Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W mniej wiecej jakiej czestotliwosci spadaja ceny w przeliczeniu na 1 GB?

 

Bo zastanawiam sie czy czekac kilka miesiecy i dopiero zafundowac sobie SSD przy wymianie proca na IVY.

Jednak 400zl za zabawke 64GB mnie nie rajcuje. Sensownym zakupem dla mnie byloby min. 80GB w cenie 300zl max :P

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aurora

 

Technologia SSD jeszcze przez jakiś czas będzie towarem klasy Premium, więc nie licz, że z tygodnia na tydzień cena jakiegoś wybranego dysku będzie spadać o powiedzmy 10zł.

Stawiam, że jeszcze przez najbliższe 2 lata SSD nie zawitają masowo pod strzechy jako nieodzowny elementy desktopa czy laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny zaczną spadać SSD tylko wtedy, gdy ludzie zaczną je kupować. Innej możliwości nie ma, bo koszt produkcji SSD jest bardzo duży.

 

@Aurora001 – za 300 złociszy można już kupić całkiem fajny SSD na SATAII

Zrób pierwszy krok i kup :)

Mój obecny SSD to już trzeci model...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym ze w ogole nie spieszy mi sie. Nie mam takich potrzeb aby miec system w 15sec czy gre odpalona 20% szybciej. Byloby milo ale z checia najpierw zmienilbym proca na i5-2500k lub IVY bo to daloby mi duzego kopa w WoW'ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem dzisiaj zrobić bench AS SSD, ale ściągany z różnych źródeł wykrzacza mi się na sprawdzaniu acc.time dla read z komunikatem "Could not open device \\.\PHYSICALDRIVE0" - czy ktoś wie o co chodzi?

 

Ja tak mialem po zmianie sciezki dla katalogow TEMP i TMP Windowsa bez ich utworzenia w nowym miejscu.

Musisz je utworzyc samemu, Windows nie da rady ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który SSD jest lepszy - Samsung 830 MZ-7PC128 128 GB czy Crucial M4 CT128M4SSD2 128 GB?

 

Jak patrzę na wyniki testów, to w niektórych lepszy jest Samsung, a w niektórych Crucial.

Z kolei w Chipie jest nawet napisane, że "jego wydajność dorównuje tej jaką oferują nośniki z kontrolerami SandForce SF-2200" - zabawny tekst :)

bo miałem okazje użytkować SSD z SandForce SF-2200 i pozbyłem się go szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ślizó, @Cav - dzięki za info. Problem w tym, że ja nic nie zmieniałem, a bench robiony na prawie świeżo postawionym systemie.

 

@sybic - z obu będziesz bardzo zadowolony. Ja wziąłbym chyba 830 a to tylko dlatego, że samsung ma soft, który ułatwia dbanie o SSD. Niby to wszystko można zrobić innymi programami ale mając wszystko w jednym miejscu jest łatwiej i przyjemniej :)

 

 

Próbowałem ostatnio zorientować się czy mój laptop ma SATAIII. Powinien mieć według specyfikacji AMD, ale nie wiem czy HP czegoś nie namieszało bo znajomy ma taki sam (tylko, że na A4) i u niego m4 64GB lata na sekwencyjnym odczycie tylko 250MB/s. Czy da się jakoś na 100% ustalić rodzaj portu SATA przed instalacją dysku i zrobieniem pomiarów? Czy wpływ na wyniki mogło mieć to, że były robione na sterach windowsa a nie dedykowanych od AMD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki na pewno nie zmieniają Sata III w II. Może to być kwestia biosu, ale o nastawach decyduje producent płyty.

Na forum HP masz wątek na ten temat ProBook 6465b - does it support SATA III? - HP Support Forum najwyraźniej jest "tylko" Sata II.

 

EDIT

Pierwszy owoc zakupu Indlinx przez OCZ Octane

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki na pewno nie zmieniają Sata III w II. Może to być kwestia biosu, ale o nastawach decyduje producent płyty.

Na forum HP masz wątek na ten temat ProBook 6465b - does it support SATA III? - HP Support Forum najwyraźniej jest "tylko" Sata II.

 

EDIT

Pierwszy owoc zakupu Indlinx przez OCZ Octane

 

wątek z HP znam, bo sam go zakładałem :) i niestety nie ma tam definitywnej odpowiedzi. ale tak się zastanawiam biorąc pod uwagę screen wyżej z m4 64gb najwyraźniej jest na SATA III. Mój znajomy miał takie wyniki (z AS SSD):

seq: 252,01 mb/s

4k 15.51mb/s

4k- 64thrd 248mb/s

acces time 0..126ms

score 289

write

107,90

36,22

88,86

0,267

136

ogólnie score 570

 

I sam już nie wiem czy z jakiegoś powodu miał dziwnie niski sekwencyjny odczyt, czy rzeczywiście to tylko SATA II, bo 4k zawsze są słabsze dla laptopów niż desktopów a reszta w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto takie coś kupić? OCZ 110GB PCIE RevoDrive 530/435 70k +GRATIS *EM*

 

Przyznam, że cena wydaje mi się zachęcająca, a sama technologia zachęcająco nowoczesna. Tylko zastanawiam się nad minusami takiego "dysku". RAID z HDD odpada na większości płyt, jednak raczej nie zamierzam już robić macierzy, wiec to odchodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdaje się nie obsługuje TRIMa bo jest fabrycznie w RAID0.

