Skocz do zawartości
ath

Core i5/i7 - Lynnfield (LGA 1156)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ten proc/platforma jest lepszym wyborem niż Athlon 955/AM3 ? Bo od Q9550 jest z pewnością lepszy/bardzije przyszłościowy ?

Kilka tygodni już się wahałem z wyborem platformy.

 

Jeśli tak to proszę poradzcie jakie ramy będą dobrym wyborem do OC ?

Oraz jaki cooler ? Byłem zdecydowany na Scythe Mugen 2 po tym artykule

http://www.silentpcreview.com/scythe-mugen2

wraz z dwoma wentylami Scythe SlipStream 1200RPM

Tylko nie wiem czy dostanę do niego zapinke do LGA1156 ?

 

Czy płyta Asus P7P55D Deluxe będzie dobrym wyborem ?

Pozdrawiam

Biorąc pod uwagę, że najwolniejszy i5 jest wydajnieszy od Athlon 955/AM3, tańszy od i7 i cena platformy już nie straszy a do zasilania nie potrzeba elektrowni to reasumując i5 jest najlepszym wyborem dla wymagających. Nie wiem czy opłaca się inwestować aż w tak drogie chłodzenie. Przy i7 miało by to jeszcze sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ciekawy wykres natknąłem się na benchmarku, gdy obciążymy jeden rdzeń i7 870 wykręcony na 4GHz pobiera tyle samo energii co i7 920 niekręcony.

Największy atut tej platformy to oszczędne gospodarowanie energią szczególnie w spoczynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, test nieźle zrobiony i napisany.

 

Ale mam jedną wątpliwość - czy wadą 750 jest rzeczywiście niska wydajność? Zabrakło mi tu porównania do Q9770 zegar w zegar żeby ocenić dokładniej wydajność CPU i postęp w stosunku do poprzedniej podstawki. W końcu 3.2 do 2.6 to spory dystans.

 

Testy byly robione z taktowaniem, ktore procesory maja w papierach, bez Turbo. Z racji tego, ze 750 nie ma HT, to w momencie jak wlaczysz Turbo, zawsze masz mnoznik x22, czyli taktowanie rosnie o 266MHz, a przypadku jednego rdzenia, jeszcze wyzej.

 

 

Fajny arcik.

 

"Jeśli chcesz uzyskać jeszcze wyższe taktowanie BCLK musisz schłodzić bardziej procesor. W ujemnych temperaturach można uzyskać nawet 270MHz ;)"

 

A ja bym chciał to zobaczyć, tylko to juz pewnie wyląduje w innym dziale :wink:

 

3362510[/snapback]

Mała uwaga do podsumowania i7 870

 

"Plusy:

-Przystępna cena

 

Minusy:

-mało atrakcyjna cena"

 

To jak to w końcu jest z tą ceną :) ?

 

Powiedzmy, ze byla to "literowka", poprawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy byly robione z taktowaniem, ktore procesory maja w papierach, bez Turbo. Z racji tego, ze 750 nie ma HT, to w momencie jak wlaczysz Turbo, zawsze masz mnoznik x22, czyli taktowanie rosnie o 266MHz, a przypadku jednego rdzenia, jeszcze wyzej.

hmm u mnie przy 750 obciażonym jednym rdzeniu mam mnożnik 24x, przy 2óch 23x a przy 4rech 21x , jak ci się udało 22x przy 4rech rdzeniach ? chyba że mówisz o 870 Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten test jest znacznie lepiej wykonany od konkurencyjnych na PcLab i Egielda. Gratulacje za profesjonalizm i wyniki zbliżone lub porównywalne do tego co uzyskali spece z Anandtechu. Chyba Ryba nie jesteś od nich słabszy a czytając oba testy ten jest wg mnie ciekawiej napisany :gitarzysta:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx :)

 

Tak wiem, brakuje testow 3D. Ale postaram sie (niestety, ale obiecac nie moge), ze przygotuje taki artykul, aby wiekszosc osob zadowolic, ktore do tej pory czuly, ze czegos brakuje w moich artykulach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy byly robione z taktowaniem, ktore procesory maja w papierach, bez Turbo. Z racji tego, ze 750 nie ma HT, to w momencie jak wlaczysz Turbo, zawsze masz mnoznik x22, czyli taktowanie rosnie o 266MHz, a przypadku jednego rdzenia, jeszcze wyzej.

...

Zdaje sobie z tego sprawe. Mnie jednak interesuje różnica wydajności zegar w zegar.

Różnice wydajności do 1366 są z pewnością ciekawe jednak dla potencjalnych nabywców 1156 przynajmniej równie ważny jest dystans do 775. Przy identycznych zegarach szczególnie bez Turbo.

