Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie niestety nie mam dysku HDD i pojawia się czy mój nowy Vertex 2 nie popsuje się jeśli nie przeniosę tych folderów na HDD ? Jaki to ma wpływ na żywotność i wydajność dysku SSD ? Bo jeśli negatywnie to musiałbym dokupić jakiś HDD :) Więc proszę o fachową odpowiedź, bo nie wiem czy mam iść specjalnie do sklepu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie niestety nie mam dysku HDD i pojawia się czy mój nowy Vertex 2 nie popsuje się jeśli nie przeniosę tych folderów na HDD ? Jaki to ma wpływ na żywotność i wydajność dysku SSD ? Bo jeśli negatywnie to musiałbym dokupić jakiś HDD :) Więc proszę o fachową odpowiedź, bo nie wiem czy mam iść specjalnie do sklepu :)

 

Zasadniczo to napisz to jeszcze raz ale bardziej po polsku. I nie, nie popsuje sie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pośpiech robi swoje :/ Chodzi mi o to, że kupiłem Vertexa 2. Słyszałem, że trzeba specjalnie przemieszczać foldery systemowe na HDD, żeby nie zużywać SSDka. Zastanawiam się, czy mam kupować dysk HDD po to aby odciążyć Vertexa ? Czy mogę normalnie pracować na nim tak jak na dysku HDD ? Bo nie rozumiem w jakim celu ma służyć to przemieszczanie folderów systemowych z SSD na HDD.

Edytowane przez Gulf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używaj SSD tak jak zwykły dysk - nikomu od normalnego korzystania SSD nie odmówił posłuszeństwa. Poza wadami/niedoróbkami fabrycznymi w postaci firmware'u z błędami. Chyba, że masz mały SSD tylko na system + kilka najczęściej używanych aplikacji to wtedy pliki, dokumenty trzeba trzymać na HDD :) W przeciwnym razie można uwolnić się od balastu jakim są dyski twarde. W przypadku SSD generacji pierwszej tzn. takich bez cache'u, wsparcia dla TRIM, Garbage Collection etc. doskwierało im tzw. przycinanie - stuttering. Obecnie to zjawisko w połączeniu z Windows'em 7 zanikło. Wtedy faktycznie jako magazyn plików warto było mieć HDD.

 

Gdyby były problemy z żywotnością to pierwsi w tym temacie byśmy narobili rabanu ;)

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pośpiech robi swoje :/ Chodzi mi o to, że kupiłem Vertexa 2. Słyszałem, że trzeba specjalnie przemieszczać foldery systemowe na HDD, żeby nie zużywać SSDka. Zastanawiam się, czy mam kupować dysk HDD po to aby odciążyć Vertexa ? Czy mogę normalnie pracować na nim tak jak na dysku HDD ? Bo nie rozumiem w jakim celu ma służyć to przemieszczanie folderów systemowych z SSD na HDD.

 

Po co chcesz kupic dysk SSD jak nie chcesz go uzywac ? Najlepiej jest postawic go sobie na polce to wtedy nic mu sie nie stanie i bedziesz spal spokojnie.

 

 

Na ssd powinienes miec wszystko to z czego najczesciej korzystasz czyli system, aplikacje, tempy i inne smiecie wlasnie, zeby poczuc roznice. HDD to zostaw sobie na magazyn danych jak masz po 100GB zdjec, mp3 czy filmow. Oprocz tego na plus wszystko to co napisal Grimlock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam takie pytanie. Zamierzam kupić SSD pod system i projekty programu Pro Tools. Zdecydowałem się na Intel X25-M 80GB ale zacząłem czytać też o OCZ Vertex 2 no i chyba wersja 60GB ma jeszcze literkę E (co to za wersja, jaka jest różnica w porównaniu z Vertex 2 ?). Sprawa byłaby o tyle prosta gdyby chodziło tylko o dysk pod sam system. Jak pisałem wyżej będę pracował z projektami muzycznymi i zacząłem się zastanawiać czy aby wyższy transfer zapisu by się nie przydał, więc zacząłem myśleć o Vertex 2 60GB (jeśli jest taka wersja). Co lepiej wybrać ?

Edytowane przez Apollo311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się pojemnością > E od Extended. Np. Vertex 2 100GB i Vertex 2E 120GB etc.

