Skocz do zawartości
pcmax

Polskie Znaki!

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę, aby był obowiązek pisania na forum wyłącznie w języku ojczystym, a nie jakieś takie pisanie bez: Ą, Ć, Ż, Ź, Ł, Ę, Ó.

 

Przecież jak się czyta takie posty to, aż głowa boli.

Nawet na forum elektrody tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nakaz pisania poprawną polszczyzną widnieje w naszym regulaminie lecz jeśli ktoś faktycznie nie stawia polskich znaków jakoś ostro zazwyczaj nie jest piętnowany. Moderator zwraca mu uwagę i przysługują z tego tytułu dodatkowe nagrody % na konto delikwenta.

 

Nie rozumiem za ten za bardzo tego postulatu, przecież jest to wprowadzone dawno, dawno temu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę, aby był obowiązek pisania na forum wyłącznie w języku ojczystym, a nie jakieś takie pisanie bez: Ą, Ć, Ż, Ź, Ł, Ę, Ó.

 

Przecież jak się czyta takie posty to, aż głowa boli.

Nawet na forum elektrody tak jest.

I jeszcze obowiązek używania przecinków zgodnie z ich przeznaczeniem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę, aby był obowiązek pisania na forum wyłącznie w języku ojczystym, a nie jakieś takie pisanie bez: Ą, Ć, Ż, Ź, Ł, Ę, Ó.

 

Przecież jak się czyta takie posty to, aż głowa boli.

Nawet na forum elektrody tak jest.

Powiem jedno, już dawno udowodniono że nie liczy sie kolejność liter :wink: dla mnie najważniejsze jest czy da się tekst zrozumieć, dużo gorszy jest jak to zauważył przedmówca brak przecinka....

A gdybanie o poszanowaniu języka, w dobie rotflów, lolów, i zapożyczeń z angielskiego (że co że niby nasz język jest ubogi?), gdzie połowa dzieciarni mówi językiem Czesia z Włatców Móch jest conajmniej śmieszne....język szanuje, w oficjalnych pismach, podaniach etc. Na czacie, na forum, polskie znaki imho nie muszą być stosowane (przyzwyczajenie z gier etc)

Ok można piętnować ortografię ( kszak w oczy razi) bo sam nieraz łapię się na tym że nie wiem jak coś napisać (odmóżdżenie wtórne:P) i to na pewno szkodzi, ale pietnowanie braku ogonkow to imho przesada...poza tym ALT mi się w pracy zacina :wink:

A do autora tematu, mam rade jeśli cię głowa boli od czytania takich postów, to może wina monitora?

No i z Władzą się zgodzę % już dawno zarobiłem za to:)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym ALT mi się w pracy zacina

start-> uruchom-> charmap. I już nie masz się jak wykręcić ;P

 

 

Pcmax, przesadzasz trochę. Brak ogonków to co prawda pozostałości Internetu Jaskiniowego, ale niektórym ludziom widocznie ciągle tak wygodniej. I niech sobie piszą bez 'ą', czy 'ę'. Nie przyszło by mi do głowy prześladować kogoś za pisanie bez polskich znaków diakrytycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak tych ogonków to jest ewidentny brak poszanowania dla drugiej osoby. Pisze po to, aby pisać?? Czy to ma sens? Albo częste poprzekręcane litery np.. zamiast "czegoś" jest "cezegos" no to jest ewidentnie brak zaangażowania się w to co się pisze czyli olewanie potencjalnego czytelnika.

CO do przecinków to niestety nie zawsze sobie z nimi radzę, ale to chyba nie jest takie bolesne chociaż staram się ich używać.

A co do regulaminu to zauważyłem tylko takie coś w Punktacji systemu ostrzeżeń w punkcie 15: Rażące błędy lub ich duża liczba w poście - 10% +1 dzień ZPP.

HeatheN wina monitora raczej to nie jest - patrzę na was w rozdzielczości Full HD. Więc w miarę wyraźnie widzę co się dzieje :)

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

nakaz pisania poprawną polszczyzną widnieje w naszym regulaminie lecz jeśli ktoś faktycznie nie stawia polskich znaków jakoś ostro zazwyczaj nie jest piętnowany. Moderator zwraca mu uwagę i przysługują z tego tytułu dodatkowe nagrody % na konto delikwenta.

 

Nie rozumiem za ten za bardzo tego postulatu, przecież jest to wprowadzone dawno, dawno temu...

Rozumiem, że pisanie bez polskich znaków też podpina się pod "nakaz pisania poprawną polszczyzną"? To dlaczego moderatorzy wlepiają procenty za błędy a sami je popełniają? Costi, Domik, Fipa, Orgiusz piszą cały czas bez polskich znaków, a za to wg Twojego postu, czyli admina są %, więc jak? Może by tak doprecyzować tą kwestię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymóg używania polskich znaków jest raczej nierealny, można jedynie podkreślać aby je stosowano. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją gdzie siedząc na laptopie z angielskim OS'em nie mogłem ich używać. Procenty za błędy ortograficzne jak najbardziej, za brak polskich znaków już raczej nie...

Edytowane przez rafwlkp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Wymóg używania polskich znaków jest raczej nierealny, można jedynie podkreślać aby je stosowano. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją gdzie siedząc na laptopie z angielskim OS'em nie mogłem ich używać. Procenty za błędy ortograficzne jak najbardziej, za brak polskich znaków już raczej nie...

Fajnie, tylko że ś.p. ChrisG właśnie za to kiedyś dostał procenty (za brak polskich znaków, a mieszkał w usa, więc takowych wstawić nie mógł), to proponuję doprecyzować, czy są za to % czy nie.

