Skocz do zawartości
pmp

Asus P5q/p5q-e/p5q Pro/p5q Deluxe/p5q Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, potrzebuję pomocy z oc Core2duo e7300 na P5Q Pro. Obecnie udało mi się uzyskać stabilne 3.4 Ghz (8.5 x 400, pamięć asynchronicznie 1066). Nie ukrywam, że chciałbym osiągnąć 3.6 - 3.8 synchronicznie z pamięciami, niestety jakiekolwiek próby kończą się koniecznością clear CMOS. Aha, zasilacz w budzie Corsair 650W, cooler Scythe Ninja 2, pamięci A-DATA 1066+ 2 x 2 GB.

 

Wesja BIOS: 1406

 

Może na początek garść informacji z CPU-Z:

 

Processors Information

------------------------------------------------------------------------------------

 

Processor 1 (ID = 0)

Number of cores 2 (max 2)

Number of threads 2 (max 2)

Name Intel Core 2 Duo E7300

Codename Wolfdale

Specification Intel® Core2 Duo CPU E7300 @ 2.66GHz

Package Socket 775 LGA (platform ID = 0h)

CPUID 6.7.6

Extended CPUID 6.17

Core Stepping M0

Technology 45 nm

Core Speed 3399.9 MHz (8.5 x 400.0 MHz)

Rated Bus speed 1599.9 MHz

Stock frequency 2666 MHz

Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, EM64T

L1 Data cache 2 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size

L1 Instruction cache 2 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size

L2 cache 3072 KBytes, 12-way set associative, 64-byte line size

FID/VID Control yes

FID range 6.0x - 10.0x

max VID 1.225 V

 

Chipset

------------------------------------------------------------------------------

 

Northbridge Intel P45/P43/G45/G43 rev. A2

Southbridge Intel 82801JR (ICH10R) rev. 00

Graphic Interface PCI-Express

PCI-E Link Width x16

PCI-E Max Link Width x16

Memory Type DDR2

Memory Size 4096 MBytes

Channels Dual (Symmetric)

Memory Frequency 533.3 MHz (3:4)

CAS# 5.0

RAS# to CAS# 5

RAS# Precharge 5

Cycle Time (tRAS) 15

Command Rate 2T

 

 

Teraz ustawienia obecne BIOS'u:

 

Zakładka AI Tweaker:

 

CPU Ratio Setting: 8.5

FSB Frequency: 400

PCIE Frequency: 100

FSB Strap to North Bridge: Auto

DRAM Frequency: DDR2-1066

DRAM Timing control: Auto (lub 5-5-5-15 a reszta na auto)

 

DRAM Static Read Control: Disabled

DRAM Read Timing: Disabled

Mem Oc Charger: Enabled

Ai Clock Twister: Strong

Ai Transaction Booster: Auto

 

CPU Voltage: 1.33

CPU GTL Reference: Auto

CPU PLL Voltage: Auto

FSB Termination Voltage: 1.20

DRAM Voltage: 2.20

NB Voltage: 1.20

SB Voltage: Auto

PCIE SATA Voltage: Auto

 

Load Line Calibration: Enabled

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Clock Skew: Auto

NB Clock Skew: Auto

CPU Margin Enhancement: Performance Mode

 

Zakładka CPU Conf.:

 

C1E Supoport: Disabled

MAX CPUID Value Limit: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

 

Uffff, to by było tyle. Poproszę o pomoc w ustawieniach BIOSU. Od czasów Athlona XP i podstawki Socket A nie bawiłem się w podkręcanie. Jakie w przypadku tej konfiguracji ustawienia były by dobre dla uzyskania 3.6 - 3.8 Ghz synchronicznie z pamięcią. Co dalej zmieniać w ustawieniach, gdy nie będzie stabilności, POST'u systemu (clear CMOS).

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam teraz bios 1406, co nowego wnosi 1611?

używał ktoś modowanych biosów z www.xtremesystems.org ?

 

teraz mam 500x8 na 1,275V pamięci 500 5-5-5-15

 

POzdr.