 

Kolejne moje pytanie czy Turbo działa po podniesieniu BCLK? Czy automatycznie wyłącza się przy ręcznej zmianie taktowania?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawe. Mnie jednak interesuje różnica wydajności zegar w zegar.

Różnice wydajności do 1366 są z pewnością ciekawe jednak dla potencjalnych nabywców 1156 przynajmniej równie ważny jest dystans do 775. Przy identycznych zegarach szczególnie bez Turbo.

W takim razie, moj pomysl powinien sie Tobie spodobac, o ile uda mi sie go zrealizowac odpowiednio.

 

Kolejne moje pytanie czy Turbo działa po podniesieniu BCLK? Czy automatycznie wyłącza się przy ręcznej zmianie taktowania?

Tak, bedzie dzialac. Jednak musisz wtedy zwrocic uwage, ze pojawia sie inny dyferencjal taktowan i napiec dla danych taktowan i musisz to przetestowac. Czyli innymi slowy, moze sie tak zdarzyc, ze bedzie potrzebna korekcja napiec w BIOSie, bo podczas wylaczania/wlaczania rdzeni oraz obnizania/podwyzszania ich taktowania napiecie ktore masz ustawione w BIOSie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Troche to zakrecone, ale mam nadzieje, ze wiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no lab to wogole maniane odwalil a nie test jak na moje oko ;) egielda nawet nie patrzylem wyniki czy czytalem, po prostu interesujace sa wykresy z taktami @4.0 i @4.3 that's it. Trzeba przyznac ze tekst ryby przeczytalem od deski do deski - to komplement z mojej strony :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Ten test jest znacznie lepiej wykonany od konkurencyjnych na PcLab i Egielda. Gratulacje za profesjonalizm i wyniki zbliżone lub porównywalne do tego co uzyskali spece z Anandtechu. Chyba Ryba nie jesteś od nich słabszy a czytając oba testy ten jest wg mnie ciekawiej napisany :gitarzysta:

Chyba sobie jaja robisz. Egielda wspomniala w bardzo ciekawy i przystepny sposob o roznicach w budowie tego nie mowiac juz o tym , ze maja TESTY W GRACH , ktore to daja realny poglad na sytuacje i ich wydajnosc (gdzie np. w Splinterze czy FC2 I5-750 obrywa ostro od 9550) , a nie smarkach , ktora dla wiekszosci ludzi sa o kant d... rozbic. Super test bo jest oc? :huh: Plus to nalezy sie za rady pod oc jak i wspomnienie o truecrypcie (to mi sie podobalo) . i tyle.

 

Jednak musisz wtedy zwrocic uwage, ze pojawia sie inny dyferencjal

http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Technika...al,d,27942.html

http://portalwiedzy.onet.pl/47422,,,,dyferencjal,haslo.html

 

Nie wiem co to ma do plyty glownej , procesora...

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej miał na myśli słowo "zależności" w każdym razie wiadomo co chciał powiedzieć :)

 

Całe 1156 zaczyna mi się bardzo podobać. Szczególnie 860 pod względem zużycia prądu miło zaskakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

W FC2 750 obrywa ostro od 9550? Przy 4 GHz widze 1.5 FPS różnicy, do tego w dość niskiej rozdziałce. Nawet na stockowych parametrach są to tylko 4 FPS-y.

 

W reszcie gier minimalna przewaga i5, a w niektórych sporo na plus (np. Lost Planet)

 

W Splinter Cell faktycznie dużo słabiej nowe proce, ale to jedyna taka gra, przynajmniej z tych przetestowanych.

 

Dużo ciekawsze były by testy minimalnych framerate, bo tutaj mogły by być interesujące różnice. Średni FPS nie ma żadnego znaczenia.

 

Moim zdaniem jak ktoś ma ładnie wykręconego Q9550 to nie ma sensu zmieniać, można pomysleć za rok jak wyjdą i6 w 32 nm (chyba że komuś będzie potrzebne 6 rdzeni). Jednak jak ktoś składa nową platformę to wg mnie tylko 1156, w pakowaniu się w LGA 775 nie widzę najmniejszego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

W FC2 750 obrywa ostro od 9550? Przy 4 GHz widze 1.5 FPS różnicy, do tego w dość niskiej rozdziałce. Nawet na stockowych parametrach są to tylko 4 FPS-y.

 

W reszcie gier minimalna przewaga i5, a w niektórych sporo na plus (np. Lost Planet)

 

W Splinter Cell faktycznie dużo słabiej nowe proce, ale to jedyna taka gra, przynajmniej z tych przetestowanych.

 

Dużo ciekawsze były by testy minimalnych framerate, bo tutaj mogły by być interesujące różnice. Średni FPS nie ma żadnego znaczenia.

