Skocz do zawartości
aerial

Fander 92mm / 120mm (13.9db / 15.1db) ?

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie Fander FX120-B musiał się jakoś "dotrzeć" bo coś jakby ocierało jak go odpaliłem po raz pierwszy.

 

Wydaje mi się jednak, że stara seria FD-120S jest nieco cichsza.

mialem to samo w obu fanderach, ktore kupilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kupiłem dwie nowiuśkie FX92. Na pierwszy rzut oka łopatki przypominają Akasę Amber 92 albo Zalmana F2. Jeszcze ich nie odpalałem, ale jestem bardzo ciekaw czy poradzą sobie z Zalmanem F2 na łożysku ślizgowym przy 1200obr/min :) Wziąłem białe, ponoć odrobinę cichsze od czarnych :wink:

 

No nic, o 21:00 będzie chwila prawdy :wink: Jak będzie ok, to kupię jeszcze Fandera 120 na Ninję (na upały).

 

 

Updated:

 

Super, łożyska w ogóle nie słychać, jedynie szum przepływającego powietrza. Zero cykania, terkotania. Po skręceniu obrotów poniżej granicy słyszalności. Fander pracuje na około 1100-1200 obr/min. zamontowałem go do obudowy wentyla, który pełni rolę dystansu (wnętrze wentyla wycięte) od przedniej ściany obudowy. Z tylnej ściany obudowy usunąłem Zalmana F1 80x80, jego miejsce zajął Zalman F2 92x92 - przy trochę mniejszych obrotach zwiększył się przepływ i ucichł szum powietrza.

 

Przy takich samych obrotach nie zauważyłem zbyt wyraźnej różnicy między Fanderem a Zalmanem. Przy 1300obr/min Fander jest odrobinę cichszy niż Zalman (1300 obr/min. + przejściówka 5V/12V + FanMate 2).

Obu nie słychać łożysk (Zalman ma już ponad 3 lata), mają identyczną konstrukcję łopatek. Zalman bardziej szumi i co rzuciło mi się w oczy wywołuje "buczenie" - to z powodu drgań. W przypadku Fandera nie wyczułem drgań przy 1300obr/min. - wentyl trzymany w ręku i postawiony pionowo, luźno na ściance obudowy.

 

Jestem zadowolony z zakupu :D

Teraz chyba kolej na wentyl DFI (wszystko zagłusza), ciekawe kiedy TR HR-05 SLI zacznie tanieć :wink:

 

Wentyle zamówiłem w Komputroniku i odebrałem sklepie, zapłaciłem 63 zł.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla dociekliwych - mam tylko jeden wentyl w calym kompie (fander fx120 w zasilce na ok 3.5-4v), najcichszy dysk twardy 3.5 (barka IV) i wieczorkami mam poprostu serdecznie dosc tego wyjca głupiego (komputera)!

Kurde, skąd ja to znam :lol: Tylko, że u mnie najbardziej hałasuje Tagan i Barracuda IV. Z 3-4 metrów potrafię ocenić czy komputer działa... bez dysku z około 2-2,5 m. Chyba muszę sobie trochę słuch zepsuć :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile wam sie docieraly te fandery ? Ja zakupilem 2 x120 FX i jeden jest cichy a w drugim lozysko terkocze jak w najtanszym kulkowym. Zapuscilem je na pelnych obrotach, chodza juz tak 24 godziny i ten jeden jak byl glosny tak jest glosny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy tescik ukazał sie na hardpc

 

http://www.hard-pc.pl/readarticle.php?article_id=79

 

wynika z niego ze aerocool i akasa lepsze od fandera ale to tylko testy organoleptyczne i sluchowe ; ) zadnych pomiarow

mhm... i akasa amber na max obrotach jest nie słyszalna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze sie... jest cicha, co do stoperow... porownaj do delt ;)

W przypadku Delt to trzeba uważać na to żeby mieć jeszcze czym te korki do uszów włożyć :wink:

 

Na szczęście problem docierania się raczej nie dotyczy FX92. Moje dwie sztuki na niskich i wysokich obrotach nie wydają żadnych niepożądanych dźwięków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy odpowiedni temat, ale potrzebuje wentylator 120mm, który ma wyciągać powietrze z obudowy, zastanawiam się co kupić? Fander czy coś innego? Szczerze to pod uwagę biorę Fandera lub Akase Amber.

