Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem dlaczego :) też nie rozumiem bo 7.1 to jest 5.1 ale z dwoma głośnika ZA słuchaczem

natomiast 6.1 to jeden głośnik - więc raz że trudno postawić głośnik na środku ściany, a dwa że to co jest bezposrednio za nami chyba słabo słychać. Choć myślę że dla dobrego ampli konwersja 7.1 na 6.1 odbędzie się prawie bezstratnie, gorzej odwrotnie.

Ale to nie zmienia faktu że 7.1 wg mnie jest dla bogatych - trzeba mieć niskie oparcia żeby słyszeć na około i przynajmniej 1/3 długości pokoju za sobą - tak realnie to myślę że jak pokój nie ma 6 metrów x 5 to nawet nie ma się co zabierać - i tu się ujawnia bogactwo "w metrażu" choć co innego jak ktoś mieszka w drewnianym domku na mazurach a co innego mieszkanie w warszawie - takie 30 metrów to ze 300tys. zł ;)

 

edit/ ahh linki..

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/surround-sound-speaker-set-up/#5.1

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=93339

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na czym to polega, ale płyty z reguły kończą się na 5.1. Może wydawcy oszczędzają i przygotowują ścieżki audio raz, a potem tylko kompresują je do AC-3 na DVD. W każdym razie filmów ze ścieżką 7.1 jest jak na lekarstwo.

Natomiast co do 6.1 - głośnik najlepiej na półce na ścianie, w tej samej linii co tylne. Wbrew pozorom go słychać, nawet przy 5.1 (wtedy amplituner sam jakoś miksuje fragmenty kanałów SR i SL), choć faktycznie rzeczy dokładnie z tyłu słychać najgorzej. natomiast bardzo fajnie wypełnia on przestrzeń za słuchaczem, nie ma się wrażenia, że wszelkie efekty przestrzenne wylatują gdzieś w pustkę, tylko jednak coś jest tuż za nami. Nie wiem dokładnie, jak to opisać... natomiast przy 7.1, jak te dodatkowe głośniki są z boku, to już nie robi to takiego wrażenia.

 

@pirez - dramatyzujesz, my mamy kino domowe (6.1 właśnie) w pomieszczeniu ok. 4x5m z niskim sufitem. i efekty są boskie. Tylne głośniki są ok. metr za kanapą, przednie ok. 2.5 metra przed.

Swoją drogą, gościu, który radzi, żeby głośnik do montażu poziomego stawiać pionowo chyba na głowę upadł...

 

EDIT: z innej beczki: trzeba by ten temat gdzieś przenieść, bo nijak on do tego działu już nie pasuje. Jakieś pomysły gdzie go najlepiej umieścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pirez - dramatyzujesz, my mamy kino domowe (6.1 właśnie) w pomieszczeniu ok. 4x5m z niskim sufitem. i efekty są boskie. Tylne głośniki są ok. metr za kanapą, przednie ok. 2.5 metra przed.

Swoją drogą, gościu, który radzi, żeby głośnik do montażu poziomego stawiać pionowo chyba na głowę upadł...

 

ojj, tylko ci się tak wydaje. ja po prostu filmy przede wszystkim oglądam. najpierw obraz , potem dźwięk - mam 280cm ekran, gdyby usiadł nawet 3 metry od niego to nawet w formacie 20:9 nie objąłbym go :)

tymbardziej nie wierze w boskie efekty przy niskim suficie - akustyka zła,a przy odległości 2,5m - niski bas ... heh też go brak. niewątpliwie dźwięk jest dobry - ale daleko mu do tego o czym myśleli pomysłodawcy 6.1 i 7.1

 

sprawdziłem wyrywkowo swoją kolekcje filmów - na 20 bluray-ów żaden nie miał więcej jak 5.1(6ch) , co najwyżej bitrate był wysoki (4,5Mbps)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: oczywiscie wszystko jest kwestia subiektywna, bo sluch jest rozny, ale ogolnie to nie wiesz, co mowisz. Bez obrazy, ale nie wmowisz mi ze zarowno jak, jak i moj ojciec, ktory jest zapalonym melomanem od ponad 30 lat, ulegamy dlugotrwalej autosugestii. Musisz mi uwierzyc na slowo, ze da sie, rowniez z niskim i precyzyjnym basem. Wszystkie glosniki byly dobierane metoda prob i bledow, wiec nie ma mowy o "kupilem drogie klocki to musza zajebiscie grac". Taki przyklad: mielismy jakis sredniej wielkosci sub Yamahy (YST-SW 030 bodajze) i niby bylo ok, ale jednak caly czas bas byl jakis taki nijaki, bez wyrazu. Wymienilismy go na wypasionego Velodyne wazacego 25kg. Pierwsze wrazenie: matko boska, jakie to wielkie, na wuj nam taki kloc, nawet polowy mocy sie nie wykorzysta... Pierwsze uruchomienie, jakis koncert na BD: ojapierd... Polowy mocy pewnie nie wykorzystujemy, ale wreszcie bas jest gleboki, bezkierunkowy i fantastycznie precyzyjny.

