Skocz do zawartości
Rikki

Let's Talk Tech

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna myślałem nad tematem, w którym osoby lubujące się w nowych technologiach, futurystycznych rozwiązaniach i tym podobnych kwestiach, mogłyby wymieniać swoje spostrzeżenia, dzielić się uwagami. Tak więc jest to miejsce w którym możemy swobodnie porozmawiać utrzymując nieco bardziej swawolną atmosferę niż ta, która panuje w wątkach ukierunkowanych pod konkretny sprzęt. Można powiedzieć, że pomysł jest w fazie testowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły paten z tym przedłużaczem w gniazdku, ale jeśli już zaczęło się od gniazdka, to mnie bardziej podoba się to - Rozetkus 3D. Naprawdę super pomysł i szkoda, że to tylko koncept, chociaż problemem może być wielkość otworu w ścianie na takie gniazdko, ale jeśli ktoś budował by się od nowa, albo mieszka w porządnym ; ) budownictwie, to nie widzę żadnego problemu w tym przypadku : )

 

 

A co do samego tematu, myślę, że ma to duże szanse na powodzenie :) ale zobaczymy, jak to się rozwinie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak kabel fajny tylko jest jeden problem.. Nawijany jest na szpule przyjmijmy że średnica przewodu to 5mm2 warstwy to już 10mm znajdując się one po obydwu stronach szpuli a wiec to już 2cm a średnica bębna? Może się okazać ze grubość ściany+ suchy tynk to może być mało na 10m kabla. Chyba że to będą jakieś 3m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to ma 1,5 metra.

 

Widząc ten temat, pierwsze co mi do głowy przyszło to SixthSense: http://www.ted.com/talks/pranav_mistry_the...technology.html (link do strony projektu)

W mega skrócie chodzi o połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym - możliwość wyświetlania informacji o obiektach, na które właśnie patrzysz (zabytki, opinie o artykułach spożywczych, rtv etc) i wiele wiele innych rzeczy.

 

Powstała już soczewka umożliwiająca wyświetlanie obrazu bezpośrednio na oku, więc w przyszłości może to wszystko być znacznie lepsze niż na filmiku

(jeszcze muszą dopracować zasilanie tej soczewki). Prędzej czy później musi taka technologia musi stać się powszechna jak dzisiaj telefony komórkowe, a ten projekt jest open source więc mam nadzieję, że to kwestia max kilku lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, to SixthSense to jak dla mnie rewelacja - oby tylko projekt rozwijał się szybko, bo zapowiada się naprawdę ciekawie. Jedynie nurtuje mnie to ze zdjęciami - jak on je wykonywał? (Słabe słuchawki mam więc niezbyt dobrze słychać co mówią ;p)

 

A co do tematu, to mam nadzieję, że zostanie tu na dłużej. I oby dało się zablokować zliczanie postów, to może i da się uniknąć pisania "na siłę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak przestrzeni może być głównym problemem, dla tego typu przedłużki. Gniazdko 3D też jest rewelacyjne - gdyby tak połączyć to i to, mielibyśmy genialne rozwiązanie. Druga sprawa to cena takiego bajeru...

 

Jeśli chodzi o technologię sixth sense, to alternatywą, w sumie już dostępna będą telefony z aparatem oraz odpowiednim oprogramowaniem. Osoby interesujące się platformą android, pewnie już o tym słyszały. Technologię, potrzebną do tego posiada prawie każdy (czyli komórka z aparatem, gps i netem), oprogramowanie już powstało... teraz wszystko będzie zależeć od ludzi. Jak znajdę chwilę czasu postaram się znaleźć link do artykułu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to tylko namiastka SixthSense. Zrobienie zdjęcia książce itp. i wyświetlenie informacji o niej na komórce to bardzo fajna rzecz, ale SixthSense zakłada znacznie więcej. Kopiowanie fragmentów danych z gazety na kartkę papieru, połączenie tego z informacjami znajdującego się na komputerze itp to tylko podstawy SixthSense, ale na telefonie już tego się nie wykona. Rozwiązaniem mogą być telefony z projektorami, Nikon już pokazał, że projektor może być bardzo mobilny.

