Skocz do zawartości
damike83

Panoramy 23" lub 24" Full HD

Rekomendowane odpowiedzi

ja już jestem praktycznie zdecydowany na fujitsu P24w-3 jak tylko pojawi się w sklepach...cena odrobinę wyższa niż 1800...

Czemu akurat na Fujitsu, a nie np. ktoregos Benka FP241? Fujitsu to zdaje sie to samo co Dell 2407.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu akurat na Fujitsu, a nie np. ktoregos Benka FP241? Fujitsu to zdaje sie to samo co Dell 2407.

benki są na 98% z matrycą AMVA a fujitsu na SPVA z wysokim color gamut na którym mi zależy, miałem tez możliwość pobieżnego przetestowania i podoba mi się bardziej fujitsu, ponadto kiedyś miałem fujistu P19-2 19" PVA i to był bardzo dobry LCD

 

do gier mam gatewaya 24" TN 3ms , 0 ms IL - a to będzie drugi lcd do wszystkiego

 

benq też nadaje się do gier ale mniej jak każda xVA z inputlagiem i nieco większym smużeniem od TN...

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benki są na 98% z matrycą AMVA a fujitsu na SPVA z wysokim color gamut na którym mi zależy, miałem tez możliwość pobieżnego przetestowania i podoba mi się bardziej fujitsu, ponadto kiedyś miałem fujistu P19-2 19" PVA i to był bardzo dobry LCD

Ja wolalbym wlasnie A-MVA, ale skoro zalezy ci na wide gamut... Na 2407 bylo troche narzekania i dlatego do Fujitsu nie jestem przekonany.

Edit: Hmm, skoro tak to pewnie poza grami sie sprawdzi.

Ale ten BenQ nie nadaje się do gier, prawda?

Nadaje sie jak najbardziej. Szybka matryca, do tego mrygacz lampami ktory pomaga na smuzenie, ale w zamian dajac "odswiezanie"

Input lag wedlug pomiarow niby jest, ale nikt nie narzeka. Ludzie podlaczali go razem z TNkami z 0 lagu i nie widzieli roznicy, wiec pomiary np. LesNumeriques moga byc nieco przeklamane. Jesli chodzi o duze LCD do gier na czyms lepszym niz TN to najczesciej wymienia sie LG 245WP i te Benki.

Edytowane przez Daamain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadaje sie jak najbardziej. Szybka matryca, do tego mrygacz lampami ktory pomaga na smuzenie, ale w zamian dajac "odswiezanie"

Input lag wedlug pomiarow niby jest, ale nikt nie narzeka. Ludzie podlaczali go razem z TNkami z 0 lagu i nie widzieli roznicy, wiec pomiary np. LesNumeriques moga byc nieco przeklamane. Jesli chodzi o duze LCD do gier na czyms lepszym niz TN to najczesciej wymienia sie LG 245WP i te Benki.

 

A gdybyś miał wybrać pomiędzy tym LG (też słyszałem, że wprost rewelacyjny do giercowania) a Benkiem ;), to który byś wybrał?

I tylko nie wiem, czy nie lepiej (i taniej) byłoby kupić jakąś TNkę? Może te Benki to już przesada?

Edytowane przez De Futura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś miał wybrać pomiędzy tym LG (też słyszałem, że wprost rewelacyjny do giercowania) a Benkiem ;), to który byś wybrał?

I tylko nie wiem, czy nie lepiej (i taniej) byłoby kupić jakąś TNkę? Może te Benki to już przesada?

Wybralbym Benka. Matryca jest conajmniej rownie szybka, a jakosc obrazu powinna byc lepsza (P-MVA w LG vs nowsza A-MVA w BenQ). LG teoretycznie powinien miec nieco mniejszy input lag, ale w praktyce roznica niezauwazalna. Za LG przemawia jeszcze 30 dni gwara na piksele. Skalowanie do nizszych rozdzielczosci mozna pominac, bo sterowniki i tak zrobia to lepiej. I tak to wszystko drobiazgi przy jakosci obrazu - to jest w koncu najwazniejsze.

