Skocz do zawartości
cavarr

[cpu] Thermalright Ultra-120/extreme/true Black/cu

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz bo tak naprawde Punkt Widzenia zalezy od Punktu Siedzenia

Zdecydowanie :rolleyes:

Osoba ktora Wrzuca procka do budy na STOCK albo lekko se podkreci od swieta

dla niej nie bedzie roznicy miedzy Karakorum a TR120 czy Mugenem

 

ale ktos kto bawi sie w o/c i zyluje procka i chce jak najwiekszej wydajnosci w najlepszej cenie szuka lepszych propozycji

niz karakorum itp.

Są jeszcze tacy, dla których jakość ma również znaczenie. W takim przypadku mimo wszystko Thermalright wydaje się dawać jedne z bardzo niewielu opcji. I mimo wszystko mam wrażenie, że to jest główny target dla tej firmy.

Poza tym Mugen ze zmodyfikowanym systemem montazowym ma naprawde wielka wydajnosci wraz z dobrym wentylatorem

i wydanie wtedy tych 90-czy 100 zl bedzie najlepsza propozycja

A bywają za 90-100zł używane wraz ze Scythe Retention Kit? Nie patrzyłem zbyt uważnie na Allegro, ale jakoś nie trafiłem na podobne aukcje.

Jeśli tak jest to być może opcja jest nawet do rozważenia... aczkolwiek nadal dla mnie znacznie ciekawiej prezentuje się NOWA Ultra120A za 89zł lub Pentagram Karakorum w podobnej cenie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze tacy, dla których jakość ma również znaczenie. W takim przypadku mimo wszystko Thermalright wydaje się dawać jedne z bardzo niewielu opcji. I mimo wszystko mam wrażenie, że to jest główny target dla tej firmy.

Z ta Jakoscia to jest naprawde "roznie". Oczywiscie nikt nie podwaza jakosci jaka prezentuje TR - ale slyszalo sie o krzywych spodach od tego producenta - badz co badz - to chyba niedopuszczalne dla takiej klasy chlodzenia!!

Tak samo jak sluszalo sie ze niektore modele NINJA - mialy problemy z cieplowodami bo nie wszystkie przekazywaly cieplo

czy chodzby w BIG Typhoonie ladowano w Rurki - Wode pod cisnieniem a zeby zaoszczedzic na gazie ;-)

 

Mysle ze zarowno TR jak i Scythe stoja na wysokim poziomie (chodz wiadomo z punktow estetycznych TR)

 

A bywają za 90-100zł używane wraz ze Scythe Retention Kit? Nie patrzyłem zbyt uważnie na Allegro, ale jakoś nie trafiłem na podobne aukcje.

Jeśli tak jest to być może opcja jest nawet do rozważenia... aczkolwiek nadal dla mnie znacznie ciekawiej prezentuje się NOWA Ultra120A za 89zł lub Pentagram Karakorum w podobnej cenie.

Tak 2 dni temu Kupilem nawet takiego Mugenka z Allegro 2 miesiace uzywanego (z czego wentyl wogole) na stopie niklowanej za nieco ponad 90zl

Scythe Retention kit - to nieporozumienie - o wiele lepszym jest prosty Patent TR Bolt Kit 775 - ale kosztuje 19zl

Lepszym rozwiazaniem (tanszym) jest zrobic samemu! - 4 sruby podkadke (back plate) i nakladki, sruby i docisk jest taki ze mozna bedzie odbic oznaczenia z czapki procesora na stopie od radiatora ;-)

 

odnosnie karakorum vs Ultra120A - to sadze ze ta 2 bedzie wydajniejsza

aczkolwiek Bardzo chetnie bym zrobil porownanie TR 120A czy nawet 120EX vs Mugen ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem - ma. Albowiem te 200g świadczy o tym, jak konstrukcja jest dopracowana. Nie jest to może decydujący aspekt, ale chyba warto kupić lżejsze chłodzenie skoro wydajność może być ta sama bądź lepsza.

yorkfield puszczony na 1.35V - infnity 85 stopni, TRUE 88, więc dopracowana konstrukcja TRUE przegrywa. Na niskich woltach TRUE prezentuje się lepiej, ale na wyższych to infinity jest górą. Wyższa powierzchnia odprowadzania ciepła lepiej zdała egzamin.

Wszystko fajnie, ale to chyba nie o Infinity właśnie ;)

No faktycznie, jeśli Infinity Ci nie przeszkadza w dostępie do podzespołów, to już raczej nic nie będzie.