 

Jeszcze chciałem zapytać jaka 80-tka? Na przód obudowy.

Edytowane przez _Mistrz_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro masz wolne wiec bedziesz mial czas, zeby poczytac.... :mur:

Co tak nerwowo?

Napisałem przecież że nie mam czasu na czytanie.To ze jest wolny dzień nie znaczy że będe miał czas.Cały dzionek dzisiaj będę jeździł "po grobach"...

Dzieki misiek175. To mi wystarczy. Już szukam czegoś na alku...

 

 

OT

 

Do ZENFIST.

 

Czy w waszej firmie ktoś czyta maile i odpowiada na nie?

 

EOT

Edytowane przez Kobrowisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mnie również dopadło ;).

Chciałem uciszyć wentylator w zasilaczu ModeCom MC-350. Wył i trajkotał. O ile wycie spowodowane było przepływem powietrza (a wiatraczek całkiem ładnie dmucha) to trajkotanie to łożysko. No i po przebrnięciu przez AC 12 (włączyłem, wyłączyłem, oddałem - straszne wibracje), potem Xilence 120 ten z czerwonym śmigłem (tu już lepiej z wibracjami ale łożysko trajkotało), poszedłem do angeli i kupiłem białego Fandera.

Pierwsze włączenie i... niemiła niespodzianka. W pozycji pionowej wyraźne trajkotanie łożyska. W poziomie... cisza. Cisza. Wracam do pionu, zwiększam obroty - trajkotanie znika całkowicie. Widać musiał się rozsmarować.

Kultura pracy na najwyższym poziomie. Na średnich obrotach wydajność bardzo dobra i tylko szum powietrza. Wibracje - delikatnie wyczuwalne. Na maksymalnych obrotach wiatraczek robi wichurę ;) Podnosi się głośność, ale nie jest jakieś denerwujące buczenie czy świszczenie. Słychać tylko szum powietrza. Regulator sprawdza się bardzo dobrze. Po suchych testach na stoliku, czas na zamontowanie w zasilaczu. Jako elementy tłumiące zastosowałem podkładki filcowe (na opakowaniu nazwane: "ślizg filcowy"; 17mm średnicy, 2mm wysokości, jedna strona z klejem, 20 sztuk za 2,99 zł w Obi, polecam :)).

Grilla nie zakładałem, jako że w czasie testów na stoliku powodował dodatkowe szumienie. Power on i... :D

Wyłączam wentyle, zostawiam Fandera na 900 obrotów i... siedząc przy biurku słyszę tylko dysk.

Rewelacja.

 

Znalazłem tylko 2 minusiki:

- trzeba używać 2 rąk do regulatora obrotów ;) (bo ja leniwy jestem :-P ) no ale oszczędzamy 10 zł na takim pentagramowym regulatorze ;)

 

- żeby wyprowadzić kabelki poza zasilacz, przeprowadziłem je przez drugi otworek, ten na przeciwko tego w którym są "fabrycznie". No i bez pilniczka i poszerzania możemy się pożegnać z osłonką na kabelkach ;)

 

Zawsze mnie śmieszyło, że jak pojawiał się temat w stylu "cicha, dobra 120'tka" od razu pojawiały się odpowiedzi "Fander". Teraz sam tak będę robił ;)

Edytowane przez Thrill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky wiem doskonale, że porównuję do lowendu. Te porównanie wynika z tego, że chciałem znaleźć tani i cichy wentyl. Przekonałem się, że tak się nie da. Może za bardzo nie zaznaczyłem tego w poprzednim tekście. Co do porównań... Nie miałem okazji sprawdzić wentylatorów z tej samej klasy co Fander. Kupiłem Fandera i jestem zadowolony. Dla mnie jest bardzo cichy. Nie zapominajmy też, że każdy z nas słyszy inaczej i to co dla jednego będzie cichym szmerem dla innych może być denerwującym buczeniem.

Podobna kwestia to cena. Niektórzy narzekają, że to drogo. Ja nie żałuję wydanej kasy i z zakupu jestem bardzo zadowolony.

Edytowane przez Thrill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...