Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny dowód na to jak kręci się Quad na GA-EP45-UD3P ;)

WR

Dołączona grafika

 

Więcej wyników Q9550 pod SS, Rezultat 4xWR w kategorii Q9550 PiFast/ Super pi 1M/wPrime 32m/CPU-Z - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

 

Jakie dajecie dla swoich Quadów napięcie PLL i VTT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie dobre pytanie bo sam zszedłem na 450x8.5 1.25v i VTT ustawione na minimum nawet nie jęknęło w 10 min linxa. Zjeżdzam z resztą napięć ;]]]

 

 

 

 

Za wcześnie się cieszyłem - miał problem z bootem :lol2: Może jutro się pobawię niższymi napięciami niż 1.24 i PLL 1.54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za nisko dales vtt.

Co to jest PLL, bo u mnie w dfi nie ma takiego ustrojstwa ?

Q9550 leci na 471x8.5 przy 1.248 volta.

Vtt 1.34 volta.

Reszta na auto.

Aha... Gtl nb jest na x63.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest PLL, bo u mnie w dfi nie ma takiego ustrojstwa ?

 

Co to jest? Dokładnej definicji nie znam... :wink: W każdym razie pomaga w podkręcaniu Quadów.

 

Jaką masz płytę? Podaj nazwę, to poszukam zdjęć biosu. Na przykład na DFI LanParty DK P45-T2RS Plus to się nazywa SB Core/CPU PLL Voltage.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za nisko dales vtt.

Co to jest PLL, bo u mnie w dfi nie ma takiego ustrojstwa ?

 

Jak podkręcać Nehalema? :: PCLab.pl

 

VPLL – CPU PLL Voltage, CPU PLL, CPU PLL Voltage, brak; napięcie zasilania układu PLL (otrzymującego sygnał zegarowy z mnożnika i BCLK);

Ponoć pomaga przy ostrym OC ale jednocześnie łatwo nim upierniczyć cepa. Wprawdzie tutaj jest to na przykładzie Nehalema ale analogi zapewne można szukać i przy Penrynku. Zresztą kiedyś szukałem tego dziadostwa i wychodziło w wolnym tłumaczeniu właśnie coś w ten deseń że jest to napięcie jakiegoś wewnętrznego zegara procka czy coś w tym stylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest PLL, bo u mnie w dfi nie ma takiego ustrojstwa ?

 

Jest to raczej generator sygnału (częstotliwości?) procesora. Na płytach z 440bx ludzie nawet robili pll mod, czyli wstawiali inne/modyfikowali układy zmieniające (zmniejszajac) częstotliwość pci i agp, żeby wytrzymały przy kręceniu p3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest? Dokładnej definicji nie znam... :wink: W każdym razie pomaga w podkręcaniu Quadów.

 

Jaką masz płytę? Podaj nazwę, to poszukam zdjęć biosu. Na przykład na DFI LanParty DK P45-T2RS Plus to się nazywa SB Core/CPU PLL Voltage.

 

Mobo mam takie i w biosie nie mam PLL:

 

Dołączona grafika

 

Z OC mojego penrynka nie mam problemow, gorzej jest z pamieciami.

Mushkin xp ddr2 2x2 1066 mhz cl5 nie chca isc wyzej niz 1069 mhz.

Teraz to w ogole jest cienko, bo jade na 942 mhz przy fsb 471x8.5.

To jest przy dzielniku pamieci 333/667.

Przy dzielniku 333/800 pamieci wstaja na 1131 mhz, ale system juz sie nie chce zaladowac.

Podnoszenie napiec, luzowanie timingow nic nie daje.

 

Wiem, ale rozbawiło mnie że linx łyknął to ustawienie ale boot już nie ;] 471 na 1.245 jest fajne - obecnie sprawdzam 481 @ 1.325 ;]]]] Boję się odpalać linxa :D

 

Mialem identycznie z startem systemu przy zbyt niskim vtt.