 

Vertex 2

 

40GB - OCZSSD2-2VTX40G

50GB - OCZSSD2-2VTX50G

100GB - OCZSSD2-2VTX100G

200GB - OCZSSD2-2VTX200G

400GB - OCZSSD2-2VTX400G

 

Vertex 2E - Extended Capacities:

 

60GB - OCZSSD2-2VTXE60G

90GB - OCZSSD2-2VTXE90G

120GB - OCZSSD2-2VTXE120G

180GB - OCZSSD2-2VTXE180G

240GB - OCZSSD2-2VTXE240G

480GB - OCZSSD2-2VTXE480G

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się pojemnością > E od Extended. Np. Vertex 2 100GB i Vertex 2E 120GB etc.

 

Vertex 2

 

40GB - OCZSSD2-2VTX40G

50GB - OCZSSD2-2VTX50G

100GB - OCZSSD2-2VTX100G

200GB - OCZSSD2-2VTX200G

400GB - OCZSSD2-2VTX400G

 

Vertex 2E - Extended Capacities:

 

60GB - OCZSSD2-2VTXE60G

90GB - OCZSSD2-2VTXE90G

120GB - OCZSSD2-2VTXE120G

180GB - OCZSSD2-2VTXE180G

240GB - OCZSSD2-2VTXE240G

480GB - OCZSSD2-2VTXE480G

 

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Rozumiem że pod względem wydajności to się nie różnią albo są podobne ?

W kwestii poprzedniego mojego posta. To jak lepszy Intel czy OCZ :) ??

Program Pro Tools to podała jako przykład (z którego będę korzystał) ale pewnie tutaj można równie dobrze brać pod uwagę programy np. grafiki komputerowej Adobe After Effect, 3DStudio Max itd.

Tak jeszcze tylko napiszę. Normalnie wkurzyć się idzie bo w Trójmieście dzwoniłem już do kilku sklepów w sprawie dysku Intela i niestety, mają tylko na zamówienie. Kurcze ciężko go w sklepie zdobyć.

Edytowane przez Apollo311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używaj SSD tak jak zwykły dysk - nikomu od normalnego korzystania SSD nie odmówił posłuszeństwa. Poza wadami/niedoróbkami fabrycznymi w postaci firmware'u z błędami. Chyba, że masz mały SSD tylko na system + kilka najczęściej używanych aplikacji to wtedy pliki, dokumenty trzeba trzymać na HDD :) W przeciwnym razie można uwolnić się od balastu jakim są dyski twarde. W przypadku SSD generacji pierwszej tzn. takich bez cache'u, wsparcia dla TRIM, Garbage Collection etc. doskwierało im tzw. przycinanie - stuttering. Obecnie to zjawisko w połączeniu z Windows'em 7 zanikło. Wtedy faktycznie jako magazyn plików warto było mieć HDD.

 

Gdyby były problemy z żywotnością to pierwsi w tym temacie byśmy narobili rabanu ;)

 

Wielkie dzięki za wyjaśnienie :)

 

 

CLAU - weź zaczerpnij świeżego powietrza, bo nie potrzebna jest ta spinka z Twojej strony. Na pierwszej stronie jest napisane, że dyski SSD zużywają się przez zapis i zalecane są te "tricki". Więc byłem ciekaw jak bardzo się zużywają, bo nie wiedziałem czy mam gdzieś w oszczędnościach szukać dodatkowego hajsu na HDD.

Jak nie masz zamiaru pomagać to nie musisz się odzywać, prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze bo ta pierwsza strona i info o zuzywaniu sie tylko straszy w tym FAQ. Potem sa takie kwiatki jak ludzie bojacy sie kupic ssd bo "sie zuzyje": albo kupujacy ssd i porzenoszacy wszystko (tempy, swap file etc.) z niego na hdd. Po co w takim razie kupowac ssd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie jaki najlepiej kupic dysk ssd pod system win 7 ? crucial c300 czy vertex 2e lub Corsair F60? a moze jeszcze cos innego do 500zl ?

Edytowane przez wojooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial najlepiej wypada od 128GB bo 64GB jest sporo wolniejsza. Ale to wciąż świetny dysk. Tak na prawdę dobry będzie każdy który wymieniłeś.

