Skocz do zawartości
panzar

Samsung Spinpoint F3F3EG

Rekomendowane odpowiedzi

ja kupilem 2xhd103sj ale chyba bede je zwracal bo nie jestem zadowolony.

nie jest to wina samych dyskow, obudowa chieftec (13kg) i jej montaz na sankach jest rownie winny.

 

czasy dostepu poza obudowa: 13.4, 14.4

w obudowie: 15, 17

jak widac dyski sa nierowne pod wzgledem wydajnosci, dziwne bo maja kolejne nry seryjne.

 

czy ktos z was ma konkretnie hd103sj zamontowany/zamontowane w jakiejs obudowie z montazem "do boku" na sankach typu chieftec ?

chodzi mi o jakies bardziej obiecujace konstrukcje typu:

- fractal design define r2

- coolermaster cm690

 

jak to u was wyglada w takich obudowach ? pytam o czas dostepu, wibracje, drgania, glosnosc pracy glowicy.

 

Trochę dziwna sprawa. Ja mam budę chiefteca z montażem dysków do boku na sankach i czasy dostępu są normalne czyli 13.x ms. W budzie siedzą 3 dyski HD103SJ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma bude chiefteca z sankami tyle że na seagate - porażka ta obudowa - chrupanie wzmacnia tak ze słuchać je z 3 metrów i to wyraźnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma bude chiefteca z sankami tyle że na seagate - porażka ta obudowa - chrupanie wzmacnia tak ze słuchać je z 3 metrów i to wyraźnie

 

 

Trzeba umieć wyciszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski oddalem i stwierdzilem ze jednak najpierw zainwestuje w lepsza bude, zeby ten sam problem nie pojawil sie w przyszlosci przy innych dyskach.

wybralem cm692 advanced a z kolejnym podejsciem do nowych dyskow bede musial chwile poczekac zeby zona lba nie urwala ;)

Edytowane przez ciukacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś z posiadaczy 103SJ może opisać jak 'wygląda' a może lepiej powiedzieć 'brzmi' start tego dysku.

Zauważyłem, że mój zaczął(a może zawsze tak było, tylko nie wpadło mi w ucho) robić to tak:

- włączam komputer, jest świst rozpedzających sie talerzy

- szybko potem jest sześć razy słychac takie coś na podobieństwo rozrusznika samochodowego - jakby dysk głowicami sześć razy chrupotał - nie wiem czy robi jakis test w tym czasie, czy też próbuje coś zrobic innego - konkretnego, ale to mu nie wychodzi za pierwszym,drugim itd. razem, a wychodzi za szóstym.

 

po tych sześciu chrupnięciach pracuje już cicho i dobrze, robi się test POST, potem startuje Windows itp. ale trochę mnie te chrupnięcia zaniepokoiły.

 

SMART wygląda w miarę ok. poza dwiema linijkami - 01 i C8:

 

HD Tune Pro: SAMSUNG HD103SJ Health

 

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 1 ok

(02) Throughput Performance 252 252 0 0 ok

(03) Spin Up Time 71 70 25 8788 ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 102 ok

(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 ok

(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 ok

(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 162 ok

(0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 ok

(0B) Calibration Retry Count 252 252 0 0 ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 101 ok

(BF) G-sense Error Rate 252 252 0 0 ok

(C0) Unsafe Shutdown Count 252 252 0 0 ok

(C2) Temperature 63 53 0 1376293 ok

(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 ok

(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 ok

(C5) Current Pending Sector 252 252 0 0 ok

(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 ok

(C8) Write Error Rate 100 100 0 17 ok

(DF) Load/Unload Retry Count 252 252 0 0 ok

(E1) Load/Unload Cycle Count 100 100 0 106 ok

 

Health Status : ok

 

 

Raw read error rate jest jedynka od jakiegoś miesiąca.

a Write error rate - zaraz po zakupie dysku pokilku dniach urosło do 9-ciu, potem jeszcze wzrosło do 15-tu i tak było z półtora miesiąca.

ostatnio jakoś tak dodawało sobie po jeden na przełomie tygodnia - teraz jest od tygodnia 17.

 

Dysk działa ok. MHDD nie wykrył nic złego, ale w opisie tych dwóch parametrów jest coś o możliwym problemie z mechaniką dysku - stąd moje pytanie o ten chrupot.