Złej baletnicy przeszkadza i rąbek u spódnicy ...

a do jakich podzespołów nie możesz się dostać przy zmontowanej infinity? U mnie najgorszy dostęp jest do pamięci, ale praktycznie wszystkie płyty na P35/P965/X38/X48 mają to samo ze wzgledu na umieszczenie gniazda PCI-E x16 w takiej odległości od slotów pamięci, że wystarczy wsadzic kartę graficzną i już jest sie trudno dostać do modułów SDRAM i to niezależnie od radiatora na CPU.

Generalnie rzecz biorąc jednak jest to jeden z największych coolerów na rynku, który w standardowych obudowach Midi jest raczej utrapieniem.

patrz wyzej - tylko problem z pamięciami na w/w płytach, ale to jest niezależne od coolera. Przy standardowym ułożeniu socketu procesora w czym moze przeszkadzać infinity? U mnie większym utrapieniem jest karta graficzna z zamontowanym Accelero S1, bo utrudnia dostęp do SATA i wyjść do podpięcia res/power SW i clear cmos. Z infinity nie ma takiego problemu - w niczym nie przeszkadza.

Ten radiator jest bezkompromisowo wielki i ciężki. Wydajność ma na poziomie znacznie mniejszych konstrukcji i w tym właśnie problem. Po co kupować takiego kloca skoro tę samą bądź wyższą wydajność można osiągnąć kupując coś mniejszego i lżejszego?

przy chłodzeniu yorkfielda i cichym wiatraczku u mnie infinity wygrywa z TRUE przy wyższych napięciach, więc kupując lżejszego TRUE nie w każdych zastosowaniach uzyska się lepszą wydajność. Możesz przetestować yorkfielda i podzielic sie rezultatami? Podsumowując - u mnie kloc górą.

Aha, czyli dostosowujemy konfigurację komputera do zakupionego radiatora procesora.

można też spojrzeć z drugiej strony i powiedzieć, że to pamieci z mocno niestandardowym radiatororem są winne. Parafrazując toją wypowiedź - Aha, dostosowujemy konfigurację komputera do zakupionych pamięci? W infinity masz możliwość zmian umożliwiających bezproblemowy montaż nawet przy takich "cudakach" jak reapery.

Swoją drogą powiedz to właścicielom konfiguracji na AMD, którzy aby mieć dual channel dla pamięci dwustronnych muszą obsadzić sloty 1 i 3 :wink2:

po pierwsze - to co napisałeś nie jest prawdą. MSI K9A2 platinum + dwustronne kingmax 1066 spokojne działają w dualu nie stosując się do zasady którą podałeś. Mój jeszcze starszy zestaw na S939 z nForce4 (dwustronne geile 512 BHCD) również czegos takiego nie wymagał. Manuale do płyt na AM2 również nie podają takiego wymogu. Oczywiście 99% użytkowników nie posiadających dominatorów czy reaperów zainstaluje sobie pamięci w dowolny sposób, a ten nieszczęsny 1% zamontuje wiatraczek na innym boku lub umieści pamieci w innych slotach i też będzie grało.

 

Wracając do AMD dziwię się, że nie wspomniałeś, że czas instalacji infinity np. na płykach AM2 zajmuje raptem kilkanaście sekund. Po prostu sielanka. W przypadku TRUE nie obejdzie się bez demontażu płyty i zdecydowanie dłuższym instalowaniu radiatora. Rozpisując się nad tym jaki to "wielki kloc z tego infinity" nie sposób nie dodać, że właśnie montaż jest szybszy i łatwiejszy w przypadku "kloca"

Infinity nie przeszkadza w dostępie do podzespołów, ale po wielokroć mniejsze radiatorki na pamięciach już tak.

A co to ma do rzeczy? Czy to znaczy, że ktoś ma swoje pamięci wyrzucać, co by mu się Infinity zmieściło tylko dlatego, że ich zakup był bez sensu z Twojego punktu widzenia? :zonk:

Oczywiście. Infinity w niczym nie przeszkadza... pod warunkiem, że się kupi dobre pamięci, płytę główną, obudowę, kartę graficzną... i kilka innych drobiazgów :lol2:

takie same zarzuty mozna wysuwać pod adresem każdego wiekszego radiatora. TRUE nie jest tutaj wyjątkiem. Jak komuś przeszkadza infinity, to i TRUE może, tym bardziej że ten radiator do ułomków pod względem budowy nie należy i z pewnością nie raz będzie problemem, a najwiekszym z nich będą zbyt wąskie obudowy. TRUE jest bardzo wysoki - nawet wyższy niż infinity(!) i szerszy (!), więc jeżeli mają już się pojawić problemy na raczej większe prawdopodobieństwo jest właśnie w przypadku TRUE.Z tą odpowiednia płytą i kartą graficzną już mocno przesadziłeś - na jaką płytę uważasz że infinity nie wlezie, a TRUE na pewno?

 

Pozdrawiam

również pozdr.