 

p.s. polskiego nie mogłeś sobie doinstalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s. polskiego nie mogłeś sobie doinstalować?

Nie były to moje laptopy, a laptopy znajomych z których tylko okazyjnie korzystałem :)

 

EDIT: Ohh piękny ort, nie ma to jak pisać posty o 6.30...:/

Edytowane przez rafwlkp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pcmax, postulat w założeniu słuszny, ale karania za brak polskich znaków diakrytycznych nie będzie.

Wiele osób nie używa polskojęzycznej platformy systemowej, jak chociażby ludzie piszący z zagranicy.

Z różnych względów nie mogą też zainstalować obsługi polskich znaków, jak np. rafwlkp.

 

IMHO dużo gorszy jest brak szacunku dla polskiej ortografii. I tu też się posłużę przykładem rafwlkp, tyle że już w mniej korzystnym świetle.

Nie były to moje laptopy, a laptopy znajomych z których tylko okazyjnie kożystałem :)

Jak widzę coś takiego, to mi płetwa w rezonans popada. ;]

 

 

Uściślę wypowiedź romka. Faktycznie jest zapis w regulaminie dotyczący używania poprawnej polszczyzny. Jednakże PPC to nie jest forum polonistów. Zastosowany został daleko idący kompromis (IMHO nieco zbyt daleko). Za sam brak polskich znaków nie ma karania. Jednakże tenże brak w połączeniu z żenującą ortografią i interpunkcją może być dodatkowym argumentem uzasadniającym oprocentowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O co bicie piany? Ogonkow nie uzywam w szybkim pisaniu dla wlasnej wygody i szybkosci. Ortografie raczej szanuje - gorzej ze stylem i interpunkcja :(

Pozatym jakby nie bylo ten watek kilka razy byl walkowany. Ostrzezenia za ortografie badz nieczytelne posty. Jesli natomiast ktos nie potrafi przeczytac wypowiedzi bez polskich znakow diakrytycznych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztuka szybkiego pisania polega na pisaniu z ogonkami.

Naprawdę szkoda, że jest na forum tyle leniuchów, którym ciężko kliknąć dodatkowo ALT :(

 

A teraz przykład tego co napisałem wyżej w sposób jaki wyraża się 3/4 forumowiczów.:

Naprawde szkoda ze jest na forum tle leniuchow ktorym ciezko kliknac dodatkowow ALT

 

No faktycznie napisałem to nie wiem ile szybciej od poprawnej wersji. Różnica chyba mrugnięcia oka)

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją gdzie siedząc na laptopie z angielskim OS'em nie mogłem ich używać.

Mam angielskiego Windowsa i nie mam problemu z polskimi znakami - wystarczyło ustawić klawiaturę na Polish - Programmers.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztuka szybkiego pisania polega na pisaniu z ogonkami.

Naprawdę szkoda, że jest na forum tyle leniuchów, którym ciężko kliknąć dodatkowo ALT :(

 

A teraz przykład tego co napisałem wyżej w sposób jaki wyraża się 3/4 forumowiczów.:

Naprawde szkoda ze jest na forum tle leniuchow ktorym ciezko kliknac dodatkowow ALT

 

No faktycznie napisałem to nie wiem ile szybciej od poprawnej wersji. Różnica chyba mrugnięcia oka)

To pogratulowac.

Ze wzgledu na dosc wredny stan nie napisze nic wiecej zebym nie musial znow sie tlumaczyc przed administracja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ...

To jest forum bądź co bądź techniczne.

Ludzie pytają tu między innymi o takie rzeczy jak np zmienić układ klawiatury, jak ustawić ogonki pod polskim OS, często piszą np spod systemu unix/linux, który nie jest spolonizowany, z sprzętu takiego jak pda/gsm, czy wreszcie bez urazy pcmax ale mają więcej niż te 20 lat, i pamiętają jeszcze dawniejsze czasy gdzie na internecie w ogóle się nie używało ogonków.

 

Tak ja jestem między innymi takim dinozaurem i choć piszę a przynajmniej staram się pisać z ogonkami, to doskonale wiem, że naprawdę nie jest łatwe nagle się przestawić ...

 

Nie wiem jaki ma cel twój temat, czy naprawdę uważasz ogonki za niezbędne, czy może ktoś kto pisze bez nadepnął ci na odcisk, a może po prostu się nudzisz, albo chcesz zabłysnąć, ale moim zdaniem, takie zmiany nie wniosą nic dobrego a tylko przysporzą dodatkowej roboty moderacji...

Edytowane przez Sikor
A wielbłąda Ci namierzyłem. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja zacząłem od jakiegoś czasu pisać z ogonkami, w pewien sposób wymusiła to wcześniejsza praca, w której tworzyło się po kilka pism dziennie i... już mi tak zostało. :)

I tak trzymaj. Jestem zwolennikiem używania ogonków (co raczej widać w moich postach), ale nie za wszelką cenę. I oczywiście bez penalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chcę to niech sobie zerknie na moje pierwsze posty na tym forum (niedługo już 5 rok będzie ). Pisałem wtedy zawsze bez polskich znaków, i nie tylko na forum Tweak i PurePC, ale wszędzie. Nie mówiąc już o interpunkcji (teraz też nie jest idealnie, ale lepiej z pewnością).

 

A dziś nawet na GG jak z kimś rozmawiam to używam ogonków. Nawet znajomi się czasem śmieją, że mi się chcę pisać te polski znaki. Ale generalnie jakoś lepiej się z tym czuję, że ich używam.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...