Jest jeden problem z BenQ, na niektorych konfiguracjach potrafi sie wylaczac na sekunde i za chwile wracac. Czesciej zdarza sie to na Ati niz Nvidia i np. na GF 8800 nikt tego problemu nie mial. LG natomiast jest w tej chwili bardzo trudno dostepny, do tego (najprawdopodobniej) zakonczyli jego produkcje i w przypadku wymiany gwarancyjnej moga ci wcisnac jakas TNke... BenQ niestety tez ponoc koncza produkowac, ale poki co jest.

Ja bym TN nie chcial, przy tym rozmiarze juz rogi ekranu maja inny odcien, ale jesli by ci to nie przeszkadzalo... Sam musisz jakas obejrzec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innych opcji nie ma, prawda? A mógłbyś mnie odesłać do jakichś recenzji/wrażeń nt. tego Benka?

Szczerze mówiać, LG odpada u mnie na starcie - nie mam zaufania do tej marki :P

Na hardforum jest prawie 5000 postow o nim. Moge ci strescic: 90% to plakanie ze tylko na nowszym firmwarze dobrze dziala 1080p z konsol (maja swira na tym punkcie, ile mozna o tym gadac), troche narzekania na wylaczanie sie i troche chwalenia.

Gdyby monitory byly identyczne i roznily sie tylko marka tylko to wzialbym LG, ze wzgledu na gware na piksele :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem ten topic (oczywiście wyrywkowo) - opinie są w przeważającej części pozytywne.

Co do wyłączania się, piszą (tak jak zresztą pisałeś), że występuję głównie na kartach ATI - czyli nie będę miał kłopotów :P

 

Ale identyczne pewnie nie są, prawda? BenQ (jak sądzę) ma lepszą jakość obrazu - poza tym jest tańszy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 245T "upadł na łeb" ;) z ceną, dlatego staje się interesującym wyświetlaczem 24" SPVA :)

 

1000:1 SPVA HDMI Svideo 2220zł

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/263692

 

zrezygnuje chyba z mojego upatrzonego fujitsu i kupię samsunga

 

cytat z pred.de "we strongly believe that the model comes with at least a 10-bit LUT, similarly to the Eizo S2431W."

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 245T "upadł na łeb" ;) z ceną, dlatego staje się interesującym wyświetlaczem 24" SPVA :)

 

1000:1 SPVA HDMI Svideo 2220zł

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/263692

 

zrezygnuje chyba z mojego upatrzonego fujitsu i kupię samsunga

 

cytat z pred.de "we strongly believe that the model comes with at least a 10-bit LUT, similarly to the Eizo S2431W."

A to co się stało?? ma wejśc jakiś nowy model czy jak?? Spadek aż o 1k?? :rolleyes: Nieźle....

 

Qrcze ja też mam dylemata w takim razie - jutro miałem zamawiać BenQ FP241VW za niecałe 2k w Agito.... Czy w takiej sytuacji ten Samsung jest lepszym wyborem?? prawie 3 stówy trzeba jednak dać :) Oczywiście biorę tutaj pod uwagę też gry (choć hardkorowcem nie jestem)....

 

 

W zwiazku z grami własnie mam pytanko odnośnie tego całego input laga....

 

Otóż właśnie looknąłem na Prad.de i reckę tego Samsunga i z tego co tam piszą to ten model nadaje się do gier (jak ktoś nie gra w szybkie sieciówki FPP) a Input lag wynosi odpowiednio 24ms MIN, 39ms ŚR, 53MS MAX.... Tymczasem na stronce Digitalversus.com Input lag tego modelu to 42MS MIN, 59ms ŚR i 68ms MAX!! Skąd takie rozbieżności?? Ten drugi przypadek już tak dobrze nie rokuje gdyż te wartości są zbliżone do najnowszego Della który ma opinie monitora o dużym Input lagu....

 

 

A teraz sprawa BenQ FP241VW vs FP241WZ....

 

Na wspomnianej stronce Digitalsversus.com model FP241VW ma Input laga na poziomie 45ms MIN, 47ms ŚR i 56ms MAX.... Tymczasem model WZ ma wartości zdecydowanie niższe - odpowiednio 13ms MIN, 27ms ŚR i 38ms MAX!!

Dlaczego jest to dziwne?? Ano dlatego ponieważ będac zainteresowanym modelem BenQ właśnie a konkretnie VW, przeszukiwałem wiele opinii i recek w necie i na różnych forach i wszedzie piszą że te modele nie óżnia się od siebie dosłownie niczym oprócz wyglądu!! Matryca ponoć TA SAMA i parametry techniczne oraz zastosowane technologie te same a taka różnica?? Jak to możliwe??

