Skocz do zawartości
Sobota

Modyfikacja Phenom X3 Na X4

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się to wydaje za proste albo gostek miał farta, na pewno ktoś poza nim tak spróbował. A że o nim tak głośno co wy na to? Może ktoś z was spróbuje ;-)

 

Link

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie nikomu nie udało sie uzyskac stabilnosci na tym odblokowanym rdzeniu nawet przy 1GHz, wiec sens takiego zabiegu jest bardzo dyskusyjny. Druga sprawa, ze w zbyt wielu płytach i biosach mozna to odblokowac, wiec najprawdopodobniej AMD maczało w tym palce. Cos jak wirtualne powiekszanie pojemnosci dyskow, czy odblokowywanie potoków z artefaktami w 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz jest potwierdzone ze to dziala ,oczywiscie nie na kazdym procu stabilnie.

A w kwesti blokowania rdzeni, chodzi o prosta zasade popytu i podazu, X3 sie sprzedaje duzo wiecej jak X4 wiec z punktu widzenia biznesowego lepiej sprzedac cos jak nic.

Zreshta praktyka blokowania czesci CPU / GPU nie jest nowa , rzadko kiedy tylko zdarzaja sie sytuacje ze istnieje techniczna mozliwosc odblokowania.

Ale krotka historia.

-Rdzen R300/350 i mozliwosc odblokowania

-Nvidia i jej g6800 gdzie tez sie dalo odblokowac TMU.

W procesorach amd dalo sie odblokowac manipulacje mnoznikami

Byly tez bartony z zablokowana polowa cachu gdzie dalo sie kesz odblokowac (rzadko sprawny).

Zreshta ,jest juz potwierdzone na kilku sajtach ze jest to wykonalne, poki co doniesienia wskazuja na batch 0904.Czas pokaze czy jakies inne tez sie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby fajnie, ale AMD nie bez powodu blokuje ten jeden rdzeń (przecież nie pozbawiałoby się dodadkowych kilku dolców na sztuce :)

Ale dla nich X3 i X4 to jest jedna i ta sama cena produkcji, a lepiej sprzedać więcej sprzedając coś taniej i drożej niż dużo mniej sprzedając tylko drożej - i to jest właśnie ten powód dla którego blokuje. Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie to w 95% X3`jek ten 4 rdzeń będzie walnięty, więc nie ma się czy podniecać. A pozostałych 5% nawet jak będzie w miarę sprawny to pewnie zablokuje OC bo będzie mniej stabilny.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://my.ocworkbench.com/bbs/showthread.p...4340#post444340

http://my.ocworkbench.com/2009/amd/AMD-Phe...-and-X3-720.htm

 

Jak widac niektore sa wpelni sprawne.

 

http://www.playwares.com/xe/?document_srl=2233323#126

 

I da sie tez podkrecac i testowac primem.

Gdzie indziej tez widzialem test zbiorczy, na 8 przetestowanych sztuk batcha 0904 6 dalo sie odblokowac w tym 4 calkowicie poprawnie (w reszcie odblokowany rdzen byl slabszy)

 

W pierwszych seriach radkow 9800SE 40-50% bylo odblokowalne ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby fajnie, ale AMD nie bez powodu blokuje ten jeden rdzeń (przecież nie pozbawiałoby się dodadkowych kilku dolców na sztuce :)

Wcale nie wykluczone, że sporo tych procków będzie miało zupełnie sprawny czwarty rdzeń. Tak samo było z potokami w 9500. Na pewno będą też niesprawne.

Po prostu może się to opłacać AMD bo mają dobry powód aby utrzymać cenę x4 a jednocześnie sprzedawać także taniej część produkcji na zasadzie że są dwa uda, uda się albo się nie uda kupić proca z dobrym 4 rdzeniem.

A kto ma kasę i woli być pewny da te 850zł i będzie miał 920 a kto woli hazard wybierze na pewno x3 i zaryzykuje odblokowanie rdzenia.

A teraz ciekawe pytanie. W takim razie czy można powyłączać z poziomu bios jeszcze dwa rdzenie i na przykład gry jedno rdzeniowe puszczać na jednym rdzeniu bardziej podkręconym? Do tego ten jeden rdzeń miał by cały cache l3 dla siebie.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest tak, intel C2D odbił klientów AMD. W szczególności się do tego przyczynił E4300, teraz AMD próbuje tego samego co intel parę lat temu. Tani dobrze kręcący się procek jest idealny do przyciągnięcia klientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos zadał sobie pytanie po co mu 4 rdzeniowy procesor?

Przeciez nie istnieją programy dla przecietnego uzytkownika, które są w stanie je wykorzystać w 100%.

Zalezy to od aktualnie wykonywanego zadania, a to zależe od tego, jak często użytkownik to zadanie wykonuje.