Takie prędkości na dysku systemowym raczej pozostaną niewykorzystane więc są mało istotne, zaleta natomiast taka, że zwalniasz sobie port SATA i ew. miejsce na dysk w obudowie. Sam się nad tym zastanawiałem.

Płyta główna musi obsługiwać bootowanie z PCI-E.

Edytowane przez borsuczy_król

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, o tym, że to nie ma Trima nie pomyślałem. A SSD bez Trima mi jakoś nie pasuje. Fakt, ja na bank prędkości tego dysku bym nie wykorzystał, mimo, ze samego systemu bym tam nie miał. Mam 40GB i teraz mam sam system, bo nic więcej sie nie mieści ;) Na dodatek nie mam pewności czy by działał na mojej płycie, a czy ma ona bootowanie z pci-ex nie mam pojęcia ;) Szczerze jara mnie SSD na PCI-ex, ale wtedy raczej będę celował w klasycznego SSD, mimo, że portów nie mam za dużo ale więcej dysków niż portów mieć nie zamierzam, obecnego SSD sprzedam jak w razie kupię nowego ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym takie coś jest lepsze od dysku SATA?

Jakby transfer był 1000/1000 MB, niemożliwy do uzyskania na SATAIII, a są takie dyski na PCI-E to byłby plus, ale ja widzę tutaj transfery na poziomie SATAIII.

Jak by to była inteligentna hybryda, czyli połącznie SSD z HDD o łącznej pojemności 128M+1T to tez można by się zastanawiać, ale tu tylko 110MB

Widzę jeszcze jedną wadę. System postawiony na tym dysku nie będzie się bootował tak szybko jak na klasycznym dysku podpiętym pod zintegrowany kontroler SATA. System będzie startował o jakieś 5-10 s później. Chodzi o to, że ten dysk będzie się zgłaszał w BIOSie, pokaże swoje logo itd. To będzie trwało te kilka sekund. Tak jakbyś dysk podłączył do dodatkowego kontrolera. Wiadomo, że ten kontroler musi się zgłosić. Taki Marvell potrzebuje na to całe 10 s. To może szczegół, ale mając taki dysk nie będziesz mógł się licytować jak szybko będzie się system na Twoim komputerze podnosił ;)

 

A jeśli chodzi o obawy czy taki dysk się zabootuje na PCE-E to o to bym był spokojny. To ma własny bios. Łaski nie robi

Edytowane przez sybic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie kontrolera SATAIII. Przecież płytę kiedyś zmienisz i zakupiony dysk SSD pod SATAIII, który jest sporym wydatkiem, wykorzystasz.

Testowałem ostatnio kontrolery na chipsecie ASMEDIA ASM1061 i MARVELL 88SE9128 i całkiem fajnie na starej płycie to śmigało. Jedyny problem to ten czas zgłoszenia się kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto takie coś kupić? OCZ 110GB PCIE RevoDrive 530/435 70k +GRATIS *EM*

 

Przyznam, że cena wydaje mi się zachęcająca, a sama technologia zachęcająco nowoczesna. Tylko zastanawiam się nad minusami takiego "dysku". RAID z HDD odpada na większości płyt, jednak raczej nie zamierzam już robić macierzy, wiec to odchodzi...

 

Ja właśnie kupiłem i zamierzam zobaczyć z czym to się je.Notabene właśnie u tego sprzedawcy.Przesyłka przyszła w ciągu 24 godzin.

Szukałem jak najpojemniejszego dysku w sensownej cenie ( model 120gb kosztuje już 200 zł więcej :angry: ) do drugiego kompa plus mam tam deficyt portów sata.Ten Revo ma wewnętrzny raid na dwóch kontrolerach SF-1222 ,ale to nie problem.W "głównym" komputerze mam raid z trzech 60 gb dysków właśnie na tym SF-ie.Chodzi to już z 7-8 miesięcy i nie ma najmniejszych problemów.Wszystko hula jak złoto.Nie wiem jakie są dokładnie transfery bo dawno nie podniecałem się benchmarkami :razz: ,ale spowolnienia żadnego nie czuję.

W przyszłym tygodniu jak wszystko złoże to mogę wkleić jakieś wyniki i podzielić się wrażeniami.

Edytowane przez demczog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym takie coś jest lepsze od dysku SATA?

Jakby transfer był 1000/1000 MB, niemożliwy do uzyskania na SATAIII, a są takie dyski na PCI-E to byłby plus, ale ja widzę tutaj transfery na poziomie SATAIII.

