Skocz do zawartości
tom256

Samsung SpinPoint F4

Rekomendowane odpowiedzi

jeśli firmware będzie ok bo w seri 7K1000.C był niedopracowany aczkolwiek już poprawiony to powinien być dysk całkiem ok

 

 

Jak można spytać, czym się objawiało to niedopracowanie? Czy dyski obecnie oferowane w sprzedaży dalej posiadają ten "niedopracowany" firmware?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można spytać, czym się objawiało to niedopracowanie? Czy dyski obecnie oferowane w sprzedaży dalej posiadają ten "niedopracowany" firmware?

 

Objawia sie to słabsza wydajnością a info moje zaczerpnięte z Mój odnośnik tutaj testowany jest Hitachi z nowszym firmware a tu ze starszym Edytowane przez seweryn18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000C z starszym FW dostawał baty od dobrze dopracowanego 1000B ( 333/plater).

Za to hitajce 2.5 cala to niezłe majstersztyki.........

Ogolnie w PL Hitachi w segmencie 3.5 cala jest mało rozpowszechnione...

 

I duzy + dla hitachi ze wypuszcza nowe rewizje firmware.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewną wątpliwość. Zakupiłem samsunga HD204UI. Dysk będzie służył jako magazyn dla wyłącznie dużych kilku, kilkunastogigowych plików. Stąd waham się czy nie zmienić domyślnego rozmiaru jednostki alokacji z 4kB na większy np. 32kB, 64kB. Co radzicie? Na pewno na tym dysku nie będzie małych plików. Więc chyba najlepszym wyjściem będzie ustalenie największego klastra?

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się natknąłem na te pliki jak szukałem info o tych sektorach 4kB.

 

Z tego co tam piszą mam rozumieć, że przed flashowaniem powinienem w biosie zmienić konfigurację dysków z ahci na ide i ustawić ten dysk jak primary/master?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dysior, ale trochę się waham bo ten opis jakiś taki enigmatyczny. Poza tym do mojej barki serii 12 seagate zrobił bardzo ładny updater, który się odpalał z poziomu windy. Pełna automatyka. Z tym szajsungowym bym się musiał trochę narobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dysior, ale trochę się waham bo ten opis jakiś taki enigmatyczny. Poza tym do mojej barki serii 12 seagate zrobił bardzo ładny updater, który się odpalał z poziomu windy. Pełna automatyka. Z tym szajsungowym bym się musiał trochę narobić.

 

Czy ja wiem czy dużo roboty z tym jest. Formatujesz pendrive'a znanym programem od hp-ka. Wrzucasz ten szajsungowy plik, bootujesz z pendrive, wkelpujesz nazwę pliku i to w sumie tyle. Kilka minut. Ja się bardziej obawiam o to, że czy nic się z dyskiem nie stanie.

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się natknąłem na te pliki jak szukałem info o tych sektorach 4kB.

 

Z tego co tam piszą mam rozumieć, że przed flashowaniem powinienem w biosie zmienić konfigurację dysków z ahci na ide i ustawić ten dysk jak primary/master?

 

Na IDE nie udało sie sflashowac poniewaz pojawial sie komunikat: "This system supports ATA command only".

Po zmianie na AHCI i wybraniu RAID (z dodatkowych opcji) flashowanie zakonczylo sie sukcesem.

 

Bardzo bym prosil o wytlumaczenie dopasowania partycji i sektora 4kb.

Czy zakladajac partycje pod Windows 7 64Bit musze cos dodatkowo robic?

Czy uruchamiac ten programik samsunga do dopasowania partycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na IDE nie udało sie sflashowac poniewaz pojawial sie komunikat: "This system supports ATA command only".

Po zmianie na AHCI i wybraniu RAID (z dodatkowych opcji) flashowanie zakonczylo sie sukcesem.

 

Bardzo bym prosil o wytlumaczenie dopasowania partycji i sektora 4kb.

Czy zakladajac partycje pod Windows 7 64Bit musze cos dodatkowo robic?

Czy uruchamiac ten programik samsunga do dopasowania partycji?