W sumie to natknąłem się na jaką opinię ze byc może wartości te są tak rozbiezne dlatego że jeden model był robiony na innych ustawieniach niż drugi.... Jest to możliwe w ogóle??

 

 

Prosze o odp.

 

PS. jaka wartośc Inputlaga staje się uciążliwa dla giercowania??

 

PS2. Co to jest ten 10-bit LUT?? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się stało z ceną samsunga ale jeśli się potwierdzi i nie zrobili jakiś zmian w modelu to KUPUJE 245T bo bije wszystko inne co jest w cenie do 3k.

 

Ma świetną elektronikę, bardzo prawdopodobne że z 10bit lut jak wspominają na prad.de, jest to 10 bitowa obróbka kolorów - (zamiast 8 bit 16.7) dająca znacznie bardziej płynne stabilne kolory w całym gradiencie bez względu na regulacje kontrastu składowych, dodatkowo takie funkcje jak regulacja gammy co 0.1 (-2 do +6), regulacja "6 kolorów" RGB+CMY - to są funkcje zarezerwowane dotychczas dla EIZO

 

Co do INput Lag to ja wyniki na serwisie digitalversus olewam bo są skopane, czeski serwis wspomina o ok 32ms IL, to samo niemiecki prad to typowe wartości dla SPVA. Jeśli nie grasz w np UT online na poziomie PRO to IL nie ma większego znaczenia.

 

Matryca to 50% jakości monitora ale zostaje elektronika stąd różnice mogą być duże, nie bez powodu taki gateway 2485 to SZAJS mimo że ma super matrycę samsunga SPVA (tylko elektronika jest do bani)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się stało z ceną samsunga ale jeśli się potwierdzi i nie zrobili jakiś zmian w modelu to KUPUJE 245T bo bije wszystko inne co jest w cenie do 3k.

 

Ma świetną elektronikę, bardzo prawdopodobne że z 10bit lut jak wspominają na prad.de, jest to 10 bitowa obróbka kolorów - (zamiast 8 bit 16.7) dająca znacznie bardziej płynne stabilne kolory w całym gradiencie bez względu na regulacje kontrastu składowych, dodatkowo takie funkcje jak regulacja gammy co 0.1 (-2 do +6), regulacja "6 kolorów" RGB+CMY - to są funkcje zarezerwowane dotychczas dla EIZO

 

Co do INput Lag to ja wyniki na serwisie digitalversus olewam bo są skopane, czeski serwis wspomina o ok 32ms IL, to samo niemiecki prad to typowe wartości dla SPVA. Jeśli nie grasz w np UT online na poziomie PRO to IL nie ma większego znaczenia.

 

Matryca to 50% jakości monitora ale zostaje elektronika stąd różnice mogą być duże, nie bez powodu taki gateway 2485 to SZAJS mimo że ma super matrycę samsunga SPVA (tylko elektronika jest do bani)

Czyli rozbieznością IL BenQ też się nie przejmować??

 

Co do Samsunga to może poprostu nastąpiła znaczna obniżka cen i tyle.... Akurat staram się obserwowac rynek LCD ostatnio i nigdzie nie natknąłem się na jakiś nowy model Samsunga 245T, który miałby wejśc na rynek jak np. odświeżony model 275T+....

 

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=10...mp;postcount=20

 

Tutaj posiadacz tego modelu robił testy na IL i wyszlo mu wyraźnie mniej niż na Digitalversus.com.... Tak ze raczej nalezy dac wiare testom na PRAD i tych przeprowadzanych przez indywidualnych użytkowników....

 

Co do gier to akurat preferuje takie jak Gothic 3, seria Splinter Cell ale też i FPP ala FEAR itp. W każdym razie po sieci nie gram w ogóle a tym bardziej w jakieś Deathmatche w UT czy Qłejka :rolleyes:

 

Hmm musze przyznac że teraz znów jestem w kropce a ten Samsung kusi, tym bardziej, że jako znawca tematu, piszesz o nim w takich superlatywach.... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci z mojego doświdczenia z 24calowcami.