 

Kluczem do dobrego odsluchu w malym pomieszczeniu jest zapelnienie czyms scian - polki z ksiazkami/plytami, zaslony, gobeliny, byleby sciany nie byly gole, bo jak sa gole, to strasznie odbijaja dzwiek i echo sie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mówię o autosugestii , chodzi mi raczej o to że gdybyście mieli do dyspozycji pomieszczenie o proporcjach 1,21:1,16:1 to czulibyście stanowczą poprawę - patrz filharmonia, szlacheckie sale balowe w pałacach. tak samo z projektorem - nie wiem czy macie projektor ,ale moim zdaniem projektor daje więcej niż 5.1 Miałem przyjemność oglądać filmy na telewizorze w 5.1 i na projektorze ze stereo - i dlatego najpierw kupiłem projektor , bardzo polecam.

 

ps. koncerty jeśli mają identyczną ścieżkę jak DVD-audio wymagają 5 identycznych kolumn rozłożonych pięcioramiennej gwieździe

Edytowane przez pirez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. koncerty jeśli mają identyczną ścieżkę jak DVD-audio wymagają 5 identycznych kolumn rozłożonych pięcioramiennej gwieździe

Koncerty nie maja identycznej sciezki jak DVD-Audio, bo sa nagraniem koncertowym, a nie studyjnym ;) Tyly sluza przede wszystkim do stworzenia wrazenia bycia na widowni i oddania akustyki miejsca.

 

Co do pomieszczenia - mamy to, co mamy. Nie za bardzo rozumiem sens takiego filozofowania. Pewnie, jakbysmy mieli profesjonalnie zrobiona salke kinowa za 500 tysiecy zlotych to byloby jeszcze lepiej...

 

Co do kwestii obraz/dzwiek - jak dla mnie dzwiek jest rownie wazny, jesli nie wazniejszy, niz obraz. Jesli chodzi o BD/HD-DVD to wieksze wrazenie zrobila na mnie poprawa fonii (duzo czystsze brzmienie, lepsze efekty przestrzenne, wieksza precyzja) niz FullHD. A ogladamy na 50-calowej plazmie, wczesniej 42" LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że Scythe Big Shuriken ma "radosny" system zapinania coolera na AM2/AM3 :]

Na razie tylko przymierzyłem go i jeśli pojutrze mój pomysł nie wypali na zapięcie zapinek (jednej nie da rady sięgnąć palcami, zbyt blisko jest ściana obudowy) - to będę musiał w tym celu wyjąć płytę z obudowy. Ehhh, zachciało się płaskiej obudowy ;)

 

 

UPADTED: No i udało się, myślałem, że to będzie większy problem - poszło szybko i sprawnie :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam full hd ale mam za to 112 cali :P , nie masz projektora i pewno nigdy nie widziałeś filmu na kinówce w domu więc nie zrozumiesz :)

akustyka pomieszczenia ma jednak duże znaczenie - ostatniego roku często zmieniam miejsce zamieszkania i moje stereo gra całkiem inaczej. najlepiej grało na 30metrach ze sufitem w kształcie sklepienia, dużo gorzej w pokoju o nieregularnych kształtach - natomiast to co jest teraz w bloku 20m, 12m - 8metrów to już nawet nie da się tego słuchać. Mimo to w sumie rzeczywiście jak ogarnąłem że 99% filmów ma max 6 kanałów to 7.1 nie jest obecnie nawet w moich dalszych planach.

 

zastanawiam się nad pilotem - bo piszecie że microsoft - jest tylko jedne pilot ? czy to jakiś konkretny model ? tak pod XBMC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pirez - zostawmy ten temat, bo to wszystko kwestia słuchu i przyzwyczajeń. Ani Ty mnie nie przekonasz, ani ja Ciebie, a odbiegamy od tematu wątku coraz bardziej.

 

Co do pilota: Microsoft miał dwa modele - taki jak powyżej (choć to akurat podróbka) i starszy bez tych czterech kolorowych przycisków na dole. Ma też nad przyciskiem Record (symetrycznie do Power) programowalny przycisk do włączania TV (komp go nie widzi w ogóle). Poza tymi kolorowymi przyciskami piloty są identyczne. Chyba oba nazywają się po prostu "Microsoft MCE Remote" (a przynajmniej pod takim hasłem trzeba szukać). Wszystko, co jest z tym zgodne, teoretycznie powinno działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam zasilacza pod zestaw htpc pod i3 zależy mi na ciszy i sprawności pod małym obciążeniem mój typ to BEQUIET PUREPOWER L7 300W czy spełni on może wymagania?

