Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zacząłem obawiać się o mojego Seagate 7200.10 400620 i dane na nim. Dysk podczas pracy zachowuje się bardzo głośno, podczas użytkowania (kopiowanie, instalacja aplikacji itp) 'przycina' inne programy działające w tle, potrafi zaciąć się w trakcie kopiowania (pomaga tylko restart komputera). Prosił bym o fachowy rzut okiem na SMART. Chciałbym się upewnić czy nadszedł czas na serwis :)

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smart nic nie mówi o problemach.

Zarzuc MHDD i podaj wyniki na forum...

 

Wczoraj miałem przypadek z Samsungiem 400GB...Były problemy z uruchomieniem systemu..

Skan w HDtune wykazał błedy na 8% a MHDD pokazało błedy ( dobrze ze logiczne ) juz od 0.4%...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kable sprawdzone i profilaktycznie zmienione + gniazda i nadal parametr 0B rośnie i w ciągu 2 tygodni od zakupu dysku jest już 7 i zwiększa się przy każdym uruchomieniu kompa - dysk zamocowany stabilnie w szynach. Co jeszcze sprawdzić ?

 

 

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce cie martwic ale to nie jest dobry objaw...

Masz problemy z kalibracja dysku ( lub podsystemem mechanicznym dysku)

 

Sprawdz czy dysk podczas rozkrecania sie talerzy nie strzeli sobie głowicami...

 

Wogole Spin up time jest bardzo wysoki ponad 9 sekund czas rozpędzania sie talerzy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spinup timem się nie przejmuj, bo te dyski tak mają. Ja u siebie mam 12s.

Co do powtórnej kalibracji, to ile mniej więcej dysk "pierdzi" po uruchomieniu?

U mnie jest to dokładnie 14s od rozpoczęcia mielenia głowicami.

Skoro kable sprawdzałeś, to może coś zasiłka niedomaga? Jaką masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spinup timem się nie przejmuj, bo te dyski tak mają. Ja u siebie mam 12s.

Co do powtórnej kalibracji, to ile mniej więcej dysk "pierdzi" po uruchomieniu?

U mnie jest to dokładnie 14s od rozpoczęcia mielenia głowicami.

Skoro kable sprawdzałeś, to może coś zasiłka niedomaga? Jaką masz?

zasiłka raczej daje radę (patrz główny sig Corsair CMPSU-520HXEU), terkocze tak jak F3 1TB do czasu piknięcia biosu o gotowości, dziś dla odmiany nie pojawił się żaden przyrost błędu

 

 

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie przejmował. W tych programach niedługo zacznie pisać "warning" jak dysk dobije do 2 przepracowanych godzin, albo jak zostanie 10x uruchomiony.

Ja podejrzewam, że ma to związek z krótkim spadkiem napięcia podczas kalibracji - wtedy zaczyna od początku i nalicza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przestałem się przejmować bo to chyba taki ich urok :), wszystko działa ok. a i tak zamierzam zakupić 2TB z nowej serii Samsunga F3EG a F3 i F2EG sprzedać

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co powiecie o tych wynikach z MHDD i HD Tune dla Samsunga SpinPoint F1 HD322HJ(320GB)?

post-179375-1263835289_thumb.jpg

post-179375-1263835486_thumb.jpg

post-179375-1263835501_thumb.jpg

Robilem jeszcze skan powieszchni w MHDD:

post-179375-1263835656_thumb.jpg

a nastepnie ERASE i teraz wyglada to tak:

post-179375-1263835708_thumb.jpg

 

Zastanawiam sie czy wysylac dysk na gwarancje czy moze zrobic Erase Delays i Remap.

 

P.S.

Ile moze trwac zrobienie Erase Delays i jak to wykonac, tzn. najpierw Erase Delays, skan powierzchni i wtedy ewentualnie Remap czy moze skan powierzchni dopiero po wykonaniu Erase i Remap?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 36 bad sectorów i 30 błędów podczas pozycjonowania głowicy, jak ma gwarancję to na RMA

Vibor nie wprowadzaj człowieka w bład !!!!!!

 

Nie czytaj PROGU tylko RAW DATA !!! a tam jak byk = 00000000 wiec sektów jest ZERO :P

 

Majk ... C5 u ciebie =3 unc=3 wyglada mi to na bady logiczne..