Przy dobrym chlodzeniu nie powinienes przekroczyc 80 st C w linxie przy 481 @ 1.325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Mialem identycznie z startem systemu przy zbyt niskim vtt.

 

 

Przy dobrym chlodzeniu nie powinienes przekroczyc 80 st C w linxie przy 481 @ 1.325

 

Proszę Cię, nie traktuj mnie jak początkującego użytkownika. I doskonale wiem ile jestem w stanie przekroczyć skoro na 1.3 mam 87°C :) 

 

A co do pamięci - myślisz że masz problem? Zmniejszaj CL i napięcie na ramie ;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz... dopiero jestes 8 lat na forum to mogles nie wiedziec :biggrin:

 

Nic nie daje zwiekszanie napiec na pamieciach i zwiekszanie CL.

Pewnie to koniec OC pamieci i tyle.

Moze Luki zmoduje moj bios i bedzie mozna ruszyc z innego dzielnika pamieci.

Zalozylem temat, ale nikt sie nie odzywa.... :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z OC mojego penrynka nie mam problemow, gorzej jest z pamieciami.

Mushkin xp ddr2 2x2 1066 mhz cl5 nie chca isc wyzej niz 1069 mhz.

Teraz to w ogole jest cienko, bo jade na 942 mhz przy fsb 471x8.5.

To jest przy dzielniku pamieci 333/667.

Przy dzielniku 333/800 pamieci wstaja na 1131 mhz, ale system juz sie nie chce zaladowac.

Podnoszenie napiec, luzowanie timingow nic nie daje.

 

A tRFC ruszałeś? Może też więcej papu na MCH potrzebuje? Generalnie dziwne, bo to dzielnik od strapa 333 więc powinno śmigać na 1:1.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wyciskać więcej skoro możesz zmniejszyć CAS Latency? [; Sam mam 800 CL4 @ 942 CL5 przy lekko podbitym napięciu ( i tak niższe niż przewiduje producent :D )

 

Zwiekszalem CL z 5 na 6 i tez pamieci zachowuja sie niestabilnie przy 1131 mhz.

Podnoszenie napiecia do 2.3 volta tez nie pomoglo.

Napiecie na NB (mch) tez podnosilem nawet do 1.3 volta i to samo.

Vtt nawet na 1.45 volta dawalem i kicha.

TRFC nie ruszalem, bo nie wiem ile ustawic wiec jest na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw najwyższe możliwe. I tak prawdopodobnie będzie niższe niż to jakie by wynikało z obliczeń na podstawie JEDEC.

 

Generalnie:

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/products/dram/downloads/applicationnote/app_note_trfc_20040506.pdf

 

I teraz tak dla pamięci 2GB masz opóźnienie tRFC 195ns

 

Przeliczasz to sobie na takty czyli najpierw przykładowo jakbyś miał taktowanie 667 (333 rzeczywiste):

1000/333 =3ns

 

Czyli przy taktowaniu 667 (333 rzeczywiste) jeden cykl trwa 3ns.

 

No to jedziem dalej 195/3=65 czyli 65T

 

Innymi mówiąc wg JEDEC dla modułów 2GB przy częstotliwości 667 (333 rzeczywiste) powinno być ustawione tRFC=65T

 

I tak sobie możesz przeliczyć dla innych częstotliwości i zgodnie z danymi tego PDF'a dla innych gęstości pamięci ;)

 

Tylko że dla szybszych pamięci to wychodzi potem tak wysokie tRFC, że często w BIOSie nie ma nawet takiej wartości :P Dlatego po prostu ustaw tak wysoko jak się da i zobacz czy to w ogóle pomaga ;)

 

 

edyta:

czyli przykładowo dla 1131 opóźnienie będzie gdzieś 1.77ns czyli 195/1.77=110 czyli 110T powinieneś mieć wg takich obliczeń przy tak wysokim taktowaniu memek. Nie wierzę w to byś mógł tyle ustawić :P

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da rady Fohu.

