Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawostka, jak użyć 4GB RAMU przy 32 bitowym systemie :)

 

tworzymy ram dysk z ostatniej kości, na niej swap file i testujemy programem do testowania pamięci RAM, ja korzystam z memtest :)

 

Wynik: 3,78GB i 3,80GB(przy włączonej mozilli która i tak wywaliłą błąd ^^,) zajętego Ramu na 32 bitowym XP. Swap 762MB (jak wiadomo system widzi 1GB jako 9xx mb, ponadto przy SWAPIE musi zostać na dysku co najmniej 5mb :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa - właśnie as używa skompresowanych danych stąd algorytmy sandforce nie wiele wiecej spakuja - i stad niższe wyniki niż w innych benchmarkach (dlatego m.in. wzialem kolejnego intela bo wychodzi podobnie do sf w as ssd)

 

@Eclipse

 

zrób jeszcze tools->copy-benchmark i wrzuc wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaos`theory

rafa - właśnie as używa skompresowanych danych stąd algorytmy sandforce nie wiele wiecej spakuja - i stad niższe wyniki niż w innych benchmarkach (dlatego m.in. wzialem kolejnego intela bo wychodzi podobnie do sf w as ssd)

 

Dlatego właśnie sandforce jest kiepski, bo dane jakimi obracają ludzie na dysku to w 70% dane już skompresowane, a wtedy wydajność sandforce'a jest żenująca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eclipse

 

zrób jeszcze tools->copy-benchmark i wrzuc wyniki

 

mowisz i masz :)

Dołączona grafika

na poprzedniej stronie masz ATTO i crystal a na tej AS SSD.

Reasymujac moja przygode z ssd powiem tak. Zaluje... ze tak pozno :)

Moze to troche glupie ale ssd sie czuje o pierwszego wlaczenia. Responsywnosc systemu z dzialajacymi aplikacjami w tle jest niesamowita naprawde zaden ram, zadek procek tyle nie da co wlasnie taki dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafa - właśnie as używa skompresowanych danych stąd algorytmy sandforce nie wiele wiecej spakuja - i stad niższe wyniki niż w innych benchmarkach (dlatego m.in. wzialem kolejnego intela bo wychodzi podobnie do sf w as ssd)

 

Przecież właśnie to powiedziałem :lol2:

 

EDIT

Samsung wypuścił nowe modele dysków 470 Series jako pierwszy na nowych 30nm kościach DDR NAND!

http://thessdreview.com/our-reviews/samsung-470-series-256-gb-ssd-review-30nm/

http://techreport.com/articles.x/20087

http://www.storagereview.com/samsung_470_series_ssd_review_256gb_mz5pa256hmdr

http://hothardware.com/Reviews/Samsung-470-Series-256GB-SSD-Review/?page=1

 

Są zupełnie przyzwoite.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna netbooka Asus 1215N - od razu chcę w nim zamienić dysk na SSD - Intel 40GB. Dokładnie pisząc - albo kupić nowy, albo podmienić mój systemowy zamiast którego kupiłbym Vertexa 2 E 60GB. W przypadku zmiany z Intela w PC odczuję zauważalną różnicę? Jeżeli różnica będzie tylko w smarkach, to podziękuję. Konfig E8400 (3,6GHz), P35, 8GB, Vista x64 - za ok pół roku zmiana platformy (pewno AM3+ i pewno W7 x64 HP).

Trzecia opcja zakłada by jeszcze trochę poczekać - by kupować kolejny SSD jak będę platformę zmieniał.

Dzięki za głos rozsądku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dużo danych kopiujesz między dyskami/partycjami to Vertex będzie szybszy. Ale w pozostałych przypadkach Intel będzie sobie radził bardzo dobrze. Zwróć też uwagę na wpisy powyżej - Sandforce słabo sobie radzi z już skompresowanymi danymi. Więc jeśli zamierzasz dane przechowywać zzipowane/zrarowane to spójrz na różnicę między benchmarkami Crystal Disk i AS SSD. Zależy też co się dla Ciebie bardziej liczy poza tym: pojemność, cena etc.

 

Na wcześniejszych stronach jakiś serwis dokonał porównania awaryjności poszczególnych SSD i wyszło na to, że Intel ma zadziwiająco niski procent wadliwych SSD w porównaniu z OCZ Vertex 2.