 

P.S. Problem ze Scythe Mugen/Infinity jest taki, że w chwili obecnej w ogóle nie ma sensu go kupować. Jeszcze jakiś czas temu był po prostu najbardziej opłacalnym coolerem spośród tych najwydajniejszych. A teraz? W dobie Karakorum, HDT-S1283, Achillesa, Ultry120A, Hyper 212 etc.?

a w quadach 45nm przy wyzszym OC i cichszym wiatraczku, gdzie przewaga infinity to wyższa powierzchnia odprowadzania ciepła? W każdym radiatorze da się znaleźć wady - ma je zarówno infinity jak i TRUE, tuniq tower, czy karakorum. Mi wydajność w quadach 45nm dała sporo do myślenia, chociaż z drugiej strony w dwurdzeniowcach , gdzie wydzielanie ciepła jest nieporównywalnie niższe , u mnie TRUE spisuje się zauważalnie lepiej (~5 stopni różnicy w load - C2D 3.5GHz 1.41V). Ale przy C2D ale przy niższym RPM TRUE zaczyna już lekko tracic swoją przewagę. Edytowane przez mach82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta Jakoscia to jest naprawde "roznie". Oczywiscie nikt nie podwaza jakosci jaka prezentuje TR - ale slyszalo sie o krzywych spodach od tego producenta - badz co badz - to chyba niedopuszczalne dla takiej klasy chlodzenia!!
Wielokrotnie już o tym tutaj rozmawiano również z moim udziałem. Nadal uważam, że jest to rzecz niedopuszczalna. To jest jeden z kilku czynników, który ochłodził moją sympatię do Thermalrighta. Gdyby Xigmatek HDT-S1283 Red Scorpion miał solidniejszy montaż oraz łatwiejszy do weryfikacji wentylator to właśnie on byłby moim faworytem.

Tak samo jak sluszalo sie ze niektore modele NINJA - mialy problemy z cieplowodami bo nie wszystkie przekazywaly cieplo

czy chodzby w BIG Typhoonie ladowano w Rurki - Wode pod cisnieniem a zeby zaoszczedzic na gazie ;-)

 

Mysle ze zarowno TR jak i Scythe stoja na wysokim poziomie (chodz wiadomo z punktow estetycznych TR)

No własnie Scythe, jak na mój gust, plasuje swoje produkty w niższym segmencie rynku. Nie jest to poziom i jakość Thermalrighta, którego pomimo kilku wpadek uważam za niedoścignionego jakościowo. Wracając do Scythe warto wspomnieć w ramach argumentacji o bardzo uzasadnionych podejrzeniach, iż maluje swoje podstawy lakierem by się błyszczały. Vide np. recenzja Zipang na Shack-It. Poza tym dla mnie rzeczą niedopuszczalną dla coolerów tej wagi jest zastosowanie montażu na kołki plastikowe. Również brak żadnego zabezpieczenia przed utlenianiem się konstrukcji plasuje Scythe niżej. Nie wiem jak z lutowaniem finów, bo tego nie sprawdzałem i nigdzie nie dotarłem do informacji na ten temat. Dochodzi do tego również zupełny brak jakiejkolwiek listy kompatybilności, która byłaby prowadzona przez Scythe. W przypadku Thermalrighta to również z oczywistych względów jest zawarte w cenie. Mimo wszystko opracowanie konstrukcji, która nie jest zwyczajnie "jeszcze większa", ale ma kompaktowe wymiary przy wzroście wydajności to też nie jest domena Scythe. Podobnie jest z elementami montażowymi dla kolejnych socketów... to Thermalright, a nie Scythe zapewnia wsparcie dla swoich starszych produktów z nowymi podstawkami. Można wziąć pod uwagę również choćby sposób pakowania coolerów Thermalrighta i Scythe, który też o czymś świadczy, jak na mój gust.

Tak 2 dni temu Kupilem nawet takiego Mugenka z Allegro 2 miesiace uzywanego (z czego wentyl wogole) na stopie niklowanej za nieco ponad 90zl
No to warto pamiętać :)

Scythe Retention kit - to nieporozumienie - o wiele lepszym jest prosty Patent TR Bolt Kit 775 - ale kosztuje 19zl
No proszę... patent TR pasuje? :D

Lepszym rozwiazaniem (tanszym) jest zrobic samemu! - 4 sruby podkadke (back plate) i nakladki, sruby i docisk jest taki ze mozna bedzie odbic oznaczenia z czapki procesora na stopie od radiatora ;-)
Przy ocenie "poziomu" produktów danego producenta można chyba zaryzykować stwierdzenie, że im mniej samoróbek trzeba tym wyższy poziom, ne c'est pas? :rolleyes: Troszkę to, co prawda bije w TRUE, ale mimo wszystko wyjątek potwierdza regułę.

