowego rynku chłodzeń wszyscy klubowicze klubu fanów Thermalrighta krzyczą po trzykroć: hurra!

;)

Ale ja do kompletu montuję dzisiaj HR-03 na grafike z wentylem 120 mm.
Czyżby nowa kandydatura do klubu? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Villentretenmerth

Mam pytanie do użytkowników tego chłodzenia.

 

Czy ktoś montował może już Thermalright Ultra-120/extreme na pg. ASUS A8N32-SLI ??

 

chodzi mi o to czy ten radiator będzie pasował na tę pg, czy nie będzie trzeba nic modyfikować na samej pg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka - kupiłem Noctue NH U12F i jak na razie nie widzę wielkiej różnicy między Freezerem a nią.Może poza tym, że mam takie same temp na niższych obrotach wentyla.

Na 3.15 GHz i def V

Przed wygrzaniem pasty:

Temp w Idle 41 St C

Orthos 56 st C

 

Na 3.5 GHz 1.4V

Idle 45 st C

Orthos 62 st C

 

Nie wiem czy jest sens zmieniać to na Thermalrighta Extreme czy zostawić jak jest i się nie przejmować?

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, może za słabo odkręciłeś całość??

Warto dołożyć do Ultry 120 bo to znacznie wydajniejsze chłodzenie:)

 

Co do różnicy... to Freezer 7 pro na 2500 obr. jest całkiem wydajny (cichym nazwać go nie można;P) i dlatego Noctua przy 1200 obr. ma podobną wydajność (ale i tak powinno być troszkę lepiej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler jest założony prawidłowo - bardziej go docisnąć nie można.

Po wygrzaniu temp spadły, ale i tak myślałem,że bedzie lepiej.

3.15 GHz , def V

Idle:38 st C

Orthos: 52 st C

Chyba zostawię - wiem,że Ultra jest wydajniejszy, ale z ceną trochę przeginają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz takich złych temperatur. Ja u siebie posiadam Ultre 120 Extrem na E6600 (na razie bez OC) i w stresie mam na wiatrakach 2000 obr. 47 stopni... na wiatrakach 1400 obr. 50 stopni, a na wiatrakach 800 obr. mam 55 stopni:) Więc u ciebie nie jest tak źle:D:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz takich złych temperatur. Ja u siebie posiadam Ultre 120 Extrem na E6600 (na razie bez OC) i w stresie mam na wiatrakach 2000 obr. 47 stopni... na wiatrakach 1400 obr. 50 stopni, a na wiatrakach 800 obr. mam 55 stopni:) Więc u ciebie nie jest tak źle:D:)

Coś wysokie masz te temperatury. Ja na swoim e6600 kręconym na 3GHz na napięciu 1.25V (1.2875 w biosie) miałem 47C w stresie a mam scythe mugen z domyślnym wiatrakiem czyli teoretycznie cooler sporo słabszy. Teraz na 3.42 GHz na napięciu 1.4V (1.4375 ustawone w biosie) mam 55-59C. Moje mobo to p5b dlx. Chyba masz za mały docisk swojego thermalrighta. Min. dlatego nie wziąłem tego chodzenia bo nie ma ono intelowskiego sposobu mocowania, który ma mugen, big typhoon czy ninja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wysokie masz te temperatury. Ja na swoim e6600 kręconym na 3GHz na napięciu 1.25V (1.2875 w biosie) miałem 47C w stresie a mam scythe mugen z domyślnym wiatrakiem czyli teoretycznie cooler sporo słabszy. Teraz na 3.42 GHz na napięciu 1.4V (1.4375 ustawone w biosie) mam 55-59C. Moje mobo to p5b dlx. Chyba masz za mały docisk swojego thermalrighta. Min. dlatego nie wziąłem tego chodzenia bo nie ma ono intelowskiego sposobu mocowania, który ma mugen, big typhoon czy ninja.

 

 

Jakim programem i jak powodujesz 'stress' procka? troche niskie temperatury przy tym taktowniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hannhibal Lecter

Min. dlatego nie wziąłem tego chodzenia bo nie ma ono intelowskiego sposobu mocowania, który ma mugen, big typhoon czy ninja.

