Skocz do zawartości
Michaelius

Wszystko O Ssd Ocz Vertex

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie post za postem, ale teraz mam dwa pytania, ktore sa b. istotne. :)

1. Jaki offset ustawic dla pojedynczego Vertexa 120? 32, czy 64?

2. W jakim trybie dysk sie najlepiej sprawuje (IDE, AHCI, czy RAID). Wertuje OCZ forum, ale tyle jest odpowiedzi, co pytan. AJedno, co zauwazylem, ze ludzie maja problemy z driverami AHCI od AMD. Ale Itel chyba jakos sobie radzi. Czy jest sens ustawiania RAID w biosie dla pojedynczego dysku? Na moja storage-owa logike - to ni cholery sie kupy nie trzyma. Jednak w tutorialu na ocz gosc pisze o raid dla pojedynczego...

 

Wilkei dzieki za podpowiedzi. BYlo by mi niezmiernie milo, gdybyscie pomogli rozwiac watpliwosci przed wieczorem. Wtedy bedzie juz za pozno :D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałes jaki system na tym będzie stał. Jak Vista lub W7 to nie robisz niczego. Dla XP ofset ustawiasz 64 albo 128. Generalnie 64 i jej wielokrotność.

 

Tryb IDE jest najbardziej odpowiedni, nie potrzebujesz włączać NCQ którego SSD nie potrzebuje i nie wykozystuje. Raid? sam sobie odpowiedziałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałes jaki system na tym będzie stał. Jak Vista lub W7 to nie robisz niczego. Dla XP ofset ustawiasz 64 albo 128. Generalnie 64 i jej wielokrotność.

 

Tryb IDE jest najbardziej odpowiedni, nie potrzebujesz włączać NCQ którego SSD nie potrzebuje i nie wykozystuje. Raid? sam sobie odpowiedziałeś :)

No tak. System to W7. Jednak podczas inicjalizacji diskpartem, musze podac "primary align". Oczywiscie zakladajac, ze musze przechodzic prze te cala "pierwsza" konfiguracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Burdoror hdtach dziala pod vista, wystarczy uruchomic w trybie zgodnosci z XP.

 

Mam prośbe opisz swoje wrazenia po instalacji systemu jak to chodzi :) w porownaniu z poprzednim twoim hdd i napisz co to bylo, z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. System to W7. Jednak podczas inicjalizacji diskpartem, musze podac "primary align". Oczywiscie zakladajac, ze musze przechodzic prze te cala "pierwsza" konfiguracje.

Z tego co pamiętam to Windows7, podobnie jak Vista, już w trakcie instalacji automagicznie prawidłowo ustawia offset pierwszej partycji. Nie jest to co prawda 64 sektory tylko więcej (1024? Nie pamiętam dokładnie...) ale jest to wielokrotność 2 i to wystarcza aby zapobiegać przycinkom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. System to W7. Jednak podczas inicjalizacji diskpartem, musze podac "primary align". Oczywiscie zakladajac, ze musze przechodzic prze te cala "pierwsza" konfiguracje.

A nie możesz poprostu użyć instalatora W7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge i to zrobie. Jednak zanim do tego dojdzie,skoncze testy na laptopowym dysku (5400RPM :D ). Na nim mam na raize zainstalowany W7.

 

Wracajac do Vertexa. Napotkalem piersze problemy. Firmware tego dysku to 1.10 1370. Chcailem podniesc wersje do 1.3, ale niestety nie udalo mi sie utworzyc bootowalnego pendrive'a. Nie ma bledu o braku systemy, po prostu mam czarny ekran. Zeby nie bylo nieporozumien, linii polecen brak :) Potrzebuje jakiegos prostego sposobu na bootowalna DOS plytke. Na szybko (bo juz pozno) przewertowalem google. Jednak to, co znalazlem nadaja sie do robienia doktoratu. Skopiuj to, przenies to, sciagnij tamto, polacz.. a moze ci wyjdzie...

 

Systemu na Vertexie jeszcze nie zainstalowalem, ale porobilem kilka standartowych testow.

Do formatu uzylem 64K offsetu. Nie pytajcie, dlaczego...