Jak dla mnie w chwili obecnej, 2 rdzenie to max., który jestem w stanie wykorzystać. Może za kilka lat, gdy Windows 8 będzie po 2 SP i inzynieria oprogamowania się rozwinie, wtedy wielordzeniowe procesory będą miały racje bytu w 100%. Oczywiście w zastosowaniach "domowych".

 

PS

Zapomniałem o fakcie dobrej zabawy i satysfakcji. :D

Edytowane przez SACZI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos zadał sobie pytanie po co mu 4 rdzeniowy procesor?

Przeciez nie istnieją programy dla przecietnego uzytkownika, które są w stanie je wykorzystać w 100%.

Zalezy to od aktualnie wykonywanego zadania, a to zależe od tego, jak często użytkownik to zadanie wykonuje.

Jak dla mnie w chwili obecnej, 2 rdzenie to max., który jestem w stanie wykorzystać. Może za kilka lat, gdy Windows 8 będzie po 2 SP i inzynieria oprogamowania się rozwinie, wtedy wielordzeniowe procesory będą miały racje bytu w 100%. Oczywiście w zastosowaniach "domowych".

 

PS

Zapomniałem o fakcie dobrej zabawy i satysfakcji. :D

nie kazdy tylko gra i uzywa windowsa :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile sie orientuje gta 4 bardzo dobrze wykorzystuje 4 rdzenie link do testu, i w tym roku mozna sie spodziewac, ze takich gier przybedzie.

Jest to w chwili obecnej chyba wyjatek, który potwierdza regułę, to raz.

 

Dwa, dla mnie osobiście, gry to nie jest powazne oprogramowanie i jako takie nie stanowi wyznacznika.

 

 

Pisząc pierwszy post, miałem na myśli Siemens NX5, który to akurat nie za bardzo potrafi w 100% wykorzystać dwurdzeniowy procesor mimo uaktywienia SMP (Symmetric Multi-processing). Zauważyłem tylko jedną operację w module Modeling/Assembly, która powoduje zwiekszenie obciążenia procesora do 100% na każdym z rdzeni. Większość operacji powoduje sumaryczne obciążenie równe 50%. Tak jest na WXP Pro + SP3, ale na Viście, która lepiej obsługuje wiele procesorów, niewiele się zmienia (zresztą, dopiero NX6 ma certyfikat dla Visty).

 

Nie wiem jak wyglada wykorzystanie zasobów przez inne tego typu orogramowanie. Oby lepiej.

 

W przyszłości na pewno wiele się zmieni w tej materii i oby tak było. Na razie jednak musimy czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer kupuje się zazwyczaj na 3 lata. Oczywiście to średnia, będą tacy, którzy zmienią wszystko co pół roku inni zaś pracuję jeszcze na PCtach pamiętających lata 90te. Ale przyjmijmy średnią 3-5 lat.

Jest bardzo prawdopodobne że w tym okresie większość aplikacji będzie już wykorzystywać wielordzeniowość ponieważ procesory dwu i więcej rdzeniowe są już na tyle popularne, że warto dla nich coś pisać.

W takim razie dodatkowy rdzeń, który może obecnie popracować w najbardziej wymagających programach/grach takich jak 7z (kompresowaliście kiedyś 4GB w wysokim stopniu?), czy GTA etc. przyda się znacznie częściej. Tak więc możliwość odblokowania 4 rdzenia może przesądzić o moralnym zestarzeniu się naszego zestawu, tym bardziej, że taka dodatkowa moc podnosi naszą ocenę zestawu. Sam byłem przekonany, że mój barton 2500 kręcący się niegdyś na 3000 jest jeszcze wyśmienitym procesorem mimo, że zapanowała już (to było ponad rok temu) na dobre epoka c2d.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz na tym forum widzę że ktoś narzeka na to ze można mieć większą moc obliczeniową za darmo. Gdzie logika? Jak kupujesz X3 i możesz za darmo odblokować 4 rdzeni, a on może pracować na taktowaniu nieznacznie niższym od pozostałych rdzeni nie obniżając wydajności komputera tyko ją podwyższając. To należy się martwić z tego powodu, i co z tego że mało co wykorzystuje 4 rdzeni, a może lepiej odblokować myśląc że nic się nie traci. Bo ja czegoś teraz nie łapie. :wacko:

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa, dla mnie osobiście, gry to nie jest powazne oprogramowanie i jako takie nie stanowi wyznacznika.