Najpierw erase delays... pozniej scan 2x F4 jak nie pomoże to Remap.

Zobacz ile wykasowało ci błedów logicznych po zerowaniu...

Dla dysku 320 czas poszczególnych operacji jest zalezny od predkosci jego ( pewnie koło godziny zejdzie na 1 operacje )

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majk ... C5 u ciebie =3 unc=3 wyglada mi to na bady logiczne..

Najpierw erase delays... pozniej scan 2x F4 jak nie pomoże to Remap.

Zobacz ile wykasowało ci błedów logicznych po zerowaniu...

Dla dysku 320 czas poszczególnych operacji jest zalezny od predkosci jego ( pewnie koło godziny zejdzie na 1 operacje )

Ok., sprawa wyglada nastepujaca - chcialem zrobic Erase Delays, uruchomilem MHDD, wybralem dysk i wpisalem komende SCAN. Z okna opcji wybralem Erase Delays ON i wcisnalem Ctrl + ENTER. Zaczelo sie cos takiego jak przy skanie powierzchni i po okolo 10 min. komp sie wylaczyl.

 

Nie wiem ocb, co zrobilem nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x 500GB w RAID 0 na B 7200.12 od jakiegoś roku. Robiłem małe przemaglowanie i przy okazji zobaczyłem co tam SMART powie. Co tym raporcie sądzicie?

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... Zaczelo sie cos takiego jak przy skanie powierzchni i po okolo 10 min. komp sie wylaczyl.

 

Nie wiem ocb, co zrobilem nie tak?

Hameryki nie odkryję jak powiem, że problem to masz ale nie z dyskiem - tzn. problemy z dyskiem są pewnie skutkiem problemów np. z zasilaniem i/lub przegrzewaniem cpu/kompa ogólnie.

 

Lancer: cudownie nie jest (05) = 2, 1, jakieś tam UDMA CRC też poleciało - jednak nie jest to powód do stresu (o ile wsio działa jak należy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanc

Dysk 1 : 2 sektory realokowane zostało 98 zapasowaych : stan bez uwag

Dysk 2 : 1 sektor realokowany : 99 sektorów jest w zapasie dysk bez uwag

 

Majk1383 :

Wciskasz f2

pozniej F4 pojawia ci sie plansza strzałkami najeżdżasz na ERASE Delays wciskasz enter ( przełaczenienie OFF/ON ma być ON )

Wtedy jeszcze raz 2 razy f4 i juz...

 

Ciekawe...

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majk1383 :

Wciskasz f2

pozniej F4 pojawia ci sie plansza strzałkami najeżdżasz na ERASE Delays wciskasz enter ( przełaczenienie OFF/ON ma być ON )

Wtedy jeszcze raz 2 razy f4 i juz...

 

Ciekawe...

Skan z opcja Erase Delays wykonany, zamieszczam wyniki:

post-179375-1263856253_thumb.jpg

post-179375-1263856292_thumb.jpg

Da sie cos zrobic z pozycja <500ms ?

I jeszcze skan po wykonaniu Erase Delays i Smart Hd Tune:

post-179375-1263856364_thumb.jpg

post-179375-1263856476_thumb.jpg

post-179375-1263856504_thumb.jpg

 

 

P.S.

Mam jeszcze jedna sprawe zwiazana z tym dyskiem, tzn. czasami przy instalowaniu programow slychac krotki swist/slizg(!?) wydobywajacy sie z dysku. Czy jest to normalne zjawisko?

 

Odnosnie tego wylaczenia komputera w czasie skanu...wydaje mi sie, ze cos wcisnalem(w wierszu polecen) poniewaz w ktoryms momencie pojawil sie komunikat Spin Off lub Spin Down...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to z 3 UNC : 2 poszły do remapu ( listy defektów 05=7 ) 1 okazał sie możliwy do naprawienia i wrócił do normalnego obiegu.

C5=0 czyli jest ok...wyzerowało się..i dysk nie widzi problemów z sektorem 500ms...

 

Spróbuj jeszcze raz erse delays... ( ciekawe ze sektorów które mogły byc wykasoane ze wzgledu na opóznienia było 5 a wynik po erase waits =6 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to z 3 UNC : 2 poszły do remapu ( listy defektów 05=7 ) 1 okazał sie możliwy do naprawienia i wrócił do normalnego obiegu.

