Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

kkNd! przecież były tanie X6 od amd i nikt "normalny" w to nie inwestował :]

 

Pewnie dlatego, ze byly za wolne i wyszly zbyt szybko ;) po co komu 6 rdzeniowy procek jak praktycznie nic go nie wykorzysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na życzenie mogę sprawdzić u mnie działanie programów z hd3000

 

Y, byłbym wdzięczny

 

Poza problemami ze stabilnością, na płycie jest wejście HDMI, które po podłączeniu kabla daje rozmazany obraz po czym monitor się wyłącza.

 

Pytanie czy oddać samą mobo na gwarę czy też proca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prędzej wina mobasa niż procka ,albo nie dopracowane biosy ,konstrukcja która masz nie jest za bardzo do zadań specjalnych :D

 

w ciągu godziny z testuję kilka programów,po wszystkim napisze co i jak.

 

edit:

 

ok wszystko sprawdzone ,max2012 działa dobrze w viewportach ,wszystko sprawdzałem na stworzonej scenie interior,exterior ,w c4d r12 testowałem viewport na produktach tutaj jest troche gorzej niż z gtx460 ,inaczej działa obracanie kamerki ,prawdopodobnie dlatego że scena była tworzona z gtx460 ,obraz bardziej pływa ale da się wytrzymać ,jak na interge jest całkiem dobrze ,niestety grafa nie da się renderować w poszczególnych programach ,pozostaje tylko nvidia i rdzenia cuda:D

 

testowałem też grafe z 2ghz na rdzeniu dałem offseta +0.050v ale nie było stabilnie przy próbie uruchamiania maxa wywalał błąd "Sterownik przestał działać" ,wszystkie testy robiłem na defaultowych ustawieniach ,karty za bardzo nie używam ,jedynie gtx460 pracuje.

 

w twoim przypadku możliwe że płyta jest nie za bardzo dopracowana ,wszystkie opcje dotyczące inegry w biosie masz włączone? tryb igpu i render s...

 

rozdzielczość w testach 1920x1440 ,monitor podłączony pod d-sub ,na dvi był problem z podłączeniem przejściówki nie wiem czemu ale pod gtx460 było dobrze ,prawdopodobnie w płycie głównej są nie dopasowane wtyczki

Edytowane przez kuziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałem też grafe z 2ghz na rdzeniu dałem offseta +0.050v ale nie było stabilnie przy próbie uruchamiania maxa wywalał błąd "Sterownik przestał działać" ,wszystkie testy robiłem na defaultowych ustawieniach ,karty za bardzo nie używam ,jedynie gtx460 pracuje.

 

Miałem tak samo (tzn. komp nie mój tylko zaprzyjaźnionego grafika, ale to nie istotne :P)

Dużo osób ma tak, że właśnie im wywala błąd z tym sterownikiem.

Grafy nie potrzeba dlatego chcieliśmy tą Intela, nic więcej wydajności nie trzeba, a po co kupować drugą.

Z tego co widzę do Intel dał ciała, masa ludzi ma z tym problem, fakt że jak ktoś kupuję proca za 1k zł, to raczej też grafę osobno, no ale sam fakt, że od nowości nie działa to kicha :P

 

THX za testy jeszcze raz.

Widzę żę masz Asus-a pod Z68 na AsRocku jest tak samo, czyli, że obojętne jaka płyta, raczej chipset walnięty.

Ktoś coś słyszał, żeby Intel miał w związku z tym ?

Edytowane przez krudki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn,tak się tylko dzieje gdy podkręcę iGPU ,automatyczne OC od Asusa daje 1500MHz na rdzeniu grafiki i też działa dobrze ,także nie jest to wina ani procka ,ani płyty :) odpowiedź: trzeba podkręcać z umiarem.

 

Tobie wywala taki błąd nawet jeśli masz standardowe zegary GPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Y, w ogóle żadnego OC nie robiłem nawet CPU (zrobię jak będzie miał czas) ... Chcemy stabilności, jak w after effects czy innym 3D smaży się rendery po kilka godzin to reset / BSOD, to ostatnia rzecz jaką się chce widzieć :D

 

Wszystko jest na default, sprawdzałem stery, windowsy, dyski i nic. Tylko jak pożyczyłem mu swojego HD4870 to ani jednego błędu... No cóż będzie trzeba kupić jakąś najtańszą grafę na PCIE ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi, czy technika Quick Sync, której brakuje w Pentiumach z serii G wspomaga jakoś odtwarzanie multimediów, czy nawet bez tego taka grafika poradzi sobie z filmami w 1080p na YT czy z dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Lipa, oba 6-rdzeniowce na S2011 będą z serii Extreme Edition, czyli raczej mało kto sobie będzie mógł na nie pozwolić. Pewnie standardowo będzie 560-580 $ za model drugi od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawił się ktoś z Was Kingstonami HyperX 1600CL9 (grey, Genesis)? Co bym nie zrobił, to nie są stabilne na 1600MHz (sic!). Podobne komentarze znalazłem na stronie Proline'u z tymi pamięciami.