Na Dell'u 2407 który ma ok 30ms da się grać w battlefield2 ale IL jest odczówalny i wkurzający. Na NEC'u z tą samą matrycą ale lepszą elektroniką który ma 15ms gra się znacznie lepiej ale w FPP wciąż jest odczuwalny. Z tym że można się już do niego przyzwyczaić.

Wartości IL strzelam z głowy bo nie pamiętam na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat z pred.de "we strongly believe that the model comes with at least a 10-bit LUT, similarly to the Eizo S2431W."

To jest niemożliwe ... ale gdyby okazało sie prawdą ... to byłbym zmuszony go kupić :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe ... ale gdyby okazało sie prawdą ... to byłbym zmuszony go kupić :twisted:

A że się tak spytam - po czym poznać że ma on ten cały 10-bit LUT czy nie ma?? Jest to widoczne przy użytkowaniu albo możliwe do wychwycenia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że się tak spytam - po czym poznać że ma on ten cały 10-bit LUT czy nie ma?? Jest to widoczne przy użytkowaniu albo możliwe do wychwycenia??

Aby to bardzo łatwo zobaczyć wystarczy wyświetlić nieditherowany ale dokładny w pełni liniowy gradient w dużym powiększeniu i zmieniać nastawy RGB (w OSD monitora) od wartości domyślnych. Na modelach 8 bit/kanał będzie się zmniejszać ilość przejść po odstrojeniu od natywnych (czyli zamiast np. 10 widocznych przejść zobaczysz 7 itp.) a na modelach 10 i więcej bit będzie stała ilość barw. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak napisali na prad de, w oficjalnych spec nic o tym nie ma ale zobaczę jak kupię :)

Mi juz sie znudzilo czekanie na Siemensa i dzwonienie do sklepow czy jest dostepny i tez zdecydowalem sie na cos innego. Mozna zapytac kiedy planujesz kupno? Moze podzielilbys sie recka ;) szczegolnie jesli chodzi o ten input lag. Ja myslalem nad Benqiem Wz i Neciem ale skoro doszedl ten Samsung to go dodalem jako trzeciego.

Natomiast ja bym nie deprecjonowal digitalversus...

Edytowane przez Eclipse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi juz sie znudzilo czekanie na Siemensa i dzwonienie do sklepow czy jest dostepny i tez zdecydowalem sie na cos innego. Mozna zapytac kiedy planujesz kupno? Moze podzielilbys sie recka ;) szczegolnie jesli chodzi o ten input lag. Ja myslalem nad Benqiem Wz i Neciem ale skoro doszedl ten Samsung to go dodalem jako trzeciego.

Natomiast ja bym nie deprecjonowal digitalversus...

dzisiaj jadę w poszukiwaniu, najpierw saturn później MM, koniecznie chciałbym kupić osobiście a nie wysyłkowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslisz ze tam juz dowiedzieli sie o przecenie ;)

byłem w kilku sklepach SATURN, MM, BITCOMPUTER i nie ma szans ALE właśnie dostałem maila z apollo i mogą mi ściągnąć ten monitor za 2217zł więc zamówiłem :)

---

Zaczynam mieć wątpliwości, użytkownicy tego modelu narzekają na piszczenie i dźwięki wydobywające się z monitora co uprzykrza pracę przy kompie (mam wyciszony sprzęt). Dodatkowo duża nie dająca się wyregulować jasność (na min jest 150cd) podobnie jak w obecnym gatewayu 24 TN to sporo za dużo jak dla mnie. Do jutra mam czas na decyzję i zastanowię sie...

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje najtanszy 24" LCD na ktorym mozna grac w fps-y typu cs, et, cod IV? Najlepiej jakis LG.

 

Mialem kupic 22" ale zaczalem sie zastanawiac czy nie lepiej dolozyc do 24" i miec full hd do filmow i pracy, a przy okazji milo bedzie pograc na takim klocku.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje najtanszy 24" LCD na ktorym mozna grac w fps-y typu cs, et, cod IV? Najlepiej jakis LG.

 

Mialem kupic 22" ale zaczalem sie zastanawiac czy nie lepiej dolozyc do 24" i miec full hd do filmow i pracy, a przy okazji milo bedzie pograc na takim klocku.. :D

 

może benq G2400 V2400, LG ma jeden drogi marny 24" TN 246W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo duża nie dająca się wyregulować jasność (na min jest 150cd) podobnie jak w obecnym gatewayu 24 TN to sporo za dużo jak dla mnie. Do jutra mam czas na decyzję i zastanowię sie...

