Skocz do zawartości
moe

ACTA (+SOPA, PIPA)

Rekomendowane odpowiedzi

Problemem nie jest to, że artyści chcą zarabiać na swojej pracy bo to jest oczywiste i nie wymaga dalszej dyskusji. Problemem jest to, że przy okazji "walki" z piractwem chcą nam ograniczyć wolność słowa oraz ograniczyć dostęp do www/programów które mogą być użyte w zupełnie inny sposób. Analogicznie, podając absurdalny przykład, zakażmy sprzedaży noży bo ktoś może w przypływie gniewu zrobić komuś krzywdę.Ograniczenie piractwa powinno mieć zupełnie inny wymiar. Jak ktoś tu już wspomniał, dobrym przykładem na przeciwdziałanie nielegalnemu pobieraniu jest sklep iTunes czy choćby platforma Steam. Odrębna sprawą jest to ile tak naprawdę zarabiają artyści/developerzy na każdym CD/programie/grze, a ile z tego biorą wytwórnie/wydawcy czy kto tam jest po drodze.I żeby nie było, osobiście nie popieram piractwa. Sam jakieś 7 lat temu pozbyłem się Windowsa i odkąd mam linuksa to wszystkie programy mam legalne. Nie ukrywam że był to jeden z powodów na przesiadke na ten system bo kupując komercyjne programy po prostu bym nie wyrobił. A teraz mam to czego potrzebuje, a na sumieniu lżej B-)

 

Proponuje przyjrzec sie temu kto kogo okrada. Bo firmy fonograficzne zarabiaja na artystach krocie, rzucajac im ochlapy z wplywow ($$$).

 

ps. jak dobrze kojarze to jakis artysta proponowal zeby zamiast kupowac jego plyty, przelewac jakis % od sklepowej ceny jego plyty na jego konto.

Edytowane przez Carson
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Wiadomo, że po megaupload'zie pójdą następni i taki proceder będzie trwał - proceder bezprawnego zamykania serwisów przez agentów federalnych USA, którzy nie mają przecież światowej juryzdykcji.

 

I to jest najgorsze, że w czasach tak zwanej 'demokracji' rząd jakiegoś państwa od tak może zamknąć serwer prywatnej firmy, od tak wydać nakaz aresztowania kilku ludzi którzy w dodatku znajdują na terenach różnych państw i od tak zająć kapitał wartości 50mln$, bez żadnego wyroku...

 

no ale podobnym przykładem są wszelakie "misje pokojowe" prowadzone przez USA...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje przyjrzec sie temu kto kogo okrada. Bo firmy fonograficzne zarabiaja na artystach krocie, rzucajac im ochlapy z wplywow ($$$).

 

ps. jak dobrze kojarze to jakis artysta proponowal zeby zamiast kupowac jego plyty, przelewac jakis % od sklepowej ceny jego plyty na jego konto.

 

Nie zgłębiałem się w to dlatego nie chciałem używać jako argumentu czegoś o czym tylko słyszałem.

 

Artysta o którym wspominasz zapewne nie był jedną z "gwiazd" promowanych w TV. IMO najbardziej walczą z piractwem/youtube/wrzuta itd. artyści (bądź "artyści" ale już nie wnikam) wypromowani przez potężną machinę marketingową i których podobizny ukazują się wszędzie, poczynając na TV a na tornistrach kończąc.

Wiele grup hip-hopowych w PL pozakładało swoje wydawnictwa i ich płyty ukazują się w cenie 30zł w dniu premiery. Swoje utwory sami wrzucają na youtube bo to dla nich reklama, a Ci co mają kupić to i tak kupią. Najbardziej bawią mnie te wyliczenia MPAA i innych instytucji z dźwięcznymi akronimami, które pokazują jakie to straty przynosi piractwo.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Wiele grup hip-hopowych w PL pozakładało swoje wydawnictwa i ich płyty ukazują się w cenie 30zł w dniu premiery. Swoje utwory sami wrzucają na youtube bo to dla nich reklama, a Ci co mają kupić to i tak kupią.

Każdy wykonawca/wydawca sam stanowi w jaki sposób reklamuje swoje utwory i za ile je sprzedaje, może zrobić z tym co mu się żywnie podoba. To jest właśnie wolność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że właściciele megaupload nie zostali aresztowani za piractwo, a za sam fakt, że na ich portalu udostępnione był treści pirackie.

 

To może następni będą właściciele serwisu Allegro?