 

Na tej płycie Adaty 2000MHz szły na 1866 bez problemu, 2133 nawet nie sprawdzałem, więc to raczej nie ograniczenie procka/płyty.

 

Wgrywał ktoś bios 18.5 do Asusa P67 Pro? Niby jest poprawiona stabilność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pamiętam była dyskusja nt. różnych domyślnych napięć, nawet w jednym modelu Sandy Bridge. Ciekaw jestem jak znaczne mogą być to różnice w obrębie jednego modelu. Np. mój i5 2400 turbo OFF pod obciążeniem programem System Stability Test z programu AIDA {zaznaczone stress CPU i stress FPU} (wszystkie rdzenie @3,1 Ghz) ma najwyższe napięcie Core Voltage 1,064V - wg. CPUID z programu AIDA.

 

Wybrałem AIDA bo są tam wszystkie narzędzia do skontrolowania napięcia - czyli moduł obciążający i CPUID

 

Ewentualnie czy ktoś widział jakąś tabelę z zakresem napięć dla odpowiednich modeli Sandy Bridge?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.  

 

Od wczoraj pierwszy raz mam kontakt z platforma i5-2500K + ASUS P8Z68-V Pro. Chcialem podkrecic procka najpierw do 4 GHz. Ustawilem mnoznik na 40, wlaczylem Internal PLL overvoltage. Zadnych napiec nie zmienialem. W ustawieniach procesora wylaczylem opcje C1E i C3 pozostawiajac wlaczone tylko C6. Wlaczylem tez opcje Turbo Mode. Komputer dziala stabilnie. Procesor ladnie zmienia czestotliwosc i napiecie w zaleznosci od obciazenia: 1,6 GHz z 0,85 V i 4,0 GHz z 1,32 V. Mam jednak kilka pytan:

 

1. Czy przy takim poziome podkrecenia procka wlaczac opcje Internal PLL overvoltage? Czytalem gdzies, ze dopiero od okolo 4,6 GHz warto ta opcje wlaczyc...

 

2. Na jakiej zasadzie dziala opcja Turbo Mode w ustawieniach procesora? Mozna ja wlaczyc tylko gdy wlaczona jest opcja EIST (SpeedStep).

 

3. Jak ustawic Load-line Calibration przy poziomie 4-4,5 GHz? Teraz ustawione mam (o ile dobrze pamietam) na Extreme. 

 

4. Zupelnie pogubilem sie w kwestii Offsetu. Jesli dobrze rozumiem to Offset dodaje lub odejmuje zadana wartosc napiecia? Czyli jesli napiecie procesora jest X V, a Offset ustawie na + 0,1 V to w stresie bede mial X+0,1 V? Ustawilem "z czapki" na -0,05 i wszystko dziala stabilnie.

 

5. Czy aby zmiana czestotliwosci procka (i zasilania) byla mozliwa w windowsie musi byc wlaczona opcja SpeedStep? Pytam, bo jak wylaczylem SpeedStep to mialem w windzie stala czestotliwosc i napiecie procka: 4 GHz i 1,32 V. A widze, ze u kolegi Maxforce opcja ta jest wylaczona, a zmiany taktowania sa:

 

 

 

Ja chyba już zakończyłem szukanie stabilności

Dołączona grafika

Dołączona grafika

real temp ładnie obrazuje jakie są skoki do 10% użycia procesora

 

Co mi się podowa względem i7 920, offset działa o wiele lepiej, komp wkońcu całkowicie bezgłośny i to po OC, pompka na 7V jest nie słyszalna, wentyle wdać jak się kręcą

 

MOże komuś się przyda

AI Overclock Tuner = Manual

BCLK/PEG Freq = 100.3

Turbo Ratio = By All Cores 49

Internal PLL overvoltage = Enabled

EPU Settings. Disabled

Load Line Calibration =Medium

VRM Frequency = Manual

VRM Fixed Freq Mode = 370

Phase Control = Extreme

Duty Control = Extreme

CPU Current Capability = 130%

 