Skoro interesuje cie "poważne oprogramowanie" to kolego powinieneś już od dawna siedzieć na quadzie... To gry zostają w tyle za innym oprogramowaniem, które w wielu przypadkach lubi 4 rdzenie. Chyba, że dla Ciebie poważnym oprogramowaniem jest pakiet office i inne biurowe duperele.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz na tym forum widzę że ktoś narzeka na to ze można mieć większą moc obliczeniową za darmo. Gdzie logika? Jak kupujesz X3 i możesz za darmo odblokować 4 rdzeni, a on może pracować na taktowaniu nieznacznie niższym od pozostałych rdzeni nie obniżając wydajności komputera tyko ją podwyższając. To należy się martwić z tego powodu, i co z tego że mało co wykorzystuje 4 rdzeni, a może lepiej odblokować myśląc że nic się nie traci. Bo ja czegoś teraz nie łapie. :wacko:

Narazie czwarty rdzen nie pracuje poprawie na czestotliwosci "nieznacznie nizszej od pozostalych". A to zmienia postac rzeczy. To tak jakbys kupil 2gb ramu 800mhz, zrobil z nich 2.5gb, ale dodatkowe 512mb moze pracowac tylko na 100MHz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage ze phenomy II moga miec niezaleznie taktowane rdzenie a nie jak w wypadku ramu ze najwolniejszy determinuje predkosc calosci, to nie ma to znaczenia.

Pozatym wyniki sa rozne, od pelnej stabilnosci wszystkich rdzeni na 3.8 przez nieznacznie slabszy odblokowany az do calkowitej niestabilnosci i braku POSTu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie czwarty rdzen nie pracuje poprawie na czestotliwosci "nieznacznie nizszej od pozostalych". A to zmienia postac rzeczy. To tak jakbys kupil 2gb ramu 800mhz, zrobil z nich 2.5gb, ale dodatkowe 512mb moze pracowac tylko na 100MHz :lol2:

Ja czytałem że odblokowany rdzeni pracował zaledwie o kilkanaście mhz niżej taktowany od pozostałych. Ale te informacje mogą być błędne, nie kłócę się że nie. CPU-Z z tego nie widziałem.

 

EDIT:

 

Staje się jasne co z tymi Phenomami II jest "nie tak". I tak na pewno pojawią się modyfikowane biosy, przecież jak płyta posiada taka możliwość to dlaczego jej nie wykorzystać ;-)

 

Co na ten temat myślicie? :?

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro interesuje cie "poważne oprogramowanie" to kolego powinieneś już od dawna siedzieć na quadzie...

Hm, patrz na testy "wydajności" CATIA:

 

 

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4770-3

 

 

 

Nie wiem co tak naprawdę one przedstawiają, bo przy uzyciu CATII (równiez i NX'a) mozna robic 100 różnych pod względem wykorzystania procesora i karty graficznej zadań.

 

Podejrzewam, że te testy przedstawiają wydajność w renderingu, czyli zadania, którego nikt nie wykonuje (poza oficjalnymi materiałami propagandowymi i amatorami zachłysniętymi CAD'ami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle, to w przypadku 805/810 można w ten sposób odblokować resztę cache L3 - więcej info tutaj. Bodajże na anandzie ktoś pisał, że na nowym egzemplarzu Kumy udało mu się odblokować rdzenie.

Tak sobie myślę, że może AMD zmieniło ostatnio sposób "blokowania"... i stąd te wszystkie rewelacje.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja X3 -> X4 jest możliwa i na moim 720BE działa bez zarzutu.

Kręci się tak na 3, jak i na 4 rdzeniach i tak samo grzeje.

W ogóle to trafiłem jakąś padakę - 3,6GHz @ 1,5V to max.

 

OT

Niestety nie wiem co jest grane, ale po włączeniu ACC za żadne skarby nie jestem w stanie włączyć zewnętrznej karty graficznej. Po prostu czarny ekran - pomaga kilkukrotne "Load optimal defaults" ,ewentualnie CCMOS :D

Na 3 rdzeniach problem nie występuje.

Mobo to TA790GX 128M - próbowałem trzy bios`y (218 z lutego 09,113 ze stycznia i jakiś z września 08).

Ten najnowszy - 218 - ustawia VCore 1,2V :blink: (w skrajnym przypadku może to uniemożliwić odpalenie kompa) , pozostałe 1,35V. Jeśli ktoś rozwiązał ten dość dziwaczny problem z grafiką, to niech się pochwali.

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znaleźli nowe zastosowanie dla płyt z SB750 .

I SB710, ale to praktycznie to samo, natomiast dużo taniej.

 

To czy 4 jądro da się odblokować zależy od serii, na xtremesystems można wyczytać konkretnie na których się da, na których nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I SB710, ale to praktycznie to samo, natomiast dużo taniej.

 

To czy 4 jądro da się odblokować zależy od serii, na xtremesystems można wyczytać konkretnie na których się da, na których nie.

Biostar 790gx to ok 390 a asrock na 780+sb710 jakies 320, nie jest to az tak dramatyczna roznica :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis trafiłem na cos takiego

Phenom II X3 720BE   Na 2 płytach głownych (gigabyte GA-MA790GP-DS4 H oraz Foxconn A7DA-S procesor został nieprawidłowo zindentyfikowany przez BIOS  i działały  wszystkie 4 rdzenie niezależne od O.S. i wersji BIOSU

Hmm

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...