Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele naczytałem się różnych informacji w stylu, że quad niepotrzebny póki co w grach i że lepiej kupić mocnego c2d ale trafiła mi się powiedzmy okazja i wziąłem c2q q6700 2.66 i mam do was pytanie czy razem z moją grafą gf gtx285, 8gb ram sprawdzi się mój procek w nowych tytułach typu fallout, mass efect, bio shock itp ?

Edytowane przez f3nikz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele naczytałem się różnych informacji w stylu, że quad niepotrzebny póki co w grach i że lepiej kupić mocnego c2d ale trafiła mi się powiedzmy okazja i wziąłem c2q q6700 2.66 i mam do was pytanie czy razem z moją grafą gf gtx285, 8gb ram sprawdzi się mój procek w nowych tytułach typu fallout, mass efect, bio shock itp ?

Sprawdzi się jak go podciągniesz minimum do 3.4GHz-3,6GHz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,mam pytanko chce podkręcić q9650 i zapytanie jest takie : w jakich granicach dawać napięcie CPU PPL i NB bo na cpu ponoć zalecają nie przekraczać 1.45V. Procka ustawiłem na 3.8GHZ i po 20min w orthosie bluescreen cpu v - 1.3375V ,ramy 1033 na auto ,reszta napięć na auto. Chcę wiedzieć ile można dać max na ppl i nb. Bo chciał bym uzyskać stabilne 4ghz. przy 3.8 temperatury spoko ,chłodzony jest scythe mugen 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NB z tego co wiem można bezpiecznie do 1,4 V spokojnie podnieść.

 

Użytkownicy Q9550 mam do Was pytanie. :D Wy na tych taktowaniach po 4 GHz to działacie cały czas, czy tylko tak na testy?

Mojego mam podkręconego do 3,4 GHz, ale chłodzenie Tacens Gelus Pro ledwo wyrabiało stabilnie, potrafiło do 80*C w Prime95 rozgrzać. Zakupiłem teraz tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300. Ciekawe czy teraz wyrobi się sporo więcej. Rewizja E0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NB z tego co wiem można bezpiecznie do 1,4 V spokojnie podnieść.

 

Użytkownicy Q9550 mam do Was pytanie. :D Wy na tych taktowaniach po 4 GHz to działacie cały czas, czy tylko tak na testy?

Mojego mam podkręconego do 3,4 GHz, ale chłodzenie Tacens Gelus Pro ledwo wyrabiało stabilnie, potrafiło do 80*C w Prime95 rozgrzać. Zakupiłem teraz tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300. Ciekawe czy teraz wyrobi się sporo więcej. Rewizja E0.

Ja jadę 24/7 przy 4.08GHz - 1.34v już dobre 2 miechy :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinieneś go bez problemu skręcić na 3.8 z 4 udaje się ale nie każdemu. Ja mam mojego q9650 E0 na 4.05 ghz i wiem że przekroczyć ten pułap będzie ciężko ,ale chodził ponad 2h w orthosie i wszystko gra. Na razie cały czas pracuje i chodzi stabilnie napięcie 1.4V ,może niedługo spróbuję dać 1.375 ,i ogólnie spróbuje procka wykręcić coś wyżej ale to nie ma sensu ,chyba że będę coś walczył w 3dm. Ja mam chłodzenie scythe mugen 2 ,ty będziesz miał lepsze więc temp powinny spaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są ogółem bezpieczne dla żywotności tego procesora(Q9550) temperatury? Bo w sumie nie chcę go katować tak, że w Prime95 będzie chodził po 80*C, tak jak na Tacensie przy 3,4 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinieneś go bez problemu skręcić na 3.8 z 4 udaje się ale nie każdemu. Ja mam mojego q9650 E0 na 4.05 ghz i wiem że przekroczyć ten pułap będzie ciężko ,ale chodził ponad 2h w orthosie i wszystko gra. Na razie cały czas pracuje i chodzi stabilnie napięcie 1.4V ,może niedługo spróbuję dać 1.375 ,i ogólnie spróbuje procka wykręcić coś wyżej ale to nie ma sensu ,chyba że będę coś walczył w 3dm. Ja mam chłodzenie scythe mugen 2 ,ty będziesz miał lepsze więc temp powinny spaść.

U mnie zdziałał na 444*9 przy 1.375V temp ok 70 stopni.