odnosnie karakorum vs Ultra120A - to sadze ze ta 2 bedzie wydajniejsza
Tego akurat ja osobiście nie jestem pewien.

aczkolwiek Bardzo chetnie bym zrobil porownanie TR 120A czy nawet 120EX vs Mugen ;-)
No cóż... mogę tylko życzyć powodzenia i czekać cierpliwie na wyniki... o ile uda Ci się ten tercet skompletować :rolleyes:

------------

yorkfield puszczony na 1.35V - infnity 85 stopni, TRUE 88, więc dopracowana konstrukcja TRUE przegrywa. Na niskich woltach TRUE prezentuje się lepiej, ale na wyższych to infinity jest górą. Wyższa powierzchnia odprowadzania ciepła lepiej zdała egzamin.
Nie zamierzam deprecjonować Twoich pomiarów, ale pozwolisz, że dam wiarę bardziej profesjonalnym testom. Vide np. 3031491[/snapback]
Złej baletnicy przeszkadza i rąbek u spódnicy ...
Błyskotliwie :rolleyes:

Będę sobie zatem z tą maksymą na ustach w życiu co i rusz utrudniał, a w komputerze montował najgłupsze konstrukcyjnie podzespoły.

a do jakich podzespołów nie możesz się dostać przy zmontowanej infinity?
Wspomniałem już. W przypadku standardowej obudowy Midi kable też się gdzieś prowadzi, a więc duże Infinity tylko przeszkadza.

U mnie najgorszy dostęp jest do pamięci, ale praktycznie wszystkie płyty na P35/P965/X38/X48 mają to samo ze wzgledu na umieszczenie gniazda PCI-E x16 w takiej odległości od slotów pamięci, że wystarczy wsadzic kartę graficzną i już jest sie trudno dostać do modułów SDRAM i to niezależnie od radiatora na CPU.
Prowadzisz statystyki sądząć, że "praktycznie wszystkie"?

Generalnie rzecz biorąc w przypadku karty graficznej wszystko zależy od rozmieszczenia elementów na płycie głównej. W przypadku Infinity/Mugen zamontowanego na procesorze - bez względu na to czy pamięci są umieszczone klasycznie, na północ czy na zachód od socketu, a także bez względu na to czy socket jest bliżej czy dalej od krawędzi płyty... to zawsze cooler ten stanowi utrudnienie. Oczywiście, że TRUE również... ale wobec prymitywizmu konstrukcji Infinity to ten ostatni właśnie tworzy więcej potencjalnych problemów.

Z infinity nie ma takiego problemu - w niczym nie przeszkadza.
Nie wiem jaką masz obudowę i tolerancję na tego typu utrudnienia... ale musisz mi w takim razie uwierzyć, że są na tym świecie ludzie posiadający mniejszą cierpliwość do takich elementów niż Ty.

patrz wyzej - tylko problem z pamięciami na w/w płytach, ale to jest niezależne od coolera. Przy standardowym ułożeniu socketu procesora w czym moze przeszkadzać infinity?
Nie sądziłem, że trzeba będzie wymieniać wszystkie potencjalne utrudnienia, jakie może wywołać zbyt duże chłodzenie. No, ale spróbuję:

  • Stanowi problem dla obsadzania banków pamięci.
  • Stanowi problem dla zamontowania chłodzenia tych pamięci.
  • Stanowi problem dla osób wymieniających chłodzenie bądź chcących "dmuchnąć" na chipset umieszczony w okolicy socketu procesora.
  • Stanowi problem w przypadku płyt głównych z socketem blisko krawędzi płyty i obudów z zasilaczem tuż nad nią.
  • Stanowi problem dla podpinania kabli zasilających w okolicy podstawki procesora.
  • Stanowi problem w ogóle dla prowadzenia przewodów wewnątrz obudowy.
Uff... i to oczywiście nie wszystko. Resztę pozostawiam Twojej i innych inwencji - w czym może przeszkadzać kwadratowy kloc na środku obudowy, którego jak się nie obróci, tak zajmuje zawsze za dużo miejsca.