 

Dla ciekawosci zrobilem tez testy dwoch mich starych dyskow. Wspomnianego juz laptopowego Fujitsu 120GB 5400RPM i Maxtora 250GB 7200. Oba dyski przeszly benchmarki, jak byl na nich zainstlowany system. Fujitsu - czysty W7, Maxtor - 2 letnia Vista :D :D. Ze wzgledu na te roznice test sam w sobie nie jest specjalnie miarodajny, jednak liczby "zabijaja".

 

Vertex 120

Dołączona grafika

 

Maxtor 7200RPM

Dołączona grafika

 

Fujitsu 5400RPM

Dołączona grafika

 

 

I jeszcze benchmark z ATTO dla Vertexa:

Dołączona grafika

 

 

Dochodzi jeszcze jeden problem. Na swojej plycie nie moge ustawic dysku w tryb IDE. Po prostu nie ma takiej opcji. Mam do wyboru auto, enchanced, disable i cos tam jeszcze. Ale SATA, IDE - ni widu, ni slychu.

 

Teraz zostaje mi walka z upgradem firmware'u. Jak sie z tym uporam - instaluje system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Na szybko (bo juz pozno) przewertowalem google. Jednak to, co znalazlem nadaja sie do robienia doktoratu. Skopiuj to, przenies to, sciagnij tamto, polacz.. a moze ci wyjdzie...

Slaby jestes w sprzeraniu na google ;)

 

Prosze :

1 Zassac HP formating toolsa:

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197

2 Zassac win 98 boot diska :

http://www.sendspace.com/file/gpijbu

3 Zainstalowac HP Toolsa

4. Wypakowac punkt 3

5 Odpalic HP Toolsa , wskazac mu 3 kwadrat z tego zdjecia

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197

 

Opcja creating dos startup disk , wskazac gdzie jest rozpakowany katalog punktu 2

 

Tyle.

 

Maxtor 7200RPM

Dołączona grafika

Wolny cos ten 7200:P

 

640AAKS + XPSP3 [sys z progsami ma cos kolo 10GB (jesli nie ponad) , system do wsztstkiego , olewam jego dzialanie :P ]

Dołączona grafika

 

 

 

Dochodzi jeszcze jeden problem. Na swojej plycie nie moge ustawic dysku w tryb IDE. Po prostu nie ma takiej opcji. Mam do wyboru auto, enchanced, disable i cos tam jeszcze. Ale SATA, IDE - ni widu, ni slychu.

nie jest to mozliwe , Ty i ja mamy Gigabyte , u mnie to jest. Wejdz w opcje , gdzie ma sie Integrated Pheriperals , nastepnie onboard sata/ide device oraz onboard sata/ide control mode. Ten drugi ma ide/ahci/raid-ide.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dzieki za tutka :D Jak pisalem, na chybcika szukalem - bo godzina byla pozna. Wlasnie HP tools probowalem (zgodnie z wytycznymi z forum OCZ). Sproboje jeszcze raz, na spokojnie... pewnie dopiero w weekend, jak znam zycie :( Jednak w tym OCZ-owskim pliku do bootowania byly raptem 3 pliki... Dziwne, innym jakos to chodzi. Zobaczymy, jak sie komp zachowa po wrzuceniu pelnego DOS z W98.

 

2. Maxtor do demonow wydajnosci nie nalezy - a jak wsponmialem, byl ocno zasmiecony. I do tego w wiekszosci zapelniony.

 

3. Gigabyte gigabyte'owi nierowny. Tak na goraca mam screena z integrated pheriperals:

Dołączona grafika

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe Burdoror wczoraj pozno bylo, siadz na spokojnie to raz dwa zrobisz bootowalnego pendriva to nie klasowka z matmy :D A to w biosie, jak zostawisz Enabled to chyba raczej masz wlasnie wtedy IDE wlaczone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z manuala:

Disabled: Disables the integrated SATA controller

Auto: Lets BIOS set SATA devices to Combined or Enhanced mode

Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode. Combined allows a

maximum of 4 ATA devices to be used simultaneously: two PATA devices

plus two SATA devices

Enhanced: Sets all SATA devices to operate in SATA mode.