 

Na początek komórka to dobra opcja, w ten sposób już teraz bardzo dużo osób może się przyczynić do rozbudowy bazy danych z której technologia będzie korzystała. Za jakiś czas kiedy SixthSense dojrzeje to miejmy nadzieję, że będzie korzystało z baz stworzonych na potrzeby androida. Mówiąc baza mam na myśli wszelkie zbiory informacji, chociażby te o książkach, miejscach itp.

 

Przydała by się jakaś polska strona tego projektu.

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Taki przedłużacz w ścianie to żadne udogodnienie. Więcej z tym kłopotów niż pożytku. Przedłużacz kosztuje 10zł a jak go nie trzeba to się chowa do szafki. Po prostu bajer.

 

Skupiłbym się natomiast na rozwiązanaich typu inteligentny dom. Np. oferta firmy Moeller o nazwie Xcomfort. Radzę poczytać. Można bez kucia przerobić istniejącą instalację elektryczną na inteligentną. Dokładać i ujmować sterowane miejsca, przekładać sterowniki, etc. Dowolne rozbudowywanie systemu i rozwój w miarę potrzeb. Wszystko BEZ KUCIA ścian. Cała instalacja odbywa się z użyciem... śrubokręta.

Sterowanie rolet, świateł, ogrzewania, wł/wył prądu w gniazdkach, symulacja obecności, etc. Możliwości są ogromne. Całość systemu komunikuje się radiowo (transmisja szyfrowana), a odbiorniki przekazują sobie sygnały wzajemnie by zwiększyć zasięg działania nadajników (działają jak repeatery). Czujniki nasłonecznienia (regulacja żaluzji), wiatru (chowanie rolet na dużym wietrze), deszczu, ruchu (załączanie światła w określony sposób).

 

strona oficjalna

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym że rozwiązania XComfort są odradzane z powodu częstych zakłóceń powodowanych przez prace innych urządzeń. Obecnie w moim domu jest także montowany system EIB, ale KNX. Wszystko jest puszczone w ścianach ( można było sobie na to pozwolić z powodu generalnego remontu ).

 

A tak z ciekawości spytam. Jeżeli cała instalacja to tylko użycie śrubokręta to jak np. można sterować niezależnie światłami jeżeli pewnie całe oświetlenie pokoju jest wpięte pod jeden obwód, a cała zabawa z EIB polega właśnie na tym iż KAŻDA lampka, gniazdko i przełącznik jest bezpośrednio wpięte w centrale by móc nimi niezależnie sterować?

 

ps. swoja drogą, do dziś mam koszmar jak wszedłem do pokoju gdzie ma znajdować się centrala sterowania systemu. Wiązki kabli grubości 20-30cm rzucone jak zdechłe węże na podłogę ;]

Edytowane przez poca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała nowość, na którą trafiłem dzisiaj w kilku źródłach.

http://pl.engadget.com/2009/12/27/przedluz...ownikom-galeri/

- brak trzeciej żyły uziemiającej (ps. ja patrzę na ten wynalazek z praktycznego punktu widzenia ... i praktycznie widzę że to crap ... ktoś tu pisał że ma 1,5 metra długości [w końcu miejsce w ścianie jest ograniczone] ... gdyby dodać potrzebną, trzecią żyłę będzie jeszcze mniej) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

1. Z tym że rozwiązania XComfort są odradzane z powodu częstych zakłóceń powodowanych przez prace innych urządzeń.

2. Obecnie w moim domu jest także montowany system EIB, ale KNX. Wszystko jest puszczone w ścianach ( można było sobie na to pozwolić z powodu generalnego remontu ).

3. A tak z ciekawości spytam. Jeżeli cała instalacja to tylko użycie śrubokręta to jak np. można sterować niezależnie światłami jeżeli pewnie całe oświetlenie pokoju jest wpięte pod jeden obwód, a cała zabawa z EIB polega właśnie na tym iż KAŻDA lampka, gniazdko i przełącznik jest bezpośrednio wpięte w centrale by móc nimi niezależnie sterować?