 

PS. Jeszcze sprawa regulacji obrotów wentylatorów. W biosie jest opcja silent, która obniżała mi na boxie obroty. Teraz mam na TRU Acutake 4 pin i nie działa ten profil :(

No chyba że można jakoś programowo w windowsie regulować. Pomóżcie :)

Edytowane przez djtomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje odpowiedzi na szybko,bo rano nie będe miał dostępu do kompa a będe chciał dokupić 2x 1gb ramu do kompa.

Mam obecnie 2x1gb a-daty 1066+ (extreme edition) i jutro chciał bym dokupić kolejny komplet(będe instalował drugi system viste 64 bit)

No i w specyfikacji mojej płyty Asusa P5QC jest napisane żeby pamięci ddr2 1066 mieć w czarnych slotach (a są dwa) dla lepszego O/C.

Te sloty mam juz zajęte przez obecne pamięci,a pamiętam jak miałem obsadzone inne sloty dla ddr2(moja płyta obsługuje też ddr3) to miałem problemy ze stabilnością o/c itp.

I teraz pytanie myslicie że jak dorzuce te kolejne 2gb własnie w te sloty mogą być problemy?

Czy ewentualnie sprzedać te ramki(będe na WGE w Warszawie (Warszawka Giełda Elektronicza) gdzie jakiś półtora tyg temu kupowałem właśnie te ramyi mogę wejśc do sklepu gdzie je właśnie kupiłem i powiedzięc ocb ,i wymienić(jeśli na to pójdą) na 2x 2gb każda kość po 2gb.

Myślicie że to by było lepsze rozwązanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie szybka rada-mam zestawik z plyta asus p5q pro i chlodzenie karakorum. dodali do tego regulator obrotow ale przy wlaczaniu kompa slychac pisk i troche mnie to przeraza-czy da sie cos ustawic w biosie zeby ten wentyl chodzil ciszej bo jak go podepne bezposrednio do mobo to wiatrak idzie na full obrotow i strasznie glosny jest. jakies rady ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3164336[/snapback]

Da sie.
Macie jakiś opis i czym to wgrać? EZFlash? Bo nie chce jakiegoś błędu popełnić. Wiem że bios się wgrywa na pena i przy starcie Alt +F2 ale może jakieś dokładnie instrukcję dostane ?

 

Dziękuje zgóry

Edytowane przez Pablo Hudinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś opis i czym to wgrać? EZFlash? Bo nie chce jakiegoś błędu popełnić. Wiem że bios się wgrywa na pena i przy starcie Alt +F2 ale może jakieś dokładnie instrukcję dostane ?

To na prawde nie wymaga opisu. Zrobisz tak jak sam napisałes czyli bios na pena, uruchom ponownie i na początku na ekranie biosu Alt+F2. Tam reszta stanie się jasna bo Twój pen będzie widoczny jako napęd a na nim plik biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na prawde nie wymaga opisu. Zrobisz tak jak sam napisałes czyli bios na pena, uruchom ponownie i na początku na ekranie biosu Alt+F2. Tam reszta stanie się jasna bo Twój pen będzie widoczny jako napęd a na nim plik biosu.

Super, dziękuje Ci bardzo! Dziś coś wgramy nowego :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor : Intel Xeon E3110

Chłodzenie Procesora : Pentagram HP-120 ALCu Karakorum

Płyta Główna : Asus P5Q Pro

RAM : A-Data 2x2GB 800MHZ Extreme Edition

Karta Graficzna : Sapphire Radeon HD4870 512MB

Zasilacz: Pentagram CAV-620-A12S

 

Panowie mam taki zestawik jesli ktos ma podobny a juz podkrecal to moze jakas podpowiedz jakie maja byc ustawienia biosu zeby bylo lepiej ale bezpiecznie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche duzo tych postow - moze ktos stresci ? :)

Trudno powiedzieć, chcesz podkręcać, czy tylko tak sobie pozmieniać? Ja mam wszystko na AUTO, oprócz napięcia dla ramu no i oczywiście procesora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie o temperaturę.

Bratu złożyłem Q9550 na P5Q-E. Przestawiłem na 400x8.5 i dałem napięcie na CPU 1.2V

Wetknąłem czujkę między blaszki radiatora mostka północnego. No i na domyślnych ustawieniach pokazywała w Orthosie ok 45st.

Na FSB400 pokazuje ok 55st. W lecie jeszcze dojdzie z 10 stopni pewnie.