U mnie większym utrapieniem jest karta graficzna z zamontowanym Accelero S1, bo utrudnia dostęp do SATA i wyjść do podpięcia res/power SW i clear cmos.
A więc kup HR-03 i ciesz się montażem chłodzenia nad kartą :rolleyes:

przy chłodzeniu yorkfielda i cichym wiatraczku u mnie infinity wygrywa z TRUE przy wyższych napięciach, więc kupując lżejszego TRUE nie w każdych zastosowaniach uzyska się lepszą wydajność. Możesz przetestować yorkfielda i podzielic sie rezultatami? Podsumowując - u mnie kloc górą.
Wierzę, że u Ciebie wygrywa... aczkolwiek nie wierzę by była to reguła. Twoje wyniki nie mają praktycznie żadnego potwierdzenie gdzie indziej. Szczególnie, że trudno oczekiwać od Ciebie sterylnych warunków do testów.

można też spojrzeć z drugiej strony i powiedzieć, że to pamieci z mocno niestandardowym radiatororem są winne. Parafrazując toją wypowiedź - Aha, dostosowujemy konfigurację komputera do zakupionych pamięci?
Nie wiem jak inni to widzą, ale dla mnie w tym jest znacznie więcej sensu niż dostosowywanie grata do coolera procesora ^_^

po pierwsze - to co napisałeś nie jest prawdą. MSI K9A2 platinum + dwustronne kingmax 1066 spokojne działają w dualu nie stosując się do zasady którą podałeś. Mój jeszcze starszy zestaw na S939 z nForce4 (dwustronne geile 512 BHCD) również czegos takiego nie wymagał. Manuale do płyt na AM2 również nie podają takiego wymogu. Oczywiście 99% użytkowników nie posiadających dominatorów czy reaperów zainstaluje sobie pamięci w dowolny sposób, a ten nieszczęsny 1% zamontuje wiatraczek na innym boku lub umieści pamieci w innych slotach i też będzie grało.
To, co napisałem, nie zostało wyssane z palca, drogi Mach82. Nie twierdziłem, że tak jest w każdej płycie. Twierdzę natomiast, że tak się zdarza. Vide niektóre płyty WŁAŚNIE od MSI - np. K9N Neo-F albo też innych firm - vide DFI CFX3200-TR. Wiem, bo składałem komputery na tych m.in. płytach.

 

EDIT>>> Na ile rzecz sprawdziłem u Gigabyte na AM2, jest to rzecz powszechna. Polecam rzucić okiem - manuale są do ściągnięcia. Vide choćby GA-M55plus-S3G.

Wracając do AMD dziwię się, że nie wspomniałeś, że czas instalacji infinity np. na płykach AM2 zajmuje raptem kilkanaście sekund. Po prostu sielanka. W przypadku TRUE nie obejdzie się bez demontażu płyty i zdecydowanie dłuższym instalowaniu radiatora. Rozpisując się nad tym jaki to "wielki kloc z tego infinity" nie sposób nie dodać, że właśnie montaż jest szybszy i łatwiejszy w przypadku "kloca"
Rzecz w tym, że w przypadku bez mała kilogramowego kawałka metalu, nie jest dla mnie zaletą, że wisi on na plastikowych kołeczkach czy plastikowej ramce niczym boxowy radiator. Wejdź na stronę Intela bądź AMD i przeczytaj na ile gram ich sockety są obliczone.

Próbując położyć na szali solidność montażu, od którego zależy nie tylko docisk, ale i bezpieczeństwo całego zestawu, z ergonomią pozwalającą na sprawniejsze zapięcie chłodzenia w sockecie... popełniasz zasadniczy błąd. Albowiem ergonomia montażu, jeśli idzie za tym solidność, nie jest szczególnie istotna. Choć oczywiście nie może to być szczególne utrudnienie... jak np. w BigTyphoonie czy HP-120AlCu. Backplate dla coolerów to jednak nie marketingowa bzdura. Jeśli Infinity go nie posiada, to wcale nie oznacza, że go nie potrzebuje. Już abstraciach!ąc od tego, że mimo wszystko większość producentów tego kalibru chłodzeń każe montować je na śruby do płytki, to warto poszukać ile to było ciekawych opinii nt. cudownie trzymających "pusz-pinów" od Scythe Infinity/Mugen.

 

Twój przypadek jest zatem tak samo reprezentatywny jak tych, którzy chwalą sobie np. zasilacze Feel, albowiem u nich nic się nie stało.

takie same zarzuty mozna wysuwać pod adresem każdego wiekszego radiatora. TRUE nie jest tutaj wyjątkiem. Jak komuś przeszkadza infinity, to i TRUE może, tym bardziej że ten radiator do ułomków pod względem budowy nie należy i z pewnością nie raz będzie problemem, a najwiekszym z nich będą zbyt wąskie obudowy. TRUE jest bardzo wysoki - nawet wyższy niż infinity(!) i szerszy (!), więc jeżeli mają już się pojawić problemy na raczej większe prawdopodobieństwo jest właśnie w przypadku TRUE.
Dobrałeś już argument na siłę... ale rozumiem skąd się wziął, skoro Tobie Infinity nie przeszkadza w zupełności.