Czy ten dysk chyli sie ku padowi ? Uznają reklamację z takimi objawami (na 100% ES tool pokaże , że dysk jest sprawny)?

 

dzięki

Edytowane przez pimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tragicznie niskie transfery kopiując pliki z partycji na partycję. Przykładowo plik 2GB kopiuje się z prędkością ~12 MB/s. Oczywiście na początku kopiowanie odbywa się znacznie szybciej, ale po kilku sekundach spada aż dochodzi do tych 12 MB/s... Co może być nie tak? System Win 7 x64, niedawno instalowany. Problem występuje zarówno w trybie IDE jak i AHCI. Co dziwne nie zawsze tak się dzieje, czasem nie schodzi poniżej 40-50 MB/s.

SMART chyba nic złego nie pokazuje?

Dołączona grafika

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo olafo - obudowa tania nie jest plus inwestycja w wyciszanie - z doświadczenia wiem ze tak głosne chrupanie i tak będzie słyszalne - ale to juz wina tej cienkiej padliny seagate...

niestety wielkośc obudowy równiez robi swoje choć po naprawdę kosztownym wyciszeniu na które jest masa miejsca mogłabybyc bardzo ciuchutka

 

 

usb w ramach jednego dysku kopiowanie zawsze będzie powolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo olafo - obudowa tania nie jest plus inwestycja w wyciszanie - z doświadczenia wiem ze tak głosne chrupanie i tak będzie słyszalne - ale to juz wina tej cienkiej padliny seagate...

 

Ciekawe czy kiedykolwiek słyszałeś seagate 12? Wątpię. Ja mam seagate 12 i samsunga, co prawda nie F3 a F2EG ale skoro to niby taka eko cicha seria to wątpię by F3 był wyraźnie cichszy. A F2EG na domyślnych ustawieniach jest 2x głośniejszy od seagate'a 12 i dopiero po ustawieniu AAM na quiet ich głośność się zbliża i dysk staje się znośny. Więc jeśli już mowa o głośnym chrupaniu to przede wszystkim w samsungach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko mi ten access time wydaje się trochę wysoki? Dysk nowy dopiero włożony do kompa, to stary f1 na tym polu wypada lepiej ;/

 

Do tego strasznie buczy gdy nic nie robi, tu też stary f1 wypada lepiej ;/

post-25383-047937700 1285942780_thumb.jpg

Edytowane przez Ralfo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Samsunga F3 (HD103SJ) 1TB od jakichś 4mc. Pierwsza rzecz która mnie zaniepokoiła to indeks wydajności dysku w w7 (robiony zaraz po instalacji windy). Co mnie zdziwiło nie zmienił się on ani trochę w stosunku do mojego starego dysku Seagate 320GB i wynosi nadal 5,9. Nie miałem rozeznania jaki powinien być transfer dysku SATA II (w trakcie kopiowania/przenoszenia), ale zauważyłem że dosyć znacznie skoczył do góry względem starego dysku. Jednak po czasie ten transfer przestał mnie satysfakcjonować. Nie wiem czy to wina zapchanego systemu, ale obecnie widzę że dysk raczej spowolnił. Uruchiamianie systemu trwa bardzo długo, gry ładują mi się też troche dłużej. Fragmentację sprawdzałem - 0%.

Pozatym nie jestem pewien czy dysk pracuje w odpowiednim trybie DMA. W menadrzeże urządzeń pokazuje mi: "Typ urządzenia: ATA Dysk; Bieżący tryb: Ultra DMA tryb 5". I tutaj mi coś od początku nie pasowało i nie wiem czy tak ma być.

Dzisiaj przetestowałem go HD Tune i też coś ten wykres mi się nie zabardzo podoba - za dużo tych nagłych spadków transferu. Załączam screeny:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zwróćcie uwagę na prawy dolny róg ostatniego screena co wykrywa pod 'Standard','Supported' i 'Active'... Czy tak powinno być?

 

I na koniec S.M.A.R.T.:

 

Dołączona grafika

 

 

Oceńcie, czy z moim dyskiem rzeczywiście jest coś nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery do chipsetu miałem już zainstalowane najnowsze. Grzebałem w biosie trochę i próbowałem włączyć AHCI (było Disabled), ale niestety niebieski ekran przy ładowaniu systemu. Jeszcze jedną opcję znalazłem z 'SATA' w nazwie, ale nic ona nie dała.