 

Ale już do sprzedałem , marnował sie tylko u mnie , teraz czekam na QX6700 zobaczymy czy też dobije do 4GHz :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Q9550 został podkręcony do 3779 MHz. Napięcie na rdzeniach wynosi 1,34 V. W Prime95 temp. sięgały do 70*C. Nie jest tak źle? Chłodzenie to tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300.

W 3DMark06 temp. na rdzeniach sięgały najwięcej kolejno po: 70*C, 61*C, 67*C, 62*C. Temperatury mierzone za pomocą RealTemp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak niezłe te quady E0 :rolleyes:

Q9550 E0 VID1.1750 płyta Gigabyte ep45-ud3r chłodzenie narazie Freezer 7pro czekam na Thermalright ultra-120 extreme

Wszystkie napięcia standard prócz mch core i cpu vcore tak jak na obrazku.

LLC enabled C1E i EIST disabled PL10

Jak mi dojdzie to lepsze chłodzenie i znajdę czas to zapowiada się niezłe OC B-)

Na XtremeSystems nieźle quady podkręcają na tej płycie powyżej 500fsb nie wiem czemu u nas tak mało popularna :blink:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mniejsze cpu vcore

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zabawa z def cpu vcore z czego jeszcze nie miałem czasu sprawdzić do końca ile dojedzie Mhz.

LLC disabled C1E i EIST enabled PL9 i juz wieksze mch core :-)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebuję pomocy :wink:

 

Nabyłem niedawno Q9650, wczoraj go zamontowałem i... Zostałem niemile zaskoczony temperaturami. Chłodzony zestawem Zalman ZM-STG1 + Thermalright Ultima+ Acutake 120mm @ 400RPM miał 81-82* w stresie (Intel Burn Test), @ 1100RPM 71-72* :wacko: Jako, że nie zamierzam go w najbliższym czasie podkręcać (i tak nie ma na czym) postanowiłem obniżyć mu napięcie. No i w związku z tym mam kilka pytań.

 

Dołączona grafika

 

Dobrze to pustawiałem? Najpierw zmieniłem wszystko z Auto na Normal a potem zacząłem zmniejszać Vcore. Napięcie widoczne na zdjęciu jest najniższym, przy którym procek chodzi stabilnie na standardowym zegarze.

Wszystko OK, czy trzeba zmieniać jeszcze inne napięcia?

 

Proszę o pomoc! Jestem zielony jeśli chodzi o zabawy z napięciami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wszystko dobrze ustawiłeś. Zresztą obniżanie vcpu nie wymaga zmian reszty napięć, więc problemu nie ma. Bardziej interesujące są temperatury - chłodzenie masz przecież niezłe, a proc się grzeje. Dotknij radiator w trakcie obciążenia. Jeśli nie jest choć trochę ciepły, to zdemontuj cooler i sprawdź czy:

 

1. Jest dobry docisk.

2. Radiator nie jest przypadkiem krzywy...

3. Nie za mało/dużo pasty.

 

Podobnie miałem ze swoim Karakorum - miałem wysokie temperatury (70C*) na E7200, zdejmuję chłodzenie, patrzę... A tam pół pasty nie naruszonej. Zmiana siły docisku niewiele dała, dopiero szlif pomógł.

 

Co do tematu - niedawno zakupiłem sobie Q9400 OEM za 700zł. Jak widać w sigu sztuka średnia, 4GHz nie będzie, a te 3.8GHz osiągnięte dzięki żonglowaniu ustawieniami gtl, vtt i cpu/mch skew. Ale jestem mimo to zadowolony - zakładałem 3.8GHz i się udało. Niedługo wrzucę jakieś screeny.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy Quadów.

 

 

Mam do was pytanko ostatnio nabyłem procesor Q9550 rewizji 0, nie bawiłem się nigdy w żadne podkręcanie procka i nie wiem dokładnie co i jak ustawić na swojej płycie ASUSA, komputer mam jak w ustawianiach, nie chcę jakiegoś mega mocnego OC robić, chcę porostu aby nie zwalniało mi karty graficznej, myślę że jak bym ustawił go ładnie na 3500 to by było super ale od czego zacząć. Co proponujecie na początek ustawić jeśli chodzi o moje podzespoły.

 

Oczywiście komputer jak w sygnaturce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k,

 

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnie temperatur... Docisk jest taki sobie IMO. Kiedy śruby mocowania są wkręcone do końca da się trochę obracać radiatorem wokół jego osi pionowej. Trzeba do tego użyć malutkiej siły. Ale z tego, co czytałem każdy z Ultimą tak ma. Podstawka radiatora nie jest krzywa na oko, czapka procesora też nie. Radiator wcześniej miałem na E7200 na standardowym napięciu i temperatury były przyjemne (37 IDLE, 54 stres).