 

Nabywca Ultry120, która jest nieco wyższa i szersza od Infinity, ma do czynienia z konstrukcją, która jest przemyślana właśnie pod kątem dostosowania do wentylatorów 120mm, a przy tym nie powiększania jej wymiarów ponad miarę. Pomimo bycia szerszym o 1,5cm i wyższym o 0,5cm (wartości pomijalne) jest dwukrotnie węższy (co już pomijalne nie jest). Dzięki temu razem z wentylatorem, który na dodatek wchodzi jeszcze odrobinę w obrys radiatora, zajmuje w szerz mniej miejsca niż Infinity BEZ niego. To oznacza również, że nawet, gdyby radiator się miał nie zmieścić w jednej, np. pionowej pozycji to prawie na pewno zmieści się w drugiej - poziomej. I na odwrót. W przypadku Scythe takiego komfortu nie ma. Spróbuj choćby zamontować Mugen na referencyjnej płycie opartej o nForce 790i. A to jeden przykład z wielu.

 

Oczywiście jestem jak najdalszy od twierdzeń, że Ultra120 to ułomek, jak to ładnie określiłeś. Mimo wszystko jednak ergonomicznie został znacznie lepiej przemyślany niż Infinity/Mugen... którego bez powodu, ja z kolei, klockiem nie nazwałem.

Z tą odpowiednia płytą i kartą graficzną już mocno przesadziłeś - na jaką płytę uważasz że infinity nie wlezie, a TRUE na pewno?
Podałem jeden przykład wyżej. I mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że będzie problem z każdą płytą główną o sockecie położonym bliżej niż zwykle górnej krawędzi, umieszczoną na dodatek w obudowie, w której zasilacz wchodzi niemal na styku z tą krawędzią. A takich jest sporo mimo wszystko.

Karta graficzna to choćby ta, która posiada chłodzenie pasywne z wierzchniej strony karty - vide niektóre MSI.

 

W obu tych przypadkach TRUE wejdzie niemal na pewno :)

a w quadach 45nm przy wyzszym OC i cichszym wiatraczku, gdzie przewaga infinity to wyższa powierzchnia odprowadzania ciepła? W każdym radiatorze da się znaleźć wady - ma je zarówno infinity jak i TRUE, tuniq tower, czy karakorum. Mi wydajność w quadach 45nm dała sporo do myślenia, chociaż z drugiej strony w dwurdzeniowcach , gdzie wydzielanie ciepła jest nieporównywalnie niższe , u mnie TRUE spisuje się zauważalnie lepiej (~5 stopni różnicy w load - C2D 3.5GHz 1.41V). Ale przy C2D ale przy niższym RPM TRUE zaczyna już lekko tracic swoją przewagę.
Tak, jak wspomniałem wyżej, nie zamierzam podważać Twoich pomiarów. Mimo wszystko jednak rezultaty są dość odosobnione.

 

Nie zamierzam również twierdzić, że TRUE to cooler idealny. Vide choćby problemy z krzywą podstawą czy nieadekwatnym montażem. Uważam jednak, że w pewnych konkretnych aspektach, o których rozmawiamy, jest to produkt lepszy. Mało tego, dla mnie Scythe Infinity/Mugen poza bardzo szczególnymi okazjami, o których wspomniał Strongmen, jest coolerem najzupełniej już nieciekawym wobec konkurencyjnych konstrukcji. Kiedyś był jeszcze opłacalny... a teraz już nawet to nie jest jego atutem. Rozumiem przy tym, że wobec przeprowadzonych przez Ciebie (w Twojej opinii zapewne miarodajnych) pomiarów, utwierdziłeś się, że Scythe Infinity/Mugen to cooler zdecydowanie najlepszy. Nadal jednak podtrzymuję, że Twoje wyniki nie są zbyt reprezentatywne.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra troche odbiegajac od tematu ale trzymajc sie TR'ow, bylem wczoraj w cooling.pl po HR05-SLI i z ciekawosci obejrzalem (organoleptycznie) TR'a 120 Extreme Black. Powiem tak jesli chodzi o wyglad to na 10 pkt daje 10+ normalnie przesliczny jest pokrycie radiotora tym czarnym lakierem jest wrecz idealne. Jest troche inny w dotyku niz wersja zwykla - taki bardziej sliski delikatniejszy. Poza tym chyba wzieli sobie do serca opinie na temat podstawek bo ten, ktorego wzialem (1-szy lepszy) mial ja idealnie rowna.

Szczerze mowiac jakbym nie mial innych wydatkow to z checia bym sobie kupil ot tak poprostu zeby miec. Ale nawet nie smialbym go ruszyc papierem sciernym. Jesli chodzi o estetyke i wyglad to poprostu niedoscigniony wzorzec. Szkoda tylko ze cena 239 PLN przy 159 PLN stand. wersji to troche duzo. No ale jak sie chce (i ma sie $) to sie kupuje. A i jeszcze najwazniejsze w komplecie jest juz nowa pasta ThermoChill 2, podobno rewelacyjna jak na dodatek do coolera. BTW chcialbym zobaczyc jej test gdzies na necie.