Pamieci pojedynczo dzialaja bez problemowo na 1131 Mhz, ale w dualu juz nie.

Jak mam zamontowane dwie kosci pamieci w dualu i ustawie je na 1131 mhz to komputer normalnie wstaje, ale jak ma sie wczytywac system (punkciki w win 7 zaczynaja sie obracac) to jest restart i tak w kolko nie zaleznie od zmiany napiec, timingow, i czego bym jeszcze nie zmienil.

Zawsze tak samo sie restartuje bez bsoda.

Przydalyby sie inne memki na podmiane.

Pasuje i zostawiam na 942 mhz chyba, ze Luki1999 doda do biosu dodatkowe dzileniki pamieci jak sie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy dzielnik raczej nie doda. Są pewne podstawowe i tyle. A nawet jak przy danym strapie szło ustawić pamięci, że nie pracowały na częstotliwościach, które JEDEC określił czyli przykładowo FSB 333 i powinno dać się ustawić:

667 -> 1:1

800 -> 1:1.2

1066 ->1:1.6

 

to inna częstotliwość pamięci przy tym FSB była osiągana w ten sposób na intelu że brano dzielnik z innego strapa np. czysto teoretycznie magistrala 333 i pamięci 833MHz czyli:

1:1.25 a to typowy dzielnik ze strapa 266 bo:

 

266*1.25=333 czyli pamiątki na 667 ;)

 

Zresztą obecnie to jest tak że masz wszystkie dzielniki dostępne nie zależnie od FSB a mobo już samo kombinuje strapem by dany dzielnik wymusić, przynajmniej tak mam na neo2.

 

IMO nic tu nie zdziała i tyle. Zresztą i tak nic nie tracisz normalnie na tym że memki pracują poniżej 1000 ;) No chyba że chodzi Ci o benche ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz plyta sie obrazila i tylko chodzi na 471x8.5.

Nie chce pracowac na 500x8, gdzie mialbym pamieci na 1001 mhz przy dzielniku 333/667 mhz.

Chyba trza bedzie mobo wyciagnac, wybagrowac baterie i zapakowac delikwenta w sreberko na noc niech sie rozladuje :lol2:

Normalnie tak sie plyta przyzwyczaila do ustawien, ze nie ma zamiaru na zmiane w zakresie 2 mhz na fsb.

Jeszcze takiego czegos nie spotkalem a mialem pare plyt....

Jak na zlosc nikt z wiedzacych nie mieszka blisko mnie a przydalaby sie chociarz jedna rada doswiadczonego owerlockera na miejscu.

Sprawe o bufet by sie oparlo... przyjemne z pozytecznym :gitarzysta:

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 min na occt czyli tyle co nic.

Ja i tak tyle nie wycisnę bo mam płytę na p35(asus p5k dlx) czyli na 3.8 max.

Tak więc poczekam jeszcze może ktoś będzie sprzedawał taniej ze słabszym oc, chociaż o takie też trudno.

Kilka dni temu dałem ogłoszenie w dziale kupię i nikt nawet nie dał propozycji z q9550 :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, fajnie, jednak zanim wywale 600zl na Seasonica to chcialbym sie zapytac o cos takiego, lista sporzadzona na podstawie Ceneo (ceny rosnaco):

 

Cooler Master Silent Pro 700W (RS700-AMBAD3-EU) 374zl

Corsair 750W (CMPSU-750TXEU) 400zl

Corsair 650W (CMPSU-650HXEU) 405zl

Corsair 850W (CMPSU-850TXEU) 447zl

Enermax Pro82+ 625W EPR625AWT 500zl

BEQUIET DARKPOWER PRO 650W BN073 552zl

BEQUIET DARKPOWER PRO 750W (BN074) 584zl

ANTEC TruePower Quattro 850W 580zl

Seasonic 850W (M12D-850) 610zl

 

Wracajac do mojej listy, to co mam ostatecznie wybrac biorac pod uwage moje wyboldowane kryteria? :-)

 

Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie dziekuje za wszelkie sugestie, porady i cierpliwosc! ;-)

 

P.S. O kurcze, zrobil sie troche off-topic.... sorry

 

Witam,

Czuje sie zobowiazany aby zamknac watek zasilaczy, ktory sam w styczniu rozpoczalem :)

Ostatecznie wybralem Corsaira 650W i raczej jestem zadowolony. Dlaczego raczej? Zasialacz jest cichutki, problemy z zawieszaniem i overclockingiem minely bezpowrotnie (a wiec byly niewatpliwie spowodowane niewystarczajaca moca poprzedniego zasilacza Revoltec Chromus, ktory zreszta nadal pracuje w innym komputerze) -> dobra nauka na przyszlosc no i jeszcze raz dzieki za celna sugestie!

Jedyna rzecza do ktorej moge sie przyczepic, to produkcja ciepla przez ten zasilacz. Powietrze wychodzace z tylnej kratki jest calkiem calkiem cieple a momentami (pod obciazeniem) gorace. A wiec jest roznica (subiektywna!) z poprzednim zasilaczem 450W. Nie wiem czy tak ma byc czy po prostu te zasilacz nie ma az tak wysokiej sprawnosci jak deklaruje producent a moze po prostu wentylator sie wolniej kreci to i cieplejsze powietrze wydmuciach!e? :)

To tyle tytulem zamkniecia podwatku pod tytulem - kiepski zasilacz i problemy z komputerem :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc!

gr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nabyłem P5Q Deluxe, więc postanowiłem pobawić się w podkręcanie mojego q9650. Cel jaki przed soba postawilem to 4,0-4,2GHz.

Przeczytalem zamieszczony na forum poradnik poswiecony podkrecaniu, jednak mam problem ze stabilizacja procesora. Pierwsze co zrobilem to sprawdzilem w przyblizeniu maks. taktowania ramu i cpu, tj:

 

RAM: <1000Mhz (powyzej nie bootuje, nawet po zwiekszeniu napiecia ram)

CPU: ~470MHz (na 480 uruchomil sie, ale z tego co pamietam to system juz sie wysypywal)

 

Sprawdzalem tylko czy komputer sie uruchamia i zapuszczalem srednio na 5min prime/occt.

 

Nastepnie ustawilem wszystkie opcje na maks. bezpieczna wartosc wg. poradnika (jedynie nie wiedzialem co ustawic w 2 ostatnich, wiec zostawilem auto):

 

CPU - 1,3v

CPU Ratio: 9,0

CPU GTL 0/2 - 0,63

CPU GTL 1/3 - 0,63

CPU PLL - 1,64v

VTT - 1,28v

DRAM - 1,9v

NB - 1,28v

NB GTL - 0,63

SB - auto

PCIE SATA - auto

 

EIST i C1E wylaczone.

 

Teraz zaczelem zabawe z FSB. Na 467MHz, 456MHz czy tez aktualnych 445MHz zawsze po ok. 4,5min wywala blad w OCCT (CPU LINPACK; Infinite; test mode max 90%). Zwiekszenie napiecia CPU do 1,33v nic nie dalo.

 

Max temp. jaka zaobserwowalem w real temp to 78*C przy fsb 467.

 

Ktorymi ustawieniami mam sie pobawic i w jakim mniej wiecej (bezpiecznym) zakresie, aby ustabilizowac procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78*C w OCCT podczas odpalenia Linpack, a ten podobno mocno grzeje procesor (cos jak test intela), wiec podczas normalnego uzywania temp. powinny byc nizsze.

 

Co do tych GTL to tylko zakres 0,590-0,630, czy inne tez sa bezpieczne?

 

 

Edit: Na 4GHz OCCT przez 30min nie wywalilo bledu, ale dopiero gry itp pokaza czy jest na 100% stabilny. Temp max to 60*C. Niestety 4,1-4,2 nie moge za nic ustabilizowac. Czesto juz po kilku sekundach wywala blad, albo BSOD <_<

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...