Może to wina słabego wentylatora? Podkręciłem mu obroty z 400 na ~640RPM i temperatury nie przekraczają 58*, czyli już całkiem ładnie. Jak zdejmę bok obudowy spadają o 5*.

Inna ważna informacja: nie mam przewiewu w obudowe :rolleyes: Ale obudowa ma bok z siatki i okienko z siatki na górnej ścianie. Chyba lepsze to niż całkiem zamknięta skrzynka.

 

Radiator jest ciepły, ale nie jakoś bardzo. Trochę cieplejszy niż dłoń.

Edytowane przez mothman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań.

Posiadam Q9550.

Podkręcony do 3,6 GHz, jednak mam wymagającą kartę graficzną(Radeon HD 4870x2). Dziś się pokusiłem o drobną zmianę, a mianowicie bez zmiany napięć 50 MHz w górę. Ok... wszystko bootnęło. Uruchomiłem Prime95 i wybrałem opcję Torture Test, a tam tryb "small FFTs". Po 4 godzinach wyłączyłem test.

Chciałbym podać teraz maksymalne temperatury na rdzeniach przy grzaniu: 79*C, 73*C, 75*C, 71*C. Średnio temp. wynosiły po 2*C niżej od maksymalnych.

Nasuwa mi się teraz parę pytań:

1. Który tryb w Prime95 najbardziej grzeje procesor? Small FFTs? In-place Large FFTs?

2. Mam chłodzenie, którym jest tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300. Czy temp. nie są zbyt wysokie? Owszem na pewno są, ale mam 0,5-1 cm przestrzeni między chłodzeniem a boczną ścianą obudowy, niestety. Jednak mimo to nadal jest zbyt gorąco?

3. Czy wyżej wymienione temp. nie skracają bardzo żywotności procesora? Musi pożyć min. 2 lata. :D

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanko ostatnio nabyłem procesor Q9550 rewizji 0, nie bawiłem się nigdy w żadne podkręcanie procka i nie wiem dokładnie co i jak ustawić na swojej płycie ASUSA, komputer mam jak w ustawianiach, nie chcę jakiegoś mega mocnego OC robić, chcę porostu aby nie zwalniało mi karty graficznej, myślę że jak bym ustawił go ładnie na 3500 to by było super ale od czego zacząć. Co proponujecie na początek ustawić jeśli chodzi o moje podzespoły.

Wow, jestem pod wrażeniem 1 zdania <_< ... Vcpu ustaw na jakieś 1.35V, vtt na 1.3, pamięci dzielnik 1:1 i napięcie 2.1V i jedziesz z FSB. Do testowania Prime95 i program np. CoreTemp do nadzorowania temperatur. Tu masz poradnik w razie czego: 3230386[/snapback]

Ale z tego, co czytałem każdy z Ultimą tak ma. Podstawka radiatora nie jest krzywa na oko, czapka procesora też nie.

 

Wiesz, na oko to i mój Karakorum nie był krzywy... Sprawdzałeś, jak odcisnęła się pasta?

A te obroty masz naprawdę minimalne, więc może jednak musisz pożegnać się z absolutną ciszą i znaleźć jakiś kompromis między temperaturami a ciszą.

 

Mam parę pytań.

Posiadam Q9550.

Podkręcony do 3,6 GHz, jednak mam wymagającą kartę graficzną(Radeon HD 4870x2). Dziś się pokusiłem o drobną zmianę, a mianowicie bez zmiany napięć 50 MHz w górę. Ok... wszystko bootnęło. Uruchomiłem Prime95 i wybrałem opcję Torture Test, a tam tryb "small FFTs". Po 4 godzinach wyłączyłem test.

Chciałbym podać teraz maksymalne temperatury na rdzeniach przy grzaniu: 79*C, 73*C, 75*C, 71*C. Średnio temp. wynosiły po 2*C niżej od maksymalnych.

Nasuwa mi się teraz parę pytań:

1. Który tryb w Prime95 najbardziej grzeje procesor? Small FFTs? In-place Large FFTs?

2. Mam chłodzenie, którym jest tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300. Czy temp. nie są zbyt wysokie? Owszem na pewno są, ale mam 0,5-1 cm przestrzeni między chłodzeniem a boczną ścianą obudowy, niestety. Jednak mimo to nadal jest zbyt gorąco?