Pozdrawiam

 

PS

Jaki mają pobór prądu wasze htpc w stanie spoczynku?

Edytowane przez d4r3kdmf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATV2 ma poki co tylko wyjscie 720p i nie wiadomo, czy to rozgryza.

 

wyjscie 720p mi nie przeszkadza, moze uda im sie rozpacować i odblokowac wyjscie 1080p

 

druga opcja malutki nettop + pen i tez bedzie (baza XBMC, filmy, okładki i plakaty na serwerze mam) - jedyny ból to chłodzenie tych nettopów - ten Foxconn bylby idealny (wyglad i funkcje) gdyby nie jego nieszczesny wentylator :(

 

no i cena ATV2 jest całkiem niezła (600zł) i pilocik w zestawie :), NT330i to wydatek 700zł + ram sodimm + hdd/sdd/pen i dokupic trzeba pilota

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam zasilacza pod zestaw htpc pod i3 zależy mi na ciszy i sprawności pod małym obciążeniem mój typ to BEQUIET PUREPOWER L7 300W czy spełni on może wymagania?

Pozdrawiam

 

PS

Jaki mają pobór prądu wasze htpc w stanie spoczynku?

 

Jak najbardziej, przy znikomym obciążeniu wentylator ledwo się kręci i jest niesłyszalny. U znajomego podobna konfiguracja też z tym samym zasilaczem i równierz wszystko pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy poprosil mnie o doradzenie jakiegos nettopa albo podzespolow do HTPC. Przeznaczenie to glownie filmy i zabawa w necie. No i przyznam ze mam pare dylematow..

 

1. mATX (Athlon II + zintegrowany Radek 4250) czy ITX (trzeba czekac na AMD Fusion)

Fusion kusi niskim TDP i mozliwoscia pasywnego chlodzenia

Foxconn przedstawia płytę główną z AMD APU E350 | PurePC.pl

Z wad to malo/brak miejsca na karty rozszerzen, jak wifi, tuner albo dzwiekowka (chyba ze pokaze sie cos wyposazonego w antene i typowe wyjscie 5.1 na jackach, ale pewnie cena bedzie zniechecac).

mATX wydaje sie tansze, ale chcac uzyskac bezglosne i nieduze chlodzenie pewnie trzeba by wydac troche kasy.. W moim PC z sygnatury halasuje wlasnie chlodzenie CPU, mimo ze to chwalony w niejednym tescie SPC Spartan. IMO ladowanie zwyklego desktopowego procka do HTPC mija sie z celem, bo duza moc obliczeniowa nie jest tu priorytetem. Dlatego jestem zwolennikiem nowego APU od AMD, ale trzeba poczekac na ciekawe oferty producentow oraz ceny i dostepnosc w sklepach.

 

2. Wspomniana tu wczesniej obudowa Silverstone wydaje sie ok, ale moze rozejrze sie za czyms tanszym. No i gdyby przyszlo kupowac zestaw na Athlonie, trzeba dobrze przemyslec chlodzenie i znowu moze cenowo nie wyjsc zbyt ciekawie. Klocki typu Aerocool M40 sie nie podobaja.

 

3. Zasilacz do takiego zestawu to dla mnie zagadka.. Nettopy na IONie nieraz maja male, notebookowe zasilacze zewnetrzne. Komputerki na AMD Fusion zapewne tez sie takich doczekaja. Ale jak by to zrobic, zeby zwykla plyte z gniazdem ATX zasilic z czegos takiego?

Alternatywa, moze nawet lepsza bylby polpasywny zasilacz, taki jak moj Topower 450EZ BFS (za 230zl dla mnie byl po prostu idealny). Ale raz, ze ciezko z dostepnoscia, dwa ze on jest duzo za mocny do takiego zestawu, a to oznacza obnizenie sprawnosci.

 

4. System - mowi sie tu o XBMC. Uzywam tego na XBoxie i calkiem przyjemnie sie sprawuje. Z tym ze nigdy nie korzystalem z niego jako jedynego 'OSa' z dostepem do neta. Wersja LiveCD uruchamiana z pena ma w sobie jakas przegladarke pozwalajaca bezproblemowo przegladac strony? I jak jest z obsluga klawiatur i myszek? Same sie wykryja i zainstaluja?