Osobiście nie popieram piractwa,ale dla mnie nie do przyjęcia jest fakt,że ci"twórcy" serwują nam dzisiaj totalny szajs za mega pieniądze,taka jest prawda

Ile wyszło w ostatnich latach gier które naprawdę były warte swojej ceny?? Co się dzieje w dzisiejszych czasach z muzyką?Cała masa tandetnych przeróbek słynnych utworów,TO JEST PIRACTWO,profanacja muzyki

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Osobiście nie popieram piractwa,ale dla mnie nie do przyjęcia jest fakt,że ci"twórcy" serwują nam dzisiaj totalny szajs za mega pieniądze,taka jest prawda

 

Na rynku towary się oferuje i jak co jest szajsem za mega pieniądze to się po prostu nie sprzeda. A jak gdzieś coś dają za tzw friko, to ludzie po prostu biorą na żywca wszystko co się da, taka jest prawda. A odnośnie prawdziwych piratów, zbójów itp to w zamierzchłych czasach porywali oni czasami grupy muzykantów, artystów itp którzy pod taką czy inną groźbą zabawiali ich swoimi umiejętnościami, no ale dzisiaj każdy może to zrobić wirtualnie kliknięciem myszy i wtedy taka ''porwana'' grupa artystów (którzy siedzą sobie spokojnie u siebie w domu) zamiast grać pod przymusem za friko na jednej łajbie, gra w wielu domach na całym świecie ;) . Tak że wszystko ma swoje plusy i minusy ;) .

 

 

 

... Można by to w sumie porównać do stoiska z cukierkami w markecie, wszyscy koło nich przechodzą i od czasu do czasu ktoś tam coś uczknie (inni to widzą ale są różne racje i poglądy na markety i machają na to ręką) , bo są na wyciągnięcie ręki, ale jeśli kogoś takiego złapią to nikt nie będzie z tego powodu organizował protestów. Czyli każdy ma swój wybór wziąć czy nie wziąć to co jest pod ręką ale z tego mogą być (ale są rzadko) konsekwencje. Ale czy to jest powód do protestów ?.

 

Jednak źle to ująłem bo market to jest legalny sklep z legalnym towarem, bardziej na miejscu byłoby porówanie ze znanym na całym świecie ogromnym darmowym magazynem/przechowalnią z głównie kradzionymi (choć w regulaminie jest zakaz) brykami i z którego każdy może sobie darmowo podprowadzić jakąś brykę, a im więcej ludzie podprowadzają tych bryk, tym ten magazyn więcej płaci dostawcom tych bryk , teraz lepiej ? ;) .

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ACTA zaczyna się robić głośno, co mnie cieszy:

Reakcje portali internetowych i posłów na propozycję protestu przeciw ACTA. - Wykop.pl

 

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/internet-w-stanie-wojny,23427,1

http://opinie.newsweek.pl/acta-ad-acta,87442,1,1.html

 

 

Jednak źle to ująłem bo market to jest legalny sklep z legalnym towarem, bardziej na miejscu byłoby porówanie ze znanym na całym świecie ogromnym darmowym magazynem/przechowalnią z głównie kradzionymi (choć w regulaminie jest zakaz) brykami i z którego każdy może sobie darmowo podprowadzić jakąś brykę, a im więcej ludzie podprowadzają tych bryk, tym ten magazyn więcej płaci dostawcom tych bryk , teraz lepiej ? ;) .

 

Ja bym to zrobił tak:

Wybudowałem ogromny magazyn Tak ogromny, że znika za horyzontem w blasku zachodzącego słońca. Ma 8 linii kolejowych, własne lotnisko, a nawet port.

No i mam ludków, którym ten magazyn udostępniłem.

Ludkowie przetrzymują w tym magazynie, wśród mąki dla sierotek i marchewki dla królików, m.in. narkotyki, kradzione fury, fałszywe dolary i prostytutki. Idę za ###, bo wynająłem ludkom magazyn.

Koniec bajki.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne porównanie - w końcu nikt nie będzie karał właściciela magazynu za towar klienta. Podobnie z resztą jest przecież ze skrytkami bankach itp. I gdzie są teraz cwaniaki przyrównujący piractwo do kradzieży samochodu? ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko racja, ale jakoś mało kto wspomina o tym, że (przynajmniej wg. FBI) właściciele Mega aktywnie i świadomie nagradzali użytkowników wrzucających do serwisu "gorące" (pirackie) materiały generujące duży ruch (czyli zysk), poza tym oskarżani są o pranie brudnej kasy za jego pośrednictwem. Podejrzewam, że materiał dowodowy mają dość pokaźny.

Edytowane przez borsuczy_król

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne porównanie - w końcu nikt nie będzie karał właściciela magazynu za towar klienta. Podobnie z resztą jest przecież ze skrytkami bankach itp. I gdzie są teraz cwaniaki przyrównujący piractwo do kradzieży samochodu? ;)

 

Tak, ale jeżeli pracownik banku będzie NIEŚWIADOMIE prał brudne pieniądze, to i tak grozi mu kara więzienia i 1 mln kary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro osoby nie korzystające z żadnych rozrywek także tych nielegalnie pobranych w ogóle z nich nie korzystają to po co o nich w ogóle tutaj gadać ? ;). No a w dobie bardzo pojemnych domowych dysków sieciowych i tego że nawet audiofilska firma Linn przestała produkować odtwarzacze CD na rzecz odtwarzaczy sieciowych na które można sciągać płatne pliki z muzyką wysokiej jakości, to jak ktoś już ma wysokiej jakości plik, to nie wiem czy będzie skory go kupić skoro już go ma w najlepszej możliwej jakości i nic na tym płatnym sciągnięciu nie zyska. Ja bym oczywiście chciał aby zawsze (gdybym zechciał) wszystko było dostępne dla mnie za darmo ale czy mam się oburzać z tego powodu że właściciel chce mi zabrać możliwość wzięcia za darmo tego co do niego należy ?. Mają do tego prawo bez względu na to czy mi się to podoba czy nie. I nic mi do tego i muszę to przyjąć bo rządzić to się można tym czego się jest właścicielem.