3. Czy wyżej wymienione temp. nie skracają bardzo żywotności procesora? Musi pożyć min. 2 lata. :D

 

1. Nie mam pojęcia... A nie najłatwiej puścić oba testy i porównać tempy? :wink:

2. No troszkę za gorąco, choć trzeba brać pod uwagę fakt, że takich temperatur nie uświadczysz w normalnym zastosowaniu, bo będą o ok. 5*C mniejsze.

3. Skróci z 8 do 4 lat :D .

 

Tak jak koledze mothman polecę sprawdzenie podstawy radiatora i docisk. Sprawdź, czy radiator też się nagrzewa. Ogólnie to polecam szlif - w moim przypadku był wręcz konieczny...

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Wykonam jutro drugi test, ale najpierw to zobaczę jutro czy nie będzie zwiech tuż przed POST Screenem, bo przy 3,8 GHz to miało miejsce.

Jeśli, jednak ktoś wie, który test w Prime95(Small FFTs, In-Place Large FFTs) najbardziej grzeje CPU, to prosiłbym o odpowiedź. :D

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś, jak odcisnęła się pasta?

O widzisz, nie pomyślałem. Sprawdzę przy najbliższej okazji.

 

Obecnie jestem zadowolony z temperatur (58* na najcieplejszym rdzeniu). Szkoda tylko, że dopiero po obniżeniu napięcia i podkręceniu wentylatora takie mam :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden problem z ustabilizowaniem Q9550 na taktowaniu 3,8 GHz. Nie wiem jak wypada jeszcze w aplikacjach, chociaż BSODów żadnych nie zaliczył jak dotąd. Jako chłodzenie mam tandem Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300. Mam zapisane w banku w BIOSie ustawienia na 3,8 GHz. Niestety przy tym taktowaniu zawsze na zimnym sprzęcie zawiesza się z 2-3 razy jeszcze przed POST Screenem. Po kilku resetach już odpala normalnie, ale nie testowałem w grach. 3DMarki przeszedł bezproblemowo(Testowane na 2003, 05, 06). W serwisie chodził godzinę w Prime95 bez błędów, ale to za mało, żeby powiedzieć, że jest stabilnie.

Ok... Wracając do samego problemu. Wiadomo już, że coś nie jest w porządku. Może ktoś z Was spotkał się z tym? Czego powinienem spróbować?

Tu są fotki z BIOSu przedstawiające napięcia, taktowania itd. Reszta sprzętu jak w sigu, RAM chodzi na timingach 5-5-5-15.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9fbbf7b21148194e.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/94eda80c897f452d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1cc4aae3f0763d0d.html

 

Jak widać RAM jest wysoko podciągnięty z woltażem. Próbowałem nawet 1, albo 2 wartości wyżej dać, ale niestety po 5 minutach korzystania z GG i internetu, komputer się zresetował, także napięcie RAMu jeszcze wyżej, to już na pewno nie to. Może jakieś napięcia obniżyć właśnie? Albo dzielnik 1:1 dać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z uwalonymi czujnikami na Procku q9300, bo szlak mnie już trafia. Podkręcony tylko na 3000 Mhz w idle pokazuje 57, 51,51, 51. Właśnie dziś z tego powodu wymieniłem Scythe Katana 2 na Noctua NH-C12P i jak na razie temperatura bez zmian. Przy okazji podzielę się ciekawą uwagą, co do pasty. Powiem tak, Zalman ZM-STG1 to jednak rozczarowanie, on po prostu po kilku miesiącach… „wysycha”. Po zdjęciu wentylatora odkryłem suchy niebieski nalot, który pod palcem ma konsystencję niebieskiej „sadzy”. Zobaczymy jak będzie z firmowym NT-H1, bo jak zarazie „wygrzewa” się. Ale przeglądałem testy i wygląda lepiej niż zalman. Nie wiem, ale wydaje mi się że jednak mam uwalone czujniki temp. na procku, bo radiator na katanie jak i na noctue pod palcami jest zimny…. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale wydaje mi się że jednak mam uwalone czujniki temp. na procku, bo radiator na katanie jak i na noctue pod palcami jest zimny…. :blink:

RealTemp ma możliwość przetestowania diod termicznych w procesorze, zobacz co Ci powie na Twój procesor. Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...