CPU Voltage = Offset Mode + 0.110

VCCSA = 1.01250

VCCIO = 1.1250

CPU PLL = Auto

PCH= Auto

VRM Spread Spectrum = Disabled

 

Advanced -> CPU Configuration Page

CPU Ratio = 49

Intel Adaptive Thermal Monitor = Disabled

Hyper-Threading = Enabled

Active Processor Cores = All

Limit CPUID Maximum = Disabled

Execute Disable Bit = Enabled

Speedstep = Disabled

Turbo = Enabled

C1E = Disabled

C3 = Disabled

C6 = Enabled

 

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor ladnie zmienia czestotliwosc i napiecie w zaleznosci od obciazenia: 1,6 GHz z 0,85 V

 

A skoro już jesteśmy przy tym temacie idle 1,6 Ghz - na moim jest 0,864 czasem wskoczy na 0,856 - tak podaje CPUID z AIDA

 

Teraz bawię się kolejną maszyną i5 2400 z płytą Extreme4 (to samo co moje). Różnica polega na fabrycznym BIOS (do czasu) vs. moje 1.9 i chłodzenie jest BOX (wyższe temp).

 

I tak ... napięcie w idle 0,968 czasem wskoczy na 0,960 ... hmmm ... to wyżej niż u mnie o jakieś 0,1V.

W stress 1,152-1,160 ... czyli też nieco wyżej (u mnie 1,064 czyli ponownie 0,1V)

 

Temperatury widzę na chłodzeniu BOX jakieś 20 st. wyższe w Stress - brak wentylatora systemowego też robi swoje.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica o 0,1V wynika z włączonego/wyłączonego IES (Intelligent Energy Saver). Pisałem o tym niedawno ;)

 

Zaktualizowałem bios, wbiłem oszczędzanie energii i napięcie już jest praktycznie to samo (nawet o 0,008V niższe od mojego) ;)

 

ps. to BOX chłodzenie to niezłe "G"

 

Aha ... co do skwierczenia ... w tym drugim kompie jest cisza w tej kwestii (zasilacz FSP Fortron Aurum 500W, ten z nowej serii z certyfikatem gold). ... może u mnie też zapanuje cisza kiedy wymienię zasilacz ... fajnie byłoby ;)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Mi sie wydaje że z oznaczeniami, i samym planowaniem modeli, to Intel zaczyna błądzić. Dwie platformy, różne ilości rdzeni i wątków, a wszystko to Core i7. Architektura ta sama, a pojawiła się trójka z przodu. Do tego quad i7-3820 będzie miał tylko częściowo odblokowany mnożnik, czyli 2600K będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

 

Moim zdaniem czterocyfrowe oznaczenia również są głupie. Ludzie przede wszystkim patrzą na pierwsze cyfry, potem kolejne. Jak dla mnie różnica między np. i3-500 a i7-900 jest kolosalna, dużo większa niż miedzy i3-2100 a i7-2600. Pewnie i dlatego ta trójka z przodu, żeby od razu było wiadomo że to wypas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania:

-Jaki program pokazuje właściwie napięcie procesora?

-Ustawiłem napięcie procesora na około 1,22 V (mniejsze były niestabilne). Czy to możliwe żeby procesor chodził przy napięciu MNIEJSZYM od bazowego?! O co chodzi?

-Dlaczego po ustawieniu napięcia offset na najmniejszą wartość temperatura CPU w stresie sięgała 80*c a teraz, po ręcznym ustawieniu (na te 1,22 V) nie przekracza 64*?

Edytowane przez Boniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- ten program nazywa się 'miernik' i do kupienia w każdym elektronicznym sklepie ;)

- możliwe jest mniejsze napięcie, nic w tym dziwnego

- najprawdopodobniej coś źle ustawiłeś, offset to nie jest ustawienie napięcia tylko podbicie napięcia bazowego o wartość offsetu, może w sumie ustawiłeś bardzo wysokie i stąd temperatury

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję poprzednikom za odpowiedzi na moje pytania i mam kolejne:

-Dlaczego mój komputer po OC włącza się "na dwa razy"? Tzn. zacznie buczeć, wyłączy się, a jak jeszcze raz wcisnę POWER to już idzie bez problemów.

 

W systemie, grach i programach testujących jest stabilnie i chłodno ( około 64-66* przy small FFT).

Czy taka sytuacja jest niebezpieczna? Bo jeśli nie to mi to nie przeszkadza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...