Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączę się do dyskusji :) Tyle że trochę bardziej na temat :P 

 

Odnośnie HTPC. Chciałbym taki komputerek wykorzystać do odtwarzania filmów na TV LCD. Mam masę gratów PCtowych i tak wszystko czeka aż w końcu zrealizuję projekt a resztę sprzedam. Co wyjdzie bardziej energo-oszczędnie w miniATX?

 

X2 4600+ lub 5200+

 

Intel DC E2140

 

Oraz czy są znaczące różnice w poborze prądu przez płyty główne? Mam jakiegoś Gigabyte'a mATX dosyć ubogiego na Intela oraz również GB tyle że już bardziej wypaśnego pod AM2, niestety teraz poza zasięgiem rąk i nie pamiętam modeli.

 

Za to bez problemu zapakuje tam dźwiękowkę i grafikę na pci-e, czego o ITX nie powiem. Ile taki zestaw z jakimś NV9300 może pochłonąć Watów? Czy może jednak opłaca się bardziej tego pozbyć a kupić zotaca 9300 z am2 na pokładzie?

 

Wartości wyliczane na stronach z konfiguratorami sprzętu są chyba zawsze w stresie, poza tym jakieś masakrycznei duże wychodzą. No i jakoś im nie ufam. A takiego E2140 to jeszcze można zwolnić i ochłodzić niższym V prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie płyty mATX zużywają mniej prądu. Nieżadko też są duże różnice między płytami z tym samym chipsetem (nieraz nawet 10W różnicy)

Z tych Twoich gratów stawiałbym na E2140.

 

Tutaj masz bardzo wiarygodne testy pod kątem hałasu i poboru mocy. Portal który sie w tym specjalizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie płyty mATX zużywają mniej prądu. Nieżadko też są duże różnice między płytami z tym samym chipsetem (nieraz nawet 10W różnicy)

Z tych Twoich gratów stawiałbym na E2140.

 

Tutaj masz bardzo wiarygodne testy pod kątem hałasu i poboru mocy. Portal który sie w tym specjalizuje.

 

 

IMO jednak bralbym AMD , z jednego prozaicznego powodu

 

pomimo tego ze CPU jest mniej wydajny , to do HTPC AMD robi duzo lepsze integry , integry INTELA nie nadaja sie do niczego ;-)

 

jezeli jednak planujesz oddzielna grafe to lepiej INTELA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie integry Intela. GMA900 i pochodne (945G, G31, G33) rzeczywiście nie mają w ogóle wsparcia dla DXVA. X3000 (G965), X3500 (G35) oraz G41-G43 mają wsparcie cząstkowe. G45 ma pełne wsparcie, ale dopiero o HD Graphics z Clarkdale'a można powiedzieć, że z dekodowaniem wideo radzi sobie bardzo dobrze.

 

Z tym procem na ful to chyba jednak przesada, no chyba że naprawdę ostro zabierzemy się za "underclocking". Kilka moich testów w 1080p:

Intel HD Graphics - czy nowe integry Intela są coś warte? - Forum PCLab.pl

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Radek HD5340 ;) A ze zintegrowanych to chipsety Nvidii, choć też nie jestem do nich specjalnie przekonany (przede wszystkim ze względu na cenę). 785G rzeczywiście nie ma godnego odpowiednika na LGA775.

 

Teraz bardziej chodziło mi o to, że tylko flash jest w stanie konkretniej obciążyć Core i3 1330MHz bez DXVA, az E2140 1600MHz powinno być podobnie.

Edytowane przez Assassin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym procem na ful to chyba jednak przesada, no chyba że naprawdę ostro zabierzemy się za "underclocking". Kilka moich testów w 1080p:

Intel HD Graphics - czy nowe integry Intela są coś warte? - Forum PCLab.pl

 

Kurde, mega teścik! :razz:

Widać, że Intel naprawdę się przyłożył, chyba jednak zagości u mnie I3. :wink:

 

Mam jeszcze pytanka:

1 - czy sprawdzałeś pobór prądu całego zestawu ale bez dodatkowej grafiki ( bez radka )?

2 - można używać dvi i hdmi w tym samym momencie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Co do pytań to:

1) niestety nie, ale postaram się załatwić miernik

2) sam jadę na analogu, ale z tego co czytałem nie ma z tym problemu; jedynie do czasu załadowania systemu operacyjnego obraz może być wyświetlany tylko na jednym wyjściu cyfrowym, ale w OSie równoczesne wyświetlanie obrazu na HDMI i DVI-D (a nawet HDMI i DisplayPorcie jeśli płyta go ma) ponoć działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie właśnie panowie. Do zeszłego m-ca żyłem na E2160 i na stocku bez kłopotów radził sobie z filmami, telewizor często podpinałem i HD leciało bez GPU (o tym przeczytałem dopiero niedawno na forum). Nie pamiętam za to czy ten Gigabyte ma w ogóle integrę jakąś. Miałem AsRocka z HD4200 i wypuściłem w świat :(

 

A jak z prądożernością socket 939? O tym w połączeniu z DDR 1 to raczej zapomnieć nie? 