 

 

 

Problem z dopasowaniem tych sektorów dotyczy xp-ka. Na sevenie nic nie trzeba robić. Ściągnąłem taki programik do do dopasowania partycji i on wykrył, że sektory są dopasowane. A mam sevena 64bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem taki programik do do dopasowania partycji i on wykrył, że sektory są dopasowane. A mam sevena 64bit.

 

Olafo, jakiego programiku uzyles?

Bo u mnie polecany agus monitor nie odczytuje danych z samsunga.

Progamik sciagniety ze strony Samsunga:Acronis AlignTool - Samsung Edition wypsuje ze nie jest to dysk Advanced Partition.

Inny program HD tune pokazuje Alignment 1MB, a w przypadku pozostałych dysków: 0.5kB.

Wyniki testów HD tach oraz HD Tune pokazują dobrą wydajność odczutu - średnio ponad 100MB/s.

 

Co polecacie ustawić w biosie IDE czy AHCI?

Czy tworzyć partycję GPT czy zwykłą ? (nie za bardzo wiem czy ma to jakiś wpływ na Advanced Format)

Edytowane przez Tom.O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Progamik sciagniety ze strony Samsunga:Acronis AlignTool - Samsung Edition wypsuje ze nie jest to dysk Advanced Partition.

 

Dyski takie jak ów Samsung przedstawiają się jako posiadające sektory konwencjonalne pomimo, że wewnętrznie są 4KB. Najnowszy ale to najnowszy Acronis Partition Manager jest już przystosowany i można nim zarządzać "wyrównanymi" partycjami. Instalator win7 też poprawnie utworzy taką partycję.

 

Wyniki testów HD tach oraz HD Tune pokazują dobrą wydajność odczutu - średnio ponad 100MB/s.

 

Cierpi głównie zapis.

 

Co polecacie ustawić w biosie IDE czy AHCI?

 

Jak dysk będzie hotswapowany to AHCI.

 

Czy tworzyć partycję GPT czy zwykłą ? (nie za bardzo wiem czy ma to jakiś wpływ na Advanced Format)

 

GPT będzie bootowalna tylko w nowszych systemach operacyjnych często jedynie z poziomu EFI. Oczywiście nie da się mieszać partycji GPT z MBR w obrębie tego samego dysku. Edytowane przez Piotrek_PP
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AHCI to nie tylko hotswap. Tak czy siak warto używać tego trybu.

 

Z tego co czytałem może to poprawić transfery o 3-5%, ale wielu twierdzi, ze poprawa mieści się w błędach pomiarów. Dodatkowo stwarza konieczność reinstalacji systemu bądź kombinowania z dodatkowym kontrolerem. (Dla Windows XP). W 7 i Vista podobno da się mniej kolizyjnie przełączyć, ale modyfikacje rejestru są konieczne. Możesz rozwinąć inne zalety opcji AHCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olafo, jakiego programiku uzyles?

Bo u mnie polecany agus monitor nie odczytuje danych z samsunga.

Progamik sciagniety ze strony Samsunga:Acronis AlignTool - Samsung Edition wypsuje ze nie jest to dysk Advanced Partition.

Inny program HD tune pokazuje Alignment 1MB, a w przypadku pozostałych dysków: 0.5kB.

Wyniki testów HD tach oraz HD Tune pokazują dobrą wydajność odczutu - średnio ponad 100MB/s.

 

Co polecacie ustawić w biosie IDE czy AHCI?

Czy tworzyć partycję GPT czy zwykłą ? (nie za bardzo wiem czy ma to jakiś wpływ na Advanced Format)

 

Używałem programu Paragon Alignement Tool.

 

Co do partycji to GPT ma sens w sytuacji gdy dysk ma ponad 2TB. Ten samsung ma realną pjemność na poziomie 1,81TB więc wystarczy MBR.