Na własny użytek to bym się nie przejmował. Na gigusiu to nawet nie mierzyłem, wiem tylko że "dobrze ciepłe". Jemu ma jednak długo chodzić bez zaglądania pod maskę.

Czy to będzie bezpieczna temperatura (chodzi o mostek)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska!!!!! ma ktoś może P5Q3 z pamięciami puszczonymi na 1600? Chodzi mi o moduły 2x2.

Ja mam już trzeci komplet pamięci i dalej lipa. Ręce mi już opadają i nie wiem co robić.

Teraz testuję CORSAIR 2x2GB 1600 CL7. Według tego co pisze na pudełku powinny osiągać 1600 przy VDIMM=1.9V a one do 1333 potrzebują 1.86V. Przy 1600 da się wejść do systemu ale przy VDIMM=2.0V!!!!!!!!!!!!!!!!!

WTF? Czy ta płyta jest jakaś pogrzana czy te pamięci są jakieś marne?

Testowałem moduły 2x2: OCZ REAPER, OCZ XMP Extreme, Corsair XMS3 DHX

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pomaga.

Corsair przynajmniej chodzą stabilnie na 1333 i system się nie sypie. Chyba tak zostawię i dam sobie spokój. Może nowe biosy coś pomogą.

Miałem aktualizować bios do 1611 ale bios ten zniknął ze strony ASUSA. Chyba coś było z nim nie tak.

 

Jednak pamięci Corsair nie osiągają 1600 na płytach P45.

http://www.asktheramguy.com/v3/showthread.php?t=71780

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie.Mam pytanie na stronie asusa ostatni bios jaki mozna pobrac to 1611,a w histori biosow ostatni jest 1702 niewiecie co sie dzieje czemu nie mozna pobrac tego 1702.Pozdrawiam

Edytowane przez mar101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczna prośba,

 

wiem, że na płycie głównej lepiej nie oszczędzać, ale dla mnie teraz 300 pln to ta droższa wersja ;)

 

Mam zamiar kupić Asusa P5QL Pro na P43 i pytanie o możliwości OC i stabilność na tej płycie. Na początek będę miał proca E5200 docelowo ma to być E8400 lub Q8400. Pamięci to prawdopodobnie AData ExEd. 1066. Jakie są kondensatory i jak wykonano moduł zasilający czy jest solidny (podobno ma 8 faz)?

 

Jak oceniacie taki zestaw?

Nie zamierzam montować dwóch kart graficznych ani RAIDA, ale przyda mi się dobry układ dźwiękowy. Jak oceniacie ten ALC1200 (taki sam jak na P5Q Pro)? Wiem, integra to tylko proteza, ale fundusze ograniczają a zawsze można kupić profesjonalną kartę z panelem później.

 

Bardzo mało piszecie o płytach na p43 a to dużo tańsze (aktualnie o 150 pln) rozwiązanie od porównywalnej z chipsetem p45. Co z nią jest nie tak?

 

Dzięki za info.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zrobić downgrade biosu na p5q pro (na 1613 mam walla przy 440FSB i chce sprawdzić czy to wina biosu). Pytanie moje, czym ten downgrade zrobić? Z poziomu BIOS'a EZ-Flash się nie da. Szukałem we wcześniejszych wypowiedziach ale coś znaleźć nie mogę ;/

 

 

Co jest panowie i panie? :> nie ma sposobu? Zaznaczam również, że nie posiadam stacji floppy, więc szukam czegoś z poziomu Windows.

Edytowane przez B4zyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym zrobić downgrade biosu na p5q pro (na 1613 mam walla przy 440FSB i chce sprawdzić czy to wina biosu). Pytanie moje, czym ten downgrade zrobić? Z poziomu BIOS'a EZ-Flash się nie da. Szukałem we wcześniejszych wypowiedziach ale coś znaleźć nie mogę ;/

 

 

Co jest panowie i panie? :> nie ma sposobu? Zaznaczam również, że nie posiadam stacji floppy, więc szukam czegoś z poziomu Windows.

 

Bylo tyle razy :mur: powtarza sie w kazdym watku o plytach ASUSA. ASUS Update

 

Bawil sie ktos tym nowym biosem? jakies efekty co do OC?