 

Miałem Vertexa 1 120GB, teraz Intela G2 160GB - nie zauważyłem wyraźnych różnic poza pojemnością w codziennym użytkowaniu. Owszem G2 160GB jest sporo szybszy od 40GB ale nie aż tak bardzo :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grimlock - dzięki :)

 

Nie, SSD będzie służył jako normalny dysk systemowy. Po prostu teraz kupuję netbooka służbowego i od razu chciałem go zmodyfikować, by tak nie denerwował mnie za bardzo w użytkowaniu (ok rok czasu użytkuję SSD). Dlatego też, już dziś wolę dodać parę zł do dysku, tak by za pół roku świeżo kupionego nie sprzedawać, by nowego kupować (pewno strata kasy będzie porównywalna dziś i za pół roku)

 

Offtop - dokonywał już ktoś takiego upgread'u? Z tego co czytałem, przy zmianie HDD w netbooku stracę gwarancję (jakieś plomby ?) a w zaprzyjaźnionym sklepie mówią, że nic takiego nie ma..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co patrzylem to nie ma bezposrednio dostepu do dysku, jedynie do pamieci... A jaki masz patent na sklonowanie tego dysku ktory byl? Zapewne jest na nim preinstalowany system itp...

 

tutaj po prawej stronie masz fotki spodu

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo nie radzenie sobie SandForce z skompresowanymi danymi doskwiera w codziennym uzytkowaniu? Wogole jest to zauwazalne?

Przez codzienne uzytkowanie mam na mysli, normalne korzystanie z komputera + gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'kkNd!' - nie zamierzam klonować - do Asusa 1215N będzie świeża instalka systemu.. Jedynie, gdy zdecyduję się na zamianę "piecykowego" Intela 40GB Vertex'em 2 E 60 GB, to będę się czymś (?) bawił.. Jeszcze netka nie mam, więc spokojnie będę szukał i sprawdzał metody klonowania dysku systemowego :)

 

P.S. Generalnie sprawdzają się informacje o zamianie HDD na SSD w netbooku - Fotoporadnik zmiany HDD w Asus'ie 1005pe

P.S. 2 - w sumie jeżeli zmiana Intela na Vertexa 2 nie da mi wymiernych korzyści (patrząc w perspektywie aktualizacji paltformy [OS]), to pewno pójdę po tańszej opcji, czyli drugi Intel będzie kupiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo nie radzenie sobie SandForce z skompresowanymi danymi doskwiera w codziennym uzytkowaniu? Wogole jest to zauwazalne?

Przez codzienne uzytkowanie mam na mysli, normalne korzystanie z komputera + gry.

 

Powiem szczerze ze gdybym nie przeczytal o tym tutaj to bym nawet o tym nie wiedzial. Co do pytania to nie wiem czy SandForce ma z tym problemy czy nie oceniam tylko to co sam doznalem po przesiadce z hdd na ssd. To nawet nie chodzi o predkosc kopiowania etc. to chodzi o szybki czas dostepu, niesamowita prace na malych plikach stricte systemowych typu dll'lki a te raczej kompresowane nie sa. Ja polecam ssd jaki by nie byl. No moze nie jakies stare konstrukcje. Z czasem zmieniaja sie priorytety mnie juz srednio gry interesuja za to komfort w samym systemie jest ogromny. Inna sprawa ze przesaidlem sie z XP na w7 x64 dla TRIM i 12 lat uzywania SB live go nie zabilo... wykonczyl go brak sterow. No coz Mikolaj w tym roku przyniesie nie tylko ssd ale i jakas karte muzyczna. ;) Obecnie pozostalem na integrze musze powiedziec ze 12 letni SB live zjada ja na sniadanie ale to taki off topic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie pisał że zamula - po prostu spada mu deklarowana prędkość (z 260mb/s zrobilo sie 83mb/s). Intel X25-M ma zapis na poziomie 80mb/s i nie widać żadnego "zamulania"/spowolnień - po prostu taka specyfika kontrolera SandForce (dokładnie to chyba funkcji DuraWrite)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamula tylko nie jest taki super szybki jak na danych kompresowalnych. Ale to i tak prędkości daleko nie osiągalne dla HDD.

 

Nie wiem dlaczego tak rzadko mówimy o Crucialu C300 a to przecież najszybsze dyski jakby nie patrzeć, nawet na Sata 2. Fakt że cena ich jest czasem bezsensownie wygórowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie pisał że zamula - po prostu spada mu deklarowana prędkość (z 260mb/s zrobilo sie 83mb/s). Intel X25-M ma zapis na poziomie 80mb/s i nie widać żadnego "zamulania"/spowolnień - po prostu taka specyfika kontrolera SandForce (dokładnie to chyba funkcji DuraWrite)

 

To w takim razie wydaje mi sie ze nie bedzie to zauwazalne w codziennym uzytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel, OCZ, Samsung, trochę mniej Corsair, GSkill, Patriot i A-Data to znane marki i chętniej przez to wybierane. O Crucialu nigdy głośno na polskim nie było słychać. Lexar i Crucial to marki należące do Microna. Zresztą Lexar robi bardzo dobre karty pamięci Flash. Crucial w Stanach słynął od zawsze z niezłego RAMu.