 

Ogolnie wersja BLACK zrobila na mnie bardzo duze wrazenie (pozytywne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

producent proponuje instalacje Ultra-120 eXtreme w pionie jesli chodzi o 775, bo dla AM2 to jak widac w poziomie, mam takie pytanie czy jest jakas róznica w wydajnosci pomiedzy tymi dwoma sposobami instalacji, ktos na samym poczatku pisał ze róznica jest w stresie na nie korzyść ustawienia w pionie, czy ktos jescze próbowal w ten sposób instalowac bo widze ze wiekszosć jednak ustawiala w pozimie?

http://www.thermalright.com/new_a_page/pro...ler_u120ex.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednym jak i drugim przypadku w tym linku co podales to jest ustawiona pionowo. Przyjrzyj sie dokladnie. tylko zdjecia sa troche poobracane, tzn. wydmuch z radiatora idzie w strone tylu obudowy a nie do gory.

 

Powiem tak akurat sie sklada ze ja sprawdzalem 2 rodzaje tych ustawien. Wczoraj wlasnie kupilem HR05-SLI i moglem z powrotem powrocic do ustawienia w pionie, faktycznie zauwazylem troche nizsze temp. w takim ustawieniu dodatkowo z nad pamieci jest zabierane cieple powietrze co pozytywnie wplywa na temp. pamieci.

 

Wydaje mi sie ze roznica ta mogla byc podyktowana tym z jaj mialem ustwiona Ultre w poziomie czyli wialo do gory obudowy to po drodze zabierala cieple powietrze z NB i no i niesamowite poklady ciepla z wierzchu karty graficznej. Mam 8800GT i jest to grzalka niesamowita a wierzch tej karty to juz masakra. Przypuszczam ze dlatego u mnie wlasnie byla taka roznica na korzysc ustawienia w pionie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednym jak i drugim przypadku w tym linku co podales to jest ustawiona pionowo. Przyjrzyj sie dokladnie. tylko zdjecia sa troche poobracane, tzn. wydmuch z radiatora idzie w strone tylu obudowy a nie do gory.

no niestety sie z Tobą nie zgodze, zauważ że w 775 Installation na - STEP 4 - radiator jest ustawiony równolegle wzgłedem gniazd pamieci,

natomiast w AM2 Installation wyraznie widac ze na zdjeciu - STEP 6- czy STEP 7 radiator jest prostopadle do pamieci

 

Powiem tak akurat sie sklada ze ja sprawdzalem 2 rodzaje tych ustawien. Wczoraj wlasnie kupilem HR05-SLI i moglem z powrotem powrocic do ustawienia w pionie, faktycznie zauwazylem troche nizsze temp. w takim ustawieniu dodatkowo z nad pamieci jest zabierane cieple powietrze co pozytywnie wplywa na temp. pamieci.

rozumiem że sprawdzłes sobie w stresie?

 

mam jescze takie pytanie, pewnie wiekszość z was ma troche nie równe podstawki i mnie ten problem nie ominął, tzn jak jadę linijką po powierzchni powiedzmy umownie z góry na dół przylega idealnie, ale z lewej do prawej już po bokach sa luzy, wiec pewnie jest górka na środku, przy brzegu jest dosc znaczny odchył myłsle ze z 1mm bedzie, czy w zwiazku z tym nie ma obawy ze pogniate czape w Q6600, procek ma kilka dni i nie chciał bym go od razu powyginać :lol2:

czy szlif jest konieczny?

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje jeszcze raz zajrzec do tego linka i zwroc uwage ze plyta pod AM2 ma na gorze umiejscowione pamieci a nie tradycyjnie jak na rysunku nr 4. Takie umiejscowienie pamieci miala jeszcze m.in. slawetna DFI na Nforce4 pod socket 939. Przypatrz sie uwaznie plycie glownej i rozmieszczeniu elementow na niej.

 

w odp. do Twojego pytanie kto to wie? Ja szlifowalem spod i jestem zadowolony+ robilem lepszy docisk

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz całkowita racje, widać to na -STEP 2- AM2, faktycznie po lewej sa wejscia/wyjscia/USB itp, u góry gnaizda pamięci, :rolleyes:

nigdy nie miałem plyty pod socket AM2/939/itp stąd moja niekompetencja , myslałem ze wszystkie płyty maja gniazda pamieci w pionie

 

jednak jakies ryzyko chyba istnieje dlatego pytam czy szlifować, może ktos już miał przykre doświadczenia i potrafi doradzić, tak jak mówie nierównosci sa po bokach do 1mm i nie wiem zakładac czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oststnio poeksperymentowałem trochę z wentylatorami na tym radiatorku i bardzo się zdziwiłem kiedy bez wględu na różne kombinacje temperatura praktycznie zawsze była ta sama.