Przeciez intelowski sposob mocowania coolera jest slabiutki. Te plastikowe zaczepy nadaja sie na uchwyty do smoczka. Najlepsze jest mocowanie na stalowe sruby. Takie wlasnie ma TR Ultra 120 eXtreme i np. TT BigTyp120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś podejrzane te tempy;) bardzo niskie... a ja właśnie dlatego nie wziąłem Mugen-a bo ma to tandetne mocowanie...:/ Wolałem stare mocowanie... może i trochę było z tym zabawy ale był to pewniak:)

 

Co do docisku to nie wydaje mi się, że mam z tym problem;) Ani ręczne dociskanie, anie położenie kompa nie zmieniły zbytnio temperatur "(1 stopień lepiej było po położeniu... ale to równie dobrze mógł być efekt zmiany przepływu powietrza;)

 

Poza tym po 3-4 h. grania w QW mam na procko 40 stopni;)

 

Tempy nie są złe... może być też tak że mam ciepłą sztukę;P Zdarza się:") Co poradzić;) Nie jest źle;P Na początku miałem 75 stopni po pierwszym zmontowaniu i się przeraziłem... ale potem pokombinowałem i teraz jej 55 w stresie ... NA WIATRAKACH 800 obr... ty masz Mugena który ma wiatrak 1200 obr. ale działa on jak 2000 ob. wiatraki;) Gdyż ma więcej łopatek:) Mugen z tym nowym wiatrakiem to już porównywalne chłodzenie jak Ultra Extrem z 1600 obr. wiatrakiem;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że to nie wątek o Noctua - ale chciałem dokończyć wyniki testów.

Tak więc po zwiększeniu docisku collera (zastosowałem 4 podkładki) temperatury ładnie spadły,

i teraz:

3.15 GHz def V

Idle 34/32 stC http://img256.imageshack.us/my.php?image=tempidlerl1.jpg

Orthos - 47/47 stC http://img219.imageshack.us/my.php?image=temporthosjc5.jpg

 

Nie żałuje ,że wybrałem akurat to chłodzenie bo wyniki nie są wcale gorsze jak w przypadku TT 120 extreme, a jednak pozostało trochę kasy w kieszeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dokupić wentyl 120mm i po krzyku.W komplecie jest wszystko co potrzebne do instalacji drugiego wentyla.

Rozumiem ze podstawa Thermalright ULTRA-120 Extreme jest z miedzi, tak? Znaczy ze mozna zastosowac "Coollaboratory Liquid Pro" ?

 

Pasta Liquid Pro została opracowana z myślą o zastosowaniu wyłącznie w wysokiej jakości układach chłodzących, w których powierzchnia radiatora wykonana jest z miedzi, srebra, niklu lub złota. Pasty nie należy stosować w połączeniu z aluminium!

mysle na mojego thermalrighta zastosowac wentylator sharkoona http://4max.com.pl/default.asp?g=77&gg...mp;produkt=2781 i ustawic ze ma sie krecic na maxa w momencie osiagniecia przez cpu temperatury 70C. Co o tym sadzicie?? w tej chwili mam na procku tacensa pro 800obr ,i troszke za powoli sie kreci bo temperatury wzrosły gdzies w stresie o 5C w porownaniu z Noiseblockerem 1400obr, chyba ze http://allegro.pl/item228409769_thermaltak...120x120x25.html

Moze troche pozna odpowiedz ale odpusc sobie TT Thunderblade bo ogluchniesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to jest obecnie najwydajniejszy cooler na rynku? Lepszy od ifx14 oraz noctua tego za 200?

 

http://anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2981&p=3

 

Kieruje sie tym testem i normalnie zmieniam infinity na niego :D

 

 

 

Pozdrofka i odpowiedz ktos predko :PP jestem na 3 stronie tematu i czytam zeby sie dowiedziec jaki wentylek do tego sobie fundujecie ;-)

 

 

 

edit: Dobra przeczytalem do konca i rewelacji nie ma.. imo nie oplaca sie doplacac tyle kasy do niego, lepiej infinity ;)

Edytowane przez crash_zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak konczę pisać ten esej to na C2D 3,6 Ghz 1,5V (120 W) mam w iddle odpowiednio na 1 i 2 rdzeniu (core temp)temperatury 28-30, 30-32. Odczyt z czujników Asusa średnio 4 stopnie więcej niż core temp.

Czasami różnica pomiędzy rdzeniami dochodzi do 4 stopni w iddle. Ale w stresie dla obydwu rdzeni wyrównuje się. Nie wiem czy to jest spowodowane tym że wcześniej szlifowałem procka i może wyszło krzywo, moze ta cholerna pasta a może zapięcie coś nie tak. Może mogłoby być lepiej ale przeciez chyba jest dobrze patrząc na temperatury.