 

 

@CLAU - info jest i być musi bo zużywanie komórek to fakt. Kwestia uświadomienia że nie jest to problemem.

Dodałem w 1. poście informacje dla jasności.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial najlepiej wypada od 128GB bo 64GB jest sporo wolniejsza. Ale to wciąż świetny dysk. Tak na prawdę dobry będzie każdy który wymieniłeś.

 

 

 

 

 

zapomnialem dopisac ze interesuje mnie 60gb dysk ... :) czyli do tej pojemnosci najlepszy bedzie vertex 2 ? moze pytanie laickie ale na niektorych aukcjach sa vertesy 2 i vertexy 2 e czym sie roznia te 2 modele ? czy to jest jedno i to samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już dzisiaj padła w tym temacie odpowiedź na pytanie czym się różni Vertex bez "E" od Vertexa z "E", nawet na tej stronie ;) konkretnie w poscie #3608

 

 

ups :D nie zwrociłem uwagi ;)

 

ponawiam pytanie ... przy tej pojemnosci najlepszy bedzie ... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że przy 4 czy 6GB RAM'u nie ma większego sensu utrzymywanie pliku wymiany/page file'a. Jeśli ktoś nie wykorzystuje do późniejszej analizy danych zrzucanych po awarii systemu, to może także wyłączyć tworzenie "Kernel Memory Dump". Zawsze to kilka gigabajtów zaoszczędzone na SSD i znacznie zmniejszona ilość zapisów komórek.

Na początku z pierwszym SSD obchodziłem się jak z jajkiem, potem był Vertex, jakiś czas temu doszedł Intel i nic złego się nie dzieje. Intel 160GB G2 przerobił prawie 10 terabjtów danych i wszystko jest porządku - ma wydajność jak by prosto wyjechał z fabryki :) Oczywiście mam wyłączone wszystkie bezużyteczne narzędzia jak indeksowanie, defragmentacja, SuperFetch etc. które przy mikroskopijnym czasie dostępu SSD tracą kompletnie na znaczeniu.

 

W przypadku pendrive'ów, kart pamięci też działa zjawisko zużywania się komórek wraz z kolejnymi zapisami. Najstarszego pendrive'a mam już 6-7 lat i używam do dziś bez zarzutu (nawet po przypadkowej kąpieli w torfowisku z właścicielem).

Wygląda na to, że codzienne, nawet bardzo intensywne użytkowanie nie jest na tak wysokim poziomie aby skutecznie wyczerpać teoretyczny limit założony przez projektantów/producentów.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ponawiam pytanie ... przy tej pojemnosci najlepszy bedzie ... ?

 

Którykolwiek z dysków na SandForce, może być Vertex 2.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że przy 4 czy 6GB RAM'u nie ma większego sensu utrzymywanie pliku wymiany/page file'a. Jeśli ktoś nie wykorzystuje do późniejszej analizy danych zrzucanych po awarii systemu, to może także wyłączyć tworzenie "Kernel Memory Dump". Zawsze to kilka gigabajtów zaoszczędzone na SSD i znacznie zmniejszona ilość zapisów komórek.

Na początku z pierwszym SSD obchodziłem się jak z jajkiem, potem był Vertex, jakiś czas temu doszedł Intel i nic złego się nie dzieje. Intel 160GB G2 przerobił prawie 10 terabjtów danych i wszystko jest porządku - ma wydajność jak by prosto wyjechał z fabryki :) Oczywiście mam wyłączone wszystkie bezużyteczne narzędzia jak indeksowanie, defragmentacja, SuperFetch etc. które przy mikroskopijnym czasie dostępu SSD tracą kompletnie na znaczeniu.

 

W przypadku pendrive'ów, kart pamięci też działa zjawisko zużywania się komórek wraz z kolejnymi zapisami. Najstarszego pendrive'a mam już 6-7 lat i używam do dziś bez zarzutu (nawet po przypadkowej kąpieli w torfowisku z właścicielem).

Wygląda na to, że codzienne, nawet bardzo intensywne użytkowanie nie jest na tak wysokim poziomie aby skutecznie wyczerpać teoretyczny limit założony przez projektantów/producentów.