1. Tak samo jak producenci masła oczerniają margarynę :wink: Nie ma co panikować. Myślę że nie ma z tym problemu.

2. No jeżeli robisz remont i można kuć to na Twoim miejscu też bym się zdecydował na kablowe rozwiązanie.

3. Zerknij na stronę którą linkowałem. Każda lampka ma OSOBNY sterownik (w puszce podtynkowej, w gniazdko, itp.)

 

- brak trzeciej żyły uziemiającej (ps. ja patrzę na ten wynalazek z praktycznego punktu widzenia ... i praktycznie widzę że to crap ... ktoś tu pisał że ma 1,5 metra długości [w końcu miejsce w ścianie jest ograniczone] ... gdyby dodać potrzebną, trzecią żyłę będzie jeszcze mniej)

Przewodu ochronnego. Trzymajmy się terminologii :wink:

To nie jest jeszcze tak wielki problem. Większość urządzeń obecnie (suszarki, radia, TV, etc.) jest wykonana w II klasie ochronności i nie potrzeba przewodu ochronnego. Co innego że jest on wymagany w gniazdkach. Ale w domu to sobie można takie myki robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skupiłbym się natomiast na rozwiązanaich typu inteligentny dom [...] instalację elektryczną na inteligentną.

Jak słysze ze coś ma być inteligentne, mądrzejsze ode mnie, to odrazu probuje znalesc wszystkie wady i niedociagniecia, przez ktore tak nie bedzie :) . Do tego ukladam sobie scenariusz "co sie stanie jak sie zepsuje" :lol:

 

Przedluzacz w scianie widze tylko jak zabezpieczenie dla dzieci/imbecyli przed wyrywaniem gniazdek ze sciany.

 

Bezprzewodowe polaczenie pc z tv - ekstra sprawa :) ! Szkoda ze kosztuje 4x za duzo, ale taka juz przypadłość nowinek

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

1. Jak słysze ze coś ma być inteligentne, mądrzejsze ode mnie, to odrazu probuje znalesc wszystkie wady i niedociagniecia, przez ktore tak nie bedzie :) .

2. Do tego ukladam sobie scenariusz "co sie stanie jak sie zepsuje" :lol:

1. Czyli np. mrówka nie jest inteligentna bo nie jest mądrzejsza od Ciebie?

2. Zepsuć się może wszystko. Nawet ludzki umysł :wink:

 

Takie rozwiązania nie mają na celu myślenie za człowieka tylko pomoc i automatyzację pewnych czynności. Podniesienie komfortu życia, redukcję wydatków na media, wykonywanie cyklicznych czynności automatycznie i dokładniej.

 

Jeszcze do zakłócania Xcomfort:

Natomiast w systemie sterowania bezprzewodowego Xcomfort wykorzystywana jest częstotliwość 868,3 MHz. Jest to pasmo wykorzystywane tylko i wyłącznie przez urządzenia z zakresu automatyki budynku, przez żadne inne! Częstotliwość 868,3 MHz i sposób jej wykorzystywania jest ściśle określony przez normy europejskie. Nie ma więc możliwości, aby urządzenia z zakresu sterowania bezprzewodowego były przypadkowo załączane przez telefony komórkowe, słuchawki bezprzewodowe lub inne podobne urządzenia stosowane w życiu codziennym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dom nie ma być mądrzejszy od Ciebie, ale po prostu wyręczy Cie z połowy obowiązków jako np. gospodarza > 500m2 domu. Modułów jest tyle że każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciekawszych mogę wymienić np. domykanie okien przy padającym deszczu. Na dachu znajduje się stacja meteo która po wykryciu opadów zarządza domknięcie wszystkich veluxów. Co jeszcze ciekawszego? Np. zmniejszanie temperatury w grzejnikach na czas nocy, albo wyłączenie ciepłej wody w łazienkach nie użytkowych np. w piwnicy, gościnnej itd. Spadnie temperatura poniżej 0'C? Nie ma problemu. Komputer już o 6 rano może włączyć podgrzewanie podjazdu by nie wywinąć orła wychodząc z domu. Wychodzisz z domu na jakąś imprezę i wiesz że w paru miejscach w domu masz zapalone światło lub włączone tv. Nie ma problemu. Wchodzisz w ekran sterujący która przedstawia wszystkie włączone urządzenie w domu i może je zdanie wyłączyć stojąc już przy drzwiach wyjściowych. Kolejna ciekawostka :mrgreen: Wyjeżdżasz na wakacje i oddajesz dom pod opiekę jakieś osoby. Sprzątaczka, wścibska ciocia czy kto tam się więcej podoba. Zamek do domu jest biometryczny. Zapisujesz że ciocia wchodząc do domu, posługując się swoim odciskiem palca ma zamknięte drzwi do np. sypialni, gabinetu czy garderoby, ale np. jakby się coś stało np. jakaś awaria wody gdzie na nieszczęście zawór jest w gabinecie. No problemmo. Telefon z dostępem do sieci. Logujesz się do panelu zarządzania domem i zmieniasz jej uprawnienia albo po prostu sam odcinasz wodę.