 

Z tego co czytałem może to poprawić transfery o 3-5%, ale wielu twierdzi, ze poprawa mieści się w błędach pomiarów. Dodatkowo stwarza konieczność reinstalacji systemu bądź kombinowania z dodatkowym kontrolerem. (Dla Windows XP). W 7 i Vista podobno da się mniej kolizyjnie przełączyć, ale modyfikacje rejestru są konieczne. Możesz rozwinąć inne zalety opcji AHCI?

 

Oprócz funkcji hotswap mając ustawione AHCI dysk korzysta z NCQ. Jak ustawisz IDE to nie masz NCQ. Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NCQ może działać i w IDE o ile sterowniki sata to umożliwiają (driver SATA host bus adapter). O ile dobrze pamiętam nie jest to jednak tak zaawansowane NCQ jak w AHCI.

Tak jest w starszych chipsetach nvidii w trybie raid. NCQ jest wtedy jakoś emulowane bo sam kontroler zintegrowany z chipsetem AHCI sprzętowo nie obsługuje.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pare pytan odnosnie tego dysku.

 

Dysk bedzie pod magazyn oraz pod torrenty. HD tune pokazuje mi sector size 512 bytes, natomiast Acronis pokazuje 4 KB - rozumiem, ze skoro dysk formatowalem pod Win7 z domyslnymi ustawieniami, to prawidlowy odczyt powininen pochodzic z Acronis'a?

 

Dysk mam ntfs, prosty-podstawowy-mbr (1 MB alignment). FW 1AQ10001 (data prod. 12.2010).

 

Jest sens update'owac FW w sytuacji gdy nie korzystam z AHCI? Czym sprawdzic, czy mimo to dysk nie korzysta przypadkiem NCQ?

 

 

 

Jak wyglada u Was smart, a konkretnie parametr "(B5) Program Fail Count"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pare pytan odnosnie tego dysku.

 

Dysk bedzie pod magazyn oraz pod torrenty. HD tune pokazuje mi sector size 512 bytes, natomiast Acronis pokazuje 4 KB - rozumiem, ze skoro dysk formatowalem pod Win7 z domyslnymi ustawieniami, to prawidlowy odczyt powininen pochodzic z Acronis'a?

 

Dysk mam ntfs, prosty-podstawowy-mbr (1 MB alignment). FW 1AQ10001 (data prod. 12.2010).

 

Jest sens update'owac FW w sytuacji gdy nie korzystam z AHCI? Czym sprawdzic, czy mimo to dysk nie korzysta przypadkiem NCQ?

 

 

 

Jak wyglada u Was smart, a konkretnie parametr "(B5) Program Fail Count"?

 

 

Prawidłowy odczyt masz z acronisa.

 

Ja wychodzę z założenia, że lepiej zrobić update. Nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienil Wam sie nr FW po update'cie (37')? Bo u mnie wciaz jest 1AQ10001.

 

I co z tym smartem? Molgby ktos podac jego parametry?

 

Firmware po update się nie zmienia.

 

A to SMART:

post-151106-0-68280700-1296645095_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmware po update się nie zmienia.

 

A to SMART:

post-151106-0-68280700-1296645095_thumb.png

 

Ok, dzieki :) W sumie update robilem dwa razy... Najpierw na IDE i po wszystkim przez roztargnienie dalem alt+ctrl+del zamiast power off, to na wszelki wypadek zrobilem jeszcze raz na AHCI z power off na koncu ;p W obu przypadkach bylo Success cos tam. Dysk smiga.

 

 

A to moje wykresy (dla potomnych):

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawi jak ludzie na F4 320tce wyciągają po 150MB/s przy odczycie na starcie. U mnie nie chce przekroczyć 140MB/s nawet. I all 3 moje 2tb F4EG są szybsze na starcie o 1-3MB/s, no ale wiadomo access time +3ms lekką ręką mają do czystej F4. Znajomy na 1TB F3kach ma tez 1-3MB/s więcej. A moja 1.5TB F3EG nawet 100MB/s nie dobija o.O. To jak to jest że F3 z wersji Eco 5400rpm do wersji non eco 7200rpm skacze z 100 do 140MB/s, a F4 z Eco 5400 spada z 140MB/s do 138MB/s przy non eco 7200rpm? Hehe magia komputerowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...