C5=0 czyli jest ok...wyzerowało się..i dysk nie widzi problemów z sektorem 500ms...

 

Spróbuj jeszcze raz erse delays... ( ciekawe ze sektorów które mogły byc wykasoane ze wzgledu na opóznienia było 5 a wynik po erase waits =6 )

1.Dobra, zrobie Erase D i dam znac jak to wyglada.

2. Przy tym sektorze <500ms bylo warning 89616435 ale przypuszczam, ze Erase lub Remap nic z tym nie zrobi bo to jeszcze nie bad sector(?)

3. Kolego Kwazor, moglbys jeszcze wytlumaczyc czy pozycje 0D Soft Read Error Rate i BB(187) Reported Uncorrectable Errors maja jakis wplyw na dzialanie dysku, czy nalezy sie nimi przejmowac?

Aha, jeszcze pozycja C8 Write Error Rate - naogol w opisach S.M.A.R.T twierdza, ze jezeli wartosc jest wieksza niz 0 to nie wrozy to niczego dobrego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warning oznacza ze jest długi dostęp do sektora ale sektor jeszcze jest zdrowy.Moze to stac się sektorem ponad 500ms i wtedy dysk wykaze w C5 =1 ( jesli teraz erase albo remap nic nie da to po porstu pozniej się da) 1 sektor z 2 milionów sektorów to nie załamka...

 

 

Reported Uncorrectable Errors BB -> raport dla sektorów ktorych nie moza było naprawic przez wewnetrze oprogramowanie dysku ( zapis/odczyt ). tu daje tylko informacje z iloma sektorami był problem...

 

0D Soft Read Error Rate Nieskorygowane błedy odczytu --> zdarzaja się w kazdym dysku.

 

C8 Write Error Rate Ilosc błedów przy zapisie do sektora ( pewnie próbował do jakiegos bada cos zapisac i się nie udało )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warning oznacza ze jest długi dostęp do sektora ale sektor jeszcze jest zdrowy.Moze to stac się sektorem ponad 500ms i wtedy dysk wykaze w C5 =1 ( jesli teraz erase albo remap nic nie da to po porstu pozniej się da) 1 sektor z 2 milionów sektorów to nie załamka...

 

 

Reported Uncorrectable Errors BB -> raport dla sektorów ktorych nie moza było naprawic przez wewnetrze oprogramowanie dysku ( zapis/odczyt ). tu daje tylko informacje z iloma sektorami był problem...

 

0D Soft Read Error Rate Nieskorygowane błedy odczytu --> zdarzaja się w kazdym dysku.

 

C8 Write Error Rate Ilosc błedów przy zapisie do sektora ( pewnie próbował do jakiegos bada cos zapisac i się nie udało )

Dzieki za odp. Ponownie zrobilem skan z wlaczona opcja Erase Delays, nastepnie zwykly skan, Remap i znowu skan. Wyniki zamieszczam ponizej.

1. Erase Delays

post-179375-1264008204_thumb.jpg

post-179375-1264008221_thumb.jpg

2. Skan po Erase D + SMART

post-179375-1264008278_thumb.jpg

post-179375-1264008303_thumb.jpg

3. Remap

post-179375-1264008348_thumb.jpg

4. Skan po Remapie

post-179375-1264008381_thumb.jpg

Niby wszystko ok. ale dziwne, ze po kazdym skanowaniu sa rozne wyniki w pozycjach <150ms i <500ms.

Jakies sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ani to UNC ( ten 500ms) ani zblizajacy się bad.

Podobne wyniki mam u siebie ale w sekcji 150ms raz 29 raz 48 :D

Powiem ci używaj normalnie dysku i sie nie przejmuj...

Zapuszcze mu swierzutki system i zobaczymy jak bedzie sie sprawowal w czasie pracy. Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

problem jest taki że komp się sam zawiesza podczas przeglądania stron www. i w tym czasie gdy jest zwis to dioda od dysku świeci cały czas. Mam nadzieję że mi ktoś pomorze,

post-174386-1264019751_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość marantz5003

Błędy CRC więc na początek inny kabelek SATA do dysku ;)

nie pomaga trzy różne kable sprawdzałem przed chwilą. Co teraz?:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...