Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kupiłem sporo drożej M4 128GB z gwarą więc tego dysku już nie wezmę. Na dodatek tak duża pojemność długo nie będzie mi potrzebna, a gwara jednak się przyda. Myślę też że sporo osób wciśnie się też w dobrą 60-tkę. Tyle, że ich ceny odstraszają względem dobrych cen bardziej komfortowych większych modeli. Niemniej jednak dla kogos kto wykorzysta te 160GB to widzę, ze to optymalny wybór wart ryzyka i na 2-3 lata starczy miejsca na system oraz sporo rzeczy. Nie słyszalem też by komuś padł Intel. Przy czym Intel sprzedaje się ich sporo mniej niż tańsze firmy.

Jak dotrze to nie zapomnij się pochwalić jakie masz wyniki w testach i dodaj mniej znaczący w tym wszystkim wynik z BootRacera bo tu 34nm Intel powinien wypaść sporo lepiej niż większość obecnych dysków.

 

Ryzyko, że intel padnie jest minimalne, intel robi najmniej awaryjne SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung PM830 - dysk SSD z SATA 6.0 Gbps

Samsung wprowadza do swojej oferty nowy model dysku SSD oznaczony symbolem PM830. Jest to pierwszy dysk SSD w ofercie tego producenta wyposażony w interfejs Serial ATA 6.0 Gbps, który umożliwia teoretyczne transfery na poziomie 600 MB/s. Dysk Samsung nie wykorzystuje jednak nowego interfejsu w pełni, prędkość odczytu to około 500 MB/s, a zapis sięga 350 MB/s co i tak trzeba uznać za bardzo przyzwoite wyniki.

PM830 zbudowany został w oparciu o kontroler firmy Samsung i pamięci NAND MLC wykonane w technologii 20 nm, co pozwoliło w pojedynczym dysku w rozmiarze 2.5 cala zmieścić aż 512 GB pamięci. W sprzedaży pojawią się trzy modele o pojemnościach 128 GB, 256 GB oraz właśnie 512 GB. Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie, z informacji prasowej wynika, że dysk trafi na rynek przed końcem bieżącego roku. Na dzień dzisiejszy nie znamy również ceny, ale biorąc pod uwagę, że zarówno pamięci jak i kontroler produkowane są przez Samsunga, to może być ona naprawdę konkurencyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem z RMA nowego, zafoliowanego Vertexa 3. I teraz zagwozdka. Czy sprzedawać, czy otwierać i liczyć, że ta sztuka też będzie waliła BSDOami ( a czuję, że bedzie) i po kolejnej naprawie domagać się zwrotu pieniążków :]??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem z RMA nowego, zafoliowanego Vertexa 3. I teraz zagwozdka. Czy sprzedawać, czy otwierać i liczyć, że ta sztuka też będzie waliła BSDOami ( a czuję, że bedzie) i po kolejnej naprawie domagać się zwrotu pieniążków :]??

 

 

Jeśli jeszcze nie otwierany to mogę się zamienić na cruciala m4. W najgorszym wypadku będę miał szybszy dysk :wink:

 

A tak serio to oczywiście że zakładaj. Myślę, że masz już dysk pozbawiony wcześniejszych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Samsung nie wykorzystuje jednak nowego interfejsu w pełni, prędkość odczytu to około 500 MB/s, a zapis sięga 350 MB/s co i tak trzeba uznać za bardzo przyzwoite wyniki.

 

Patrząc na te dane wychodzi, że będzie około dwóch razy szybszy od PM810/470 w odczycie/zapisie sekwencyjnym. Ciekawe co z 4k?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Tak się nieco przyglądałem tematowi bo po przejrzeniu opinii zamówiłem M4 128GB (na SATA2).

Dzisiaj dostałem:

 

Dołączona grafika

 

Znowu można poczuć przejście do nowej epoki... rok temu kupiłem Kingstona V+ 128GB, ale w grudniu dosłownie padł sam z siebie.