 

Banał ; ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dom nie ma być mądrzejszy od Ciebie, ale po prostu wyręczy Cie z połowy obowiązków jako np. gospodarza > 500m2 domu. Modułów jest tyle że każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciekawszych mogę wymienić np. domykanie okien przy padającym deszczu. Na dachu znajduje się stacja meteo która po wykryciu opadów zarządza domknięcie wszystkich veluxów. Co jeszcze ciekawszego? Np. zmniejszanie temperatury w grzejnikach na czas nocy, albo wyłączenie ciepłej wody w łazienkach nie użytkowych np. w piwnicy, gościnnej itd. Spadnie temperatura poniżej 0'C? Nie ma problemu. Komputer już o 6 rano może włączyć podgrzewanie podjazdu by nie wywinąć orła wychodząc z domu. Wychodzisz z domu na jakąś imprezę i wiesz że w paru miejscach w domu masz zapalone światło lub włączone tv. Nie ma problemu. Wchodzisz w ekran sterujący która przedstawia wszystkie włączone urządzenie w domu i może je zdanie wyłączyć stojąc już przy drzwiach wyjściowych. Kolejna ciekawostka icon_mrgreen.gif Wyjeżdżasz na wakacje i oddajesz dom pod opiekę jakieś osoby. Sprzątaczka, wścibska ciocia czy kto tam się więcej podoba. Zamek do domu jest biometryczny. Zapisujesz że ciocia wchodząc do domu, posługując się swoim odciskiem palca ma zamknięte drzwi do np. sypialni, gabinetu czy garderoby, ale np. jakby się coś stało np. jakaś awaria wody gdzie na nieszczęście zawór jest w gabinecie. No problemmo. Telefon z dostępem do sieci. Logujesz się do panelu zarządzania domem i zmieniasz jej uprawnienia albo po prostu sam odcinasz wodę.

 

Banał ; ]

A do tego potężny generator/akumulator na wypadek braku prądu bo inaczej stoisz przed chatą marznąc a woda wylewa się w gabinecie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

A do tego potężny generator/akumulator na wypadek braku prądu bo inaczej stoisz przed chatą marznąc a woda wylewa się w gabinecie :)

Mam nadzieję że to był żart. Bo jeśli nie to raczej nie przedstawiłeś się w pozytywnym świetle... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli np. mrówka nie jest inteligentna bo nie jest mądrzejsza od Ciebie?

Pisząc "coś" miałem na myśli elektronikę, nie jakieś mrówki czy inne stworzenia :)

 

@poca

A umie ugotować obiad na dwie minuty przed moim przyjściem z pracy :wink: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skumałem tego problemu ; ]

 

Sytuacja z brakiem prądu w przypadku instalacji EIB jest taka sama jak ze zwykłą instalacją...