 

Różnica 400zł w cenie platformy (CoreI3 drogie przecież) nie zwróci mi się nawet w ciągu roku jeśli będzie to 24h na dobę pracować prawda?

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S.939 to lipka jest, 3800+ ( def zegar 1800 MHz ) skręcony na 1 Ghz i obniżone napięcie, 2 x 1 gb ram, 3 dyski, 2 wentyle grafa 9200SE i wciąga około 90W z gniazdka, zasiłka Seasonic 380W sprawność 80%.

 

Ja chyba jednak zdecyduje się na I3. Chwilowo i tak nie buduję htpc, tylko zbieram wszelkie informacje jakie tylko mogę potrzebować. Poza tym, to ma być sprzęt na lata, a taki i3 spokojnie nawet na samym procku obrobi wszystko co jest dostępne. Póki co, nic większego niż full hd 1920x1080/800 nie będzie, bo to się kłóci ze standardami telewizyjnymi, które to owe są wyznacznikiem rozwoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez wciąż jestem na tym samym etapie informacyjnym :) ale waham się przy Athlonie II X2. W końcu też da rade z wszystkim + integra ATi.

@Assassin_ - fajny test!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica 400zł w cenie platformy (CoreI3 drogie przecież) nie zwróci mi się nawet w ciągu roku jeśli będzie to 24h na dobę pracować prawda?

 

Nie zwróci się, no chyba że oglądasz filmy 24 godziny na dobę ;) Core i3 to bardzo fajna opcja jeśli specjalnie nie liczymy się z kosztami i chcemy mieć po prostu niemal idealny sprzęt do tego typu zastosowań, który wystarczy na bardzo długo. Opłacalność nie jest tu jednak specjalnie wysoka. Można jeszcze rozważyć zakup 100 zł tańszego Pentium G6950, ale on jest obcięty z kilku fajnych funkcji:

Quick Reference Guide to Intel® HD Graphics - Intel� Software Network (funkcje ze znaczkiem "1")

 

ale waham się przy Athlonie II X2. W końcu też da rade z wszystkim + integra ATi.

@Assassin_ - fajny test!

 

Tak, Athlon II X2 + 785G to też dobry wybór, przede wszystkim wyraźnie tańszy. Wprawdzie ciągnie więcej prądu, ale nie sądzę, żeby to były różnice widoczne na rachunku za prąd, bardziej na wyświetlaczu miernika i w naszej świadomości. Raczej nie polecam procesorów z serii "e" - lepiej samemu obniżyć zegar i napięcie nie płacąc za to ani grosza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki ciągną więcej prądu ale same płyty znowu mniej od tych pod Intela więc w sumie jest dość zbliżone. Mysle że w każdej konfiguracji da się zejść do ok 40W.

Czemu nie "e"? Ze względu na cene?

 

A przy okazji: "Jak podaje strona Fudzilla, AMD w przyszłym tygodniu wprowadzi do swojej oferty nowe procesory pracujące przy obniżonym napięciu, a co za tym idzie, niską wartością TDP (Thermal Design Power). Będą nimi modele Athlon II X2 245e (rdzeń Regor / prędkość 2.9 GHz / 45W TDP / cena 79 Euro), Athlon II X2 260 (65W TDP / 75 Euro), Athlon II X3 415e (2.5GHz / 45W TDP / cena 100 Euro) oraz Athlon II X4 610e (2.5 GHz / TDP 45W / cena 140 Euro)." źródło in4.pl

 

I kolejna ciekawa wiadomość MSI 740GM-P25 płyta przygotowana z myśla o HTPC http://www.anandtech.com/show/3708/msi-ananounce-htpc-740gm-p25 w bardzo niskiej cenie 59$

Tylko zdaje się że nie ma hdmi (nie widać na fotce) co jest dośc dziwne jak na przeznaczenie płyty. Chyba że ktoś od razu przewiduje jakąś dodatkową karte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki ciągną więcej prądu ale same płyty znowu mniej od tych pod Intela więc w sumie jest dość zbliżone. Mysle że w każdej konfiguracji da się zejść do ok 40W.

Może i była to prawda w przypadku AM2 i LGA775, ale dziś jest odwrotnie. Chipsety P55 i H55 to de facto same mostki południowe. Przykładowe porównanie:

http://www.anandtech.com/bench/Product/143?vs=114&i=51.52

 

Czemu nie "e"? Ze względu na cene?