 

Co do swapa smiem sie niezgodzic bo w przypadku gdy bedziesz potrzebowal wiecej niz te 4gb to kupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial 64 ma tylko wolniejszy zapis, odczyt jest tak samo zarąbisty jak w innych wersjach :) Jak Ci tak bardzo szybki zapis potrzebny to bierz inne, ale ten jest najszybszy pod system. Gdzieś tu wrzucałem link do rankingu wydajności. Poszukaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial 64 ma tylko wolniejszy zapis, odczyt jest tak samo zarąbisty jak w innych wersjach :) Jak Ci tak bardzo szybki zapis potrzebny to bierz inne, ale ten jest najszybszy pod system. Gdzieś tu wrzucałem link do rankingu wydajności. Poszukaj.

 

 

sugerujesz zeby kupic crucial pod system ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że przy 4 czy 6GB RAM'u nie ma większego sensu utrzymywanie pliku wymiany/page file'a. Jeśli ktoś nie wykorzystuje do późniejszej analizy danych zrzucanych po awarii systemu, to może także wyłączyć tworzenie "Kernel Memory Dump". Zawsze to kilka gigabajtów zaoszczędzone na SSD i znacznie zmniejszona ilość zapisów komórek.

Na początku z pierwszym SSD obchodziłem się jak z jajkiem, potem był Vertex, jakiś czas temu doszedł Intel i nic złego się nie dzieje. Intel 160GB G2 przerobił prawie 10 terabjtów danych i wszystko jest porządku - ma wydajność jak by prosto wyjechał z fabryki :) Oczywiście mam wyłączone wszystkie bezużyteczne narzędzia jak indeksowanie, defragmentacja, SuperFetch etc. które przy mikroskopijnym czasie dostępu SSD tracą kompletnie na znaczeniu.

 

W przypadku pendrive'ów, kart pamięci też działa zjawisko zużywania się komórek wraz z kolejnymi zapisami. Najstarszego pendrive'a mam już 6-7 lat i używam do dziś bez zarzutu (nawet po przypadkowej kąpieli w torfowisku z właścicielem).

Wygląda na to, że codzienne, nawet bardzo intensywne użytkowanie nie jest na tak wysokim poziomie aby skutecznie wyczerpać teoretyczny limit założony przez projektantów/producentów.

 

Zawsze bylem zwolennikiem usuniecia pagefile dopoki nie zorbilem tego na XP i 3 maszynachz Win7 - po usunieciu pagefile system stracil funkcje kopiuj / wklej, w wordzie, excelu to samo. I to na kazdym systemie. Dodatkowo Photoshop sie sypie bez pagefile tak wiec ja niestety jestem skazany na plik wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bylem zwolennikiem usuniecia pagefile dopoki nie zorbilem tego na XP i 3 maszynachz Win7 - po usunieciu pagefile system stracil funkcje kopiuj / wklej, w wordzie, excelu to samo. I to na kazdym systemie. Dodatkowo Photoshop sie sypie bez pagefile tak wiec ja niestety jestem skazany na plik wymiany.

 

Hmmm ... nic takiego nie zauważyłem (na różnych maszynach z XP,Vista,7 i różnych wersjach office) ... dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że przy 4 czy 6GB RAM'u nie ma większego sensu utrzymywanie pliku wymiany/page file'a.

 

Oj, powiedz to moim niektórym aplikacja... Np Worlds of tanks, Left4Dead... U mnie przy 4GB win krzyczy ze brakuje pamięci, a swapa mialem ustawionego na 128MB. Pomaga dopiero ustawienie min 1GB, a system mam w doskonałym porządku. Niektore aplikacje wymagaja swapa, nawet jak bys mial 64GB ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore aplikacje wymagaja swapa, nawet jak bys mial 64GB ramu.

 

to tylko znaczy o tym że są źle napisane - swap file ma emulować ram - wiec skoro aplikacja działa na np. 8GB RAMu + 2GB swap to bez problemu powinna działać na 10-12GB RAMu

 

btw raz dobilem prawie do maksimum zjętości ramu (swap'a mam wylaczonego) - przez przypadek odpalilo się 590 próbek FreeHal'a - jedynie 13.5GB zajętego ramu było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...