 

 

@ masell

 

na upartego tak :mrgreen: Wystarczy jakbyś dopadł jakieś urządzenie do podgrzewania, które by działało tuż po załączeniu do sieci ( mikrofala i piekarnik odpadają bo trzeba je jeszcze ustawić ) Wtedy wystarczyło by w drodze do domu wejść do panelu i załączyć prąd w wybranym gniazdku : )

Edytowane przez poca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, co będzie dominowało w roku 2010? Moim zdaniem to będzie rok tabletów (Apple, któremu nie można odmówić umiejętności wpływania na rynek, wywoła burzę po wprowadzeniu tabletu 26 stycznia - ich prezentacja staje się coraz bardziej pewna, lecz nadal nie 100 procentowa) , cloud computingu (to już się dzieje - pakiety biurowe, serwery plików etc.), ekranów OLED w komórkach (producenci zaczynają przekonywać się do tej technologii, lepszych barw i kątów widzenia).

 

 

A, zapomniałem. Jeszcze popularyzacja SSD, oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyręczy Cie z połowy obowiązków jako np. gospodarza > 500m2 domu. Modułów jest tyle że każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciekawszych mogę wymienić np. domykanie okien przy padającym deszczu. Na dachu znajduje się stacja meteo która po wykryciu opadów zarządza domknięcie wszystkich veluxów

W takich duzych domach jak gospodarz chce byc tip top to montuje sobie rekuperacje albo klime i otwieranie okien jest raczej nie wskazane.

Co jeszcze ciekawszego? Np. zmniejszanie temperatury w grzejnikach na czas nocy, albo wyłączenie ciepłej wody w łazienkach nie użytkowych np. w piwnicy, gościnnej itd.

Sory, tyle to robi sterownik w byle piecu, ustawiasz co, gdzie i kiedy ma grzac.

Spadnie temperatura poniżej 0'C? Nie ma problemu. Komputer już o 6 rano może włączyć podgrzewanie podjazdu by nie wywinąć orła wychodząc z domu.

Przy domu 500m2 domyslam sie, ze wlasciciel jednak ma garaz i to w dodatku polaczony bezposrednio z domem, a w nim raczej nie pruszy.

Wychodzisz z domu na jakąś imprezę i wiesz że w paru miejscach w domu masz zapalone światło lub włączone tv. Nie ma problemu. Wchodzisz w ekran sterujący która przedstawia wszystkie włączone urządzenie w domu i może je zdanie wyłączyć stojąc już przy drzwiach wyjściowych.

To samo mozna wykonac uzywajac glowy i gasic swiatlo/tv w momencie opuszczania pomieszczenia.

np. jakaś awaria wody gdzie na nieszczęście zawór jest w gabinecie. No problemmo.

No problemo? Problemo to chyba mial z glowa architekt, ktory zaprojektowal zawor w gabinecie.

Telefon z dostępem do sieci. Logujesz się do panelu

...i sprawdzasz zdalnie czy masz jeszcze szara mase w czasce czy nie.

 

Nie wiem, nie uwazam sie za osobe ktora unika nowinek technologicznych, ale czasami jak slucham i czytam o inteligentnych domach to odnosze wrazenie, ze nagle wszyscy sa na poziomie sprawnosci fizyczno-psychicznej 2-letniego dziecka i szukaja rozwiazan kosztujacych dziesiatki czy nawet setki tysiecy PLN podczas gdy zwykle ruszenie mozgownica zalatwiloby 95% tych "problemow". Niedlugo sie okaze, ze ludzie zakupow samodzielnie w spozywczym nie zrobia, bo bez dostepu przez panel w swoim telefonie nie sprawdza na co maja ochote.

 

2010

- wzrost popularnosci "ekologicznych" rozwiazan (netbooki, nettopy, ulcv, ssd etc.). Poza tym wydaje mi sie, ze zaczniemy byc swiadkami trendu, gdzie laptopy beda zastepowane przez netbooki, a netbooki zamienione na MID/UMPC. Powolny koniec palmtopow (wyparcie przez smartphony).