Kolego, masz dysk SSD? Chyba nie masz bo bys takich głupot nie pisał. Dyski SATA3 na SF21xx realnie osiagają w odczycie 250MB/sec. Na starych sandforcach 12xx realnie było 160MB/sec. W revo są dwa stare sandforce, więc transfer nigdy nie spadnie poniżej 320MB/sec. Wniosek z tego prosty: wzmiankowane REVO bez TRIMa będzie szybsze niż dysk SATA III na sandforce z TRIMem.

 

Jak by to była inteligentna hybryda, czyli połącznie SSD z HDD o łącznej pojemności 128M+1T to tez można by się zastanawiać, ale tu tylko 110MB

Widzę jeszcze jedną wadę. System postawiony na tym dysku nie będzie się bootował tak szybko jak na klasycznym dysku podpiętym pod zintegrowany kontroler SATA. System będzie startował o jakieś 5-10 s później. Chodzi o to, że ten dysk będzie się zgłaszał w BIOSie, pokaże swoje logo itd. To będzie trwało te kilka sekund. Tak jakbyś dysk podłączył do dodatkowego kontrolera. Wiadomo, że ten kontroler musi się zgłosić. Taki Marvell potrzebuje na to całe 10 s. To może szczegół, ale mając taki dysk nie będziesz mógł się licytować jak szybko będzie się system na Twoim komputerze podnosił ;)

 

A jeśli chodzi o obawy czy taki dysk się zabootuje na PCE-E to o to bym był spokojny. To ma własny bios. Łaski nie robi

 

Tu akurat dobrze prawisz. Poczeka 10 sekund dłużej, ale póżniej ma szybszy system niż na pojedynczym SATA3. Kupno dodatkowego kontrolera SATA3, żeby podłączyć świeżo kupiony dysk SATA 3 to nieporozumienie, chyba, że mówimy o jakiejś sprzętówce za 2k zł. Nie spotkałem płyty głównej, która by nie mogła bootować z PCIExpress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem płyty głównej, która by nie mogła bootować z PCIExpress.

 

To ja pozwolę sobie wymienić kilka, u których napotkałem na ten problem:

- Foxconn P35A-S

- Foxconn Mars

- Asus P5E

- Asrock 880G Extreme3

- Asrock 890GX Extreme3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski SATA3 na SF21xx realnie osiagają w odczycie 250MB/sec.

 

a na innych kontrolerach dochodzi do 500 MB/s

więc transfer nigdy nie spadnie poniżej 320MB/sec.

 

na SSD z SATAIII bazujących na innych kontrolerach transfer też jest w granicach 320MB/s

Wniosek z tego prosty: wzmiankowane REVO bez TRIMa będzie szybsze niż dysk SATA III na sandforce z TRIMem.

 

Tak, ale nie wszystkie SSD SATAIII oparte są na Sandforce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie wygrałem dysk SSD Mushkin Callisto Deluxe 120GB, posiada on takie parametry:

 

Odczyt do 285MB/sec

Zapis do 275MB/sec

(więcej info na: http://www.mushkin.com/Digital-Storage/SSDs/MKNSSDCL120GB-DX.aspx)

 

Obecnie posiadam macierz raid0 złożoną z dwóch Samsungów F3, czyli jest ona dość szybka (nie mówię oczywiście o czasie dostępu).

Nigdy w życiu nie miałem SSD i nie ukrywam, że chętnie sobie na nim postawię system :)

I tutaj pojawia się pytanie: czy warto włożyć sobie coś takiego do kompa, czy może lepiej go sprzedać i dołożyć trochę (100-150 zł?) grosza do nowszych SSD mających 2x większe prędkości? Szczerze, to nie widziałem w internecie aktualnej oferty sprzedaży tego (callisto deluxe 120 gb - rok temu kosztował $280) dysku i nie wiem za ile mógłbym go sprzedać - a nie mam zamiaru dopłacać 200-300 zł do nowego SSD :P

 

Zapomniałem dodać (co pewnie jest dosyć istotne), że mam płytę główną MA770t-ud3p rev. 1.1, czyli 6 złącz SATA 3Gb/s.

Edytowane przez Tompior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calisto oparty jest na Sand Force 12XX czyli poprzedniej generacji kontrolerze. Inaczej mówiąc to taki Vertex 2 czy Corsair F120. Powinien być na 34nm kościach więc to dobrze dla jego wydajności.

Czy warto wymienić to kwestia tego za ile udałoby ci się go sprzedać. Ale nie dlatego że to zła konstrukcja a najwyżej że technologicznie jest troche z tyłu.

Nowe konstrukcje wcale nie są dwa razy szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SF1200, kości 34nm.

Wg allegro powinienem go opchnąć za jakieś 550-570 zł (chociaż wiadomo, że ludzie wolą kupić od jakiegoś sklepu internetowego, niż od zwykłego użytkownika) - ma gwarancję na 36 miesięcy, bardzo ładne opakowanie no i oczywiście potrzebne akcesoria (przejście 2,5->3,5").

 

Tylko tutaj pozostaje pytanie - czy warto dopłacić ~150 zł do SSD na SATA III jeżeli na mojej płycie głównej mam tylko SATA II. Czy zauważę wzrost prędkości zapisu/odczytu?

Edytowane przez Tompior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...