Tak, tylko o to chodzi. Niższy zegar w wyższej cenie, a napięcie można obniżyć ręcznie. Nie wiem, być może te układy są tak selekcjonowane, że są w stanie zejść z napięciem jeszcze niżej. W każdym razie na standardowych ustawieniach modelu "e" jest w stanie działać praktycznie każdy Athlon II X2.

 

I kolejna ciekawa wiadomość MSI 740GM-P25 płyta przygotowana z myśla o HTPC http://www.anandtech.com/show/3708/msi-ananounce-htpc-740gm-p25 w bardzo niskiej cenie 59$

Tylko zdaje się że nie ma hdmi (nie widać na fotce) co jest dośc dziwne jak na przeznaczenie płyty. Chyba że ktoś od razu przewiduje jakąś dodatkową karte.

 

Z tego co pamiętam chipset 740G to odgrzany 690G, czyli zintegrowana grafika pozbawiona jest funkcji multimedialnych. Ja bym ją omijał, to "przygotowanie z myślą o htpc" wygląda mi na zwykły chwyt marketingowy. No chyba, że coś mi się z chipsetami AMD pomieszało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na silentpc i zotac-8200 itx pod AMD ma w IDDLE 30W. Zwykła płyta za 150zł mniej pożre z nisko voltowanym x2 ile? 50-60W? Miałem wrażenie że ITX to ma pochłaniać 17-20W a nie 30? Widzę że ten format wciąż jest kompletnie nie opłacalny.

 

Czyli będzie AMD. Stare X2 5200+ się nada czy to zbyt stary rdzeń i szukać coś z Athl. II ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jakiego masz wini ma f2 ma 89W , f3: 65W natomiast Brini ma : 65W

 

sproboj obnizyc napiecie ... powinno zejsc do zaleznie do 55-45W i bedzie alkiem pozadnie

 

inna kwestia jest fakt ze ciezko jest znalesc zasilacz o niskiej mocy ktory ma wsystarczajaca sprawnosc , bo nie ma sensu kupowac 350W zasilacza do kompa ktory max pobierze 120W czy nawet sporo mniej ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te moje procki to:

 

AMD Athlon X2 5400+ - ADO5400IAA5DO (ADO5400DOBOX)

 

AMD Athlon 64 X2 4800+ - ADO4800IAA5DO (ADO4800DOBOX)

 

Odnośnie tego 4800+ to google wskazują na wersję EE ale to nie zgadza się z tym powyższym. Więc sam już nie wiem. Płyta jest to się sprawdzi.

 

No i właśnie, płytka na NForce 550, bez zintegrowanej grafiki. Mylę się czy dobrze uważam że to będzie pożerać energii?

 

Wygrzebałem jeszcze MSI K9NU Neo-V na M1697 "It has a peak power consumption of 12W"

 

 

Za to pod Intela mam Ga-946GMX-S2, z chipsetem 946 express, cokolwiek to jest i ICH7 (3.3W). Domyślam się że integra Intela z serii 3000 za wiele nie pomoże przy wideo? :] Do tego jak wspominałem mogę wpakować E2140.

 

 

 

 

To jak, opłaca się coś na tym składać czy może sprzedać i coś innego wyrwać?

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zotac 9300itx + e7300 + 2gb + 2,5" 500gb 5400rpm

idle 35-40W

load 60% 65W

 

uzywalem tego na codzien, teraz nie stety muszę sie pomęczyc na e8500 :lol2:

 

aaa, zasilka oczywiscie pico 120W + adapter 102W

 

najbardziej oplacalny w tej chwili jest 775/matx

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze do HTCP lepszy proc niż mam w kompie do gier...nie popadajmy w paranoje :D (teraz na e6420 siedzę)

 

Taki zotac z e7200 to chyba przerost formy nad treścią. 9300 można chyba zaprzęgnąć do dekodowania video prawda? A 7300 się zmarnuje zwyczajnie.

 

 

 

 

Znasz jakąś energooszczędną mobo pod 775? Nie ukrywam że bardziej mi się Intel widzi niż te całe AMD ;] Ale jak na razie w dyskusji to AMD wygrywa z tego co reszta kolegów pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze do HTCP lepszy proc niż mam w kompie do gier...nie popadajmy w paranoje :D (teraz na e6420 siedzę)

 

Taki zotac z e7200 to chyba przerost formy nad treścią. 9300 można chyba zaprzęgnąć do dekodowania video prawda? A 7300 się zmarnuje zwyczajnie.

 

 

 

 

Znasz jakąś energooszczędną mobo pod 775? Nie ukrywam że bardziej mi się Intel widzi niż te całe AMD ;] Ale jak na razie w dyskusji to AMD wygrywa z tego co reszta kolegów pisze.