Na infinity róznica między rdzeniami była mniejsza i sama temperatura bardziej stabilna ale i tak ogólnie wyższa.

To raczej normalne zjawisko :). Przeciez jeden rdzeń utrzymuje w pracy system, więc siłą rzeczy musi wydzielać odrobinę więcej ciepła. Idle jest w tym momencie pojęciem względnym, przecież w tle działają różne procesy systemowe i pobierają zasoby procesora.

 

BTW - tempy masz masakrycznie niskie. IMHO to raczej wina czujnika "in minus". Ja w idle na 3,6 1,4V mam 43-44C C.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak może być wina czujnika in minus skoro programy CoreTemp i Intelowski Thermal Analysis Tool (którymi sprawdzam temperatury) mierzą temperaturę odczytując pomiary z diody termicznej umieszczonej w środku procesora, co raczej jest lepszym rozwiązaniem jak różne zewnętrzne czujniki wtykane czy umieszczone na płycie z reguły z dużym błędem pomiarowym a przede wszystkim nie zawsze dobrze dolegające i nie sięgające tak głęboko jak wspomniana dioda.

 

 

Jednak zakładając że i przy takim sposobie mierzenia temperatury "czujnik może być in minus" to nie zmienia faktu że na tej samej konfiguracji (te same wentyle ta sama pasta, jedynie montaż w innej konfiguracji co opisałem wyżej) raz z Scythe Infinity a raz z TR Ultra 120 Extr, TR wygrywa zwłaszcza w idle.

 

Wiadomo że idle dla purysty nigdy nie będzie idle bo nawet pod gołym dosem procesor w idle wykonuje np obsługę przerwań itd a w Wingrozie dochodzi do tego obsługa mniej lub bardziej potrzebnych procesów w idle.

Idle rozumiane jako obciążenie procesora w 1 max kilku procentach czy nawet w granicach błędu pomiarowego.

 

Co do różnicy temperatur pomiędzy rdzeniami to oczywiście mnie nie dziwi że różnice są bo jak wspomniałeś jeden rdzeń obsługuje system a drugi nic nie robi. Wiadomo z praw fizyki że ciepło z cieplejszego przepływa do zimniejszego i po jakimś czasie powinno się ustabilizować i prawie wyrównać, prawie.

Chciałem tylko zwrócić uwagę że na TR względną różnicę pomiędzy jednym i drugim rdzeniem miałem największą, większą niż w przypadku Scythe czy innych coolerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia mocno subiektywna, dla mnie wersja -E (1200) jest za głośna, akceptowalnie robi się poniżej 1000 obrotów. Tak czy inaczej S-Flexy mają bardzo dobre łożyska, więc można je skręcać do woli.

 

Próbowaliście skręcić wentyle do okolic 800 obrotów? Jak wtedy Tr radzi sobie z C2D @ 3000, 1.300V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili mam noiseblockera ktory kreci sie z predkoscia 1350-1400 obrotow, jest przy zamknietej obudowie nieslyszalny.

temperatury umnie przy @ 3600mhz 1,43v w idle wynosi 40C , w stresie dochodzi do 60C ,zalezy jak cieplo jest w pokoju, czasami nawet przekroczy!

mysle ze gdybym zastosowal Sflexa 1600 to bym mial zbil ponizej 60C niezaleznie od temperatury w pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. 1300 to dla mnie za dużo, ale czeka mnie chyba powrót do AC i zastanawiam się nad jakimś sensownym chłodzeniem.

 

[OT] Wentyl w Taganie z sygnatury podłączony na stałe @ 5V czy kontrolowany termicznie?

wentylator na stale na 5V,

uciagnal 2gtx w sli i sie nie spalil :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka roznica w C?

i czy mocno glosny jest S-Flex?

Niestety nie miałem do tej pory możliwości dokładnie posprawdzać temperatur pod obciążeniem i w idle.

Jest chyba conajmniej tak samo wydajnie na Scythe jak było na Coolinku - potrzebuję jednak to potwierdzić.

Jeśli chodzi o kulturę pracy to S-Flex SFF21F bije X12-1600 na głowę. Ma solidną rozpiętość obrotów i na minimalnych (ok.800) jest naprawdę cichutki, a na maksymalnych bardzo wydajny (ok.1600). Piszę o swoich wrażeniach po wymianie wentylacji skromny tekst - jak go skończę to będziesz miał, mam nadzieję, lepsze zestawienie :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...