Zakładałem różne, wolnoobrotowe (1200 obr/min) i te głośniejsze (2000 obr/min) wynik był ciągle taki sam

Zdjąłem również wentyl wyciągający, ale i to większego wrażenia nie zrobiło

Jak to rozumieć bo dla mnie jest to trochę dziwne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie Ultra120A do Elite 331? Obawiam się że nie ale niech to ktoś potwierdzi. Będe wdzięczny.

Gdzieś czytałem że wentylator się nie zmieści, sam radiator wejdzie na styk, prawda to? Jeżeli tak to wentylator zamocuje się na gumki czy jakoś.

Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpadłem ostatnio na pomysł jak zwiekszyc docisk, oczywiscie metoda z podkładkami pod krzyżak jest dobra ale radiator moze sie ruszac a nie powinien, u mnie nawet bez niczego sie nie rusza, otóz problemem sa sprezynki a własciwie ich opór przy malym odkształceniu, niestety nie da sie bardziej bo tak zrobili gwinty, ale mozna za to pomiedzy krzyzak a zapinki na kazdą włozyc jakąs nakretkę wtedy zamocowac bedzie trudniej ale za to docisk powinien byc bardzo dobry bo spręzyny beda bardziej naciagniete wiec docisk sie zwiekszy i to sporo, czyli od długosci nakretki bedzie zależec docisk:

 

post-146613-1214908194_thumb.jpg

 

oczywiscie nakretke nie wkrecamy na gwint, ma byc szrsza, tak aby weszła wyzej czyli jej srednica powinna byc conajmniej taka jak srednica sprzezyny lub zapinki na której jest sprzezynka

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdzie Ultra120A do Elite 331? Obawiam się że nie ale niech to ktoś potwierdzi. Będe wdzięczny.

Gdzieś czytałem że wentylator się nie zmieści, sam radiator wejdzie na styk, prawda to? Jeżeli tak to wentylator zamocuje się na gumki czy jakoś.

Wentylator jest niżej niż wystające heatpipy więc o wentyl bym sie nie martwił. Buda ma niby 203mm szerokości więc powinno wejść na luzaka.

 

 

lukaszrobert a o podkładaniu pod sprężyny wiemy nie od dziś :rolleyes: Niektórzy podkładają podkładki miedzy sprężynę a łepek śrubki.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to spoko nie wiedzialem,

no dokładnie z drugiej manki tez mozna wsadzic, tak mysle bo jeszcze nie próbowałem ale chyba efekt powinien byc taki sam co z podkładka pod krzyżak, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest niżej niż wystające heatpipy więc o wentyl bym sie nie martwił. Buda ma niby 203mm szerokości więc powinno wejść na luzaka.

 

 

lukaszrobert a o podkładaniu pod sprężyny wiemy nie od dziś :rolleyes: Niektórzy podkładają podkładki miedzy sprężynę a łepek śrubki.

NO ale te 203mm ma front który jest szerszy od reszty obudowy. Sama obudowa ma 187mm. Zresztą jak nie będzie pasować to przez lato i tak mam otwartą obudowę a za 2-3 miesiące się zmieni obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to spoko nie wiedzialem, no dokładnie z drugiej manki tez mozna wsadzic, tak mysle bo jeszcze nie próbowałem ale chyba efekt powinien byc taki sam co z podkładka pod krzyżak, nie?

Taa, sam tak miałem swego czasu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dzisiaj Thermalright Ultra 120 Extreme i pastę Zalmana ZM-STG1. Posmarowałem proca i chłodzenie, zmontowałem jak instrukcja przykazała, chłodzenie na razie bez wentyla. Włączyłem kompa a tu... temperatura 66 stopni w idle!!! What the f**k??? Posmarowałem dokładnie, wcześniej wyszlifowałem chłodzenie i dokręciłem tak, że mocniej chyba nie można (ręczna wkrętarka)... jakieś pomysły?? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TR Ultra 120A wchodzi na styk do CM Elite 331 (JUPI :) ). Właśnie zamontowałem ale nie wejdzie tak że wentylator jest pionowo, ale poziomo (za blisko jest PSU). Temperatury i O/C pokaze póżniej. W idle mam teraz 32 stopnie przy 2,8Ghz. Temperatura w pokoju z 25 stopni chyba.

No i jescze jedna rzecz, trzeba wentylator przesunąć trochę do frontu bo inaczej przeskadza przy zasilaniu do proca, pewnie bez tego przedłuzacza co jest w MSI będzie pasować normalnie

Edytowane przez emilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...