 

Moim zdaniem jak ktoś ma ładnie wykręconego Q9550 to nie ma sensu zmieniać, można pomysleć za rok jak wyjdą i6 w 32 nm (chyba że komuś będzie potrzebne 6 rdzeni). Jednak jak ktoś składa nową platformę to wg mnie tylko 1156, w pakowaniu się w LGA 775 nie widzę najmniejszego sensu.

Nie interesuja mnie wyniki po oc tak samo jak i nie interesowaly mnie na Egieldzie wyniki trybu "turbo" ;) Interesuje mnie wydajnosc na defaulcie , taka jaka masz po wsadzeniu cepa w mobo.

 

Swoja droga , jakos nie wierze w te masowe 4GHz 750 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVGA P55 SLI i nawet niezła cena zwłaszcza jak na TEN sklep :D http://www.komputronik.pl/index.php/produc...e/EVGA_P55.html

lekki ot: czy jesli bym teoretycznie zamowil tą płyte teraz to pozniej jak będzie dostawa i cena się zmieni (na wyższą) to zapłace tyle za ile zamawiałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie dzialac. Jednak musisz wtedy zwrocic uwage, ze pojawia sie inny dyferencjal taktowan i napiec dla danych taktowan i musisz to przetestowac. Czyli innymi slowy, moze sie tak zdarzyc, ze bedzie potrzebna korekcja napiec w BIOSie, bo podczas wylaczania/wlaczania rdzeni oraz obnizania/podwyzszania ich taktowania napiecie ktore masz ustawione w BIOSie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Troche to zakrecone, ale mam nadzieje, ze wiesz o co mi chodzi.

Dokładnie trochę się pobawiłem w kręcenie z turbo, to jest 2x więcej testowania i znacznie trudniej jest procka ustabilizować. Ustawisz procka na mnozniku 20 i wszystkie proce stable po 2 godz po chwili Ci wyskoczy turbo dla jednego rdzenia, mnożnik 24 i sru reset. Jak jeszcze jest obniżanie napięcia to zabawy co niemiara <_<

Zresztą teraz wiem czemu wszystkie 750 mają VID 1,25V a mogą działać na znacznie niższym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Turbo to właśnie to co ma dać tym procom przewagę, bo stockowe taktowanie zawsze będzie wyższe niż to oficjalnie podawane, nawet w przypadku czterech rdzeni.

 

Swoją drogą jakie dokładnie są wartości Turbo? Bo co serwis to podają inaczej.

 

Na AnandTechu twierdzą że dla jednego rdzenia mnożnik rośnie o 4, dla dwóch o 3, a dla trzech i czterech rośnie o 2.

 

Na egiełdzie z kolei twierdzą że dla jednego i dwóch rdzeni rośnie o 4, a dla czterech rdzeni tylko o jeden.

 

To jak to jest? Na wikipedii też podają że jest 4/4/1/1. Mozliwości ustawienia mnożnika 21 (mówiąc o i5-750) wskazuje właśnie na tą opcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako nowa platforma LGA1156 sprawdzi się wyśmienicie, bo przesiadka z Q9xxx mija się z celem. Tylko nie wiadomo czy przyszłe 6-rdzeniowe procki będą pasować...

Nie beda, wtedy sens tracila by platforma elo-pro, dla 1156 w przyszlym roku dostanie 32nm 2core(+ht) + GPU Edytowane przez czullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie jaja robisz. Egielda wspomniala w bardzo ciekawy i przystepny sposob o roznicach w budowie tego nie mowiac juz o tym , ze maja TESTY W GRACH , ktore to daja realny poglad na sytuacje i ich wydajnosc (gdzie np. w Splinterze czy FC2 I5-750 obrywa ostro od 9550) , a nie smarkach , ktora dla wiekszosci ludzi sa o kant d... rozbic. Super test bo jest oc? :huh: Plus to nalezy sie za rady pod oc jak i wspomnienie o truecrypcie (to mi sie podobalo) . i tyle.

Wręcz przeciwnie. Ten test jest mniejszy ale za to dobrze zrobiony a tamte testy robią nas trochę w jajo bo skoro na pclabie wszystkie procki mają włączone turbo to jest to mocne bajerowanie a nie przyzwoite badanie a na egieldzie po raz kolejny produkt intela uzyskał lepsze rezultaty niż na innych wiarygodnych portalach co może budzić dwojakie odczucia. Albo w Krakowie Intel ma większą moc albo testy są szyte na miarę, odpowiednią miarę.

 

Tym dziwniejsze są takie wyniki, że i5 750 wcale nie potrzebował pushu by dobrze wypaść. W uczciwej walce wygrywa i tylko cena pozostaje na otarcie łez konkurencji, ale nie przez nokaut jak to wynika z tamtych dwóch testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...