Defragmentacja / indeksowanie wyłączone, TRIM aktywny, czy coś jeszcze warto zrobić? Przejrzałem pierwszą stronę tematu i sam nie wiem.

Sterowniki Intela jakieś dodatkowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniłem u siebie standardowy dysk hdd na ssd (crucial m4 128gb), w macbooku late 2010, mac os x 10.7 lion

 

wszyscy którzy wkładają ssdki cieszą się czasem startu systemu w okolicach 10-15s, u mnie ten czas się nie zmienił po zmianie czyli dalej wynosi około 40s

nie żebym się tym jakoś specjalnie przejmował, ponieważ wyłączam kompa może ze 2-3 razy w miesiącu, natomiast bardziej gryzie mnie to, że coś może być nie tak

 

czy mógłby się ktoś wypowiedzieć z podobną konfiguracją lub ktoś kto po prostu ma wiedzę jak zdiagnozować ten przypadek?

dodatkowo, znacie może jakieś darmowe programy diagnostyczne dysku pod najnowszego macosx?

 

abstraciach!ąc od czasu startu systemu muszę powiedzieć, że efekty mi się podobają, start programów, a przede wszystkim plików video jest imponujący, aczkolwiek to jest tak, że jednak muszę trochę na siłę szukać obszarów, w których zmiany widać gołym okiem, pewnie wynika to z tego w jaki sposób użytkuję kompa oraz z tego, że od wymiany minął dopiero dzień

 

pzdro

 

postawienie świeżego systemu rozwiązało problem, także z dyskiem wszystko ok, polecam cruciala :)

 

jeszcze prośba o interpretację wyników:

Edytowane przez macr0n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w odróżnieniu od wyników Raptora - moje drastycznie poleciały w dół. Co najbardziej dziwne mój Intel przerobił tylko 2,33TB danych. Może to zasługa Visty i CCleanera? No nic, jest zadanie aby przywrócić sytuację do porządku ;)

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

 

Jeśli dobrze dojrzałem przebieg Intela Raptora - 2900h? To mój, przy takim samym czasie pracy powinien mieć 23TB :D

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy/kiedy jest sens miec 2 SSD'ki (nie w RAID!)? Macie jakies scenariusze, gdzie takie cos sie przydaje? Np. jeden na system, a 2-gi na dane/gry/programy? Jest sens miec 2 SSD'ki obecnie - przyda sie to do czegos/da gdzies dodatkowego kopa etc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze dojrzałem przebieg Intela Raptora - 2900h? To mój, przy takim samym czasie pracy powinien mieć 23TB :D

 

Grimlock to jest 2gi ssd - pierwszy x25-m męczony przeze mnie siedzi teraz u żony w lapku -> 8500h/8TB, na tym ze screena wyżej 3TB nabiłem w 2 dni licząc próbki Neurona@home (4.5GB ramu żre jedna a ja na 8GB i swapie odpliłem 4 równolegle) :P

 

@sliza

 

do benchmarków jest sens - do zwykłego użytkowania nie - lepiej jeden większy

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to zasługa Visty i CCleanera? No nic, jest zadanie aby przywrócić sytuację do porządku ;)

 

Może ktoś wie na ile można liczyć z odzyskaniem dawnej świetności takiego dysku oraz czy pełny format SSD istotnie wpłynie na jego zużycie i czy ma jakiś sens jego zrobienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się, że mam tak mało nabitych godzin na tym SSD'eku :)

 

Z ciekawości sprawdziłem i monitor (Eizo S1901), którego mam od lipca 2007, ma przepracowanych 8000h. Monitor ma prawie 1500 dni co daje ponad 5h pracy na dzień. Intela kupiłem w październiku 2009.

 

Prawie dwa lata temu ten Intel wyciągał:

 

Wszystko o SSD -- FAQ 1. Strona! - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 39

 

http://forum.purepc.pl/findpost-t270332-p3392898.html

 

http://forum.purepc.pl/findpost-t270332-p3383577.html

 

Może ktoś wie na ile można liczyć z odzyskaniem dawnej świetności takiego dysku oraz czy pełny format SSD istotnie wpłynie na jego zużycie i czy ma jakiś sens jego zrobienie.