- programy online zastepujace soft instalowany na HDD, szczegolnie Google i jego propozycje (duze nadzieje na wzrost popularnosci Androida)

- migracja graczy z PC na konsole

- ekrany dotykowe na pewno, ale czy zaczna wypychac tradycyjne klawiatury? Raczej nie. Mysle tez, ze spora popularnosc zacznie zdobywac kciukowa klawiatura qwerty (telefony, midy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Nie wiem, nie uwazam sie za osobe ktora unika nowinek technologicznych, ale czasami jak slucham i czytam o inteligentnych domach to odnosze wrazenie, ze nagle wszyscy sa na poziomie sprawnosci fizyczno-psychicznej 2-letniego dziecka i szukaja rozwiazan kosztujacych dziesiatki czy nawet setki tysiecy PLN podczas gdy zwykle ruszenie mozgownica zalatwiloby 95% tych "problemow". Niedlugo sie okaze, ze ludzie zakupow samodzielnie w spozywczym nie zrobia, bo bez dostepu przez panel w swoim telefonie nie sprawdza na co maja ochote.

A dawniej nie było koła i też ludzie żyli nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apple, któremu nie można odmówić umiejętności wpływania na rynek, wywoła burzę po wprowadzeniu tabletu 26 stycznia

To jedyna rzecz, za którą szczerze podziwiam nadgryzione jabłko - zdolność perfekcyjnego rozpętywania marketingowej biegunki z powodu byle MP3-playera z funkcją telefonu czy Wielkie Rozwolnienie Na Temat Komputera W Kopercie - mistrzowska pod względem socjologicznym prezentacja niefunkcjonalnego gadżetu, który właściwie niczego ciekawego nie ma, oprócz dużej ceny i pewnej estetyki wykonania.

Więc i tablety z pewnością zrobią "zamieszanie" o jakie chodzi specom od sprzedaży. Reszta firm obudzi się w połowie roku i wtedy, wraz z obniżeniem ceny i zwiększeniem dostępności, tablety mają szansę się upowszechnić.

No problemo? Problemo to chyba mial z glowa architekt, ktory zaprojektowal zawor w gabinecie.

No co ty, amerykańskich filmów nie oglądasz? Przecież to jasne, że w dziecięcych pokojach montuje się generator pola siłowego, w kiblu zejście do tajnej bazy, a w piwnicy bunkier na sto osób. Zawór w gabinecie to przy tym drobiażdżek, zresztą łatwy do naprawienia poprzez losowe nawalanie w klawisze kolorowego i pikającego komputera (znów filmy).

- wzrost popularnosci "ekologicznych" rozwiazan (netbooki, nettopy, ulcv, ssd etc.)

Może raczej generalna ekosraczka w każdej dziedzinie życia - od komputerów przez żywność i ciuchy po (niestety) motoryzację. Dodajmy do tego rosnące w siłę lewactwo i voila, na wszystko będziesz miał zieloniutki jak dolary certyfikat.

- migracja graczy z PC na konsole

O tym słyszę odkąd dowiedziałem się o istnieniu konsol i gier na PC, czyli od dobrych 15 lat. I nic.

A dawniej nie było koła i też ludzie żyli nie?

Bez demagogii - czym innym jest ułatwiający życie wynalazek dajmy na to kuchenki gazowej, a czym innym "inteligentny" dom, który w razie braku prądu nie wypuści cię nawet do kibla. Wszystko z umiarem - domykanie okien przy deszczu bardzo mi się podoba, sterowanie piecem C.O. na odległość istnieje w zasadzie odkąd na owym piecu ktoś zamontował modem. Tylko to zarządzanie przez telefon, jakkolwiek wygodne i nowoczesne, wydaje mi się mało bezpieczne, zwłaszcza jeśli główny zawór mediów w domu miałby zależeć od tak chwiejnej technologii połączeń jak GSM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

1. Bez demagogii - czym innym jest ułatwiający życie wynalazek dajmy na to kuchenki gazowej, a czym innym "inteligentny" dom, który w razie braku prądu nie wypuści cię nawet do kibla.

2. Wszystko z umiarem - domykanie okien przy deszczu bardzo mi się podoba, sterowanie piecem C.O. na odległość istnieje w zasadzie odkąd na owym piecu ktoś zamontował modem.