Min 150 cd - faktycznie trochę to straszy ... ale bardziej dziwi. Przyjmijmy 10 bit lut ... i dla kontrastu dodajmy ten wąski zakres regulacji podświetlenia - coś tu śmierdzi. Zwykle jest tak że te lepsze monitory (10 bit lut) przy okazji mają szeroki zakres regulacji lamp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gmfriend odnośnie tej jasności przypomniałeś mi jak bodaj na forum.pclab ktoś mi wmawiał oburzony, że samsung 27" jest napewno lepszy od 27"EIZO z serii SX bo ma wyższą jasność i kontrast i w ogóle to ma lepszą matrycę (tą sama zresztą) bo samsung sobie najlepsze zostawia. a wnioskował to pewnie z tego że ma 550cd/m2....;) 550cd/m2 to w sam raz na torturowanie podczas przesłuchań...

 

a odnośnie tego 150cd/m2 i twoich obaw @gmfriend:

 

na przykładzie S2431W. moich oczu i testów prad.de:

-wg producenta ma 450cd/m2. a zmierzone przez nich: 382cd/m2

-przy 20% określili na 140cd/m2.

-trochę mnie to dziwi (tak po zakupie już), sądziłem że przy 20% jest mniej cd/m2. to mój pierwszy LCD i 140cd/m2 wydawało mi się dużą wartością (na 'papierze').

-a teraz ogólnie siedzę przy nim na 25% (+/-5%) na 24/7 i nie jest to 'rażąca' wartość. czasem 20% do txt w nocy. czasem 30% przy mocnym świetle w południe.

-(pomijając filmy bo wtedy: tryb movie i 70%)

 

może to ci pomoże trochę w podjęciu decyzji. nie powiem ci oczywiście czy w 100% analogicznie się oba użytkuje przy tych wartościach i czy prad.de podaje poprawne wartości.

 

dla przykładu samsung 245T wg. tego co piszesz ma min. 150cd/m2 a wg ich testów:

"The minimum brightness of the SyncMaster 245T is exactly 100 cd/m², whilst the maximum value is an excellent 360 cd/m²"

(przy czym wspominają coś o 2 różnych matrycach w tym modelu: wg. producenta mające jedna max 300 inna max 400)

 

ps. tak w ogóle to z ich testu widzę, że to całkiem niezły monitorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sorest, jest tak:

 

Na 15 (w skali 0-100) kończy się regulacja lamp w samsungu 245T przy tym nastawie i domyślnym kontraście jest ~150cd, później już tylko ściemnianie matrycą i owszem da się osiągnąć 100cd ale przy braku dolnych kolorów. W czeskich pomiarach jest jeszcze gorzej, podają 159cd na ustawieniu "0".

 

Dla porównania 24" samsung TN 2493HM ma potężną regulację jasności od 36-365cd:

http://www.svethardware.cz/art_doc-90FBBBD...53005D28F3.html

oglądałem go wczoraj przy okazji w saturnie i rzeczywiście ściemniony na 0 czerń jest czarna jak noc przynajmniej w porównaniu do stojącego obok LG246W też wyregulowanego na "0"

 

Dla mnie to jedna w ważniejszych spraw bo chce mieć pełne kolory 16.7 bez utraty odcieni a jednocześnie małą jasność <100cd bo moje oczka są przewrażliwione, na obecnym gatewayu 24" który na "0" ma 178cd muszę ustawiać kontrast na połowę żeby redukować jasność, efekt mam znacznie zmniejszoną paletę kolorów.

Fujitsu P24W-3 jest pod względem reg. jasności lepszy, tam da się zejść na oko do ok 80cd na samych lampach.

 

Do tego to bzyczenie z elektroniki w 245T o którym w teście na prad piszą a użytkownik z prad na forum podaje że to jest nie do wytrzymania i jak wyłącza monitor to ulga dla uszu...

 

Dlatego jak kupie to wyłącznie po organoleptycznej kontroli egzemplarza w sklepie a nie na zamówienie w ciemno:)

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...