 

zalezy do czego uzywasz

e7200/e7300 jest idealny dla mnie bo uzywam tego kompa na codzien do pracy wiec przy cad/muzyka/duzo firefoxow e5200 potrafił zamulić

 

mnie do filmow HD i takiej pracy starczał zotac 630i-itx ;) a mialem kupca na nią wiec został mi 9300itx i to samo z e8500 tez mi został :lol:, wymienie wkrótce na cos słabszego

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na silentpc i zotac-8200 itx pod AMD ma w IDDLE 30W. Zwykła płyta za 150zł mniej pożre z nisko voltowanym x2 ile? 50-60W? Miałem wrażenie że ITX to ma pochłaniać 17-20W a nie 30? Widzę że ten format wciąż jest kompletnie nie opłacalny.

 

Tutaj największą zaletą jest miniaturowa konstrukcja.

 

BTW Ciekawe jak z chłodzeniem takich maleństw, czy wtedy nie będzie głośno jak jest tak ciasno?

 

@Maniakalny w jakiej obudowie to miałeś i jak wtedy z hałasem u Ciebie? Jakie chłodzenie na procu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E7300 sie nie zmarnuje. W zaleznosci od uzywanego systemu przydaje sie przy Flashu czy roznych czynnosciach po drodze. Sam korzystam z PDC E6300 i nie narzekam, zasilacz do tego 120W, przez pewien czas na 80-tce. Jesli chodzi o obudowe to mam gotowca, ktory jest dosc zabudowana, w dodatku stoi w miejscu gdzie chlodzenie jest nienajlepsze. Temperatury w idle aktualnie rzedu 40 stopni, w trakcie uzytkowania 45-55 przy duzym obiazeniu CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temat HTPC zaczął się ruszać bardziej (żona dojrzewa do tego :) ) więc i ja się musze bardziej przyłożyć do wyboru co lepsze. Pewnie pierwszą kupie obudowe.

I tak sobie przejrzałem ponownie rynek CPU i tym razem zaciekawił mnie G6950. W praktycznie wszystkim poza kompresją jest sporo szybszy od Athlona II X2 250 a pod obciążeniem zużywa aż 40W mniej. W idle wypadają bardzo podobnie choć wciąż lepiej. Cena tego Intela też jest dość rozsądna. Teraz znowu kwestia jakiejś nie zadrogiej i przyzwoitej płyty. A tu już trochę ciężej coś znaleźć.

 

EDIT

TrueHD/DTS-HD MA bitstreaming is not supported on the Pentium G6950

To już się wyleczyłem z Pentium.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ rafa

 

I jak tam z Twoją koncepcją na htpc? Masz już mniej więcej dobrane elementy albo chociaż wiesz która platforma? A, jakie masz rozwiązanie odnośnie dźwięku, tzn. zadowolisz się integrą ( zazwyczaj alc888/9 ) czy coś innego?

 

Ja z I3 rezygnuję, zbyt drogo to wychodzi, zwłaszcza że musiałbym wszystko dokupować od początku. Dodatkowo, tak mocny procek z taką integrą to dla samego htpc spory przerost formy nad treścią, bo albo dekodujemy przez procka i wtedy mocny się nada, albo wspomagamy kartą i procek byle jaki.

 

U mnie zostają 2 opcje:

amd x2 240 i coś na 785g, bez dodatkowej grafy + audigy se i dekodowanie przez zintegrowany 4200;

lub

e8400 i coś na g43 + audigy se i dekodowanie przez procka lub ewentualnie dokupienie 5450 jeżeli intelowska integra będzie sprawiać kłopot.

 

Czyli podsumowując, ciągle nie wiem co, ale i tak największy problem mam z obudową. Szukam czegoś jak ten Chieftec a najlepiej to samą obudowę na płytę bez zatok na dyski ( i tak będzie 1 ssd ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z obudową mam najmniejszy problem. Musi być Lian Li Muse :) C37B najpewniej lub C39B.

 

I3 faktycznie trochę nie ciekawe ale jakoś ciągnie mnie do tego :) i chyba sie skusze na najniższy model + płytka Gigabyte + jakieś najtańsze 2GB ramu.

Dyski mam.

 

Ja mam dylemat z zasilaczem. Nawet założyłem temat w dziale zasilaczy ale cisza. Niczego ciekawego nie moge znaleźć o rozsądnej do tego mocy. Chyba na początek kupie byle co 300-350W bo łatwiej znaleźć niż do 200W ATX zasilacz.

 

Co do dźwięku to zostanie integra. Raz że dźwięk i tak pójdzie po hdmi a planuje jakieś ampli więc i tak to zdekoduje. Dwa do budy low profile i tak żadna dźwiękówka by nie weszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...