 

Systemy wspierające TRIM np. Windows 7 nie wymagają czyszczenia wolnej przestrzeni SSD (komórek zapisanych danymi, które zostały wykasowane). W przypadku Visty i starszych, co jakiś czas warto SSD'eka przelecieć CCleaner'em. U mnie zdarzyło się coś dziwnego jak widać po wynikach, bo drugi SSD też "stracił" wcześniejsze osiągi. Może to wina drivera do kontrolera SATA, albo jakaś usługa w tle połyka trochę wydajności SSD.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Intelu 7645h i 1.82TB danych. Ale to zasługa tego że używam dwóch SSD inaczej byłoby znacznie więcej Host Writes.

 

czy/kiedy jest sens miec 2 SSD'ki (nie w RAID!)? Macie jakies scenariusze, gdzie takie cos sie przydaje? Np. jeden na system, a 2-gi na dane/gry/programy? Jest sens miec 2 SSD'ki obecnie - przyda sie to do czegos/da gdzies dodatkowego kopa etc?

 

Ja tak mam. Pierwszy na system i aplikacje/gry. Drugi na folder Moje Dokumenty (ok 24GB danych w tym jpg i rar) + pliki małe i średniej wielkości (czyli poza mp3, filmami itp). Dla mnie wygoda, szybki dostęp do danych.

 

Może ktoś wie na ile można liczyć z odzyskaniem dawnej świetności takiego dysku oraz czy pełny format SSD istotnie wpłynie na jego zużycie i czy ma jakiś sens jego zrobienie.

 

Trim i GC powinny utrzymywać 90-95% fabrycznej wydajności przy niezbyt mocnym obciążeniu.

Format - prosta matematyka, jak dysk ma 80GB to po formacie zapisze się 80GB, jak 128GB to 128 ;)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam. Pierwszy na system i aplikacje/gry. Drugi na folder Moje Dokumenty (ok 24GB danych w tym jpg i rar) + pliki małe i średniej wielkości (czyli poza mp3, filmami itp). Dla mnie wygoda, szybki dostęp do danych.

 

rozumiem, ze system na intelu, a te male/srednie pliki na kingstonie? Co wlasciwie dane ssd przy malych/srednich plikach DANYCH - widac tu jakiegos kopa w stosunku do hdd? Przeciez to nie aplikacje/OS, ze czas ladowania jest tak wazny/odczuwalny.

 

2-ga sprawa: do danych wystarczy jakis starszy/wolniejszy/tanszy ssd niz te najnowsze/najwydajniejsze obecnie na rynku?

3: czy ssd na dane to jednak nie przesada? czy jednak komfort wynagradza wyzszy koszt?

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wlasciwie dane ssd przy malych/srednich plikach DANYCH - widac tu jakiegos kopa w stosunku do hdd? Przeciez to nie aplikacje/OS, ze czas ladowania jest tak wazny/odczuwalny.

Eliminacja jakichkolwiek HDD = błoga cisza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

firmware 0002 w m4 juz miales zaladowane, czy sam update'owales?

Już było w tej wersji.

Zresztą na samym dysku jest na obudowie informacja o takim właśnie firmware, chyba w miarę świeża seria.

 

 

jak to wylaczyc w win7 dla ssd (albo sprawdzic, czy jest wlaczone, czy nie)?

1. Start -> defragmen.. będzie defragmentator, uruchamiasz go i w opcjach wyłączasz zaplanowane.

2. Start -> services.msc (lub usługi), na liście znajdujesz defragmentator, ustawiasz uruchamianie na wyłączone

3. Na tej samej liście szukasz windows search, robisz tak samo

 

W sumie Windows 7 powinien sam z siebie obie te rzeczy wyłączyć przy wykryciu SSD. Czemu tego nie zrobił, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trim i GC powinny utrzymywać 90-95% fabrycznej wydajności przy niezbyt mocnym obciążeniu.