3. Tylko to zarządzanie przez telefon, jakkolwiek wygodne i nowoczesne, wydaje mi się mało bezpieczne, zwłaszcza jeśli główny zawór mediów w domu miałby zależeć od tak chwiejnej technologii połączeń jak GSM.

1. Bez demagogii co? :wink: Aby mógł cię nie wpuścić do kibla musiałby mieć fizyczną możliwość wykonania tego. A nie ma. Nie słyszałem o montowaniu elektrozamka przy drzwiach do kibla (no może oprócz McKaczora- ale to inna bajka).

Każdy system typu alarm, inteligentny dom etc, można i wyposaża się w zasilacz buforowy, który umożliwia działanie systemu w razie zaniku zasilania sieciowego. I to np. przez tydzień. Od dawna już ludzkość jest uzależniona od prądu elektrycznego i nic na to nie poradzimy.

2. Nikt nie każe podpinać do systemu sokowirówki...

3. Zabezpieczenia wykorzystują identyfikację numeru dzwoniącego, indywidualne hasło, zakresy uprawnień plus ew. limity połączeń na dobę, etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dawniej nie było koła i też ludzie żyli nie?

Nie no bez jajec, nie porownuj tego co zmienilo kolo a co zmienia automatyczne podcieranie du.py.

Chodzi o to, żeby nowe funkcje wypływały z realnych potrzeb, a nie były rezultatem burzy mózgów nt. "Co by tu jeszcze dodać, co w domu nie ma iterfejsu, połączenia z netem, itd"

O to mi wlasnie chodzi. Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Nie no bez jajec, nie porownuj tego co zmienilo kolo a co zmienia automatyczne podcieranie du.py.

Dobra. Żeby nie było demagogii, to rzucę konkretami:

1. System wykrywa deszcz i domyka okna na dachu, żeby woda nie wlała się na poddasze.

2. System wykrywa silny wiatr i zwija markizy na tarasie, żeby wiatr ich nie oderwał od ściany albo nie poszarpał.

3. System umożliwia wyłączenie prądu w wybranych gniazdkach. Np. gniazdka w pokoju dziecinnym (coby nie gmerały drutem), na zewnątrz, etc.

4. System umożliwia zgaszenie lamp w całym domu, gdy np. w pośpiechu musimy go opuścić i nie ma czasu latać po domu i sprawdzać.

5. System sam reguluje ogrzewaniem elektrycznym/klimatyzacją w zależności od temperatury na zewnątrz, wewnątrz, nasłonecznienia, etc. Centralnie. Obniżajac rachunki do minimum.

6. System sam zasuwa/odsuwa żaluzje na danej ścianie o danej godzinie by słońce nie świeciło Ci o poranku w oczy i niepotrzebnie nie nagrzewało domu latem.

7. System sam włączy lekkie podświetlenie korytarza gdy w nocy pójdziesz do kibla, żeby lampa nie walnęła Ci światłem po oczach przyzwyczajonych do mroku.

8. System wykryje suchy grunt i o zadanych porach (np. wieczornych) sam nawodni trawnik.

9. Wykona określone prądożerne czynności w porze niższej taryfy za prąd.

10. itd.

 

Nie gadaj że to są zbytki. To są konkretne ułatwienia i redukcja konkretnych kosztów. Poza tym czas to pieniądz. Jeżeli jakiś głupi komputerek zrobi za Ciebie coś szybko, sprawnie i taniej to dlaczego z tego nie skorzystać. Obecnie ludzie są wystarczająco zabiegani i po prostu nie chcą myśleć o takich rzeczach. Ja np. wolałbym oglądnąć film/wyjść na spacer/etc niż np. podlewać ogród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś wspomniał o ochronie środowiska i oszczędzaniu energii to natrafiłem na takie coś.

 

http://tech.wp.pl/kat,1009789,title,Bateri...,wiadomosc.html

 

Ciekawe do ilu urządzeń mogło by być podłączone do takiej baterii. No i ile trwało by jej naładowanie za pomocą ogniw słonecznych ;) O ile jest taka możliwość.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...