 

C300 robi wrażenie, a w szczególności wersja 256GB. 600$ przy takich osiągach i pojemności to z jednej strony dużo, a z drugiej jeszcze nie aż tak bardzo. Jak ktoś ma rodzinę w USA to zapewne trafiłby jeszcze na niejedną promocję na te SSD ;)

 

http://www.crucial.com/pdf/Tech_specs-letter_Crucial_RealSSD_C300_v9-16-10_online.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpopularniejsze dyski SSD są w cenie ponizej 500 zł.

 

C300 jest nieco wydajniejszy i bardziej przyszłościowy jakby nie patrzeć, natomiast Vertex2 ma większe grono właścicieli, łatwiej otrzymać pomoc w razie problemów czy pytań, częste aktualizacje to wyraźny znak że producent dysków Vertexa ciągle nad nimi pracuje. Vertex2 jest bardziej przekonujący ponieważ wiemy czego się po nim spodziewać, z C300 użytkowników jest mniej, "hałasu" o nim też mniej więc ludzie biorą ślepo Vertexy :)

 

 

C300 nie ma wsparcia bezpośredniego dla Trima jak Vertexy, takową funkcję ma pełnić mechanika dysku, ale czy działa i jak działa to ciezko stwierdzic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyszła aktualizacja firmware dla C300... Ogólnie już kiedyś pisałem - po co ulepszać coś jak jest dobre. Każdy update niesie jakieś ryzyko uszkodzenia dysku, o tym też warto pomyśleć. C300 obsługuje trim, który nie działa tylko w RAID (jak u większości dysków). Poza tym jest coś takiego jak GC (Garbage Collection), co działa podobnie jak trim, więc nie ma się czego bać. Nie ma uniwersalnie najlepszego dysku - dla każdego różne modele są najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niedawno (16.12.2010) kupiłem dysk SSD OCZ Vertex 2 90GB (Wersja oprogramowania1.25) zainstalowałem system i porobiłem testy, index wydajności systemu dla dysku wykazał wysoką ocenę 7.7 (na 7.9) a testy HDTune wypadły jak w załączniku (pliki z 16.12)

512 bytes 9503 IOPS

Byłem bardzo zadowolony aż do dzisiaj, zainstalowałem dodatkowe kości pamięci RAM i odświeżyłem index wydajności systemu i tym razem dysk został oceniony na poziomie 7.4 zrobiłem od razu dodatkowe testy HDTune i okazało się że prawie o połowę spadła mi wartość IOPS do poziomu 512 bytes 5963 IOPS (Zdjęcia w załączniku z dnia 21.12). Próbowałem:

*Wyłączyć wszystkie programy działające w tle jak antywirus

*Reset ustawień BIOS

AS SSD Benchmark 1.5.3784.37609

------------------------------

Name: OCZ-VERTEX2 3.5

Firmware: 1.25

Controller: iaStor

Offset: 103424 K - OK

Size: 83,84 GB

Date: 2010-12-21 21:41:00

------------------------------

16MB

------------------------------

Read: 9,30 iops

Write: 2,37 iops

------------------------------

4K:

------------------------------

Read: 4688 iops

Write: 13241 iops

------------------------------

4K-64Threads:

------------------------------

Read: 29290 iops

Write: 14807 iops

------------------------------

512B

------------------------------

Read: 5420 iops

Write: 3773 iops

------------------------------

Score:

------------------------------

Read: 148

Write: 113

Total: 338

------------------------------

TRIM działa sprawdziłem a w biosie mam ustawiony dysk na trym AHCI czy może spotkaliście się z podobnym problemem?

post-184532-0-77970300-1292962856_thumb.png

post-184532-0-11842700-1292962858_thumb.png

post-184532-0-45916100-1292962859_thumb.png

post-184532-0-89984900-1292962860_thumb.png

Edytowane przez m4rcel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej go benchmarkujesz tym bardziej "brudzisz" komórki i wyniki sa kiepskie. Trim nie nadąża oczyszczać. Zostaw na kilka godzin w bezczynności i wtedy sprawdź.

Poza tym ten wskaźnik wydajności systemu to sobie można wsadzić w ...

 

C300 nie ma wsparcia bezpośredniego dla Trima...

 

http://www.crucial.com/pdf/Tech_specs-letter_Crucial_RealSSD_C300_v9-16-10_online.pdf Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crucial oczywiście ma TRIM jak każdy współczesny SSD

 

to o czym pisze kolega powyżej to GC czyli garbage collection czyli sprzątanie w tle (bezczynności) - różnie to bywa - generalnie raczej wolne

 

TRIM zasadniczo wykonuje się podczas delete tzn. na sektorach które zajmował plik system wykonuje komendę TRIM i dysk wie, że są one puste i może od razu przygotować do ponownego zapisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...