Jesli nie, to alternatywa jest zainstalowanie jakiegos lekkiego systemu jak R7 eee albo ten:

Forum WindowsMX • Zobacz temat - Windows HD 7 Lite 3.1 x86 amp x64 (2010)

Niestety upadl projekt dedykowany MCE

Forum WindowsMX • Zobacz temat - [projekt] media center oparte na XBMC

Z minusow Windowsa - dodatkowy koszt oryginalnego systemu i chyba dluzsze uruchamianie niz XBMC

Z plusow - pojdzie kazdy format filmu, na pewno bedzie sprzetowe wspomaganie HD, normalna przegladarka, sprawne wykrywanie podpietych urzadzen, mozna nawet jakas gierke zainstalowac

Wyglada, ze plusy przewazaja.. Chyba ze o czyms zapominam?

 

 

Bede wdzieczny za wszelkie uwagi. Na razie przygotowuje wstepny kosztorys, wiec cena i czas (oczekiwania na Brazos) nie maja duzego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XBMC LiveCD nie ma nic poza XBMC - to jest dedykowane MediaCenter tylko i włącznie. Oczywiście, siedzi tam zwykłe Ubuntu 10.04, więc można sobie bezboleśnie doinstalować środowisko graficzne itd. Tylko w takiej sytuacji już lepiej zacząć od zwykłego Ubu i dodać do niego XBMC.

 

Jeśli Ati, to raczej Windows. Co prawda Kernel 2.6.38 ma mieć obsługę nowej platformy AMD, ale czy to oznacza wspomaganie odtwarzania filmów przez GPU to nie wiem.

 

3. Zasilacz do takiego zestawu to dla mnie zagadka.. Nettopy na IONie nieraz maja male, notebookowe zasilacze zewnetrzne. Komputerki na AMD Fusion zapewne tez sie takich doczekaja. Ale jak by to zrobic, zeby zwykla plyte z gniazdem ATX zasilic z czegos takiego?

picoPSU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Wspomniana tu wczesniej obudowa Silverstone wydaje sie ok, ale moze rozejrze sie za czyms tanszym. No i gdyby przyszlo kupowac zestaw na Athlonie, trzeba dobrze przemyslec chlodzenie i znowu moze cenowo nie wyjsc zbyt ciekawie. Klocki typu Aerocool M40 sie nie podobaja.

 

Ciekawa obudowa to: Thermaltake SD100 VK81221N2ED (cena ok 300 zł)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co nie oznacza ze nie moze sie podobac;)

Wbudowany zasilacz 120W jest zdecydowanie na plus (o ile jest cichy). Nie wiem tylko jak z napedami typu slim.. Czy nie sa glosniejsze, gorsze od typowych 5,25"

 

 

A tak na dobra sprawe.. jakies stare magnetowidy pewnie by sie w domu znalazly.. Czemu by nie wpakowac htpc w taka "klasyczna" obudowe? :)

Edytowane przez ainaruth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem po testach ATV2 + xbmc i powiem że 1080p dekoduje bez problemu (z podaniem DTS na spdif - obciazenie procka 82% max) - niech tylko dopracują soft bo potrafi wyskoczyć/zlapać freeze na plikach 1080p i wyskakiwac do menu przy 720p z wbudowanymi napisami gdy z nich korzytamy (jak wylaczymy napisy wbudowane jest ok), różnicy nie widze miedzy 720p/1080p - ale na razie tylko 40" i ogladam z 2-2.5m - wiec ograniczenie wyjscia do 720p w ATV2 mi nie przeszkadza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co nie oznacza ze nie moze sie podobac;)

Wbudowany zasilacz 120W jest zdecydowanie na plus (o ile jest cichy). Nie wiem tylko jak z napedami typu slim.. Czy nie sa glosniejsze, gorsze od typowych 5,25"

A tak na dobra sprawe.. jakies stare magnetowidy pewnie by sie w domu znalazly.. Czemu by nie wpakowac htpc w taka "klasyczna" obudowe? :)

 

Wg mnie "laptopowy napęd" ma swoje minusy - odprowadzanie ciepła, taki 2h filmik na Blu Ray na pewno go rozgrzeje. Dodatkowy minus to cena - są po prostu droższe.

 

Kolejną fajną, prostą obudowa jest: CoolerMaster Elite 100 - cena ok. 250 zł

Ma 150W zasilacz, czyli mocniejszy od Thermalthake'a.

Dołączona grafika

 

 

I jeszcze newsy z CeBit 2011:

- Xtreamer Ultra Announcement! - Atom D525 i ION 2 - w super cenie ok 200 euro (bez dysku 2,5 cala)

- Xtreamer Prodigy Announcement! - może to nie HTPC, ale ciekawy produkt - USB 3.0 i możliwość montażu dysku 3,5 cala - cena też fajna, ok. 120 euro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...