Non-Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode and disables the integrated

IDE controller.

 

Jak dalem na disabled - to dysku nie wykrywal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Z manuala:

Disabled: Disables the integrated SATA controller

Auto: Lets BIOS set SATA devices to Combined or Enhanced mode

Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode. Combined allows a

maximum of 4 ATA devices to be used simultaneously: two PATA devices

plus two SATA devices

Enhanced: Sets all SATA devices to operate in SATA mode.

Non-Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode and disables the integrated

IDE controller.

 

Jak dalem na disabled - to dysku nie wykrywal.

Burador...czytales w ogole co tam jest napisane?

 

 

 

Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode. Combined allows a

maximum of 4 ATA devices to be used simultaneously: two PATA devices

plus two SATA devices

 

Non-Combined: Sets all SATA devices to operate in PATA mode and disables the integrated

IDE controller

 

PATA mode = IDE :ph34r:

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie bezczelne pytanie kiedy w końcu ten Vertex Turbo o olbrzymiej pojemności 30GB będzie dostępny w naszym "pięknym" kraju, koś się może orientuje ? Jakoś nie mam przekonania do tej PixMani...

No właśnie co myslicie o tym sklepie Pixmania?

Czym sie właściwie różni vertex od vertex turbo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co myslicie o tym sklepie Pixmania?

Jest kicha, bo w razie awarii, wysyłamy przedmiot do Francji :damage_wall:

 

Czym sie właściwie różni vertex od vertex turbo?

A czy tak ciężko przejrzeć specyfikację ?

Turbo 30,60 GB szybsze o 10 MB/s r/w od nonTURBO.

 

Żeby było śmieszniej Turbo jest tańszy od zwykłego Vertexa bo kosztuje 499...

Edytowane przez karols2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co myslicie o tym sklepie Pixmania?

...

No niby sklep poważny (sieć sklepów w calej europie) ale ja ich nie lubie bo ciągle chcą odemnie dokumenty tożsamości przy zakupie więc sie na nich obraziłem :D ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kicha, bo w razie awarii, wysyłamy przedmiot do Francji :damage_wall:

Hmm.. no to nie ciekawie.

A czy tak ciężko przejrzeć specyfikację ?

Turbo 30,60 GB szybsze o 10 MB/s r/w od nonTURBO.

Tak to oczywiste, miałem na mysli jakieś inne różnice

Żeby było śmieszniej Turbo jest tańszy od zwykłego Vertexa bo kosztuje 499...

Juz sam nie wiem co robić. Kupić turbo w pixmani czy zwykłego w gralu za 509zl. gral.pl to chyba pewniejszy sklep.

 

A są może jakies planowane obnizki cen vertex'ów? Bo nie wiem czy juz kupic czy jeszcze się wstrzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysyn cos bylo o 1.31 na forum ;) ja w sumie vertexa przestalem sledzic odkad summita mi przyslali ... ale gdzies mi sie ta cyfra tam obila :)

 

tygrysek - Twoja Nowa Biblia ;)

 

@down

wiedzialem ze cos dzwonilo ;)

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mielisciw racje. Na spokojnie sciagnalem boot files z innego zrodla i upgrade przeszedl bez problemow. Wreszcie ciesze sie nowym dyskiem i wciaznie moge sie przyzwyczajac do jego niesamowitej predkosci. Pamietacie moze, jaka komenda odpowiada za wlaczenie/wylaczenie TRIM-a?

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mielisciw racje. Na spokojnie sciagnalem boot files z innego zrodla i upgrade przeszedl bez problemow. Wreszcie ciesze sie nowym dyskiem i wciaznie moge sie przyzwyczajac do jego niesamowitej predkosci. Pamietacie moze, jaka komenda odpowiada za wlaczenie/wylaczenie TRIM-a?

Kolego, szukać się nie chce ;)

 

 

Jak sprawdzić czy TRIM jest aktywny w Windows 7 RC?

 

- uruchomić konsolę w trybie Administratora: cmd.exe

- wpisać polecenie: fsutil behavior query DisableDeleteNotify

 

Prawidłowym wynikiem jest 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...