Chodzi o to, że zachowanie tej osoby to nie jest stała, ale zmienna. Ta sama osoba korzystając z oprogramowania, utworów, gier pirackich zapoznaje się z nimi uczy się je wykorzystywać i w przyszłości je kupuje. Jeżeli nie korzysta bo jej nie stać to się nie uczy i nie przyzwyczaja. Nie będzie korzystać. To jest ta sama osoba w alternatywnej rzeczywistości wytworzonej przez ACTRA PIPA i SOPA. Te organizacje będą działać na szkodę artystów. Część z nich już to wie popierając ruch protestu przeciw tym regulacjom.

 

Wszystko racja, ale jakoś mało kto wspomina o tym, że (przynajmniej wg. FBI) właściciele Mega aktywnie i świadomie nagradzali użytkowników wrzucających do serwisu "gorące" (pirackie) materiały generujące duży ruch (czyli zysk), poza tym oskarżani są o pranie brudnej kasy za jego pośrednictwem. Podejrzewam, że materiał dowodowy mają dość pokaźny.

 

Tu akurat uważam, że zarobkowanie na cudzej własności jest i nie należy tego akceptować. Takie serwisy mogą istnieć jedynie non profit lub dzielić się z autorami zyskami 1/3 tak jak google z autorami skanowanych książek. To byłoby ok. Tak więc megaupload ewidentnie przeginał. ACTA SOPA i PIPA przeginają jednak o wiele bardziej w drugą stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, część z Was i tak ma stosunkowo dobrze, bo nie prowadzi działalności bezpośrednio w internecie, więc trochę ten problem od siebie odgania... Niemniej środowisko osób pracujących w takich portalach jak PurePC, to naprawdę zaczyna powątpiewać w sens demokracji i wolności słowa, skoro takie wałki przechodzą tylnymi drzwiami.

 

No ale kiedyś z chłopakami przy piwie debatowaliśmy, że wolność internetu jest zbyt szeroka i miejscami zbyt niewygoda niektórym grupom, żeby trwało to w nieskończoność.

 

Nie wiem czy było, ale wrzucę: Mozilla zebrała 40 mln podpisów przeciw SOPA

Edytowane przez Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hipokryzja? Chyba glupota autora.

 

"Powstaje oczywiście dyskusja, czy Megaupload czerpał/wiedział/lekceważył. O tym rozstrzygnie sąd (...)"

"Megaupload został oskarżony o (...)"

 

Najlepszy komentarz

"Sam Pan pisze, że "Megaupload został oskarżony" a nie "Administratorzy skazani prawomocnym wyrokiem sądu". Ja też mogę Pana _oskrażyć_ o bycie np. pedofilem. Co Pan na to, żeby Pana zamknąc prewencyjnie (bo "moja obserwacja pokazuje, że odpowiedź brzmi 3xTAK"?)" B-)

Edytowane przez Aurora001
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARPANET to jedynie protoplasta internetu. Internet rozwinął się na podstawie ARPANETu, był to raczej efekt uboczny sieci wojskowej, która znalazła zastosowanie w cywilnych rozwiązaniach. W latach 70-tych i 80-tych nikt nie mógł przewidzieć jak ukształtuje się internet. Tym bardziej, że dopiero Tim Berners-Lee tworząc standard WWW na początku lat 90-tych nadał internetowi obecny kształt.

 

Odnośnie tematu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=fkFGwQz_uqM

 

:lol:

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kacimiierz

ale nawet tych 100$ nie tracą. Podawałem już wcześniej powody dlaczego tak się dzieje. Dodatkowo dowiodły tego badania przeprowadzone na zlecenie rządu Szwajcarii. Piractwo na własny użytek nie zubaża artystów ani koncernów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj słuchając radia doszedłem do bardzo skomplikowanego wniosku - gdyby piosenki popularnych artystów nie leciały ZA DARMO w radiu czy tv, to nikt by ich płyt nie kupił. Dzięki temu, że są udostępniane i każdy może ich słuchać praktycznie kiedy chce, nigdy nie zdobyłyby popularności i nie zostały dochodowymi przebojami. Ze ściąganiem jest podobnie. W ostatnich kilku latach zanim kupiłem jakąkolwiek płytę z muzyką (tak mam oryginalne płyty, dla wielu to jest bardzo dziwne), najpierw słuchałem jej w internecie (np na youtube), a dopiero potem kupowałem. Gdybym nie miał możliwości jej sprawdzić przed zapłaceniem, to bym nigdy nie wydał na to ani grosza.

 

Całe szczęście, że jeszcze są artyści z najwyższej światowej półki, którzy nagrywają zupełnie darmowy materiał i udostępniają go w internecie. Poproście o to gwiazdy popu które tworzą swoje płyty i grają koncerty tylko i wyłącznie dla swoich fanów ;)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...