Edytowane przez Vdrop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle próbuję zainstalować Vistę i pierwszy start systemu nigdy nie dochodzi do skutku - mignie tylko bsod (jak go zatrzymać na dłużej?), a później informacja, że start systemu nie powiódł się : przyczyną może być zmiana sprzętu lub oprogramowania. :sad:

 

"Sytuacja sprzętowa":

Asus p5q-e - bios 1703 (na 1406 było tak samo)

WD 500AAKS + Samsung 160JJ - na Samsungu nie mogę zainstalować nawet XP!

2 x 2GB CORSAIR DOMINATOR DHX PC8500 - jedna, czy dwie kości, nie robi to różnicy

urządzenia usb podłączone lub nie

 

Proszę - raaaaaatujcie!!

 

 

 

Czy ktoś ma może bios 0610 albo 0803 - podobno nie mają kłopotów z Vistą?

Edytowane przez Boruteczko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz ci los, ale mi się przypadek trafił!

 

P5Q-E Rev 1 BIOS 1703

E8400 (C0, FSBx9)

2x2 GB Kingston Value

poustawiane częsciowo z ręki a częściowo z Auto

5-5-4-13-3-44-5-3

7-3-5-4-6-4-6

10-2-1-4-4

PL 08

 

Przy mnożniku 5:6 granica bezwzględnej stabilności przy napięciach na Auto to FSB 392 MHz (to daje 3528 MHz na CPU). Zobootować się można i przy FSB 420 MHz (3780 MHz CPU) i przy wartościach po drodze także, ale czasami się Orthos czy IBT wysypie, przy czym błędy powoduje pamięć, która wyżej niż 941 MHz ma kłopoty.

 

Nic to, myślę sobie, ustawie mnożnik na 1:1, i tu kompletna kaplica. Jest bezwzględna stabilność do FSB 397 MHz. 1 MHz wyżej i ciemny ekran, nawet do BIOSu nie da się wejść. Próbowałem zmieniać napięcia, próbowałem "przeskoczyć jakiś dziwny obszar", czyli zmniejszyłem mnożnik procesora i poszedłem w okolice 450 FSB, nic oprócz ciemności.

 

Czy jest jakiś sensowny pomysł co to może być, czy raczej od razu wymieniać przy jakiejś okazji pamięci na lepsze i pozostać na mnożniku 5:6? Nie zależy mi jakoś bardzo na pójściu wyżej, tylko tak się jakoś zdziwiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU do 1,35V (z ustawienia Auto przy obciążeniu CPU-Z pokazuje do 1,288V)

CPU PLL do 1,6V

FSB Term do 1,2V

DRAM do 2,1V (nic to nie dało, kompletnie nic)

NB do 1,34V

w różnych kombinacjach ze sobą

 

Reszta, typu PCIE czy SB chyba nie ma w tym przypadku znaczenia, ustawienia GTL i to skew chyba też nie?

 

Napięcia z ustawień BIOS, mierzyć nie mierzyłem.

 

Edit: Dlatego to wszystko wydaje mi się dziwne, że to bootowanie przy mnożniku 5:6 powyżej FSB 392 MHz bez problemu odbywa się na wszystkich napięciach ustawionych na Auto. Na 394 MHz FSB raz mi się Orthos wysypał w szóstej godzinie, więc zmniejszyłem jeszcze o 2 MHz. Może wyglądać na to, że nie umiem napięć zmienić w BIOSie i tylko mi się wydaje, żeje zmieniam, ale to raczej nie ten przypadek. :-)

 

Przy mnożniku 1:1 do FSB 397 MHz też wszystkie napięcia na Auto i bezwzględna stabilność (12h IBT albo Orthos i inne tam). 1 MHz do góry i od razu totalne unicestwienie.

Edytowane przez MarekZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarekZ

Jeśli masz takie ramy 667 MHz ( PC2-5300 ) to sie niema co dziwić ze wyżej nie chcą myknąć przy takim fsb gtli nie musisz ruszać i z napięciami tez zjedz na nb daj przykladowo 1.30V ewentualnie pl10 możesz jeszcze ustawić może ramiec wtedy myknie ale wątpię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...