Format - prosta matematyka, jak dysk ma 80GB to po formacie zapisze się 80GB, jak 128GB to 128 ;)

 

Mam pytanie bo zdaje się, że masz rację i chyba zamęczyłem trochę nowego M4. Dysk jest świetny i wyniki nadal ma bardzo dobre ale jednak wydaje mi się że już minimalnie gorsze tj. o 1-3% jak był zupełnie nowy. Bo te początkowe są już nie do uzyskania.

Jak sprawdzić czy dziła TRIM to wiem ale co do GC to nic. Czy to GC jest w TRIM-ie czy trzeba wgrac samemu. Nie wiem też gdzie sprawdzic ilość przepracowanych MB. Bo Intelowski Toolbox jest tylko dla Intela.

 

Jednak po przeinstowaniu sterów bootowanie wróciło mi do normy.

 

Nie wiem też skąd się bierze tak długi MTBF SSD - dla Intela to 114lat dla Vertexa2 to 228 lat - skoro wydajność dysków tak drastycznie spada w krótkim czasie.

 

Czy pod win7 w narzędziach administarcyjnych panelu sterowania musi być widoczna ta partycia systemowa 100MB czy można windowsa tak wgrać, żeby się nie pojawiała.

 

Czy TRIM i GC dziła w czasie rzeczywistym czy np. pracuje na korzysść SSD w stanie bezczynności. Nie wiem też czy warto usuwać z SSD zbędne pliki np. CCleanerem.

 

Ze swojej strony polecam nie wgrywać nieużywanych sterów np. Marvela, USB 3.0 mczy bluetooth bo wszystkie maja wpływ na bootowanie. Wczoraj odinstalowując je odzyskałem ok. 4s przy bootowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam marvela bo potrzebuje esata

 

Ale jak mam wolne jeszcze jedno miejsce na sata III Intela lub Sata II Intela to to też chyba może być do podłączenia z przodu, czy do podłączenia Esata z tyłu teżmusze wgrywac jakieś stery - bo planowalem podłączyć do tego kieszeń za parę dni?

 

Co do Marvela to ludzie narzekaja na wydajność, ale u mnie był aprawie jak na Intelu sata III. Tylko dłuższe bootowanie - wyglada to tak jak podłączanie kiedyś SATA na PCI do starej płyty IDE (tak jakby dodatkowy mini BIOS).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chwilowo z braku czasu wrzucam tylko wyniki z AS SSD Bench oraz SMARTa

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

z prośbą o ich komentarz. Firmware najnowszy - 02M3.

 

jak znajdę chwilę to wstawię resztę wyników.

Edytowane przez E57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GC działa tylko i wyłącznie podczas bezczynności dysku, to się ma w dysku i się nie da włączać, wyłączać, sprawdzać etc...

 

MTBF nie ma kompletnie nic do wydajności dysku. Poczytaj dokładnie czym jest mtbf - i nie zwracaj kompletnie na niego uwagi.

 

O 100MB partycji mówiliśmy kilka razy, ostatnio kilka stron temu.

 

 

@sliza - oprócz ciszy o której wspomniał Grimlok jest jeszcze czas dostępu do plików. Jak posiadasz, tysiące albo dziesiątki tysięcy plików to uwierz mi hdd bardzo długo pokazuje zawartość folderu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

dla porównania fotka z recenzji HP 8440p z SSD Intel G2 160GB

 

Dołączona grafika

 

update fw

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

zrzuty ekranu

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

komentarze dotyczące parametrów SMART ora wyników benchmarków mile widziane ;)

Edytowane przez E57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpowiedzcie tak na szybko czym sklonowac moja 40stke na nową 160tke ? Drugi dysk musi byc na USB lub eSata ze wzgledu ze akcja bedzie odbywac sie na laptopie

Ghost 11.5 z pakietu Hirens nie widzi dyskow w trybie DOS a w trybie MiniXP nie uruchamia sie :/

 

Edit : juz mi E57 pomogl :lol2:

Edytowane przez sensei
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...