Jak myślicie co może być nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery do chipsetu miałem już zainstalowane najnowsze. Grzebałem w biosie trochę i próbowałem włączyć AHCI (było Disabled), ale niestety niebieski ekran przy ładowaniu systemu. Jeszcze jedną opcję znalazłem z 'SATA' w nazwie, ale nic ona nie dała.

Jak myślicie co może być nie tak?

 

czyli dysk pracuje w trybie IDE a nie AHCI , spróbuj zainstalować stery od AHCI Intela i przełącz w biosie na tryb AHCI jak nie ruszy to niestety najlepiej raz jeszcze instalka systemu ale już w ustawionym trybie AHCI w biosie (stery nie są konieczne przed instalacją)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze mna chyba podobna jest sytuacja bo w Biosie mam opcje IDE zaznaczona.

 

ktore to te sterowniki AHCI sa z tego MSI Polska – Komputery AIO, notebooki, netbooki, płyty główne, karty graficzne i więcej

 

Mam 3 dyski. 1 ten hd502hj na sata podlaczony. i 2 dyski master/slave na Kablu IDE. To jak to teraz ugryzc Bo jak zmienie na AHCI to BSOD lapie.

 

--------------------------------------------------

CrystalDiskMark 2.2

 

Sequential Read : 127.139 MB/s

Sequential Write : 138.925 MB/s

Random Read 512KB : 53.996 MB/s

Random Write 512KB : 74.259 MB/s

Random Read 4KB : 0.703 MB/s

Random Write 4KB : 2.835 MB/s

 

Test Size : 100 MB

Date : 2010/10/09 11:07:44

 

Nie wiem czy na sata chodzi czy jak. Zadnych sterow nie pchalem przed instalacja windowsa to chyba w ide leci :/

 

Jest chyba jak powinno byc transf sata300 ;)

Edytowane przez DuchSwiety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taki banalny problem i nie mogę sobie z nim poradzić. Chcę na f3 1TB wydzielić małą partycję bez utraty danych ale żaden program nie jest w stanie tego zrobić. Jedynie mam możliwość zmiany "convert to basic disk" i nie wiem dokładnie co ta opcja robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam że masz dysk przekonwertowany na tzw. dysk dynamiczny, czyli nową organizację partycji wprowadzoną przez M$ w czasach bodajże Visty lub nawet jeszcze XPeka, ale nie używaną powszechnie.

Jeżeli masz Vistę lub Windows7, to sprawdź czy masz opcję zmiany rozmiaru partycji w menedżerze dysków (PPM Mój Komputer/Zarządzaj/Menedżer dysków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taki banalny problem i nie mogę sobie z nim poradzić. Chcę na f3 1TB wydzielić małą partycję bez utraty danych ale żaden program nie jest w stanie tego zrobić. Jedynie mam możliwość zmiany "convert to basic disk" i nie wiem dokładnie co ta opcja robi

 

Bierz pendrive'a/płytę CD

www.puppylinux.org albo Puppy Linux

ściągnij, "wypal iso" na pendrivie/płycie CD

Uruchamiasz, wchodzisz w Filesystem - GRUB partition manager

i sobie ustawiasz co chcesz i jak chcesz ;]

a pod Windowsem - nie znam programu który ci na pewno zmieni "dobrze" rozmiar partycji.

P.S. ~120mB to nie jest dużo, co? :> A będzie na przyszłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem z AHCI i trybem UDMA. Najpierw właczyłem AHCI w biosie, zainstalowałem W7 od nowa i okazało się że w tescie HD Tune jest jeszcze gorszy wykres niż był przedtem. Z początku nie wiedziałem co robić, więc zaglądnąłem najpierw do instrukcji płyty głównej, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o instalacji dysków SATA i trybie AHCI. Właściwie nie dowiedziałem się niczego nowego. Jedyne co zauważyłem to ilustrację kabelka SATA, w której wtyczka na jedym końcu była płaska, a druga była "zagięta" (w kształcie litery L). Przy ilustracji była rada, żeby tą zakrzywioną końcówkę włożyć do dysku a nie odwrotnie - do płyty. Co się okazało kabelek który miałem zamontowany w kompie (jeden z dwóch które dostałem razem z MOBO) miał z obydwóch stron płaskie końcówki. I tylko taką różnicę zauważyłem. Co bardzo ciekawe po zamianie kabelków tryb UDMA przeskoczył mi nawet wyżej niż się spodziewałem; z UDMA 5 na UDMA 7. W HD Tune wygląda to teraz tak:

 

Dołączona grafika

 

Jedyne co mnie martwi to fakt, że jeśli chodzi o transfer nie wiele, żeby nie powiedzieć nic się nie zmieniło. Zarówno w testach jak i podczas zwykłego kopiwania plików z partycji na partycję prędkość praktycznie jest taka sama. Gdzieś wyczytałem na zagranicznych forach, że tryb w jakim pracuą dyski SATA nie ma większego znaczenia bo nawet jeśli jest to UDMA 5 faktyczna prędkość dysku będzie taka jaka powinna być w dyskach SATA/SATAII.

Na to wygląda, że moje starania poszły na nic i moge mieć jedynie satysfakcję z tego że dysk wykrywa mi prawidłowo.

Jedyne co mnie dalej troszkę niepokoi to i tak już ładniejszy, jednak dalej niezbyt ładnyi wykres w HD Tune... Nadal są te drastyczne spadki transferu momentami i nie wiem, czy Wy też u siebie tak macie? Gdy w googlach oglądam niektore benchmarki tego dysku w HD Tune ten wykres jest wręcz idealny.

Oto mój, rzućcie okiem:

 

Dołączona grafika

 

Robiłem jeszcze testy za pomocą HD Tach i tam wykresik wyglądał idealnie. Podejrzewam, że tylko dlatego że sama procedura testowa jest znacznie krótsza niż w HD Tune.

Prędkości z tego co wygooglowałem są w normie, ale prosiłbym was jeszcze o wasze doświadczenia z tym dyskiem. Uspokujcie mnie, że moj dysk działa jak należy, bo jednak nadal nie mam pewności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się okazało kabelek który miałem zamontowany w kompie (jeden z dwóch które dostałem razem z MOBO) miał z obydwóch stron płaskie końcówki. I tylko taką różnicę zauważyłem. Co bardzo ciekawe po zamianie kabelków tryb UDMA przeskoczył mi nawet wyżej niż się spodziewałem; z UDMA 5 na UDMA 7. W HD

 

Czyli co zrobiłeś? Zamieniłeś zwykły kabel na kątowy lub na inny zwykły? Czy pozostawiłeś ten sam i tylko odwróciłeś go końcami? Czy jeszcze coś innego?

 

Jedyne co mnie dalej troszkę niepokoi to i tak już ładniejszy, jednak dalej niezbyt ładnyi wykres w HD Tune... Nadal są te drastyczne spadki transferu momentami i nie wiem, czy Wy też u siebie tak macie? Gdy w googlach oglądam niektore benchmarki tego dysku w HD Tune ten wykres jest wręcz idealny.

 

Jeśli jest to dysk systemowy to jest to zupełnie normalne. Jeśli ktoś ma dysk podpięty jako dysk dodatkowy to ma ładny, równy wykres. A jeśli na dysku jest system to w momencie gdy jakiś proces zaczyna coś zapisywać/odczytywać to pojawiają się właśnie takie spadki na wykresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zrobiłeś? Zamieniłeś zwykły kabel na kątowy lub na inny zwykły? Czy pozostawiłeś ten sam i tylko odwróciłeś go końcami? Czy jeszcze coś innego?

 

Dostałem z płytą 2 kabelki SATA. Jeden z obydwóch stron ma płaskie końcówki a drugi z jednej płaską a z drugiej kątową. Zamieniłem po prostu ten zwykły na kątowy wpinając zakrzywioną końcówkę do dysku a płaską do płyty. I to wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kupiłem dwa samsungi F3 500GB, od razu po podłaczeniu uruchomiłem HDtune.

Zaniepokoiły mnie trochę schodkowe przebiegi, smart jest ok.

 

pierwszy

Dołączona grafika

drugi

Dołączona grafika

Czy wszystko z dyskami jest ok, mam sie czym martwić?

Edytowane przez pajdek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...